Seriál o olejoch: Oleje, ktoré doma nikdy nesmú chýbať

Seriál o olejoch: Oleje, ktoré doma nikdy nesmú chýbať
Novinka
Oleje sú nepostrádateľní pomocníci nielen v kuchyni, ale aj pri výrobe kozmetiky. Ktoré môžete pridať do telového krému, ale aj do buchty?Viac informácií
Suroviny pre tento receptKokosový olejTekvicový olejOlivový olejAvokádový olejSlnečnicový olej
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Nie nadarmo sa hovorí, že tuk je nositeľom chuti aj vône chuti pokrmu. Väčšinou hneď pri prvom súste spoznáme, že je v jedle použitý dobrý olej. Oveľa viac si potom pochutnáme, pokrm je tak nejako uspokojivejší a jednoducho lepší. Aj pri olejoch musíme ale pamätať na našich starých známych – všetko s mierou. Nadbytočné množstvo tukov v strave by nám mohlo uškodiť. Rovnako tak ale nie je dobré tuky z jedálnička úplne vyradiť, odborníci sa zhodujú, že ani nízkotučná strava nie je nijako zvlášť zdraviu prospešná. No… ešte že tak! :)

Do kuchyne aj na výrobu kozmetiky

Oleje sú nepostrádateľní pomocníci nielen v kuchyni, ale aj pri výrobe kozmetiky. Oleje samotné slúžia rovnako dobre ako rôzne hotové telové mlieka, pleťové krémy alebo masky na vlasy. Pleť aj vlasy úžasne vyživia, regenerujú, posilnia a rozjasnia. Navyše sú samozrejme úplne prírodné, cenovo úsporné, a pretože ich stačí používať naozaj malinké množstvo, vydržia celú večnosť. Dnes môžeme vyberať z nepreberného množstva olejov, niektoré sú vhodné na varenie, iné na výrobu kozmetiky. Ďalšie využijete ako v kuchyni, tak pri vytváraní svojich kozmetických produktov. Občas je ale jednoduché sa v obrovskej ponuke trochu strácať. Preto sme sa rozhodli spísať niekoľko článkov, ktoré uľahčia rozhodovanie, po ktorom kedy oleji siahnuť. V tom dnešnom sa porozprávame o základných všestranných olejoch, ktoré využijete pri kuchtení aj starostlivosti o telo. Skrátka o olejoch, ktoré by vám doma nemali nikdy chýbať.

Kokosový olej

Kokosovým olejom jednoducho začať musíme. Je to jeden z najuniverzálnejších olejov. Zvládnete s ním naozaj skoro všetko. Existuje totiž až neuveriteľné množstvo možností, ako tento skvelý olej využiť. V kuchyni na ňom môžete vyprážať alebo z neho vyrábať polevy na rôzne sladké dobroty, použiť ho ako masku na vlasy alebo namiesto produktu na odličovanie, dokáže totiž z tváre dostať aj vodeodolný make-up. Je vynikajúci na ošetrenie suchej pokožky, do kúpeľa a tiež pred opaľovaním aj po ňom.

Pretože je tepelne veľmi stabilná, využijete ho nielen do studenej kuchyne, ale aj na úpravy za vysokých teplôt. Tuk neprská a nepení, a je teda výborný na pečenie aj vyprážanie. Kokosový olej je tuhý aj za izbovej teploty, hodí sa preto aj na prípravu domácej čokolády, poliev alebo nepečených dobrôt. V lineckom alebo krehkom ceste skvele nahradí maslo a omrvinka z kokosového oleja sa len rozplýva na jazyku!

Je dobré pamätať na to, že z 86 je kokosový tuk zložený z nasýtených mastných kyselín. Čo z neho robí šampióna aj v tomto ohľade, je to totiž najviac zo všetkých olejov a tukov. Niektorí odborníci preto odporúčajú ho konzumovať s mierou. Iní kokosový olej ale naopak považujú za vyložene zdravý tuk, obsahuje totiž kyselinu laurovú, ktorá vie zdvihnúť hladinu dobrého cholesterolu, a pretože obsahuje mastné kyseliny stredne dlhého reťazca, ktoré telo ihneď spotrebováva, neukladá ho telo v podobe tukových zásob. Nechávame teda na Vás, nech si sami určíte, koľko ho jesť. :)

Čo ale musíme zdôrazniť je fakt, že kokosový olej je rôzne spracovávaný. Podľa toho sa potom líšia jeho vlastnosti.

Bio panenský kokosový olej

Panenský kokosový olej sa lisuje za studena z čerstvých kokosových orechov, ktoré sa nakrájajú na menšie kúsky, usušia a za studena vylisujú. Olej sa teda nijako neupravuje a zachováva si plnú príjemnú kokosovú vôňu a chuť. Pokrmom tak dodá príjemný nádych exotiky, napríklad kokosové karí s týmto olejom je úplne dokonalé. Využijete ho ale aj do studenej kuchyne.

Panenský kokosový olej je tiež skvelý na masáže, pri ktorých Vám jeho vôňa pripomenie letnú dovolenku.

Bio dezodorizovaný kokosový olej

Pokiaľ ale kokosovej vôni neholdujete alebo chcete kokosový olej používať do pokrmov, kde by jeho vôňa pôsobila rušivo, siahnite po tomto kokosovom oleji . Ten je totiž kokosovej vône zbavený. Stále ale pochádza z ekologického poľnohospodárstva a pri pestovaní kokosových orechov aj výrobe oleja sú dodržiavané všetky bio podmienky. Získava sa mechanickým lisovaním priamo na plantáži, za studena a nie je bielený. Vôňa sa odstraňuje pomocou vodnej pary.

Hodí sa do studenej kuchyne aj na výrobu domácej kozmetiky. Krásne sa rozotiera a ak sa pri masážach nechcete ocitať na letnej dovolenke, siahnete po ňom!

Rafinovaný kokosový tuk

Rafinovaný kokosový tuk sa používa hlavne na varenie, pečenie aj vyprážanie, pri ktorom neprská ani nepení. Jeho prednosťou je dlhá trvanlivosť a stálosť aj pri vyšších teplotách. Skvelý je aj v studenej kuchyni, tam ho využijete najmä do nepečených cukroviniek, krémov alebo poliev. Siahnite po ňom aj pri výrobe mastí alebo tvorbe domácich mydiel.

Po kokose cítiť nie je, môžete ho teda použiť aj tam, kde špecifickú kokosovú vôňu nechcete.

Tekvicový olej

Tekvicový olej prekvapivo vonia a chutí skôr po orieškoch ako po tekvicových semienkach. Nájdeme v ňom mnoho antioxidantov, chlorofyl a iné látky, ktoré z neho robia skvelého pomocníka pri boji proti zápalom močového mechúra alebo problémom s prostatou. Vďaka vynikajúcej výraznej chuti sa skvele hodí do šalátov a zálievok, ktorým dodá zaujímavý šmrnc. Skúste ho ale aj k zemiakom, strukovinám, na ozdobu krémových polievok a do pesta a nátierok. Hoci je jeho dymový bod okolo 140 °C, pri varení alebo pečení sa nepoužíva. Pridajte ho vždy až do hotového jedla.

Tekvicový olej využijete aj v starostlivosti o vlasy. Obsahuje totiž látky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri ich strate. Pravidelná aplikácia tekvicového oleja na vlasy dokáže zázraky, vlasy budú silnejšie, zdravšie a lesklejšie. A pokiaľ olej budete používať vnútorne a zvonka zároveň, dosiahnete úplne skvelé výsledky!

Olivový olej

Lahodný, voňavý, vysoko cenený a zdravý prospešný, skrátka zázrak. Práve vďaka nemu sa ľudia žijúci oblasti Stredozemného mora dožívajú takého vysokého veku. V tamojšej kuchyni sa totiž hojne používa olivový olej, ktorý je ingredienciou výnimočne prospešnou pre naše zdravie. A to najmä čo sa týka prevencie ochorení srdca a krvného obehu.

Pri za studena lisovaných olejoch rozlišujeme oleje panenské, ktoré sa označujú aj ako virgin, a extra panenské, ktoré možno poznáte ako extra virgin. To, čo ich odlišuje, nie je spôsob spracovania olív, ale ich obsah voľných mastných kyselín, takzvaná kyslosť. Nízka kyslosť značí kvalitu a šetrné lisovanie. Extra panenský olivový olej je teda kyslejší, a tým pádom aj hodnotnejší ako ten panenský.

Dobrý olivový olej nesmie chýbať v žiadnej domácnosti, použijete ho ako v studenej, tak aj teplej kuchyni, zvládne totiž teploty do 210 °C. Pamätajte ale na to, že antioxidanty, ktoré robia olivový olej takým zdravým, sa najlepšie zachovajú, ak ho budete konzumovať za studena.

Extra panenský olivový olej

Tento prvotriedny extra panenský olivový olej pochádza z kláštora Agia Triada, ktorý nájdete na Kréte. Kláštoru patria rozľahlé olivové háje. Olej je tak kvalitný, pretože mnísi sami starostlivo vyberajú olivy, z ktorých bude vylisovaný. Lisuje sa tradičným spôsobom a vo veľmi malom množstve. Získa si Vás svojou nenahraditeľnou chuťou, mimoriadnou jemnosťou a nádhernou vôňou.

Olivový skvalén

Olivový skvalén je skvelá prírodná zlúčenina, ktorá sa z olivového oleja získava. Dokáže obnoviť lipidovú bariéru a chráni pokožku a vlasy pred vysušením. Práve preto sa používa ako zvláčňujúci a ochranný kozmetický prostriedok. Vďaka jeho vynikajúcej afinite s pokožkou aj vlasmi a jeho mimoriadnym vlastnostiam ho využijete hlavne pri starostlivosti o pleť alebo pri masážach. Pokožku zanechá hebkú a vláčnu na dotyk. Pokiaľ Vás trápi suchá a dehydratovaná pleť alebo vlasy, skvalen bude tým najlepším pomocníkom. Vyskúšajte ho! Dôležitou výhodou môže byť aj to, že po jeho použití nebudete mať nepríjemný mastný pocit na koži, patrí totiž medzi suché oleje, ktoré sa veľmi ľahko a rýchlo vstrebávajú do pokožky.

Olivový olej z pokrutín

Pokiaľ narazíte na olivový olej, ktorý je označený ako pomácia alebo je na ňom napísané, že je vyrobený z pokrutín, znamená to, že sa jedná o olivový olej, ktorý bol tepelne upravený. Pokrutiny sú to, čo zostane pri výrobe oleja panenského. Spracovávajú sa, aby boli olivy využité do úplne poslednej kvapky. Olivový olej z pokrutín sa Vám bude hodiť hlavne pri výrobe domácej kozmetiky alebo do teplej kuchyne, a to najmä na vyprážanie.

Avokádový olej

Najväčšou prednosťou avokádového oleja je jeho veľmi vysoký dymový bod, ktorý sa pohybuje okolo 250 °C. Môžete s ním teda v kľude vyprážať aj grilovať! Používa sa aj ako doplnok stravy, pretože znižuje hladinu cholesterolu v krvi a je výborný pri poruchách močových ciest. Obsahuje veľké množstvo vitamínov A, B, E, D a sterolov, čo sa využíva aj pri liečbe artritických bolestí.

Avokádový olej sa hojne používa aj v starostlivosti o pleť. Skvele sa hodí pre zrelú a suchšiu pokožku, má totiž výrazne regeneračné účinky. Využijete ho aj pri masážach, udržuje pokožku vláčnu a hebkú. Často sa kombinuje s inými ľahšími olejmi alebo sa používa ako nosný olej pre esenciálne oleje. Voliť môžete medzi avokádovým olejom lisovaným za studena alebo rafinovaným .

Slnečnicový olej

Ten asi všetci poznáme. Ide o najpredávanejší olej v bežných obchodoch, slnečnicové semienko je totiž pomerne lacnou surovinou. Mylne sa o ňom ale väčšina z nás domnieva, že je vhodný na použitie v teplej kuchyni. Nie je! Obsahuje totiž vysoké množstvo kyseliny linolovej, ktorá si s vysokými teplotami vôbec nerozumie. Používajte ho teda do studenej kuchyne, ale pri vyprážaní siahnite radšej po inom oleji.

Slnečnicový olej lisovaný za studena

Tento veľmi kvalitný slnečnicový olej pochádza z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva a je lisovaný za studena, preto má, na rozdiel od bežného rafinovaného slnečnicového oleja, špecifickú slnečnicovú až orieškovú vôňu. Využijete ho pri výrobe zálievok aj domácej kozmetiky. Je totiž bohatý na vitamín E, ktorý je dôležitým antioxidantom. Je preto nesmierne vhodný pre starostlivosť o suchšiu alebo zrelú pleť.

A ktoré oleje nesmú doma chýbať Vám?

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko