Ako na výrobu domáceho pracieho prášku?

30 min
Jednoduché
Ako na výrobu domáceho pracieho prášku?
Prať lacno, jednoducho, šetrne k prírode a pomocou pracieho prášku, ktorý ste si sami vyrobili? Žiadny problém!Viac informácií
Suroviny pre tento receptNastrúhané marseillské mydloUhličitan sodnýPerkarbonát sodnýTAEDPomarančová silicaMandarinková silica
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Pred časom sme tu uviedli návod na mydlový prací sliz a váš ohlas bol veľmi pozitívny. Ďakujeme všetkým za vaše pochvalné správy. Sme radi, že si domáci prací prostriedok rýchlo našiel svoje uplatnenie.

Jedna z reakcií je aj od pani Petry, ktorá nám zaslala svoj recept na suchú variantu pracieho prášku. Pretože je to veľmi zaujímavá alternatíva k mydlovému slizu, rozhodli sme sa recept zverejniť!

Komu sa teda nepáčil mydlový sliz, tu je suchý variant pracieho prášku od pani Petry, ktorý nám píše:

„Domáci prací prášok používam už dlhšiu dobu a napodiv všetko dopadlo nad moje očakávania. S práškom som veľmi spokojná, cena je neskutočná, viem, v čom periem a viem, čo vypúšťam do odpadu. :)

Novo som tiež objavila kúzlo octu ako aviváže, v kombinácii s pridaním pár kvapiek voňavej silice mi bielizeň krásne vonia. Pre tých, ktorých som snáď práve zaujala a prášok by si chceli vyrobiť...

Čo teda budete potrebovať na výrobu domáceho pracieho prášku na FAREBNÚ bielizeň?

Mydlo - čas od času dostanem nejaké to darčekové balenie olivového mydla… a ajhľa jeho chvíľa prišla práve teraz! Nastrúham si ho na jemno (približne asi 150 gramov). Je tu aj možnosť ísť do už nastrúhaného marseillského mydla.

Potom k mydlu primiešam práškovú sódu na pranie, uhličitan sodný (1kg).

A teraz na dávkovanie: Ja dávam zhruba tak 2-3 lyžice priamo do bubna. Už sa mi stalo, že som v zásobníku po ukončení pracieho procesu našla sódovú kocku, takže radšej sypem priamo do bubna.

Na výrobu domáceho pracieho prášku na Bielu bielizeň budete potrebovať:           

To isté ako pri prášku na farebnú bielizeň, len k sóde s mydlom pridáte perkarbonát sodný a TAED. TAED slúži ako aktivátor perkarbonátu sodného. Normálne funguje perkarbonát až nad 60°C. Keď periete pri nižších teplotách, pridá sa aktivátor TAED a môžete prať na 40°C.

Zmiešam si 1 kilo perkarbonátu sodného a 50 g TAEDU. A potom už len k 2-3 lyžiciam uhličitanu sodného zmiešaného s mydlom (príprava podľa verzie na farebnú bielizeň) pridám 2 lyžice zmesi perkarbonátu s taedom (pokiaľ periem bielizeň bielu)."

Takže si to zhrňme:

Prací prášok na FAREBNÉ prádlo

- Uhličitan sodný

- Nastrúhané mydlo (2-3 lyžice)

Prací prášok na bielu bielizeň

- Uhličitan sodný

- Nastrúhané mydlo (2-3 lyžice)

- Perkarbonát sodný

- TAED (2 lyžice)

Aviváž

- 2 lyžičky octu zmiešané s vodou (toľko vody, koľko bežne dávate aviváže)

- Pár kvapiek vône, výborná je pomarančová silica alebo mandarínková silica

 

Sadu na výrobu tohto pracieho prášku a potrebné suroviny nájdete tu.

Suroviny
Nastrúhané marseillské mydlo
Perkarbonát sodný
Pomarančová silica
Mandarinková silica
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko