Ako na výrobu domáceho pracieho prášku?

Prať lacno, jednoducho, šetrne k prírode a pomocou pracieho prášku, ktorý ste si sami vyrobili? Žiadny problém!Viac informácií
Zakúpte si jednotlivé zložky hneď pod postupom
Popis

Pred časom sme tu uviedli návod na mydlový prací sliz a váš ohlas bol veľmi pozitívny. Ďakujeme všetkým za vaše pochvalné správy. Sme radi, že si domáci prací prostriedok rýchlo našiel svoje uplatnenie.

Jedna z reakcií je aj od pani Petry, ktorá nám zaslala svoj recept na suchú variantu pracieho prášku. Pretože je to veľmi zaujímavá alternatíva k mydlovému slizu, rozhodli sme sa recept zverejniť!

Komu sa teda nepáčil mydlový sliz, tu je suchý variant pracieho prášku od pani Petry, ktorý nám píše:

"Domáci prací prášok používam už dlhšiu dobu a napodiv všetko dopadlo nad moje očakávania. S práškom som veľmi spokojná, cena je neskutočná, viem, v čom periem a viem, čo vypúšťam do odpadu:-)

Novo som tiež objavila kúzlo octu ako aviváže, v kombinácii s pridaním pár kvapiek voňavej silice mi bielizeň krásne vonia. Pre tých, ktorých som snáď práve zaujala a prášok by si chceli vyrobiť...

Čo teda budete potrebovať na výrobu domáceho pracieho prášku na farebnú bielizeň :

Mydlo - čas od času dostanem nejaké to darčekové balenie olivového mydla... a ajhľa jeho chvíľa prišla práve teraz! Nastrúham si ho na jemno (zhruba asi 150g). Je tu aj možnosť ísť do už nastrúhaného marseillského mydla.

Potom k mydlu primiešam práškovú sódu na pranie , uhličitan sodný (1kg)

A teraz na dávkovanie: J dávam zhruba tak 2-3 lyžice priamo do bubna. Už sa mi stalo, že som v zásobníku po ukončení pracieho procesu našla sódovú kocku, takže radšej sypem priamo do bubna.

Na výrobu domáceho pracieho prášku na bielu bielizeň budete potrebovať:            

To isté ako pri prášku na farebnú bielizeň, len k sóde s mydlom pridáte perkarbonát sodný a taed. Taed slúži ako aktivátor perkarbonátu sodného. Normálne funguje perkarbonát až nad 60 °C. Keď periete pri nižších teplotách, pridá sa aktivátor taed a môžete prať na 40 °C.

Zmiešam si 1 kilo perkarbonátu sodného a 50 g taedu. A potom už len k 2-3 lyžiciam uhličitanu sodného zmiešaného s mydlom (príprava podľa verzie na farebnú bielizeň) pridám 2 lyžice zmesi perkarbonátu s taedom (pokiaľ periem bielizeň bielu)."

Takže si to zhrňme:

Prací prášok na farebnú bielizeň:

uhličitan sodný + nastrúhané mydlo (2-3 lyžice)

Prací prášok na bielu bielizeň:

uhličitan sodný + nastrúhané mydlo (2-3 lyžice) a perkarbonát sodný + taed (2 lyžice)

Aviváž:

2 lyžičky octu zmiešané s vodou (toľko vody, koľko bežne dávate aviváže) + pár kvapiek vône , výborná je pomarančová silica alebo mandarínková silica.

Sadu na výrobu tohto pracieho prášku a potrebné suroviny nájdete tu .

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko