Voskové vonítka sú výbornou alternatívou k vonným sviečkam. Len sa s nimi nikdy nemusíte báť požiaru alebo škvŕn od dymu. Prežiaria a prevoňajú celý domov, a každému miestu hneď dodajú slávnostnú náladu. Stačí ich len vyrobiť a zavesiť kamkoľvek si prajete alebo napríklad tam, kde treba trochu prevoňať vzduch. Obývacia izba razom zútulní, kúpeľňu premení na vonné kúpele, vyženie mole z šatníka, na verande si poradí s občas nepríjemným zápachom topánok a pôda s nimi hneď bude menej strašidelná. My s nimi tradične zdobíme všetky izby, visia nám v predsieni, a po celý rok ich máme v šatňových skriniach a šuplíkoch s bielizňou.
Pre deti aj na večierky
Milujeme sviečky, doma okamžite vykúzli hrejivú atmosféru a Vianoce si bez nich rozhodne nevieme predstaviť. Lenže si veľmi nerozumie s malými deťmi, rozvádzanými zvieratkami, bujarými večierkami a všeobecne so všetkými situáciami, keď sa veci ľahko vymknú kontrole. Práve pre chvíle, kedy je horiaca sviečka tak trochu nebezpečná, sú vianočné voňadlá ako stvorené. Majú sa sviečkami veľa spoločného, nádherne prevoňajú domov a skvele vyzerajú, len ich nie je potrebné zapaľovať. A ak ste jedným z tých ľudí, ktorí sa musia po odchode z domu dvakrát vrátiť, aby sa uistili, že je plamienok naozaj uhasený, budú títo krásavci presne pre vás.
Darček na poslednú chvíľu, čo poteší každého
Ak sa do výroby voskových vonítok pustíte, určite si ich urobte do zásoby. Výborne sa totiž hodí ako originálne vianočné darčeky. Stačí ich šupnúť do pekného vrecúška, obviazať povrázkom, pridať menovku a supr darček je na svete! Navyše sú hotové za pár minút, takže pokiaľ dostanete pozvánku na vianočný večierok na poslednú chvíľu, pustite sa do nich. Poteší všetkých kolegov v práci, susedov, kamarátky, mamičku, babičku aj svokru. My si ich vyrábame v menšej veľkosti aj ako neopozerané voňavé vianočné ozdobičky. Na čečinu alebo stromčeku vyzerajú parádne!
Netreba nič zháňať
Skoro by sme sa stavili, že suroviny potrebné na výrobu tejto voňavej dekorácie už máte doma! S trochou vosku, či už sójového, včelieho, palmového alebo napríklad vonného kvetového, obľúbeným esenciálnym olejom, kúskami hrejivého vianočného korenia, alebo sušeným ovocím či bylinkami tvorenia zvládnete ľavú zadnú. A ak doma nemáte silikónové formičky (o ktorej si určite napíšte Ježiškovi, hodí sa na veľa receptov), vystačíte si s plechom vyloženým papierom na pečenie alebo pergamenovým papierom, nožom a vykrajovačmi na vianočné pečivo. Potom už treba len nájsť špajľu alebo kovovú ihlicu na vytvorenie dierky a zohnať si pár kúskov povrázku alebo mašličky, a je to.
Zdobenie tuhnúceho vosku korením či sušeným ovocím, vyberanie vôní a vykrajovanie rôznych tvarov veľmi baví aj deti, takže si prichystajte niečo dobré (napríklad horúcu čokoládu s domácimi maršmelónmi), nalaďte vianočné koledy a užite si predvianočné popoludnie.
Vôňa Vianoc
O tom, že nás vône dokážu vracať v čase, rozsvecovať spomienky, harmonizovať a naladiť nás na správnu vlnu sme hovorili už v našom voňavom jesennom článku. Vianoce vonia po škoricu, pomaranči, klinčekoch a badiáne, čerstvo upečených vanilkových rožkoch, ihličí, čokoláde i baliacom papieri. Prevoňaný domov dodá iskru všetkým sviatočným činnostiam, od vytvárania adventného kalendára , zdobenia stromčeka alebo chystania slávnostných dobrôt. Milujeme kombináciu libavky, pomaranča, škorice a tiež mäty, mandarínky, badiánu, santalového dreva alebo bergamotu s klinčekom a škoricou. Kým doma nemáme vianočný stromček, vôňu ihličia a lesa si evokujeme borovicou, cyprusom a cédrom. Bois de siam si skvele rozumie s limetkou a geraním, a gáfrovník s eukalyptom a rozmarínom.
Najviac si vôňu užijete, ak voniatka zavesíte na miesta, kam svieti slniečko, kam ide teplo z kachlí alebo kúrenia, av kúpeľni blízko vane či sprchy. Pokiaľ sa totiž vonítka zahrejú, uvoľní oveľa viac arómy.
Čo je na to potrebné?
Množstvo zámerne neuvádzame, záleží na tom, koľko vonítok chcete vyrábať, ako veľmi ich budete zdobiť a ako intenzívnu vôňu si prajete
- Vosk
- Obľúbené esenciálne oleje (na 400 gramov rozohriateho vosku stačí asi 20-30 kvapiek) alebo vôňa do sviečok
- Farby do sviečok (nemusí byť)
- Celé korenie (škoricová kôra, badián, klinček, …)
- Sušené bylinky (jazmín, levanduľa, nechtík, harmanček, ružové okvetné plátky, …)
- Sušené ovocie (pomaranč, citrón, jabĺčko, …)
- Výborne vyzerá aj sušená živica, kôra a iné plody (myrha, kadidlo, mydlica alebo santalové drevo či včelí peľ)
… a hodiť sa bude aj
- Silikónová formička podľa fantázie (alebo plech vyložený papierom na pečenie)
- Vykrajovače, špajle, nožík
- Špagát, mašle a vrecúška na ozdobenie
Ako na to?
Vo vodnom kúpeli si za občasné premiešanie rozpustite vosk. Pripravte si formičky alebo plech s papierom na pečenie. Tekutý vosk odoberte z platne a ovoňte vybranými esenciálnymi olejmi (skúste napríklad po 3 kvapkách citróna, bergamotu, muškátového orieška, škorice a klinčekov) alebo vôňami. Premiešajte a nalejte ho do formičiek alebo na plech. Nechajte chvíľku zatuhnúť a vosk odzdobte korením, bylinkami a ovocím, všetko do neho jemne zatlačte. Korenie a ovocie môžete ešte pomocou štetca pretrieť roztopeným voskom, vytvoríte tak pekný lesklý efekt. Do nie úplne stuhnutého vosku urobte pomocou špajle dierky na prevlečenie povrázku a, pokiaľ nepoužívate silikónové formičky, nahriatym vykrajovačom alebo nožom z vosku vytvorte požadované tvary. A máte (skoro) hotovo! Teraz už stačí pripravené voňadlá nechať stvrdnúť, potom dierkami prevliecť povrázky, a rozvesiť ich po domove alebo s nimi potešiť blízkych.
Aké sú vaše obľúbené vianočné vône?
Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, Facebooku a Instagrame, nech vám neutečú naše ďalšie návody a tipy. A preskúmajte aj náš nový ekokozí receptár!