Výstražné symboly a bezpečnostné upozornenia

Výstražné symboly a bezpečnostné upozornenia
Pýtate sa, prečo predávame suroviny, ktoré sú podľa nášho popisu „toxické“ alebo „nebezpečné pre životné prostredie“? Tento článok, ktorý vysvetlí, že nie všetko je vždy tak, ako sa zdá, vám otázku zodpovie!Viac informácií
Suroviny pre tento receptMinerálne filtreEsenciálne oleje a siliceKonzervantyEmulgátory
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Nejedno nariadenie Európskej únie bohužiaľ vytvára zbytočné zmätky a paniku. A možno celkom nečakane aj u nás, v Ecokoze! Niet divu, krikľavo červené značky upozorňujúce na toxicitu éterických olejov, minerálnych filtrov typu oxid zinočnatý a titaničitý, tenzidov či dokonca niektorých olejov, naozaj nie sú na prvý pohľad práve príjemné. A keďže sa nám na túto tému roja stále nové a nové otázky, máme tu pre vás rovno celý článok, ktorý, ako dúfame, všetko náležite vysvetlí!

Pýtate sa, prečo predávame suroviny, ktoré sú podľa nášho popisu „toxické“ alebo „nebezpečné pre životné prostredie“? Tento článok, ktorý vysvetlí, že nie všetko je vždy tak, ako sa zdá, vám otázku zodpovie!

Nariadenie (ES) č. 1272/2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí

Tak toto je ono. Stačilo pár odstavčekov a výrobcovia sa museli dať do prerábania etikiet niektorých produktov a ich popisov na stránkach e-shopu, aby bolo všetko v súlade s týmto nariadením. Ak ho chcete vidieť v celej jeho kráse, kuk sem, ale my sa vám to pokúsime zhrnúť tak, nech je to pre vás stráviteľnejšie, a nech nemusíte pred svojimi obrazovkami krčiť čelá.

Toto nariadenie sa týka všetkých produktov, ktoré obsahujú nejaké chemické látky, čo sú s miernym zveličením v dnešnej dobe takmer všetky. Skoro by sme sa mohli diviť, že tieto výstražné štvorčeky nenechávajú vytetovať aj na rožky…

Naše produkty

U nás na Ecokoze sa to týka predovšetkým éterických a esenciálnych olejov a silíc, vyššie spomínaných minerálnych filtrov, o ktorých sme v minulom roku hovorili veľmi často, ďalej potom aktívne látky ako tenzidy či emulgátory, a čuduj sa svete, aj niektoré prírodné konzervanty alebo rastlinné oleje, ako je napríklad sulfátový ricínový olej.

Je potom pochopiteľné, že keď si naplánujete, ako si vyrobíte nejakú tú úžasnú voňavú domácu kozmetiku, napríklad nejaký skvelý krém na tvár, šumivky alebo opaľovací olej, a oko vám padne na červený štítok s desivým nápisom "vysoko toxické pre vodné organizmy, s dlhodobým účinkom", dokáže vás to dosť zmiasť či dokonca nadvihnúť zo stoličky. Dôvod, prečo si chceme vyrábať vlastnú prírodnú kozmetiku, býva predsa často práve ten, aby sme tým neškodili vodným organizmom, tak čo to má znamenať?!, pýtate sa možno sami seba…

Inu, tu pre vás máme odpoveď!

Na prvom mieste je množstvo

Pokiaľ si do svojho opaľovacieho krému nasypete pár gramov minerálneho filtra, vôbec sa nedá hovoriť o žiadnej toxicite. Táto látka je toxická v prípade, že s ňou budete operovať po kilogramoch. Ako už sme vám hovorili pred časom, keby vám do jazierka spadlo vrece s 25 kg oxidu zinočnatého alebo titaničitého, rybičky vám rozhodne nepoďakujú, ale keď sa z vás v mori odplaví trošku opaľovacieho krému s týmto minerálnym filtrom, nikomu sa nič nestane. V tomto smere sú veľkým problémom naopak chemické filtre, ktoré ničia morské koraly, ao ktorých už sme tu písali v článku Prečo povedať nie bežným opaľovacím krémom?.

