Prečo drevené knôty nehoria a ako to spraviť - Sprievodca drevenými knôtmi

Prečo drevené knôty nehoria a ako to spraviť - Sprievodca drevenými knôtmi
Jemné praskanie, jedinečné mihotanie plamienka, kúzelná vôňa. Sviečky s dreveným knôtom vedia vytvoriť neuveriteľne hrejivú atmosféru... keď horia. Ako sa správať k dreveným knôtom, aby sviečka jasne a krásne horela?Viac informácií
Suroviny pre tento receptFormy na čajové sviečkyFormy na sviečkyKnóty
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Potešiť a potrápiť. Drevené knôty perfektne zvládajú oboje. To druhé by sme ale veľmi radi minimalizovali, aby drevené knôty vo vašich sviečkach veselo plápolali a prinášali len radosť.

Rovnako ako nie je sóda ako sóda alebo vosk ako vosk, nie je ani knôt ako knôt. A na to pri výrobe často zabúdame. Drevené knôty sa totiž chovajú inak ako knoty klasické, bavlnené. Potrebujú iné zaobchádzanie a je dobré vedieť, ako ich používať, tak, aby skutočne horeli.

Ale nebojte sa, nie je to nič ťažké!

Stačí si zapamätať pár jednoduchých praktík a všetko pôjde ako po masle! … alebo roztečenom vosku? :)

NAPOPRVÉ NEHORIA? ZAPAĽTE HO ZNOVU. A znova. A znova

Drevené knôty potrebujú starostlivosť. Ak túžite po sviečke, pri ktorej stačí škrtnúť zápalkou a je hotovo, tá s dreveným knôtom asi nebude tá pravá. Môže sa totiž stať, že knôt budete musieť pri prvom podpale zapáliť opakovane, pretože horieť nebude. Hoci sa to na prvú dobrú asi nezdá, palivom plameňa je vosk, nie knôt. Knôtom je vosk dodávaný plamienku. A knôt drevený potrebuje chvíľu času na to, aby do seba rozpustený vosk najprv nasal. Preto neveste hlavu, keď knôt po prvom zapálení zhasne. Proste ho zapáľte znova. Napríklad trikrát až štyrikrát. Vosk sa rozpustí, natiahne do knôtu a pri ďalších podpaloch už vás horenie trápiť nebude.

PODPALUJTE SPRÁVNYM SPÔSOBOM

Väčšieho úspechu pri podpaľovaní sviečok s drevenými knôtmi dosiahnete so zapaľovačom. Zapaľovač totiž vytvorí väčší a silnejší plameň ako zápalka, čo je, najmä pri prvých podpaloch, dôležité.

Drevený knôt je tiež potrebné zapaľovať iným spôsobom ako bavlnený knôt. Aby sa knôt rozhorel v celej svojej kráse, musí byť celý podpálený. Preto pri zapaľovaní vezmite sviečku do ruky a nahnite ju nad zápalku alebo zapaľovač tak, aby plameň "olizoval" knôt po celej jeho dĺžke.

PRVÝ PODPAL URČUJE CELÝ ŽIVOT SVIEČKY. Nepodceňujte pamäť vosku

Akokoľvek zvláštne to znie, sviečka si pamätá svoje prvé horenie. Vosk totiž disponuje akúsi voskovou pamäťou alebo vzorcom správania. Prvé rozohriatie vosku určí, ako sa vosk bude rozpúšťať ďalej.

Sviečku s dreveným knôtom preto prvýkrát zapáľte, až keď budete vedieť, že jej môžete dať dostatočný čas na rozhorenie sa. Sviečka pri prvom horení musí vytvoriť rovnomerný rybníček po celom svojom obvode – to znamená, že sviečku môžete uhasiť, keď rozpustený vosk zaplaví sviecu od okraja k okraju. Pokiaľ sviečku sfúknete skôr, dá sa predpokladať, že sviečka pri ďalšom horení vytvorí kráter okolo knôtu. A pri ďalšom horení sa kráter zväčší. A pri ďalšom zase… Po okrajoch sviece budú zostávať vrstvy tvrdého vosku a rozpúšťať sa bude len časť vosk uprostred.

A práve krátery, alebo tunely, sú jedným z najčastejších dôvodov, prečo má knôt problém horieť. Knôt v kráteri býva veľmi krátkym, tým pádom sa zložitejšie podpaľuje, ale hlavne v tejto "diere" nemá dostatok kyslíka na horenie.

Čo s tým?

Najmä pri prvom podpale (ale ideálne aj pri nasledujúcich) doprajte sviečke dostatok času na vytvorenie si rovnomerného celistvého rybníčka po celej jej ploche tak, že bude vosk rozpustený aj po okrajoch nádobky.

Sviečka na to väčšinou potrebuje asi 2 hodiny, ale samozrejme záleží na jej veľkosti. Podpaľujte teda s rozmyslom. :)

Po prvom použití sviečky nie je tvorba celistvého rybníčka taká zásadná, ale ak si chcete svoju sviečku užiť čo najviac, dbajte na správny čas horenia zakaždým, tak, aby vosk mohol "osviežiť" svoju pamäť. Predídete tým tvorbe kráterov a sviečka bude krásne horieť, krásne voňať, krásne vyzerať a robiť ďalšie krásne veci!

NA DLHÉ HORENIE NEMÁTE ČAS? Zvoľte inú sviečku

Jasne, nie každý máme čas na dvojhodinové pozorovanie sviečky. Ak túžite po kratšom pálení, lepšie bude zvoliť iné druhy sviece, než sú tie kontajnerové s dreveným knôtom, ktoré potrebujú čas. Vyrobte si viac druhov a veľkostí sviečok a ich zapálenie voľte nielen podľa nálady, ale aj podľa doby, počas ktorej budú horieť. Čajové sviečky sú parádne pre kratšie pálenie, rovnako ako samostatne stojace sviece, ktoré vykúzlia báječnú atmosféru pri rôznych udalostiach. Kontajnerové sviečky s knôtom bavlneným alebo knotom dreveným si tiež vyrobte vo viacerých veľkostiach a užívajte ich s rozmyslom podľa svojho času.

DLHÉ A PRÍLIŠ DLHÉ HORENIA. Sviečku netrápte a nekúrte

Extrémy nie sú nikdy dobre. A to platí aj pre horenie príliš dlhé. Pokiaľ nechávate sviecu zapálenú viac ako 3 alebo 4 hodiny, pravdepodobne dochádza k prehrievaniu vosku, páleniu vonných látok a celkovo ku kráteniu životnosti sviečky. Pri dlhom horení tiež často dochádza k tomu, že sa knôt vo vosku utopí. A to nechceme.

Pokiaľ sa tak stane, môžete vyskúšať rozohriaty vosk odsať papierovou vreckovkou tak, aby bol knôt pre ďalšie zapálenie dostatočne dlhý. Väčšinou to pomôže, niekedy ale nie.

Ďalším problémom pri príliš dlhom horení dreveného knôtu je usadzovanie popolu na knôtu. A tým sa oslím mostík dostávame k ďalšiemu veľmi dôležitému bodu…

UDRŽUJTE DREVENÝ KNOT KRÁTKY A OČISTENÝ OD SPÁLENÍN

Správna dĺžka dreveného knôtu je menšia, než si často myslíme. Drevený knôt pred každým zapálením zastrihnite alebo zalomte na dĺžku asi 3 milimetrov a očistite ho od spálených zvyškov po horení predchádzajúcom. Ako sme už hovorili, knôt vedie vosk k plamienku, a keď je veľmi dlhý, nezvládne to dostatočne rýchlo. Na zastrihovanie dreveného knôtu sú bezchybné klieštiky na drôt alebo tie na nechty (vážne). Popol z knôtu zase pekne "zoberiete" papierovou vreckovkou a prstami.

Ak chcete knôt začistiť hneď po sfúknutí tak, aby bola pripravená nabudúce, nechajte vosk najprv vychladnúť a stvrdnúť.

DREVENÝ KNOT NEFAJČÍ

...keď je očistený a správne zastrihnutý. Pokiaľ sviečka tvorí dym alebo čoudí, niekde je chyba. Často je chyba v knôte, ktorý je príliš dlhý alebo nezbavený nánosu z predchádzajúceho horenia. Dôvodom dymu môže byť aj príliš dlhé horenie, kedy dochádza k páleniu surovín, alebo použitiu surovín nedostatočnej kvality. Pokiaľ ste užili suroviny ekokozí, posledná chyba hroziť nebude.

POZNAJTE, ŽE PRIŠEL ČAS NA ROZLÚČENÚ

Sviečka s dreveným knôtom "nevyhorí". Majte na pamäti, že drevené knôty potrebujú pomerne veľkú základňu, preto je úplne normálne, že v nádobe zostane časť nevyhoreného vosku. Pokiaľ sa knôt začína správať zvláštne, nechce horieť a na dne je okolo centimetra vosku, bude čas na rozlúčku.

ZBYTKY VYUŽITE

Ak sa vám zvyšky vosku v nádobe priečia, sviečky s dreveným knôtom nebudú tou správnou voľbou, radšej pre pokoj v duši zvoľte tie s bavlneným knôtom. Myslite ale na to, že vosk na dne sviečky môžete jednoducho zrecyklovať - dohorenú sviečku vložte do vodného kúpeľa, počkajte, až sa vosk rozpustí, vyberte z neho zvyšky knôtu a potom z neho vyrobte napríklad vonný vosk do aromalampy, závesné vonítko alebo ho použite ako časť vosku do sviečky nové.

Dúfame, že vám tieto tipy a triky uľahčia horenie a pálenie. :)

Ak máte otázky alebo naopak ďalšie tipy (nielen) pre správne používanie drevených knôtov, ozvite sa nám na ekokozím Facebooku alebo Instagrame, kam nám tiež môžete poslať svoje výtvory. Vždy nás to veľmi poteší!

Suroviny
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko