Dostali sme krásny mejel od pána Martina a radi by sme sa s vami o neho podelili, pretože bude určite inšpiráciou pre všetkých, ktorí sa chcú do výroby domáceho mydla pustiť.
Text pána Martina zverejňujeme s jeho súhlasom v pôvodnom znení.
Ako som sa pustil do výroby domáceho mydla
Trošku sa hanbím, ale viac som na seba hrdý. Po dlhom zvažovaní som sa pustil do výroby mydla a pretože vaše stránky mi v tom dosť pomohli, rád by som vám na oplátku napísal ako to dopadlo.
Som úplne normálny chlap v strednom veku a čistote svojho tela dávam takú akurát chlapskú pozornosť. Bohužiaľ som bol donútený venovať mydlám väčšiu pozornosť ako doteraz a to najmä vďaka tomu, že mi zničoho nič vyskákali na chrbte ruky hnusné, ružové pupienky. Po márnych snahách mojich aj lekárskych, sa mi vyrážku nepodarilo z ruky dostať. A tak som začal pátrať na vlastnú päsť. Keď som zistil, čo kupované mydlo obsahuje, rozhodol som sa ho nepoužívať, ale umývať sa iba vodou som nechcel. A tak sa vo mne zrodil nápad a pustil som sa do výroby svojho vlastného domáceho mydla. Na Ecokoze som si kúpil sadu na výrobu mydla a pustil sa do varenia.
Návod na výrobu mydla
kokosový tuk 565g, palmový tuk 340g, olivový olej 900g, hydroxid sodný 236g, extrakt z grepových jadier 1g, destilovaná voda 681g
Vzal som hrniec, postavil som ho na váhu a odvážil som kokosový, palmový a olivový olej. Túto zmes olejov som dal na mierny plameň, aby sa mi kocky tuku rozpustili.
Do odmerky som si nalial destilovanú vodu a začal prisypávať hydroxid sodný, sú to také malinké guličky, dobre sa mi s ním pracovalo. Takže sypeme hydroxid a miešame. Stačí chvíľku, za chvíľu je rozpustený. Reakcia hydroxidu s vodou je trochu štipľavá, tak by som asi odporučil paru nedýchať. Celkom ma prekvapilo, že reakcia výrazne zvýšila teplotu vody.
Napustil som si hrniec so studenou vodou a odmerku s rozpusteným hydroxidom som vložil do tej vody, aby sa mi hydroxid ochladil.
Hrniec s rozpustenými tukmi som dal do druhého studeného kúpeľa a pridal extrakt z grepových jadier. Hodil som ho len tak do hrnca, ale to dôrazne neodporúčam, pretože potom som pol hodiny naháňal kúsky nerozpusteného extraktu. Takže sa tejto chybe vyvarujte a extrakt si najskôr rozpustite v lyžičke oleja a až potom ho nalejte do hrnca k rozpusteným olejom. Potom som chodil od jedného k druhému a meral teplotu. Keď mali oleje aj hydroxid 27 ° C, vzal som ponorný mixér a vložil ho do hrnca s rozpustenými olejmi. Zapol som na najmenšiu rýchlosť a pomaličky som začal rozpustený hydroxid nalievate do hrnca. Ponorným mixérom je dobré dôkladne pohybovať, aby sa hydroxid v olejoch dobre rozpustil. Po chvíľke začala hmota tuhnúť a krémovatieť, miešal som pár minút. Keď bola hmota tuhá tak, že sa na hladine udržala kvapka, prestal som miešať a hmotu som nalial do formy na mydlo.
Použil som dve, jednu originálnu formu na mydlo a druhú takú škatuľku z pevného papiera, ktorú som vyložil papierom na pečenie. Mydlo som vyškrabal do formičiek, formy dôkladne prikryl pod vankúš a deku a dal na parapet odpočívať. Po dobu 24 hodín má byť mydlo uložené na teplom mieste. Druhý deň som mydlo z foriem vyklopil, čo išlo napodiv perfektne a narezal si ho na plátky. Veľkosť som volil tak, aby sa mi mydlo dobre držalo v ruke a vyskladal som si ho opäť na papier na pečenie na tácku. Mydlá je necelý kilo a pol. Tácka s mydlom som dal hore na skriňu a teraz nastala najhoršia fáza výroby, mesiac čakania. Po štyroch týždňoch som vzal jednu kocku vyrobeného mydla a vyrazil do kúpeľne.
No a ako to dopadlo? Vyrobiť mydlo sa mi podarilo, všetky kupované mydlá som vyhádzal a nahradil ich iba týmto. Pení tak akurát a zanecháva na koži príjemný pocit. Pupienky pomaličky ustupujú, možno aj preto, že som prestal používať jeden nemenovaný krém a vyhádzal všetky kupované mydlá. Som spokojný. Martin