Výroba sviečok zo sójového vosku – najčastejšie problémy a ich riešenie!

Výroba sviečok zo sójového vosku – najčastejšie problémy a ich riešenie!
Celí natešení ste vytvorili svoje domáce sójové sviečky, ale… ony tak nejako nevyzerajú, ako by vyzerať mali? Čo sa nepodarilo? Je to normálne? A ako to spraviť?Viac informácií
Suroviny pre tento receptSójový voskKnôtyObaly na sviečky
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Nevešajte hlavu, strážime vám chrbát! Mrknite s nami na najbežnejšie problémy, s ktorými sa človek chtiac nechtiac pri tvorbe sviečok zo sójového vosku stretne. Spísali sme k nim tiež veľa vylepšovákov a odporúčaní, ktoré výrobu domácich sviečok rozjasnia a zjednodušia, aby to vždy dopadlo tak, ako má!

S akými "problémami" sa pri výrobe všetci stretávame?

1. DRSNÝ NEROVNÝ POVRCH SVIEČKY

Všetko vyzeralo parádne, ale po vychladnutí a vytvrdnutí sa na povrchu sviečky objavili nerovnosti, bublinky a iné vady a kazy, kvôli ktorým sviečka nepôsobí práve profesionálne, ale ktoré ste tam po naliatí rozhodne nevideli? Ale teraz tam sú, to zamrzí. Ale nie je dôvod trápiť sa dlho! Možno vás poteší, že v tom rozhodne nie ste sami, a že to spravíte raz dva.

Prečo sa to stalo?

Pri chladnutí vosk prirodzene tvoria pevné kryštáliky. V ideálnom prípade sú všetky kryštáliky pekne jednotné a rovnako veľké, vďaka čomu je potom povrch sviečky hladký a krásne krémový. Lenže. Pokiaľ vosk chladne nerovnomerne, príliš rýchlo či veľmi pomaly, alebo pokiaľ je v ňom množstvo vzduchových bubliniek, povrch sviečky hladký nebude. Naopak - bude fľakatý, poďobaný alebo nevábne zjazvený. Nevadí! Je tu niekoľko možností, ako týmto nedokonalostiam predísť alebo ich dokonca rovno opraviť.

Čo s tým?

Zbytočne nemiešať a nešľahať.

Čím viac vosk miešate a pri rozpúšťaní alebo pridávaní vôní šľaháte, tým viac vzduchu sa doň dostane. Bublinky potom vo vosku zatuhnú a budú vidieť. Preto zbytočne nemiešať a nešľahať. Po naliatí vosku jemne obal sviečky poklepte (ako pri pečení), aby vzduch z vosku utiekol.

Zistiť správnu teplotu rozpustenia a nalievania.

Tu vám odpoveď nedáme jasnú. Teplotu topenia a nalievania vosku treba trochu skúmať – ovplyvní ju totiž aj to, ako teplo a vlhko máte doma, a to my nevieme. Preto testujte, skúšajte a hľadajte - stojí to za to! Sójový vosk sa topí pri teplotách okolo 50 až 60°C. Pokiaľ táto teplota sviečkam zjavne nevyhovuje, pri ďalšej výrobe skúste teplotu asi o 5°C znížiť, alebo naopak zvýšiť.

Schovať si trochu vosku pre "čo keby náhodou" prípady.

Ak sa sviečkovaním začínate alebo sa s nerovnosťami povrchu na sviečkach stretávate často, nie je od veci si vždy trochu vosku nechať av prípade, že sa nerovnosti na vytuhnutej sviečke objavia, rozpustiť ho znova, povrch sviečky rozpusteným voskom preliať a nedokonalosti zakryť.

Mať po ruke fén alebo teplovzdušnú pištoľ.

Menšie nedokonalosti jednoducho vyčistíte použitím fénu alebo teplovzdušnej pištole. Stačí povrch sviečky pomaly, zblízka a na najnižšiu teplotu zahrievať z fénu alebo pištole vychádzajúcim vzduchom, a nechať vosk málinko povoliť a rozpustiť. A nerovnosti budú preč!

2. PRÁZDNE MIESTA BEZ VOSKU, ČO PÔSOBÍ MOKE

Zhora sviečka vyzerá parádne, ale keď pozeráte na pohár, nachádzate po jeho obvode miesta, ktoré pôsobia tak nejako mokro alebo zaparene? Mokré nie sú, sú to miesta, kde sa vosk stiahol a odlepil od nádoby kvôli tomu, že niekde hanbil a tuhol rýchlejšie ako inde. Nevešajte hlavu, toto je asi najčastejší "problém" všetkých kontajnerových sviečok. Horenie ovplyvnené nebude a miesto jednoducho prelepíte nálepkou alebo etiketou. A nabudúce majte pri výrobe na mysli toto:

Čo s tým?

Dať lásku aj obalu – vyčistiť a predhriať.

