Nie je sóda ako sóda - prečo doma mať prácou aj jedlú sódu?

Nie je sóda ako sóda - prečo doma mať prácou aj jedlú sódu?
Pracia sóda a jedlá sóda – dve úžasné práškové gazdinky, ktoré vám doma zaručene nesmú chýbať! A vyznajú sa nielen v domácnosti, ale aj v kozmetike a starostlivosti o krásu.Viac informácií
Suroviny pre tento receptSóda na pranieJedlá sódaKastilské mydloEpsomská soľMorská soľHimalájska soľEsenciálna olej
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

PRACIA SODA

Pod pojmom práca sóda či sóda na pranie sa vlastne skrýva uhličitan sodný , ktorý sa prirodzene vyskytuje aj v prírode, napríklad v morskej vode. Názov, pod ktorým je ale dnes oveľa známejší, si vyslúžil právom – čo sa týka prania, upratovania a čistiacich prostriedkov, je rozhodne nenahraditeľný.

Preborník v praní bielizne

Používa sa napríklad na výrobu pracích práškov a pokiaľ si chcete s jeho pomocou vyrobiť vlastný prací prášok, v tomto recepte nájdete všetky dôležité informácie. Sú tam návody na výrobu prášku na bielu bielizeň, farebnú bielizeň, ale aj jednoduché aviváže, ktorú si pomocou esenciálnych olejčekov môžete ovoňať podľa ľubovôle. A tu nájdete všemožné produkty, ktoré sa vám pri výrobe domáceho pracieho prášku budú zaručene hodiť.

Škvrny nemajú šancu

Je ešte množstvo ďalších spôsobov, ako využiť praciu sódu pri praní. Je skvelá napríklad aj na škvrny. Stačí tesne pred praním namočiť kus oblečenia, kde je škvrna, a trochu ho posypať prácou sódou. V tomto smere má skvelé absorbujúce účinky a nasaje do seba obzvlášť mastnotu, takže ak vám pri nedeľnom bravičke-knedle-zele skáplo trochu omastku na oblečení, pracia sóda je prvá záchrana. Rozhodne ju ale nenechávame na oblečení dlhú dobu, aby lepšie pôsobila - to by totiž mohla zapôsobiť až príliš dobre a vďaka svojej vysokej zásaditosti vyžrať škvrnu dokonale, rovno aj s látkou. Preto je lepšie takto sódou ošetriť oblečenie so škvrnami tesne pred praním a ihneď kúsok oblečenia aj s tou troškou sódy hodiť rovno do práčky, poprípade preprať v ruke. Tak či onak, pri škvrnách je jedno pravidlo vždy na prvom mieste – snažíme sa ich odstrániť pokiaľ možno ihneď. Čím viac času im dáme, aby sa „zažrali“ , tým horšie sa potom odstraňujú.

Do boja s vodným kameňom a tvrdou vodou

Pracia sóda samozrejme pôsobí ako skvelý zmäkčovač vody. Pokiaľ máme príliš tvrdú vodu, pridávaním sódy k praciemu prášku či gélu môžeme zamedziť vzniku a usadzovaniu vodného kameňa. Rovnako sa môžeme zbaviť škvŕn a usadenín vodného kameňa na našich vodovodných kohútikoch – zmiešame praciu sódu s vodou tak, aby vznikla pasta, a drhneme škvrny tak dlho, kým nezmizne.

Koniec drhnutia pripálených hrncov

Použiť ju môžeme aj v kuchyni pri umývaní panvíc či hrncov, v ktorých sa nám podarilo niečo trochu pripáliť. Ich dna posypeme prácou sódou a rozprašovačom na ne striekame vodu tak dlho, kým sa nevytvorí akási kašička. Necháme ju pôsobiť minimálne 20 minút a zmyjeme. U hliníkových panvíc a hrncov nám však tento postup rozhodne nepomôže, takže pokiaľ ešte takéto kúsky doma máte, sódu na ne nepoužívajte.

Čistenie rúry je s ňou hračka

Ak si zase chceme riadne vyčistiť rúru, stačí zmiešať hrnček jedlej sódy so štvrtinou hrnčeka sódy na pranie a 1 polievkovou lyžicou kastílskeho mydla, poprípade doliať horúcou vodou tak, aby zmes dostala kašovitú konzistenciu a naniesť na dno. Len dávajte pozor, aby sa čistiaci prostriedok nedostal do prieduchov rúry. Zmes nechajte pôsobiť cez noc a ráno ju teplou vodou zmyte.

JEDLÁ SÓDA

Hydrogénuhličitan sodný čiže potravinárska jedlá sóda má tiež nespočetné využitie v domácnosti aj kozmetike.

Najuniverzálnejší pomocník

V kuchyni ju využijeme jednak pri pečení, jednak pri upratovaní – skvele si poradia so zažranou nečistotou od kávy či čiernych čajov v našich hrnčekoch, stačí nasypať trochu jedlej sódy na hubku a poriadne hrnčeky vydrhnúť.

Zbohom vírusom a baktériám

Pokiaľ ste doma prekonali nejakú nepríjemnú virózu alebo angínu a najradšej by ste pre istotu vyhodili aj zubné kefky, aby ste sa všetkých bacilov nadobro zbavili, môžete tiež siahnuť po jedlej sóde. Rozpustite 1 čajovú lyžičku jedlej sódy vo vode a strčte tam zubné kefky na dve až štyri hodiny. Na záver ich ešte ľahko opláchnite v peroxide vodíka a likvidácia všetkých baktérií je zaručená.

Rýchla pomoc pri pálení záhy a boľavom žalúdku

Pokiaľ nás páli záha, alebo nám nejaké jedlo vyložene nesadlo, žalúdok nám zachráni tiež jedlá sóda – rozmiešame si lyžičku v poháriku vlažnej vody a vypijeme ju. Neutralizuje žalúdočné šťavy a pomôže nám teda od prekysleného žalúdka.

Zúbky ako perličky

S jej pomocou si môžeme vyrobiť aj domácu zubnú pastu, recept nájdete tu. Jedlá sóda má totiž aj bieliace účinky, a jednorazovo ju môžete využiť aj ako prírodné bielidlo na zuby. Stačí zmiešať jednu lyžičku jedlej sódy s trochou soli s vysokým obsahom jódu, pridať pár kvapiek vody, aby sa vám zmes dobre nanášala na zuby, a nechať pôsobiť tak dve minúty, potom ihneď zmyť. Okrem toho, že odstráni zo zubov škvrny, spevní ich. Ale neodporúča sa túto metódu vykonávať viac ako raz, maximálne dvakrát mesačne, to bohato postačí a nič sa, koniec koncov, nemá preháňať.

Proti poteniu a zápachu

Jedlá sóda nám poslúži aj pri výrobe domáceho dezodorantu, kuk sem.

Preč s toxínmi a škodlivinami

Pokiaľ sa chystáte na novoročný detox, skúste si dať detoxikačnú vaňu s jedlou sódou. Zmiešame 1/4 hrnčeka jedlej sódy s 1/4 hrnčeka epsomskej soli, 1/4 hrnčeka morskej alebo himalájskej soli a 1/3 hrnčeka jablčného octu, pridať môžeme poprípade aj obľúbený esenciálny olejček. Zmes si potom nasypeme do vane a užijeme si blahodarné účinky teplého kúpeľa – pomáha totiž vyháňať toxíny z tela. A okrem toho nám pomôže aj v lete, ak máme pokožku spálenú od slnka. Ďalšie zmesi na skvelé detoxikačné kúpele nájdete tu a tu.

Žiarivá pleť do minúty

Pri starostlivosti o krásu sa nám jedlá sóda tiež pekne šikne! Čo tak tvárový peeling? Stačí z jedlej sódy a vody vytvoriť mazľavú zmes, ktorú si v priebehu 10 až 20 sekúnd vmasírujeme do tváre a potom ihneď zmyjeme teplou vodou. Pôsobí ako skvelý "exfoliátor" - to znamená, že pomáha krásne odstraňovať odumreté bunky kože. Je však celkom zásaditá, takže túto zmes ako peeling rozhodne nepoužívame denne, ale len z času na čas.

BAŽÍTE PO ĎALŠÍCH EKO RECEPTOCH?

Pokiaľ vás výroba lacných domácich čistiacich prostriedkov tak zaujala, že si ich chcete vyrobiť rovno celú "kolekciu", kuk sem na ďalšie recepty. Ušetríte peňaženku aj milovanú matičku prírodu!

A na čo prácu či jedlú sódu využívate vy?

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, Facebooku a Instagrame, nech vám neutečú naše ďalšie návody a tipy. A preskúmajte aj náš nový ekokozí receptár!

Suroviny
Morská soľ
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko