Sprievodca olejmi a maslami – ako ich úspešne nahrádzať v receptoch?

30 min
Jednoduché
Sprievodca olejmi a maslami – ako ich úspešne nahrádzať v receptoch?
Nemáte tento olej alebo tamto maslo a chcete ich v recepte nahradiť inými alebo jednoducho vynechať? Niekedy to pôjde, niekedy ale bohužiaľ nie. S rozhodnutím pomôže sprievodca rastlinnými tukmi, vďaka ktorému pochopíte role, schopnosti a účinky masiel a olejov v receptoch a podľa čoho a kedy ich (ne)vymieňať.Viac informácií
Suroviny pre tento receptBambucké masloKakaové masloMango masloOlivový olejKokosový olejSlnečnicový olejMandľový olej Makadamiový olejBabassu olejNimbový olejRicinový olejArganový olej
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Skrátka si povieme, ako to celé funguje, a ako tuk v recepte nahradiť iným tak, aby sa všetko podarilo. Budeme sa točiť okolo olejov a masiel najobľúbenejších a najdostupnejších, ktoré tvoria základňu väčšiny receptov a návodov, a ktorým sa občas hovorí oleje nosné.

Čo je to nosný olej?

Do kategórie nosných tukov patrí množstvo olejov a tukov, s ktorými pracujeme pri výrobe kozmetiky alebo napríklad jedla. Slovko "nosné" sa používa hlavne na odlíšenie týchto olejov od olejov esenciálnych, pretože nosné a esenciálne oleje sú veľmi odlišné skupiny tukov. O nosných olejoch, ktoré sú naozaj povinnou výbavou každého začínajúceho aj pokročilého domáceho miešača výrobcu, sme už písali prehľadný článok, ao olejoch, ktoré by podľa nás doma nemali nikdy chýbať, pretože ich využijete pri miešaní kozmetiky aj v kuchyni si zase počítate tu. Oba články objasňujú potrebnú terminológiu a poradia s využitím olejov, a odporúčame na ne preto žmurknúť.

Tými najobľúbenejšími a zásadnými tukmi sú bambucké, kakaové a mango maslo, olivový olej či olej z olivových pokrutín, kokosový olej, slnečnicový olej a orieškové oleje ako mandľový, makadamiový a mnoho ďalších. Oleje aj masla, či súhrnne tuky, sa bez preháňania divoko líšia svojou textúrou, farbou, hustotou, samozrejme zložením alebo napríklad vôňou. Spája ich to, že tvorí základ väčšiny receptov a to, že sú to skrátka podobne vyzerajúce tuky, preto občas môžu zvádzať k výmenám typu "maslo ako maslo", ktoré niekedy vyjdú, ale často, bohužiaľ, nie.

Takže... Čo budeme riešiť?

Všetky tieto základné, alebo ak chcete nosné, tuky slúžia na niekoľko účelov, a pri tvorbe receptov a následnom miešaní je dobré prihliadnuť na to:

Koľko toho je, a čo to v recepte nesie alebo riedi?

Akú to má konzistenciu?

Ako rýchlo sa to vstrebáva?

Akú to má textúru av akej teplote sa to začne rozpúšťať?

Čo to na tele vie a čo mi to prinesie?

Koľko to stojí?

…a na toto všetko sa teraz pozrieme.

Objem a riedenie – koľko toho je, a čo to nesie a riedi?

Asi už ste pochopili, že tuky tvoria nevyhnutný základ väčšiny produktov (pri niektorých receptoch vedľa vody). Rovnako ako sa tradičná bábovka bez múky neupečie, kozmetika sa bez tukov neumieša. Na otázku, či nejaký olej alebo maslo môžete jednoducho vynechať, je teda odpoveď skoro zakaždým, že nie. Ak olej alebo maslo uvedené v recepte nemáte, musíte ich nahradiť olejom alebo maslom iným. A nie hocijakým – ideálne takým, čo sa chová podobne ako ten pôvodný. Bábovku, na ktorú namiesto múky pšeničnej užijete múku kokosovú, asi upečiete, ale pravdepodobne bude chutiť a vyzerať úplne inak – možno bude veľmi tuhá, cesto riedke, ingrediencie nespojené, alebo... čokoľvek iné. Rovnako je to s miešaním kozmetiky.

Preto – suroviny v recepte, ktoré tvoria jeho základ, rozhodne nevynechávajte. A keď ich budete vymieňať, počítajte s málinko iným výsledkom, aj keď ste si istí, že ste našli náhradníka čo najpodobnejšieho.

Konzistencia - akú to má konzistenciu pri izbovej teplote?

Najdôležitejším účelom (po vytvorení základu) olejov a masiel, je dať výrobku určitú konzistenciu.

Konzistencia tuku ovplyvní konzistenciu produktu (rovnako ako sa pri pečení inak chová olej a maslo). A hovoríme o konzistencii za izbovej teploty. Mrknite naň a povedzte si:

Je to 1. tekuté, 2. mäkké, 3. tvrdé a krehké?

Veľmi často dochádza k výmenám bambuckého masla za kakaové. To je ale zriedkakedy výmenou dobrou. Bambucké maslo je pri izbovej teplote totiž mäkké a lepivé, kakaové maslo naopak hladké, pevné a krehké. Preto po bambuckom masle nemôžeme chcieť, aby zabezpečilo tvrdosť a tuhosť, ktorú malo poskytnúť maslo kakaové. A naopak.

Takže – prvou vecou, na ktorú treba pri výmenách surovín myslieť, či majú naozaj úplne rovnakú konzistenciu za izbovej teploty. Izbovú teplotu ešte raz zdôrazníme. Pretože keď to rozpustíme, je to všetko tekuté, že. :) Na druhú stranu, všetko je to tiež mastné, takže aj keď vymeníme mäkké za tvrdé, bude to tak nejako fungovať. Akurát nie presne tak, ako malo.

Rýchlosť vstrebávania - ako rýchlo sa to vsiakne?

Najdôležitejšou schopnosťou nosných olejov a masiel je jednoducho zvlhčiť, zjemniť a zmäkčiť pokožku (alebo vlasy). Tuky všeobecne robia našu pleť veľmi spokojnou. Aj tu sú ale veeeelké rozdiely v tom, ako rýchlo, alebo ako pomaly sa do pokožky vsiaknu. Niektoré sa vstrebajú hneď po nanesení, iné zostanú na povrchu chvíľu a ďalšie pokojne hodiny. Takzvané "suché" oleje si zase na pleti skoro nevšimnete, hoci ju instantne zjemnia. Ťažké a pomaly sa vstrebávajúce oleje môžu nechávať po okolí mastné fľaky.

Tuky teda volíte podľa toho, čo vyrábate a čo po produkte chcete. Pokiaľ túžite po ľahkom nelepivom kréme na ruky, siahnete po ľahkom rýchlo sa vstrebávajúcom oleji. Pokiaľ vyrábate lesklý balzam na pery, zvolíte pomaly vstrebávajúci sa olej, čo bude na perách nejakú dobu sedieť a urobí ich tak blýskavými. Pri výrobe pleťového séra pre mastnú pleť pravdepodobne použijete olej suchý, a pri miešaní hutnej vyživujúcej masky na chodidlá zase ťažký mastný olej či maslo.

Takže – myslíme na to, že rýchlosť vstrebávania výrazne ovplyvní, ako sa nám výsledok bude páčiť, a pri výmenách preto vždy využívame oleje, ktoré sa do pokožky vsiaknu rovnako rýchlo.

TIP

Na internete jednoducho nájdete množstvo tabuliek s oveľa väčším počtom olejov, ktoré sa nám sem nezmestili.

A to najdôležitejšie. Spoľahnite sa na seba a verte svojmu pocitu! Pred výrobou si trochu oleja alebo masla niekam namažte a pozorujte. Vsiaklo sa to rýchlo, alebo to na pleti ťažko sedí? Je to mastné alebo to pôsobí sucho? Je to niekde medzi? A to je vlastne všetko, čo potrebujete. Všetka múdrosť spočíva v otázke a odpovedi, či je vám to príjemné, a či chcete, aby taký bol aj váš výrobok.

Textúra a bod topenia – akú to má textúru a za akej teploty sa to začne rozpúšťať?

Možno sa to nezdá, ale tieto dve veci sú si veľmi blízke. U tekutých olejov nás teplota rozpustenia vlastne ani veľmi trápiť nemusí, myslite na ňu len v prípade tukov pevných v izbovej teplote, čo sú väčšinou masla a oleje, ako je populárny kokosový alebo babassuový. Tekuté oleje totiž zostanú vo väčšine prípadov tekuté, aj keď s nimi vyjdete von, a navyše, väčšinou si vonku v teplotách nízkych svoje telá veľmi krémy alebo pleťovými olejmi veľmi nenatierame. Pre názornosť – olivový olej stuhne okolo 1°C. Takže ak by ste sa chceli natierať olejom olivovým na zimnej túre na Sněžku, počítajte s tým, že možno bude tuhý. Inak sa tekutými olejmi v tejto otázke netreba veľmi zaoberať.

Ale, pokiaľ vymieňate tuky pevné, je dobré na teplotu topenia myslieť. Často sa pýtate, či môžete vymeniť panenský kokosový olej za nerafinované bambucké maslo (a naopak – vzhľadovo sú si predsa podobné. Dôvodom, prečo to nemusí vždy fungovať, je práve ich textúra a bod topenia. Čo sa týka textúry, kokosový olej je hladký, hebký a mastný, bambucké maslo tuhé a lepkavé.Kokosový olej sa rozpúšťa okolo 24°C, bambucké maslo až pri 38°C. Niekoho môže prekvapiť, že kakaové maslo, o ktorom už vieme, že je oveľa pevnejšie a tvrdšie, než bambucké, topí sa pri teplote nižších, pri 34°C.

Keď teda vezmeme do úvahy, že teplota ľudského tela je okolo 37°C, vyplynie z toho, že kokosový olej sa rozpustí hneď ako sa stretne s pokožkou (a za teplých dní alebo pri kúrení bude tekutý aj sám o sebe), zato bambucké maslo , bude potrebovať na pleti ešte zahriať masážou. Na to je dôležité pamätať hlavne pri výrobe balzamov na pery alebo bezobalových tuhých telových masiel – kokosové maslo sa rozpustí hneď a dodá lepší "sklz", bambucké maslo dodá pevnosť a než sa z balzamov premiestni na pery, bude pohybom po nich potrebovať zahriať.

Takže – pri receptoch, kde je textúra výrobku dôležitá, hrozí ich rozpustenie a používajú sa tuhé tuky, uistite sa, že si strážite teplotu topenia svojich surovín.

Schopnosti a špecifické vlastnosti - čo to vie, a ako to vonia?

Tu sa nebudeme nijak zvlášť rozpisovať, každý olej totiž vie niečo iné, a rozhodne nie je nutné sa zahlcovať zbytočnými informáciami. Na trhu totiž nájdete olej, ktorý by vám mal pomôcť s akýmkoľvek problémom: akné, vyrážka, opary, suchá pleť, ekzémy, boľavé a natiahnuté svaly, poranenia mäkkých tkanív, spáleniny, podráždenie, sami si dosaďte… Takže aj tu hľadajte a zisťujte, voľte podľa toho, čo práve riešite, ale vždy ku všetkému pristupujte so sedliackym rozumom a nečakajte, že olej alebo maslo cez noc vyriešia všetky vaše strasti.

Čo je ale dobré zvážiť, as čím sa v receptoch často počíta, je špecifická vôňa niektorých tukov. Asi vás rovno napadne, že kakaové maslo často používame kvôli nádhernej bohatej vôni čokolády, panenský kokosový olej zase pre jeho exotickú vôňu kokosu, a napríklad včelí vosk pre upokojujúcu sladkú vôňu medu.

Pozor dávajte tiež pri veľmi výrazne "voňajúcich" tukoch - bambucké maslo vie byť nepríjemné, a napríklad nimbový olej vyložene páchne. Pokiaľ ste na vône citliví, najprv zisťujte, alebo siahajte po tukoch rafinovaných či dezodorovaných, ktoré sú bez vône, a vôňu si potom namiešajte pomocou esenciálnych olejov alebo kozmetických vôní. (Berte ale do úvahy, že rafináciou tuk príde nielen o vôňu, ale často aj o niektoré terapeutické schopnosti).

Takže – pokiaľ vôňa suroviny tvorí základnú vlastnosť výrobku (čokoládový balzam na pery bez kakaového masla logicky stratí svoje kúzlo), nevymieňajte. Vôňu totiž spoľahlivo nenahradíte. Hlavne keď nechcete používať kozmetické vône, ktorými by ste túto vlastnosť dohnali.

Cena - koľko to stojí?

Toto hovoríme dosť často - keď vyrábate čistiaci produkt, čo po nanesení okamžite spláchnete do umývadla, alebo napríklad šumivky či kúpeľové oleje, v ktorých sa vykúpete a potom ich pošlete do kanalizácie, myslite tiež na svoje peňaženky. Pri takýchto výrobkoch totiž po oleji väčšinou chceme, "len" aby robil to, čo vie najlepšie - aby bol olejom. Vymeniť v čistiacom oleji 10 ml ricínového oleja stojaceho 4,- za 10 ml arganového oleja, čo by vás stálo korún 25,-, je podľa nás trochu nerozum. Urobiť to ale samozrejme môžete, výrobok tým rozhodne nepokazíte, len peňaženka možno zaplače.

Takže – myslite na cenu a vzácnosť olejov. Drahšie oleje si užite skôr v produktoch, ktoré na vás nejakú dobu zostanú, a ktoré patria prevažne na tvár alebo dekolt. Lahôdky, ako je napríklad opunciový olej, olej z baobabu alebo olej čučoriedkový, teda šupnite do tvárového krému alebo ich použite do olejových tvárových sér.

Takže... si to zhrnieme!

Chcete v recepte niečo vymeniť? Najprv si odpovedzte na tieto otázky:

Sú suroviny rovnakého stavu v izbovej teplote? Mali by byť – tekuté za tekuté, mäkké za mäkké, tvrdé za tvrdé. Inak nie.

Ak sú rovnaké konzistencie, majú rovnakú rýchlosť vstrebávania? Ak recept volá po rýchlo sa vstrebávajúcom oleji (napríklad hroznovom), a vy použijete ťažký (napríklad avokádový), počítajte s tým, že sa produkt bude na pleti správať inak.

Obsahuje recept emulgačný vosk (čo to je, zistíte tu) alebo iný vosk, ktorého je ale aspoň 10% z celej váhy? Ak nie, rozhodne si skontrolujte teplotu rozpustenia tukov, ktoré chcete meniť. Inak by sa vám z balzamu na pery mohol stať napríklad telový olej, a to nechceme.

Je recept založený na špeciálne vlastnosti oleja alebo masla? Ak áno, a vy ho nemáte, vyrobte zatiaľ niečo iné. Hviezda receptu si zaslúži zostať hviezdou receptu. :)

Veríme, že tento článok pomôže a domácu výrobu zase trochu rozveselí, zjednoduší a zároveň sprecízne. Dajte nám vedieť! :)

Suroviny
Kakaové maslo
Mango maslo
Slnečnicový olej
Makadamiový olej
Nimbový olej
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko