Dnes si spolu vyrobíme sviečku z rastlinného vosku krok za krokom. Tak aby ste si výrobu bez zádrhelov a zmätenia užili aj bez akýchkoľvek iných skúseností.
S výrobou vlastných sviečok je to ako so všetkým novým. Začiatky sú najťažšie, informácií je všade možno až príliš a vo väčšine návodov sa už počíta s tým, že disponujete akýmsi rozhľadom vo sviečkovom svete.
Nebudeme si nič nahovárať, výsledky môžu byť neisté, a občas sa to na prvú dobrú nepodarí. Obzvlášť pri výrobe sviečok sa ale neúspechom rozhodne nenechajte odradiť, nedarí sa často aj skúseným sviečkarom. Občas máme pocit, že sú sviečky živé a podľa svojho rozpoloženia sa samy rozhodujú, či sa práve cítia na rozdávanie radosti alebo skôr melancholickou náladou obdarí aj svojich výrobcov. Radosť ale vždy tento smútok prevýši. Preto, keď sa nevydarí, nevešajte hlavu a pamätajte, že sviečka ide vždy jednoducho zase šupnúť do vodného kúpeľa, rozpustiť a vosk aj knôt použiť znova (a lepšie).
Domácu sviečku vyrobíte s hŕstkou pomôcok a vybavenia, základom je ale najmä teoretická príprava – kým sa do tvorenia pustíte v praxi, venujte pár minút získaniu istého know-how. V začiatkoch je vždy lepšie voliť sviece minimalistické, kontajnerové, bez zdobenia a napríklad aj bez vône. Každá zložka vo svieci navyše ovplyvní jej horenie. Najprv sa preto zoznámte s tým, ako sa vosk chová a ako sa s ním pracuje, a až keď si budete istí v kramflekoch, pustite sa do sofistikovanejších sviečkových kreácií.
Začneme sviečkou kontajnerovou, teda v nádobke, na ktorú je potreba: vosk, knôt a pliešok, a onen kontajner, teda nádoba.
Čo zaobstarať?
Prvým krokom je rozhodnutie, akú sviečku chcete vyrábať, akú veľkú as akým druhom knôtu. S voľbou a dobrým výberom vám pomôžu sviečkové sprievodca – tie určite nepreskakujte a, obzvlášť pokiaľ sa jedná o vaše prvé sviečkové tvorenie, siahnite po odporúčaných kombináciách nádobiek a knôtov.
Zásadné pre vás bude tento článok:
- Veľký sprievodca výrobou sviečok - ako kombinovať vosky, knôty a obaly? - Ekokoza.cz
Pokiaľ potrebujete ešte trochu pomôcť s výberom druhu knôtu a druhu vosku, prečítajte si aj tieto články:
- Sprievodca prírodnými voskami - druhy voskov a ako ich použiť - Ekokoza.cz
- Aký knôt vybrať pri výrobe či kúpe prírodných sviečok? Drevo vs. Bavlna - Ekokoza.cz
Než sa pustíte do samotnej výroby, prečítajte si celý návod, podľa ktorého budete vyrábať. Potom si upravte miesto a priestor, kde budete vyrábať. Pamätajte, že budete pracovať s horúcim voskom, ktorý je mastný. Preto je vždy rozumné povrch zakryť novinami, papiermi alebo iným materiálom, pri ktorom vás nebude mrzieť prípadné postriekanie.
Pripravte si všetky pomôcky a suroviny (nižšie) a ideme na to!
Čo je na to potrebné?
- Platnička, sporák, varná doska
- Hrniec s vodou
- Nádoba na tavenie vosku vo vodnom kúpeli, ktorá sa pohodlne zmestí do hrnca s vodou (ideálna je džezva alebo iná žiaruvzdorná nádoba s rukoväťou a zobáčikom alebo výlevkou pre pohodlné liatie vosku)
- Vosk (sójový alebo iný rastlinný) - ako vybrať?
- Knôty s plieškami (zvolené podľa priemeru nádoby na sviečku) - ako vybrať?
- Nádoba na sviečku - ako vybrať?
- Ľubovoľné vône (ak chcete sviečku vonnú) - ako vybrať?
- Špajle na miešanie vosku
- Kolíčky na upevnenie knôtu
- Lepidlo či tavná pištoľ
Ako na to?
Knôt a pliešok
Zo sviečkového sprievodcu by ste už mali vedieť, že knôt si vyberáte podľa priemeru nádoby. Dobre zvolený typ a veľkosť knôtu zaistí, že sviečka nebude tvoriť tunel = po stranách nádoby nebudú zostávať nánosy nerozpusteného vosku, alebo naopak, že sviečka nezhorí príliš rýchlo.
Dĺžka knôtu by pri výrobe mala byť asi o 2cm dlhšia, než je výška nádoby, tak, aby sa s knôtom pri výrobe dobre pracovalo a mohol byť pohodlne zaistený v strede sviece.
Pokiaľ pracujete s knôtom bez pliešku, najprv na knôt pliešok upevnite (pomocou šidla alebo zacvaknutím). Keď bude knôt spojený s plieškom, umiestnite knôt presne do stredu nádoby. Po vycentrovaní pliešok s knôtom môžete (odporúčame) na dno pohára prilepiť tavnou pištoľou alebo lepidlom, aby sa pliešok nehýbal. Na vrchu pohára zaistite knôt v strede štipcom (prípadne špajľami, jedálenskými paličkami alebo držiakom na knôt).
Vosk - koľko ho rozpúšťať a ako ho nalievať
Vosk budeme rozpúšťať vo vodnom kúpeli. Do hrnca nalejte asi 3 cm vody, hrniec s vodou potom nechajte zahrievať na platničke alebo sporáku tak, aby voda bola horúca.
Do džezvy alebo nádoby, v ktorej sa bude vosk reálne rozpúšťať, si odmerajte požadované množstvo vosku. Vosk v tuhom stave je väčšinou vo forme vločiek, bobuliek alebo drobných tyčiniek. Tie po zahriatí stratia na objeme. Možno ale jednoducho zistiť, koľko vosku v pevnom stave budete potrebovať - vezmite si k ruke zvolený obal na sviečku a naplňte ho raz úplne a raz do polovice bobuľkami vosku (toto je lepšie urobiť pred pripevnením knôtu do nádoby - nielen preto je vždy rozumné prečítať " celé zadanie" ešte pred riešením úlohy. :)
Toto množstvo potom v nádobe na rozpúšťanie vosku vložte do vodného kúpeľa a nechajte rozpúšťať. Pri rozpustení vosku špajľami voskom môžete jemne miešať, alebo skôr pohybovať, ale vosk nikdy nešľahajte – snažte sa zamedziť tvorbe vzduchových bublín.
Pokiaľ sa pýtate, ako množstvo vosku vychádza na gramy, bohužiaľ to nie je jednoduché určiť. Rozdiely sú totiž v druhoch vosku, po výške plnenia nádob voskom, množstve vône a farieb, či budete sviečku zdobiť, druhu knôtu…
Všeobecne a nepresne ale môžeme povedať, že na 100ml sviečku budete potrebovať asi 80-90 gramov vosku.
Veľmi dôležitým faktorom je aj teplota, na ktorú vosk zahrejete, a pri ktorej budete vosk liať do sviečok. Každý vosk má tavný bod a vhodnú teplotu nalievania trochu inú. Všeobecne ale opäť môžeme uviesť, že žiadny sójový vosk (aj v zmesi s inými) a repkový vosk nie je dobré zahrievať na teplotu vyššiu ako 90 stupňov, potom môže dôjsť k zmene farby aj štruktúry. Palmový vosk znesie teplotu vyššiu.
Vosk nikdy nenalievajte do studených nádob. Čím vyššia bude teplota nádoby a teplota vosku, tým krajší bude výsledok. Obzvlášť v chladných dňoch je preto rozumné si nádoby predhriať (v rúre alebo na kúrenie).
Vosk do (predhriatych) nádob nalievajte veľmi pomaly a pokojne, opäť tak, aby do vosku vniklo čo najmenej vzduchu.
Hanbenie vosku
Žiadny vosk nemá rád veľké zmeny teploty. Preto aj chladnutie a tuhnutie vosku nijako neurýchľujte. Napriek tomu, že úplne chápeme, že sa na sviečku tešíte a chcete si ju zapáliť čo najskôr, odolajte túžbe vložiť sviečku do chladničky alebo napríklad za okno na parapet, aby bola stuhnutá čo najrýchlejšie.
Naopak, žiaduce tu je chladnutie spomaliť, preto, najmä v zime, každú sviečku jemne zaviňte do utierky (každú zvlášť), aby si v príjemnom teple pomaličku hanbila. Tuhnúcim sviečkam tiež doprajte dostatok priestoru – neskladajte ich príliš blízko k sebe, aby sa na niektorých miestach vzájomne nezahrievali. Vosk potrebuje tuhnúť rovnomerne.
Zastrihnutie knôtu
Ďalší deň (alebo až bude vosk úplne vychladnutý a tvrdý) zastrihnite knôt na vhodnú dĺžku. My k tomu radi používame klieštiky na nechty. Tie si dobre poradia aj s drevenými knôtmi. Klasické bavlnené knôty zastrihujte asi na dĺžku 0,5cm nad povrchom sviece, drevené knôty na cca 0,2 cm nad povrchom sviece.
Podpaľovanie a zhášanie sviece
Bavlnené knôty sa vám iste podarí ľahko podpáliť rovno, s drevenými knôtmi to môže byť trošku zložitejšie – ak používate teda tie, rozhodne sa vrhnite aj na tento článok: Prečo drevené knôty nehoria a ako to opraviť – Sprievodca drevenými knôtmi - Ekokoza.cz
Zapálenú sviečku, najmä pri prvom podpale, nechajte horieť dostatočne dlho, tj pokiaľ sa vosk nerozpustí od okraja k okraju nádoby. Pokiaľ sviečku sfúknete skôr, dá sa predpokladať, že sviečka pri ďalšom horení vytvorí kráter okolo knôtu. A pri ďalšom horení sa kráter zväčší. A pri ďalšom zase… Po okrajoch sviece budú zostávať vrstvy tvrdého vosku a rozpúšťať sa bude len časť vosku uprostred. Najmä pri prvom podpale (ale ideálne aj pri nasledujúcich) doprajte sviečke dostatok času na vytvorenie si rovnomerného celistvého rybníčka po celej jej ploche tak, že bude vosk rozpustený aj po okrajoch nádobky.
Sviečka na to väčšinou potrebuje asi 2 hodiny, ale samozrejme záleží na jej veľkosti. Podpaľujte teda s rozmyslom. :)
Po prvom použití sviečky nie je tvorba celistvého rybníčka taká zásadná, ale pokiaľ si chcete svoju sviečku užiť čo najviac, dbajte na správny čas horenia zakaždým tak, aby vosk mohol "osviežiť" svoju pamäť. Predídete tým tvorbe kráterov a sviečka bude krásne horieť, krásne voňať, krásne vyzerať a robiť ďalšie krásne veci!
Uhásanie sviece je dobré vykonať pomocou zhášadla, prípadne pomocou viečka (to iba v prípade nehorľavého materiálu!). Dym nie je nič zdravého, ani keď používame čisto prírodné vosky. Po zhasnutí sviece teda priestor určite vyvetrajte, nech zbytočne nevdychujte spaliny.
A čo keď chcem použiť vône a farby?
Pokiaľ túžite po sviečkach vonných, je potrebné si najskôr spočítať množstvo vône, ktoré budete používať. Množstvo vône by nemalo byť vyššie ako 10 z celkovej hmotnosti vosku, ideálne je sa držať v rozmedzí 4-10 a samozrejme platí, že výrazné ťažké vône znesú nižšiu koncentráciu, ľahké jemné vône je potrebné použiť viac. A ako to teda spočítať?
Jednoducho. Na svoju sviecu používate napríklad 100 gramov vosku a chcete pridať 5 vône. Výpočet teda bude: 100 x 0,05 = 5. Pridáte teda 5 gramov esenciálneho oleja, silice alebo vône.
Vône sa pridávajú do zahriateho vosku sňatého z platne (aby sa vôňa v horúcom prostredí zbytočne neodparovala). Po pridaní vône do vosku je veľmi dôležité vosk aspoň 2 minúty špajlí miešať, aby došlo k správnemu zmiešaniu látok a spojeniu molekúl vosku s vôňami. Opäť platí, nešľahať a neponáhľať, až potom pomaly nalievať. Výroba sviečok je naozaj nádherným tréningom trpezlivosti. :)
Množstvo farby nie je potrebné vážiť alebo počítať. Budete totiž pracovať s veľmi malým množstvom. Farby do sviečok sú naozaj iba „na špičku noža“ – z kúska farbu nožom odštipnite a farbu vo vosku rozmiešajte. Myslite na to, že farba rozpusteného vosku je oveľa sýtejšia, než aká bude farba vytvrdnutej sviece.
Než sa pustíte do tvorenia, prihodíme ešte jeden užitočný článok, v ktorom nájdete množstvo tipov a trikov, ktoré uľahčia výrobu a vopred odvrátia nejeden nezdar. Je to tento: Výroba sviečok zo sójového vosku - najčastejšie problémy a ich riešenie! - Ekokoza.cz. Prečítajte si ho, aj keď použijete vosk iný. :)
A je to, ste vybavení, pripravení. Teraz už stačí sa do toho pustiť.
Užite si výrobu!