Ako som sa pustil do výroby domáceho mydla?

Zakúpte si jednotlivé zložky hneď pod postupom
Popis

Ako som sa pustil do výroby domáceho mydla?

 

Dostali sme krásny mejel od pána Martina a radi by sme sa s vami o neho podelili, pretože bude určite inšpiráciou pre všetkých, ktorí sa chcú do výroby domáceho mydla pustiť.

Text pána Martina zverejňujeme s jeho súhlasom v pôvodnom znení.

Ako som sa pustil do výroby domáceho mydla

Trošku sa hanbím, ale viac som na seba hrdý. Po dlhom zvažovaní som sa pustil do výroby mydla a pretože vaše stránky mi v tom dosť pomohli, rád by som vám na oplátku napísal ako to dopadlo.

 

Som úplne normálny chlap v strednom veku a čistote svojho tela dávam takú akurát chlapskú pozornosť. Bohužiaľ som bol donútený venovať mydlám väčšiu pozornosť ako doteraz a to najmä vďaka tomu, že mi zničoho nič vyskákali na chrbte ruky hnusné, ružové pupienky. Po márnych snahách mojich aj lekárskych, sa mi vyrážku nepodarilo z ruky dostať. A tak som začal pátrať na vlastnú päsť. Keď som zistil, čo kupované mydlo obsahuje, rozhodol som sa ho nepoužívať, ale umývať sa iba vodou som nechcel. A tak sa vo mne zrodil nápad a pustil som sa do výroby svojho vlastného domáceho mydla. Na Ecokoze som si kúpil sadu na výrobu mydla a pustil sa do varenia.

Návod na výrobu mydla

kokosový tuk 565g, palmový tuk 340g, olivový olej 900g, hydroxid sodný 236g, extrakt z grepových jadier 1g, destilovaná voda 681g

Vzal som hrniec, postavil som ho na váhu a odvážil som kokosový, palmový a olivový olej. Túto zmes olejov som dal na mierny plameň, aby sa mi kocky tuku rozpustili.

Do odmerky som si nalial destilovanú vodu a začal prisypávať hydroxid sodný, sú to také malinké guličky, dobre sa mi s ním pracovalo. Takže sypeme hydroxid a miešame. Stačí chvíľku, za chvíľu je rozpustený. Reakcia hydroxidu s vodou je trochu štipľavá, tak by som asi odporučil paru nedýchať. Celkom ma prekvapilo, že reakcia výrazne zvýšila teplotu vody.

Napustil som si hrniec so studenou vodou a odmerku s rozpusteným hydroxidom som vložil do tej vody, aby sa mi hydroxid ochladil.

Hrniec s rozpustenými tukmi som dal do druhého studeného kúpeľa a pridal extrakt z grepových jadier. Hodil som ho len tak do hrnca, ale to dôrazne neodporúčam, pretože potom som pol hodiny naháňal kúsky nerozpusteného extraktu. Takže sa tejto chybe vyvarujte a extrakt si najskôr rozpustite v lyžičke oleja a až potom ho nalejte do hrnca k rozpusteným olejom. Potom som chodil od jedného k druhému a meral teplotu. Keď mali oleje aj hydroxid 27 ° C, vzal som ponorný mixér a vložil ho do hrnca s rozpustenými olejmi. Zapol som na najmenšiu rýchlosť a pomaličky som začal rozpustený hydroxid nalievate do hrnca. Ponorným mixérom je dobré dôkladne pohybovať, aby sa hydroxid v olejoch dobre rozpustil. Po chvíľke začala hmota tuhnúť a krémovatieť, miešal som pár minút. Keď bola hmota tuhá tak, že sa na hladine udržala kvapka, prestal som miešať a hmotu som nalial do formy na mydlo.

Použil som dve, jednu originálnu formu na mydlo a druhú takú škatuľku z pevného papiera, ktorú som vyložil papierom na pečenie. Mydlo som vyškrabal do formičiek, formy dôkladne prikryl pod vankúš a deku a dal na parapet odpočívať. Po dobu 24 hodín má byť mydlo uložené na teplom mieste. Druhý deň som mydlo z foriem vyklopil, čo išlo napodiv perfektne a narezal si ho na plátky. Veľkosť som volil tak, aby sa mi mydlo dobre držalo v ruke a vyskladal som si ho opäť na papier na pečenie na tácku. Mydlá je necelý kilo a pol. Tácka s mydlom som dal hore na skriňu a teraz nastala najhoršia fáza výroby, mesiac čakania. Po štyroch týždňoch som vzal jednu kocku vyrobeného mydla a vyrazil do kúpeľne.

 

No a ako to dopadlo? Vyrobiť mydlo sa mi podarilo, všetky kupované mydlá som vyhádzal a nahradil ich iba týmto. Pení tak akurát a zanecháva na koži príjemný pocit. Pupienky pomaličky ustupujú, možno aj preto, že som prestal používať jeden nemenovaný krém a vyhádzal všetky kupované mydlá. Som spokojný. Martin

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko