Viete, čo je hlavným zdrojom znečistenia ovzdušia v budovách a domácnostiach? Sú to čistiace prostriedky! Trochu paradox, že? Ak vezmeme do úvahy, že ich kupujeme prevažne preto, aby sme mali domácnosť čistejšiu a bezpečnejšiu. Namiesto toho si doma ale budujeme malú súkromnú chemickú skládku. :)
Mnoho chemikálií, ktoré často nájdeme vo väčšine bežných čistiacich prostriedkov, môžu spôsobovať rôzne zdravotné komplikácie (najmä ak ich používame vo veľkom množstve), a to napríklad bolesti hlavy, vyrážky alebo alergie. O niektorých sa dokonca tvrdia, že môžu zvyšovať riziko rakoviny...
Ale nezúfajte! Existuje dostatok bezpečných možností, ako sa postarať o to, aby váš domov zel čistotou. A je skoro až neuveriteľne jednoduché si čistiace prostriedky šetrné k prírode aj nášmu zdraviu vyrobiť doma! Celú domácnosť zvládnete vypulírovať s minimom základných ingrediencií, sú nimi:
- Tymian
- Pomaranč
- Rozmarín
- Vínny ocot (destilovaný ocot alebo aj obyčajný liehový)
- Soľ
- Citrón
A budú sa hodiť aj:
- Fľaštičky, poháre, vzduchotesné obaly
- 2 hrnčeky jedlej sódy
- 2/3 hrnčeka kyseliny citrónovej
- Obľúbené esenciálne oleje (pokojne až 60 kvapiek, záchod si to zaslúži! :)
- Rozprašovač s vodou alebo vanilkovým extraktom, ak chcete záchod poriadne vyvoňať
- Silikónové formičky
V sklenenej mise zmiešajte jedlú sódu a kyselinu citrónovú. Pri práci s kyselinou buďte opatrní a radšej pracujte v rukaviciach, ak ste citliví, urobíte dobre, keď si pri miešaní dáte cez nos a ústa šatku alebo vreckovku. Suché ingrediencie postupne vlhčite rozstrekovačom. Budú Vám stačiť jedno alebo dve stlačenia pumpičky, zmes by mala byť skoro suchá. Miešajte. Pridajte esenciálne oleje a znovu premiešajte. Zmes natlačte do formičiek a nechajte minimálne cez noc uschnúť. (Šumivky do záchodu nemusia byť úplné krásavice, môžete ich teda len umačkať v ruke alebo pomocou lyžice a nechať ich stvrdnúť na pergamenovom papieri). Až uschnú, premiestnite ich do vzduchotesnej nádoby a použite, až bude potrebné.
POZNÁMKA: Pri použití šumivky sa radšej neponáhľajte a záchod nesplachujte, pokiaľ naozaj nedošumí. (Neviem, čo by na šumivku hovorilo potrubie a nechcem si vaše vodovody vziať na svedomie. :)
- 1 diel soli
- 1 diel jedlej sódy
- Ocot
- Vriaca voda
V mise zmiešajte rovnaký diel soli a jedlej sódy. Zmes nasypte do upchatého odpadu. Zalejte octom a nechajte všetko pár minút odstáť. Nakoniec do odpadu nalejte horúcu vodu.
TIP: Zmesi soli a jedlej sódy si rovno namiešajte viac a šupnite ju do vzduchotesného obalu. A keď sa vám zase niečo upchá, budete pripravení!
- 1 hrnček jedlej sódy
- 1 hrnček pracej sódy
- 1 hrnček soli
- 1/4 hrnčeka kyseliny citrónovej
- 1 hrnček vody
- 1/2 hrnčeka vínneho octu (pri každom umývaní)
- Silikónovú formu (na ľad, čokoládu) alebo silikónovú formičku na muffiny
Vo veľkej mise dobre premiešajte jedlú sódu, praciu sódu, soľ a kyselinu citronovú. Do suchých ingrediencií prilejte hrnček vody. Pred premiešaním počkajte, kým sa v zmesi prestanú tvoriť bublinky – to bude trvať asi minútku. Zmesou naplňte formu a každý dielik dôkladne utlačte. Takto nechajte aspoň cez noc odpočívať. Po vyklepnutí z formičiek tablety premiestnite do vzduchotesného pohára alebo krabičky, aby nezvlhli. Pred každým spustením umývačky nalejte do otvoru pre leštidlo asi pol hrnčeka octu, zamedzí škvrnám na riad.
- 1 hrnček vody
- 1/2 hrnčeka octu
- 2 lyžice jedlej sódy
- 20 kvapiek esenciálneho oleja
Všetko jednoducho zmiešajte vo fľaštičke a pred každým použitím poriadne pretrepte.
- 1 hrnček jedlej sódy
- 1 hrnček pracej sódy
- 20 kvapiek esenciálneho oleja
Všetko zmiešajte, premiestnite do vzduchotesnej nádoby a pri upratovaní podľa potreby použite.
- 1 hrnček kastílskeho mydla
- 1 hrnček vody
- 15 kvapiek esenciálneho oleja
Mydlo, vodu a esenciálny olej nalejte do vhodnej fľaštičky alebo nádobky a dajte sa do umývania.
- 1 hrnček jedlej sódy
- 1 hrnček pracej sódy
- 1 hrnček soli
Všetko zmiešajte a pre každé umývanie použite vrchovatú lyžicu prášku. Namiesto leštidla použite ocot.
- 1 hrnček vody
- 2 lyžice octu
- 15 kvapiek esenciálneho oleja
Všetko nalejte do fľaštičky s rozstrekovačom a pred použitím dobre pretrepte.
- 1 časť olivového oleja
- 1 časť citrónovej šťavy
Oboje naneste na handričku a jemne zapracujte do povrchu nábytku.
- 370 gramov vločiek marseillského mydla
- 6 hrnčekov pracej sódy
- Esenciálne oleje - výborný je citrónový, funguje ako odmasťovač, do každého prania stačí asi 5 kvapiek
- Vínny ocot – voliteľne na zmäkčenie bielizne, 1/2 hrnčeka pri každom praní
- Peroxid vodíka – voliteľne pri praní bielej bielizne, 1/2 hrnčeka do každého pracieho cyklu
Vo veľkej mise zmiešajte praciu sódu a marseillské mydlo. Pokiaľ máte, použite food processor, sekáčik alebo mixér, vytvoríte tak krásne jemný prášok. Esenciálny olej môžete pridať buď rovno do zmesi, alebo si ho nechať v blízkosti práčky a pri každom praní použiť (my dávame prednosť druhému variantu). Dávka na jeden prací cyklus je 2-3 lyžice zmesi. Pokiaľ periete v studenej vode, je lepšie si prášok dopredu rozpustiť v troške horúcej vody. Ak periete biele, môžete do priestoru pre bielidlo naliať tak pol hrnčeka peroxidu vodíka.
A ak si na vlastnú výrobu prášku úplne netrúfate alebo sa nechcete zdržiavať nákupom niekoľkých ingrediencií a následného odmeriavania, nie je nič jednoduchšie, než si zaobstarať ekokozí sadu na výrobu pracieho prášku, v ktorej budete mať všetko, čo potrebujete. Navyše s ňou vyrobíte prášok ako na bielu, tak farebnú bielizeň. V sade nájdete:
- 300g marseillského mydla (už nastrúhané vločky)
- 2kg uhličitanu sodného (pracia sódy)
- 50ml silice
- 1kg perkarbonátu sodného
- 50g TAEDu
- Podrobný návod na výrobu
A že používate radšej gél ako prášok? Nebojte, aj pre vás máme v ekokoze riešenie. Sada na výrobu pracieho gélu, ako na farebnú, tak bielu bielizeň bude presne pre vás! Vyrobíte s ňou 10 litrov gélu, pričom dávkovanie je 250 – 500ml na práčku av sade nájdete:
- 250g marseillského mydla (už nastrúhané vločky)
- 250g uhličitanu sodného (pracia sódy)
- 50ml pomarančovej silice
- 1kg perkarbonátu sodného
- 50g TAEDu
- 10 litrový plastový vedro s viečkom (na uchovanie pracieho gélu)
- Podrobný návod na výrobu
Pri praní v ruke nie je nič jednoduchšie ako použiť tuhé mydlo, skúste napríklad toto mydlo na pranie "PARFAIT" so sírou. Obsahuje kokosový olej, olivový olej, lanolín, morskú soľ, síru a vysoko kvalitné tuky a oleje, a postará sa o absolútnu čistotu vašej bielizne. Alebo siahnite po marseillskom mydle, ktoré sa vo Francúzsku používa na umývanie a čistenie čohokoľvek, od prania bielizne po umývanie citlivej detskej pokožky. Vyskúšajte toto, ktoré je prvým marseillským mydlom s certifikátom COSMÉBIO alebo citrónové mydlo na pranie vhodné na škvrny, ktoré ako všetky prírodné mydlá neobsahuje zložky na báze ropy ani živočíšne tuky.
A pomocou čoho doma radi upratujete vy?
Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.