Dobre umyť nádobku alebo pohár, do ktorého sa chystáte sviečku vyrobiť, je základom úspechu. Použite jemnú mydlovú vodu a pohár po umytí dobre usušte. Potom ju nahrejte – na kúrenie, alebo ešte lepšie v rúre – asi na 35-40°C. To zaručí, že sa teplý vosk "neľakne" chladu a nestiahne sa od stien pohára.

Nalievať trpezlivo.

Pomalým a pokojným liatím vosku do obalu odovzdajte tomu, že sa do sviečky dostane vzduch, ktorý by vo vosku urobil neplechu, zmenil jeho teplotu na niektorých miestach, a tým mohol spôsobiť nedokonalosti.

Dopriať každej sviečke dostatočný priestor.

Pokiaľ sviečok vyrábate viac naraz, doprajte každej z nich dostatočný priestor – napríklad desaťcentimetrový – aby sa nedotýkali a nezahrievali tak svoje okolie, čo by, opäť, mohlo spôsobiť to, že budú na niektorých miestach sviečky chladnúť rýchlejšie ako na iných.

3. PRASKLINY

Nájsť prasklinu pár centimetrov od knôtu nie je nič neobvyklé. Väčšina ľudí si to možno ani nevšimne a nemusíte sa báť, že by jemná ryha ovplyvnila kvalitu horenia.

Prečo sa to stalo?

Môže za to väčšinou kombinácia „smrsknutia sa“ vosku pri rýchlom chladnutí a malinkých vzduchových bubliniek na dne nádoby. Ako vosk tvrdne, klesá do miest, kde bol vzduch.

Čo s tým?

Ťuk ťuk do nádoby.

Po naliatí vosku poklepte nádobku, čím uvoľníte vzduch, ktorý zostal v pohári uväznený. Buďte ale nežní, nechcete si vosk rozliať alebo obal rozbiť.

So sviečkou do výšin.

Rovnako ako je čerstvo dopečené bábovce lepšie na mriežke, kde má čas rovnomerne vychladnúť, bude tak lepšie aj čerstvo vyrobenej sviečke. Po naliatí vosku sviečku nenechávajte na chladnej pracovnej ploche, ale nájdite pre ňu miesto na mriežke, kde bude chladnúť a tvrdnúť rovnomerne, bez toho, aby bola ochladzovaná odspodu.

4. KVAPKY NA POVRCHU

Sviečka pekne vychladla a vytvrdla, ale keď k nej priblížite svoju tvár, do nosa vás buchne silná vôňa a na povrchu vidíte kvapky "niečoho". To niečo je pravdepodobne esenciálny olej, silica alebo kozmetická vôňa, ktorá sa dostatočne nezmiesila s voskom, a preto vytiekla na povrch. Často za to môže príliš veľké množstvo vonných látok alebo nedostatočné zahriatie vosku pri ich pridávaní. Správna teplota vosku a správne množstvo voňavých olejov zaistí, že sa vosk a vôňa pevne spoja. Ak je niekde chyba, väzba medzi látkami je veľmi krehká a vôňa potom utečie a "vytečie" na povrch alebo, v niektorých prípadoch, naopak na dno sviece.

Čo s tým?

Strážiť teplotu.

Najmä ak používate vonné látky, ktorých hustota je skôr vyššia, bude treba vosk viac zahriať. Všeobecne sa ako vhodná teplota primiešavania esencií a vôní do vosku uvádza okolo 70°C. V prípade sójového vosku môže byť teplota trochu nižšia, ale miešať vonné látky s voskom studeným nie je ideálne.

Jemne, ale dlho miešať. Napríklad 2 minúty.

Dve minúty sa môžu zdať ako doba dlhá, ale vaša sviečka si to zaslúži. Vosk a vôňa potrebujú čas na zoznámenie sa, oťukanie sa a zviazanie sa. :) Doprajte im to. Miešajte súvisle, citlivo a bez šľahania, priamo pred naliatím vosku do pripravenej nádoby.

Postrážiť si množstvo.

Prírodné sviečky rozhodne nebudú voňať tak silno ako tie, ktoré si kúpite v obchode. S tým sa treba zmieriť. Každý druh esenciálneho oleja alebo vône má tiež svoju maximálnu dávku - teda množstvo, ktoré je vosk schopný pojať. Vône dávkujte do maximálne 10% celkovej váhy všetkých ingrediencií, avšak väčšina vôní príjemne vonia už na 6-8%. Aj tu platí, že menej je často viac. :)

5. ČÚD A DYM

Všetko, čo horí, fajčí. Pokiaľ je ale plameň vašej vyrobenej sviečky temný a okom jasne viditeľný, niekde je chyba a sviečka vám naznačuje, že je potrebné urobiť nejaké zmeny v procese výroby.

Čo s tým?

Správna veľkosť knôtu.

Ak okolo sviece pozorujete hustý, nepretržitý čoud vychádzajúci z plameňa, tmavé obláčiky dymu alebo okruh dymu po okraji nádoby, v ktorej svieca je, veľmi pravdepodobne je knôt pre sviečku príliš veľký. Nabudúce jednoducho zvoľte menší variant.

Znížiť dávku vonných látok.

Knôtom ste si istí, ale z plameňa sa stále nepekne čudujú? Možno je za tým zbytočne veľké množstvo esenciálnych olejov, silíc alebo kozmetických vôní, ktoré sa pri horení pália. Nabudúce uberte.

6. KRÁTER OKOLO KNOTU

Pokiaľ sa okolo knôtu tvorí kráter, pri horení sa buď spotrebováva moc paliva – vosku a vôní – a sviečka horí veľmi rýchlo, alebo sa vosk neohreje dostatočne, a namiesto toho, aby sa vo sviečke pekne rovnomerne a pomaly tvoril rybníček rozprestierajúci sa od okraja k okraji, topí sa iba vosk okolo knôtu.

Čo s tým?

Chce to väčší knôt.

Pokiaľ sa okolo knôtu tvorí kráter a okolo stien kontajnera je neporušená vrstva "studeného" vosku, knôt je príliš malý a nemá silu všetok vosk zahriať.

Chce to menší knôt.

Ak je naopak knôt príliš veľký, sviečka horí veľmi rýchlo a okolo knôtu sa čoskoro tiež vytvorí kráter. Tento variant kráterov je všeobecne trochu vzácnejší, objaviť sa ale samozrejme môže.

7. KNOT SA KRÚTI A VYPADÁ AKO HUBA

Ak sa vám z knôtu pred očami stáva zvláštne zakrútená huba, vedzte, nie ste v tom sami. Deje sa to kvôli veľkému množstvu uhlíka tvoriacemu sa pri horení, čo je spôsobené tým, že sa spaľuje veľké množstvo paliva – vosku, vône, farby. Nabudúce tomu zamedziť môžete týmto:

Čo s tým?

Menej je viac.

To platí pre esenciálne oleje, silice, kozmetické vône alebo farbivá, ktoré používate. Znížte ich dávku. Niekedy dokonca platí, že ak použijete vône menej, bude sa odparovať pomalšie, a bude teda dlhšie a viac voňať.

Po každom horení knôt zastrihnite.

Niektoré knôty sa skrátka krútia rady. Zatnite im tipec a než ich zapálite, zastrihnite ich na dĺžku asi pol až trištvrte centimetra.

Skúste menší knôt.

Pokiaľ vosk rýchlo odhorí a okolo knôtu sa do pol hodiny vytvorí hlboký kráter, knôt sa obnaží a zakrúti. Nabudúce siahnite po menšom knôte.

POZNÁMKY NA ZÁVER

Vosku pri rozpúšťaní doprajte čas a proces neurýchľujte tým, že ho šupnete do mikrovlnky alebo ho v kastróliku postavíte priamo na platňu. Vodný kúpeľ je sviečkarov najlepší kamarát.

Aby bol knôt presne uprostred sviece, pri výrobe stred nádoby vždy dobre vymerajte a knôt potom pripevnite – kolíčkom, pletacou ihlicou, ceruzkou a tak podobne. Knôt v strede znamená bezpečné horenie, nepodceňte ho!

Farbu vosku môžu ovplyvniť esenciálne oleje, vône aj svetlo. Preto je možné, že sa zo snehobielej sviece stane svieca slonovinová alebo žltá, najmä ak pridáte vône s vyšším obsahom vanilínu alebo silíc kvetových. A rovnako ako slniečko po čase zmení farbu oblečenia, zmení sa pôsobením svetla aj farba sviečky. Biele, nefarbené, jemne zožltnú, a tie farbené, vyblednú.

Pri horení sviečka potrebuje čas, aby sa z roztaveného vosku okolo knôtu vytvoril "rybníček". Než sa pustíte do preskúmavania svojej sviece, dajte jej preto tak hodinku na rozhorenie.

Po horení povrch vosku už perfektne hladký nebude. A to je dobre, znamená to, že ste používali prírodný vosk, ktorý pracuje. Tým, že sviečku sfúknete, vosk na povrchu ochladíte a on zatuhne tak, ako je. Preto možno pri detailnom skúmaní sviečka už nebude dokonale zamatová, ale jemne kropenatá. Neznamená to vašu chybu alebo že vosk horí zle. Je to normálne.

TIP

Prírodné sviečky Vás lákajú, ale na výrobu sa zatiaľ odhodlávate? Nazrite do obchodíku VonTree Candle, kde zoženiete veľa nádherných sójových sviečok, a nákupom navyše podporíte Zväz nepočujúcich a nedoslýchavých ČR, a.s.

Pozn.: Obrázky a inšpiráciu pre článok sme čerpali z webu CandleScience.com. :)

Suroviny
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko