Keď mydlo vymydlíme tak, že sa niekoľkonásobne zmenší, už nie je práve praktické. S malým kúskom sa nedajú poriadne namydliť ruky, a väčšinou nás jeho používanie skôr začne iritovať.
Rovnako sa občas stane, že mydlo vo vlhkej kúpeľni nepekne napučí, vytvorí sa na ňom slizký povlak a vôbec už nepôsobí reprezentatívne. A kto by také mydlo chcel predkladať návšteve, že áno?
Alebo tu máme ešte tie nepraktické odkrojky, ktoré vznikajú pri výrobe domácich mydiel. Čo s nimi, že?
Riešenie je však jednoduché a jednoduchšie už snáď nemôže byť. Stačia takéto zbytočky či staré mydlá všade po dome zozbierať a pustiť sa do výroby domáceho tekutého mydla! Ovoniate si ho esenciálnym olejčekom presne podľa vášho vkusu, takže sa vyhnete zdĺhavému oňuchovaniu mydiel v obchode a zvažovaní, ktorá vône vám vyhovuje. Jednoducho si tam dáte svoju obľúbenú! Rovnako tak s ošetrujúcimi a zmäkčujúcimi látkami, farbičkami, trblietkami, vitamínmi a tak ďalej.
Takže, akože sa také mydlo robí? Než sa dáte do čítania nášho návodu, môžete pozrieť najskôr aj sem – postup výroby pracieho gélu je totiž veľmi podobný, takže sa môžete navnadiť aj tam, poprípade si pri tej príležitosti skúsiť taký gél tiež vyrobiť doma. Úžasne mydlovo vonia, ale hlavne vyjde finančne oveľa lacnejšie ako ten kupovaný. A to sa určite oplatí!
Čo je na to potrebné?
- Asi 120 gramov nastrúhaného mydla (buď zo zvyškov, alebo jedno celé nové mydlo)
- 8 hrnčekov, teda 2 litre (destilovanej) vody
- 1 lyžica rastlinného glycerínu (my pridávame aj 1 lyžicu panthenolu a 1 lyžičky vitamínu E)
- Prísady podľa vlastného výberu a fantázie (pre naše nápady čítajte ďalej!)
- Fľaštička na tekuté mydlo
Ako na to?
Najprv si nastrúhame mydlo - tu pozor na mydlový "prach", radšej pracujeme so šatkou cez nos a ústa, ideálne s okuliarmi av rukaviciach. Nastrúhané mydlo zmiešame v kastróliku s ôsmimi hrnčekmi vody, a na miernom ohni rozohrejeme a rozmiešame. Zmes necháme odstáť 24 hodín, potom ručným mixérom riadne vyšľaháme (skúšali sme aj šľahač – ide to, ale stuha – ak máte mixér, rozhodne siahnite po ňom), primiešame glycerín a ďalšie libůstky (ovoníme, zafarbíme a inak vyšperkujeme), a nadávkujeme do fľaštičiek na tekuté mydlo.
A potom už sa môžeme krásne mydliť o sto šesť! Využiť môžete toto mydlo aj ako klasický sprchový gél.
(Nielen) voňavé prísady
Ako sme už naznačili, zase si mydlo môžete vyšperkovať podľa svojho. V prvom rade stojí určite vôňa – esenciálnych olejčekov je na výber celý (a veľmi dlhý) rad, takže máte bohaté možnosti.
Vyberať môžete aj z kozmetických vôní a silíc, úžasné klasické mydlové vône potom dosiahnete napríklad s daviniou.
Pokiaľ to chcete dotiahnuť do toho najposlednejšieho detailu, môžete mydlu kľudo piado dodať aj farbu a ligot, a to za pomoci práve skvelých mica práškov či glitterov.
Ak vám ide potom skôr o sprchový gél, môžete si z neho urobiť aj super telový peeling - stačí pridať nejaký exfoliant, napríklad jojobové korálky, či šípkový alebo orechový exfoliant. Ako peeling sa potom dá použiť aj sušené mlieko, napríklad toto skvelé kobylie, u ktorého by sme našli okrem iného aj regeneračné účinky. Ale to už samozrejme záleží na vás, miešajte a kombinujte, možnosťou je kopa, kuk sem!
Výživné sprchové mydlo s olivovým olejom podľa pani Blaženy
Čo s odkrojkami mydiel riešila kedysi aj pani Blažena na ekokozím fóre. A ako to vyriešila? Bravúrne! Ak ste priaznivci olivového oleja, bude výživné šľahané sprchové mydlo s olivovým olejom podľa receptu pani Blaženy presne pre vás! Takže veľmi ďakujeme pani Blažene a aktívne šírime jej parádny recept ďalej!
Čo je na to potrebné?
- 100 gramov strúhaných odkrojkov/zvyškov mydiel
- 200 gramov teplej prevarenej vody
- 80 gramov olivového oleja
- Pár kvapiek (až 2 ml) ľubovoľného esenciálneho olejčeka, pani Blažena odporúča napríklad medovku
- Vhodnú nádobku, napríklad túto plastovú, ak máte trochu deravé ruky, a sklá v sprchovacom kúte či vani sa desíte
Ako na to?
Odkrojky mydla či jeho zvyšky prelejeme teplou prevarenou vodou a necháme vo vyššej nádobe aspoň pol hodiny napučiavať. Prilejeme olivový olej a ručným ponorným mixérom zmes mixujeme tak dlho, kým nebude pekne našľahaná. Potom mydlo nadávkujeme do vybranej nádobky, ideálne nejaké so širokým hrdlom – sprchový gél bude totiž mať nakoniec konzistenciu stuhnutého pudingu, takže ho budeme naberať prstami ako klasický telový krém.
Po použití nezabúdame zatvárať viečko, aby nám kúpeľňová vlhkosť s naším úplne novým sprchovacím krémom nezatočila!
Mydlo? Už iba domáci!
Je to závislosť… Ako si človek začne vyrábať veci doma sám, ťažko sa vracia ku kupovaným a baleným veciam. A je to tak aj s mydlami.
Pokiaľ bolo toto vaše prvýkrát, čo sa týka domácej výroby mydla, určite juknite na tento článok, kde sympatický chlapík Martin rozpráva, ako sa on sám pustil do výroby mydla.
Nie je od veci potom pozrieť napríklad aj na recept na výrobu mydla z mydlovej hmoty, a hodiť sa vám určite bude aj niečo z týchto produktov na výrobu domácich mydiel. Tak veľa šťastia, ale hlavne si tú domácu výrobu náležite užívajte. Je to totiž aj úžasný odpočinok pre našu dušu!
A čo robíte so zvyškami mydiel vy? Ak máte nejaký šikovný nápad, neváhajte sa podeliť!
Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, Facebooku a Instagrame, nech vám neutečú naše ďalšie návody a tipy. A preskúmajte aj náš nový ekokozí receptár!