Musí to tam byť, cez to vlak nejde

Keďže teda minerálne filtre, esenciálne oleje a spol. sú oficiálne podľa tabuliek chemické látky, spadajú pod určitú legislatívu, a preto u nich tiež príslušné označenia a varovania musia byť.

Napriek tomu, že málokto by len tak zo srandy sypal kilá oxidu zinočnatého do jazierka s rybičkami, teoreticky sa to stať môže, takže aj preto tam musí byť také označenie. Je to vlastne aj akási záruka proti "hlúposti" . Ťažko by sa dalo na súde argumentovať s človekom, ktorý by horekoval nad zničením celej svojej jazierkovej mikroflóry, pretože na obale nebolo napísané, že sa to nesmie… :)

Iné látky zase napríklad obsahujú zložku, ktorá je označená ako dráždivá, ale nech už je percento tejto dráždivej zložky v celom produkte najmenšie, symbol a varovanie sa na produkte uviesť jednoducho musí.

Ako je to s éterickými olejmi?

Veľkou otázkou bývajú práve aj vyššie spomínané éterické oleje, esenciálne oleje či silice, ktoré hojne a radi využívame v neprebernej kôpke receptov na domácu kozmetiku. To je potom prekvapenie, keď sa zistí, že sú vlastne silne toxické. Až by sme sa v prvotnej panike chceli pýtať sami seba, ako je vlastne možné, že sme stále ešte nažive?

Ale áno, sme nažive, pretože aj tu platia naše staré známe a milované príslovia "všetkého s mierou". Pokiaľ vás totiž nenapadne začať namiesto vody piť litre olejov či silíc, budete v poriadku. Veľmi pekne o tom hovorí pán Karel Hádek vo svojom článku Bezpečnostné symboly a ich význam, pokiaľ vás problematika zaujíma, odporúčame všetkými desiatimi!

Keby sme sa mali týchto symbolov zľaknúť, museli by sme sa uspokojiť s domácou kozmetikou bez vône. Navyše aromaterapia je liekom pre dušu aj telo, takže by sme si svet ochudili nielen o úžasné odtiene všetkých možných vôní, ale aj o ich skvelé terapeutické účinky.

Žiadne strachy

Nemusíte sa báť. Pokiaľ vám predkladáme nejaký recept na prírodnú kozmetiku či iné produkty, sme si plne vedomí všetkých prísad aj ich množstva, a naše recepty sú zložené tak, aby nikoho nezranili. Pokiaľ nebudete oxid zinočnatý namiesto riadneho vmiešania do zmesi konzumovať, budete v poriadku. Alebo, keď si budete chcieť ovoňať kozmetiku esenciálnym olejčekom, kvapnite to tam, nie do oka!

A ak experimentujete s vlastnými receptami, nemôžeme skrátka odporučiť nič iné, než používanie zdravého sedliackeho rozumu pri dávkovaní všetkých ingrediencií.

Krikľavo červených značiek si buďte vedomí, rozhodne ich neignorujte, ale zároveň majte na vedomí, že treba nad ich dôvodom a významom vždy premýšľať. Čomu ale pozornosť venujte vždy, sú alergie na rôzne ingrediencie v zložkách receptov a kozmetiky, tie človeka dokážu potrápiť oveľa viac, a tu je zvýšená opatrnosť viac ako oprávnená.

A ako ste na upozornenie a varovanie reagovali vy? Letelo všetko von z nákupného košíka, alebo ste sa nedali zastrašiť?

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, Facebooku a Instagrame, nech vám neutečú naše ďalšie návody a tipy. A preskúmajte aj náš nový ekokozí receptár!

Suroviny
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko