Aký knôt vybrať pri výrobe či kúpe prírodných sviečok? Drevo vs. Bavlna

Aký knôt vybrať pri výrobe či kúpe prírodných sviečok? Drevo vs. Bavlna
Drevený alebo bavlnený? To je, o čo tu beží! Aký druh knôtu zvoliť, či už sa jedná sviečky hotové kupované alebo doma vyrobené?Viac informácií
Suroviny pre tento receptJednovrstvový plochý knôtKrížový knôtŠpirálový trubičkový knôt
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

To vám povie Evička, skúsená "sviečkarka" a majiteľka sviečkového eshopu Vontree, ktorá sa podelí o tipy, strasti a dôvody pre výber knôtov v prírodných sviečkach.

Drevený knôt

V posledných piatich rokoch výrazne vzrástla obľuba používania drevených knôtov. Drevené knôty môžu byť vyrobené napríklad z čerešňového, dubového, brezového, javorového, ružového alebo z balzovníkového dreva. Alebo ich kombináciou. Aké typy drevených knôtov existujú, aké majú výhody oproti bavlne a kde ich kúpiť? To všetko sa dočítate v našom článku.

Bavlnený vs. drevený knôt

Drevené knôty fungujú podobne ako bavlna, až na to, že drevené knôty majú väčší priemer, ktorý umožnuje vyšší priechod vosku k ohňu, čo vedie k intenzívnejšej vôni. Pri drevených knôtoch nemusíte riešiť typ dreva, riešite len šírku a tvar. Kdeže bavlnených knôtov je celý rad (s papierom, kovom, CD, ECO, HTP a pod.), a tak máte pri výbere bavlneného knôtu oveľa viac možností. Záleží ale na uhle pohľadu, či ide o výhodu alebo nie.

Drevené knôty dokážu vykúzliť neodolateľnú atmosféru. Pri horení vydávajú praskajúci zvuk rozpáleného dreva. A práve z tohto dôvodu sú drevené knôty často uprednostňované pred bavlnou. Málokto však vie, že ďalšou veľkou výhodou drevených knôtov je horizontálne horenie plameňa (plameň je širší ako vyšší). Vďaka tejto vlastnosti sa vôňa zo sviečok uvoľňuje intenzívnejšie, rýchlejšie a je čistejšia a plnšia.

Možno sa teraz pýtate, prečo výrobcovia teda stále používajú bavlnené knôty? Ale nie je všetko zlato, čo sa blyští. Drevené knôty majú aj zopár nevýhod.

- Drevené knôty sú vzhľadom na použitý materiál a spôsob výroby drahšie ako knôty bavlnené.

- Sú náročnejšie na údržbu.

-Dlhší čas zapaľovania. Na zapálenie dreveného knôtu je nutné cca 20 sekúnd, často sa sviečka povedie zapáliť až na druhý alebo tretí pokus. Zapálené drevené knôty nie sú príliš odolné a najmenší závan vetra ich môže hravo uhasiť. Preto sú sviečky s dreveným knôtom určené výhradne do interiéru.

- Bavlnené a drevené knôty sa líšia aj v spôsobe upevnenia ku dnu nádoby. Bavlnené knôty majú iba malinký pliešok, ktorý umožňuje sviečke horieť až takmer k úplnému dnu (odporúča sa sviečku uhasiť, keď je výška vosku 5 mm). Drevené knôty sú širšie a je nutné ich adekvátne pripevniť. Na pripevnenie sa využívajú kovové stojančeky. Drevené knôty majú stojan vyššiu, a tak sa výška zvyškového vosku môže pohybovať až okolo 10 mm.

- Veľkou nevýhodou drevených knôtov je ich rôznorodosť. Líšia sa hrúbkou aj hustotou dreva. Niektoré knôty vydávajú intenzívny praskajúci zvuk, iné sú tichšie. Aj napriek tomu, že všetky sviečky sú vždy výrobcom (mali by) riadne otestované, môžu niektoré knôty u koncového užívateľa horieť odlišne. A práve kvôli tejto variabilite nedokáže predajca odhadnúť, ako bude konkrétny drevený knôt horieť. Čo následne môže viesť k nespokojnosti zákazníka.

A čo sviečky VonTree Candle, horia všetky drevené knôty ukážkovo? Aj keď by som si to veľmi priala, ani ja nedokážem zázraky, a tak sa z času na čas nájde sviečka, pri ktorej nehorí drevený knôt tak, ako by mal. Čo ma vždy veľmi mrzí, ale aj napriek tomu, že drevené knôty testujem pravidelne, nemôžem otestovať každú sviečku, ktorú vyrobím. To by zákazníkom prichádzali obhorené sviečky. :) Avšak moji zákazníci sú skvelí a majú pre drevené knôty pochopenie. :)

A ktorý knôt je teda ten najlepší?

Drevo aj bavlna majú svoje výhody aj nevýhody, a preto záleží čisto na vašich preferenciách. Nie ste príliš trpezlivý a nechce sa vám robiť ťažkú hlavu s údržbou sviečky? Potom voľte knôty bavlnené, ktoré iba pred každým zapálením skrátite na 3-5 mm. Intenzívny zážitok, vôňa a zvuk praskajúceho dreva u vás vyhráva, aj napriek vidine náročnejšej údržby či možnosti, že sviečka nevyhorí úplne celá? Drevo je tá správna voľba.

A čo výrobcovia sviečok? Ja osobne radšej pracujem s knôtmi drevenými, krásne drží v pohári a nemusí sa nijako prichytávať pri tuhnutí vosku. Avšak pri balení každej sviečky s dreveným knôtom ma mierne mrazí v chrbte, či práve táto sviečka bude u zákazníka horieť tak, ako horela pri mojom testovaní, alebo nevyhorí celá a zákazník bude sklamaný. Preto väčšina sviečok VonTree Candle je tvorená práve s bavlnenými knôtmi.

Či už drevo alebo bavlna, každá sviečka potrebuje isté množstvo pozornosti. Správnou údržbou predĺžite životnosť sviečky, zvýšite intenzitu vône a eliminujete tvorbu dymu a sadzí. Avšak kvalitne vyrobená sviečka je iba 50% úspechom, zvyšných 50% ovplyvňuje koncový užívateľ. Nezabúdajte sviečku nechať pri prvom zapálení (a ideálne aj pri každom ďalšom) rozhorieť až k okrajom.

Údržba

Na rozdiel od bavlneného knôtu, sa drevený knôt skracuje pred každým horením len mierne. Na skrátenie Vám stačia iba končeky Vašich prstov. Kedy uchopíte obhorenú časť knôtu medzi bruška prstov a jemne ju odlomíte. Nepoužívajte násilie, mohli by ste odlomiť príliš veľkú časť a sviečku by nešlo zapáliť (riešením je potom odstrániť vosk okolo knôtu). Pokiaľ sa Vám zdá, že knôt horí málo, zbytočne ho neskracujte a nechajte všetko na horiacom plameni.

Existujú aj krížové drevené knôty, ktoré je nutné vzhľadom na ich pevnosť skrátiť nožnicami alebo cvikačkami. Križové knôty sa skracujem viac, pretože horí naozaj intenzívne.

Rada pre Vás!

Pokiaľ vám drevený knôt počas horenia uhasne a kúri sa v rozpustenom vosku, nechajte sviečku zatuhnúť, a potom odstráňte (napríklad nanukovým drievkom, špajdľou) časť stuhnutého vosku okolo knôtu tak, aby sa vytvoril priestor a knôt mohol opäť voľne horieť.

Typy drevených knôtov

Pokiaľ ste už v obchode narazili na sviečky s dreveným knôtom, určite si vybavíte jeho tvar. Jedná sa o tenký plátok dreva, ktorý môže mať rôznu farbu závisiacu od typu dreva z ktorého je vyrobený. Existujem, ale aj iné typy drevených knôtov a my sa na ne teraz spoločne pozrieme.

Untitled 4

Jednovrstvový plochý knôt (single-ply)

- Základný variant knôtu, ktorý milovníci sviečok určite dobre poznajú

- Môžu byť rôzne široké, dlhé a hrubé (0,5 - 1 mm)

- Vzhľadom k použitému drevu môžu niektoré praskať hlasnejšie, iné sú tichšie (tzv. whisper typ)

Krížový knôt

- Dva plátky dreva, ktoré sa do seba vložia a vytvoria tvar kríža

- Tichšie praskanie

- Intenzívnejšie horenie

Špirálové trubičkové knôty (špirál)

- Plátok dreva stočený do špirály

- Sú duté (rúrka)

- Vhodné pre väčšie sviečky (silný plameň)

- Každý knôt horí odlišne (problematické testovanie pri výrobe sviečok) - väčšia variabilita ako pri klasických drevených knôtoch

Posilnené knôty (booster original)

- Sú podobné klasickým drevený knôtom, majú navyše ďalšiu vrstvu dreva

- Tiež sa líšia v šírke, hrúbke aj dĺžke

- Silnejší plameň

Kde drevené knôty zaobstarať?

Rozhodli ste sa skúsiť drevený knôt na vlastnej koži a vyrobiť si sviečku svojpomoci, ale neviete, kde taký knôt zohnať? Drevené knôty zoženiete v internetovom obchode Ekokoza. Nájdete tu klasické knôty vyrobené z dreva ovocných stromov s certifikáciou Forest Stewardship Council (FSC), križové knôty z tropického dreva Cocobolo a dokonca aj špirálové knôty s malým tipom, ako ich ešte lepšie využiť.

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko