Upratovanie bez chemikálií: výroba domácich prírodných čistiacich produktov

Radi by ste doma upratovali šetrne k svojmu zdraviu, ekologicky, účinne, ale napriek tomu lacno? Žiadny problém! S nami zvládnete vyrobiť domáce prírodné čistiace prostriedky jednoducho a rýchlo. A to či už ide o umývanie riadu, čistenie kúpeľne a záchodu alebo pranie!Viac informácií
Zakúpte si jednotlivé zložky hneď pod postupom
Popis

Viete, čo je hlavným zdrojom znečistenia ovzdušia v budovách a domácnostiach? Sú to čistiace prostriedky! Trochu paradox, že? Ak vezmeme do úvahy, že ich kupujeme prevažne preto, aby sme mali domácnosť čistejšiu a bezpečnejšiu. Namiesto toho si doma ale budujeme malú súkromnú chemickú skládku :))

Veľa chemikálií, ktoré často nájdeme vo väčšine bežných čistiacich prostriedkov, môžu spôsobovať rôzne zdravotné komplikácie (najmä ak ich používame vo veľkom množstve), a to napríklad bolesti hlavy, vyrážky alebo alergie. O niektorých sa dokonca tvrdia, že môžu zvyšovať riziko rakoviny...

Znie to až veľmi jednoducho!

Ale nezúfajte! Existuje dostatok bezpečných možností, ako sa postarať o to, aby Váš domov zel čistotou. A je skoro až neuveriteľne jednoduché si čistiace prostriedky šetrné k prírode aj nášmu zdraviu vyrobiť doma!

Celú domácnosť zvládnete vypulírovať s minimom základných ingrediencií, sú nimi:

 

A budú sa hodiť aj:

Domáce šumivky do záchodu

V sklenenej mise zmiešajte jedlú sódu a kyselinu citrónovú. Pri práci s kyselinou buďte opatrní a radšej pracujte v rukaviciach, ak ste citliví, urobíte dobre, keď si pri miešaní dáte cez nos a ústa šatku alebo vreckovku. Suché ingrediencie postupne vlhčite rozstrekovačom. Budú Vám stačiť jedno alebo dve stlačenia pumpičky, zmes by mala byť skoro suchá. Miešajte. Pridajte esenciálne oleje a znova premiešajte. Zmes natlačte do formičiek a nechajte minimálne cez noc uschnúť. (Šumivky do záchodu nemusia byť úplné krásavice, môžete ich teda len umačkať v ruke alebo pomocou lyžice a nechať ich stvrdnúť na pergamenovom papieri). Až uschnú, premiestnite ich do vzduchotesnej nádoby a použite, až bude potrebné.

Poznámka: Pri použití šumivky sa radšej neponáhľajte a záchod nesplachujte, kým naozaj nedošumí. (Neviem, čo by na šumivku hovorilo potrubie a nechcem si Vaše vodovody vziať na svedomie:))

Šetrný čistič odpadu

V mise zmiešajte rovnaký diel soli a jedlej sódy. Zmes nasypte do upchatého odpadu. Zalejte octom a nechajte všetko pár minút odstáť. Nakoniec do odpadu nalejte horúcu vodu.

TIP: Zmesi soli a jedlej sódy si rovno namiešajte viac a šupnite ju do vzduchotesného obalu. A keď sa Vám zase niečo upchá, budete pripravení!

Domáce tablety do umývačky

Vo veľkej mise dobre premiešajte jedlú sódu, praciu sódu, soľ a kyselinu citrónovú. Do suchých ingrediencií prilejte hrnček vody. Pred premiešaním počkajte, kým sa v zmesi prestanú tvoriť bublinky – to bude trvať asi minútku. Zmesou naplňte formu a každý dielik dôkladne utlačte. Takto nechajte aspoň cez noc odpočívať. Po vyklepnutí z formičiek tablety premiestnite do vzduchotesného pohára alebo krabičky, aby nezvlhli. Pred každým spustením umývačky nalejte do otvoru pre leštidlo asi pol hrnčeka octu, zamedzí škvrnám na riad.

Domáci čistiaci prostriedok pre všetko

Všetko jednoducho zmiešajte vo fľaštičke a pred každým použitím poriadne pretrepte.

Šetrný pieskový čistič (na vydrhnutie vane, drezu, držadiel…)

Všetko zmiešajte, premiestnite do vzduchotesnej nádoby a pri upratovaní podľa potreby použite.

Prírodný prostriedok na riad

Mydlo, vodu a esenciálny olej nalejte do vhodnej fľaštičky alebo nádobky a dajte sa do umývania.

Domáci prášok do umývačky riadu

Všetko zmiešajte a pre každé umývanie použite vrchovatú lyžicu prášku. Namiesto leštidla použite ocot.

Domáci čistič skla

Všetko nalejte do fľaštičky s rozstrekovačom a pred použitím dobre pretrepte.

Prírodná leštenka

Oboje naneste na handričku a jemne zapracujte do povrchu nábytku.

Domáci prací prášok

 • 370 gramov vločiek marseillského mydla
 • 6 hrnčekov pracej sódy
 • Esenciálne oleje - výborný je citrónový, funguje ako odmasťovač, do každého prania stačí asi 5 kvapiek
 • Vínny ocot – voliteľne na zmäkčenie bielizne, 1 hrnčeka pri každom praní
 • Peroxid vodíka – voliteľne pri praní bielej bielizne, 1 hrnčeka do každého pracieho cyklu

Vo veľkej mise zmiešajte praciu sódu a marseillské mydlo. Pokiaľ máte, použite food processor, sekáčik alebo mixér, vytvoríte tak krásne jemný prášok. Esenciálny olej môžete pridať buď rovno do zmesi, alebo si ho nechať v blízkosti práčky a pri každom praní použiť (my dávame prednosť druhému variantu). Dávka na jeden prací cyklus je 2-3 lyžice zmesi. Pokiaľ periete v studenej vode, je lepšie si prášok dopredu rozpustiť v troške horúcej vody. Ak periete biele, môžete do priestoru pre bielidlo naliať tak pol hrnčeka peroxidu vodíka.

Ekokózia sada na výrobu pracieho prášku (na farebné aj biele)

A ak si na vlastnú výrobu prášku úplne netrúfate alebo sa nechcete zdržiavať nákupom niekoľkých ingrediencií a následného odmeriavania, nie je nič jednoduchšie, než si zaobstarať ekokozí sadu na výrobu pracieho prášku , v ktorej budete mať všetko, čo potrebujete. Navyše s ňou vyrobíte prášok ako na bielu, tak farebnú bielizeň. V sade nájdete:

 • 300 g marseillského mydla (už nastrúhané vločky)
 • 2 kg uhličitanu sodného (pracia sódy)
 • 50ml silice
 • 1 kg perkarbonátu sodného
 • 50 g TAEDu
 • podrobný návod na výrobu

Ekokózia sada na výrobu pracieho gélu (farebná aj biela bielizeň)

A že používate radšej gél ako prášok? Nebojte, aj pre Vás máme v Ekokoze riešenie. Sada na výrobu pracieho gélu, ako na farebnú, tak bielu bielizeň bude presne pre Vás! Vyrobíte s ňou 10 litrov gélu, pričom dávkovanie je 250 – 500ml na práčku av sade nájdete:

 • 250 g marseillského mydla (už nastrúhané vločky)
 • 250 g uhličitanu sodného (pracia sódy)
 • 50ml pomarančovej silice
 • 1 kg perkarbonátu sodného
 • 50 g TAEDu
 • 10 litrový plastový vedro s viečkom (na uchovanie pracieho gélu)
 • podrobný návod na výrobu

Pranie v ruke

Pri praní v ruke nie je nič jednoduchšie ako použiť tuhé mydlo, skúste napríklad toto mydlo na pranie „PARFAIT“ so sírou . Obsahuje kokosový olej, olivový olej, lanolín, morskú soľ, síru a vysoko kvalitné tuky a oleje a postará sa o absolútnu čistotu Vašej bielizne. Alebo siahnite po marseillskom mydle, ktoré sa vo Francúzsku používa na umývanie a čistenie čohokoľvek, od prania bielizne po umývanie citlivej detskej pokožky. Vyskúšajte toto , ktoré je prvé marseillským mydlom s certifikátom COSMÉBIO alebo prírodné zelené marseillské mydlo s olivovým olejom, ktoré, ako všetky prírodné mydlá, neobsahuje zložky na báze ropy ani živočíšne tuky.

A pomocou čoho doma radi upratujete Vy?

 

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko