Všetko o minerálnych filtroch – oxid zinočnatý a oxid titaničitý v kozmetike

Všetko o minerálnych filtroch – oxid zinočnatý a oxid titaničitý v kozmetike
Oxid zinočnatý a oxid titaničitý sú teraz pomerne populárnou témou v oblasti prírodnej kozmetiky či opaľovania s minerálnymi filtrami. Obaja však v sebe skrývajú oveľa viac sily, než by sa mohlo zdať!Viac informácií
Suroviny pre tento receptOxid zinočnatýOxid titaničitý
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Oxid zinočnatý a oxid titaničitý, to sú dva produkty, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou prihodíte do ekokozieho košíka, keď sa chystáte experimentovať s výrobou domáceho opaľovacieho krému. V čom spočívajú ich superschopnosti, a prečo voliť práve tieto šampióny?

Hodné a zlé filtre v opaľovacej kozmetike

O minerálnych filtroch UV žiarenia sme sa už zmieňovali, ale zhrňme si to ešte raz. V opaľovacích krémoch na chemickej báze nájdeme filtre syntetické, napríklad koralového zabijaka menom oxybenzone. Nielenže dusí prekrásne a veky staré koraly, ale okrem iného preniká aj do našej pokožky.

Zatiaľ čo chemické opaľovače blokujú UVA a UVB žiarenie pomocou chemických látok, minerálne opaľovacie prípravky používajú na blokovanie UV žiarenia fyzikálny filter, ktorý slnečné žiarenie odráža. Pokiaľ si to chcete lepšie predstaviť, je to vlastne taká ochranná vrstvička vytvorená minerálmi, ako sú títo naši oxidoví kamaráti.

Veľkým plusom je, že minerálne filtre zostávajú na povrchu našej pokožky a, na rozdiel od filtrov chemických, do nej neprenikajú. Keď sa natrieme opaľovacím krémom s minerálnym filtrom, môžeme teda hneď šupajdit von na slniečko. Chemické opaľovacie prípravky potrebujú väčšinou pol hodiny na to, aby sa obsiahnuté látky vstrebali.

Aby minerálne filtre fungovali bezpečne

Na odrážanie UV žiarenia minerálne filtre využívajú tzv. "zrkadlový systém". Predstaviť si môžeme malé mikroskopické zrkadlá všade po koži, ktoré nebezpečné žiarenie odrazia späť do okolitého prostredia.

Aby to dobre fungovalo, musí teda byť krém av ňom obsiahnutý minerálny filter rovnomerne rozotrený po celej ploche pokožky. Preto je nesmierne dôležité pri výrobe domáceho opaľovacieho krému dbať na správne vmiešanie filtra.

Čo sa dávkovania týka, je potrebné, aby percento minerálneho filtra z celkového obsahu krému bolo minimálne 7%, ale naopak maximálne 25%. Navyše, keď dáte do krému príliš veľa oxidu, po jeho nanesení sa z vás stane belásek.

Nerozlučná dvojka

Rozumné je nespoliehať iba na jeden oxid a do krému dať rovno oxidy oba dva. Idú totiž ruka v ruke. Oxid zinočnatý síce zvláda odrážať UVA aj UVB žiarenie, ale maximálna ochrana, ktorú nám vo vyrobenej kozmetike zaistí, je SPF 10. Oproti tomu oxid titaničitý, ktorý si poradí iba s UVB žiarením, zase dokáže dosiahnuť vyššiu hodnotu SPF, takže je skrátka najlepšie, keď ich do svojho krému šúpnete obaja.

Nebyť biely ako stena

Opaľovacie minerálne prostriedky sú úplne parádne, jedno malé (ale pre mnoho ľudí zásadné) mínus napriek tomu majú. Pretože sa minerálne filtre nevstrebávajú do pokožky, majú sklon na koži zanechávať bielu vrstvu.

Ale pozor! Táto kozmetická vada nie je nič, s čím by sme si nevedeli poradiť. Ak vám vadí, že s minerálnym opaľovacím krémom vaše opálenie nevynikne, alebo že vyzeráte akosi nezdravo, jednoducho do prípravku pridajte mica prášok či farebný oxid. Pokožka dostane nádhernú sviežu farbu, a navyše sa bude krásne jemne blýskať! Do letnej pleťovej kozmetiky sa hodia všetky zlatisté, bronzové a oranžové farbičky – my milujeme odtieň Sunbeam Gold, Just Peachy a Gold Sparks. Pokiaľ je vaša pokožka tmavšia, odporúčame pridať aj štipku hnedého, prípadne červeného a žltého farebného oxidu.

Čo to je a čo to vie?

Ak nevyrábate opalovák pre celú Klapzubovu jedenástku, asi vám nejaké množstvo oxidu titaničitého aj zinočnatého zostane. Aby len smutne neležali v skrinke, je dobré vedieť, čo tieto dva biele prášky vlastne sú, a na čo sa dajú použiť ďalej.

Oxid zinočnatý

Oxid zinočnatý nájdeme pod pojmami "zinková bieloba" alebo tiež pod chemickým označením ZnO. Ide o prírodný minerál, ktorý má podobu bieleho prášku, nerozpustného vo vode. V prírode sa nachádza v podobe nerastu zinkitu, hojne sa však vyrába aj v laboratóriách.

Je preslávený najmä v oblasti prírodných opaľovacích krémov, kde sa využíva ako prírodný minerálny filter proti UV žiareniu. Funguje ale aj ako parádne biele farbivo. Tiež je liečivou a zásadnou prísadou niektorých kozmetických produktov, vo farmácii sa používa do mastí a krémov.

Pri výrobe domácej kozmetiky ho môžeme prisypať do očných tieňov, líceniek, púdrov, rúžov, očných liniek, riaseniek, domácich mydiel, kúpeľových solí či dokonca lakov na nechty. A pokiaľ sa vám niekedy stalo, že ste si kúpili príliš tmavý púder alebo make-up, môžete si ho práve oxidom zinočnatým zosvetliť presne na mieru. (Ale opatrne, tento biely prášok má vážne silu a celkom jednoducho potom môžete po svete chodiť svetlá ako gejša! :))

Pre pokožku je oxid zinočnatý doslova blahodarný. Okrem toho, že slúži ako ochrana pred UV žiarením, má tiež skvelé regeneračné účinky, takže sa perfektne hodí na podporu hojenia popálenín, zaparenín a iných zranení kože. Jeho liečivých vlastností využijeme aj pri starostlivosti o aknóznu či ekzematickú pokožku, kedy môže pomôcť so znížením zápalu kože.

Legendou je potom samozrejme stará dobrá, rokmi preverená zinková masť. Práve tu si môžeme maznúť na pupienky, spáleniny a vyrážky, aby sme urýchlili hojenie a liečbu. Pokiaľ ju doma ešte nemáte, vôbec nemusíte utekať do lekárne. Vyrobte si ju! Všetky potrebné ingrediencie aj návod nájdete na Ecokoze a do prípravy sa môžu pustiť aj začiatočníci. Je to brnkačka!

Zinok je tiež skvelým bojovníkom s potením - dokáže absorbovať vlhkosť, a tak nechýba v množstve prírodných dezodorantov.

Oxid titaničitý

Oxid titaničitý, titánová bieloba alebo tiež TiO2 pod týmito názvami môžeme nájsť nášho druhého pomocníka, ktorý má svoje právoplatné miesto nielen vo svete kozmetiky.

Oxid titaničitý je často používaný ako pigment, z dôvodu výrazného jasu a veľmi vysokého indexu lomu. Pri takomto využití je výhodou aj jeho odolnosť voči UV žiareniu. Pohlcuje UV žiarenie a premieňa ho na neškodné teplo. Jeho vysoká odrazivosť, jas a farebná stálosť ho predurčujú aj ako vhodný materiál na použitie vo forme tenkých povlakov na špeciálne optiky ako sú dielektrické zrkadlá.

V kozmetike sa používa najmä ako biely pigment, takto sa používa dokonca aj pri tetovaní. Nájsť ho môžeme však všade okolo seba, je napríklad v zubnej paste, papieri, bielom pečive, maliarskej farbe… Oxid titaničitý je skrátka skoro všade, kam sa pozrieme!

Oxid titaničitý využijeme aj pri výrobe domácej dekoratívnej kozmetiky, od korektora cez make-up po púder a tiene! Pre parádnice máme recept na výrobu domáceho minerálneho make-upu, v ktorom využijete aj svoje zásobičky oxidu zinočnatého.

Používate oxid zinočnatý a oxid titaničitý pri výrobe?

Zdroje:

https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/23604/140002678.pdf?sequence=1&isAllowed=y

https://www.ewg.org/enviroblog/2008/07/how-choose-better-sunscreen

https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2012/03/11.pdf

https://www.researchgate.net/publication/5581430_Mineral_filters_in_sunscreen_products_-_Comparison_of_the_efficacy_of_zinc_oxide_and_titanium_dioxide_by_in_vitro_method

Suroviny
Oxid zinočnatý
Oxid titaničitý
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko