Sedem krokov k očiste nášho tela

Popis

Máme tu pôstne obdobie, v ktorom by sme mohli urobiť pre naše zdravie niečo naviac. Nazreli sme pre vás do knihy Jiřího Cingroša Sám sebe lekárom.

 

Krok prvý: Klystír

 

Črevá sú prvou líniou obrany proti mnohým chorobám, vrátane rakoviny. V zanešenom čreve vzniká množstvo toxínov, nepriaznivo ovplyvňujúce naše telo. Pravidelné výplachy čriev pomáhajú odstrániť usadené zvyšky av porovnaní s preháňadlami nemajú väčšinu ich nepriaznivých účinkov.

Očista čriev sa dá vykonávať postupne, najprv sa odplavia hrubé nečistoty, potom sa ku klystíru pridajú dýchacie cviky, ktoré umožňujú nasať vodu do čreva oveľa hlbšie (jogová uddiána bandha). Takýto výplach navyše masíruje orgány v brušnej dutine a zabraňuje vzniku hemoroidov. Stačia dve minúty tohto cvičenia denne (pozor, ak máte slabé srdce, vysoký krvný tlak, prípadne iné závažné zdravotné problémy – poraďte sa so svojím lekárom).

Ako na klystír? Nachystajte si 2 litre teplej (prevarenej) vody, pridajte lyžicu citrónovej šťavy alebo odvar z harmančeka. Nalejte do irigátora a ten zaveste do výšky očí. Klystír prijímajte v kľaku s hlavou oprenou o ruky. Zhlboka dýchajte, uvoľnite brucho. Koniec hadičky namazajte stolným olejom. Dávku vody prijmeme málokedy naraz, väčšinou tak na 2 – 3x. V tom prípade pridáme citrónovú šťavu či harmanček až do poslednej dávky. Nikdy pri klystíre nesmieme cítiť veľký tlak alebo bolesť! Vodu v sebe pokiaľ možno na chvíľu zadržíme. Podmienkou je prázdny žalúdok.

 

Prvý týždeň očisty aplikujeme denne, ďalší týždeň ob deň, tretí týždeň ob dva dni, štvrtý týždeň ob tri dni, piaty raz týždenne. Potom podľa potreby, obvykle 1x za 14 dní.

 

Krok druhý: Boj s dysmikróbiou

 

Antibiotiká a mnoho ďalších liečiv, spoločne s nevhodnou skladbou stravy, vedú k zamoreniu tráviacej sústavy cudzorodými organizmami (plesne, kvasinky, baktérie), ktoré prenikajú do sliznice čriev a produkujú toxíny. Účinné je liečenie dysmikróbie pomocou cesnaku.

Počas jedného až dvoch týždňov jeme pravidelne na lačno strúčik cesnaku ráno, hodinu pred obedom a potom dve hodiny po večeri. Zbavíme sa tak nadúvanie, pálenie záhy, zlepšíme si stav krvného obehu. Pre účinnosť cesnakovej kôry je potrebné udržať v tráviacej sústave optimálne pH, na čo je veľmi vhodný jablkový ocot (do šalátov aj ako súčasť jedál aj nápojov).

Na posilnenie stavu tráviacej sústavy je ako nápoj veľmi vhodný nálev z ovsa (ovsených vločiek): 2 lyžice mletého ovsa zalejeme pol litrom vriacej vody a necháme 3 až 4 hodiny stáť.

 

Krok tretí: Očista kĺbov

 

V kĺboch sa nám vďaka nesprávnej životospráve usadzujú rôzne soli (oi. soli kyseliny močovej), ktoré je možné vyplaviť pomocou odvaru z bobkového listu (vavrín). Pripravíme si odvar z 5 g bobkového listu, ktorý 10 minút varíme v 3 dcl vody a necháme ho v termoske minimálne 3 – 4 hodiny lúhovať (najlepšie cez noc). Odvar precedíme (ponecháme v termoske, aby zostal teplý) a popíjame malými dúškami v priebehu 12 hodín (nikdy nie naraz, mohlo by dôjsť ku krvácaniu!). Kôru zopakujeme po 3 dňoch, potom ešte raz po týždni a počas prvého roka každý štvrťrok.

Túto kôru musí vždy predchádzať očista čriev, inak by rýchle uvoľnenie usadených látok prebehlo najskôr v črevách a mohlo by dôjsť k zdravotným problémom. Často aj tak dochádza prvý deň k búrlivejším reakciám. Je preto vhodné urobiť si večer pred spaním klystír. Vhodné je dodržiavať ľahkú diétu, prípadne alternatívny pôst s pitím ovocných štiav a vody.

Poctivo prevedená kôra nás zbaví mnohoročných bolestí a únavy kĺbov i chrbtice. Pre mužov je zaujímavý aj ďalší efekt, ktorým je posilnenie libida a erekcie.

 

Krok štvrtý: Očista pečene a žlčníka

 

Pečeň je dôležitým orgánom látkovej výmeny, detoxikácie a dôležitá je aj produkcia žlče. Tá sa zhromažďuje v žlčníku, odkiaľ je podľa potreby vypúšťaná do dvanástnika. Je nepostrádateľná pri trávení tukov.

Svojou pečeňou ubližujeme predovšetkým konzumáciou príliš tučných jedál, mäsa, mliečnych výrobkov, vajec a nadbytku alkoholu, soli, cukru a tiež radu liekov.

Na očistu pečene a žlčníka je potrebné mať vopred prečistené črevá, je vhodné sa pripraviť vegetariánskou stravou. Je tiež nutné dodržať pre očistu vhodnú dennú dobu: od 19 do 20 hod. (podľa orgánových hodín). Pred vlastnou očistou každé ráno či večer použijeme klystír a pijeme jablčnú šťavu podľa chuti. Tretí deň si pripravíme 2 dcl citrónovej šťavy a 2 dcl panenského olivového oleja, urobíme niekoľko úklonov vľavo, na oblasť pečene (na brucho vpravo pod posledným rebrom) priložíme termofor a počnúc 19 hodinou pijeme každých 15 minút 3 lyžice oleja a 3 l lepšie sa pije riadne zmiešané). V termofore meníme vodu a nahrievame oblasť pečene 2 až 3 hodiny.

Vylučovanie škodlivín a usadenín prebieha počas 24 hodín, pokiaľ sa pripravíme pomocou urinoterapie, tak sa celý proces urýchli. Približne druhý deň na poludnie si urobíme klystír (a budeme sa najskôr diviť, čo všetko sa z nás vylučuje). Nasledujúci týždeň je potrebné jesť vegetariánsku stravu, prvý deň je vhodná ovsená kaša so strúhanými jablkami a medom.

 

Krok piaty: Očista obličiek

 

Hlavnou úlohou obličiek je zachytávať odpadové látky z krvi. Pokiaľ holdujeme najmä vyprážaným a pečeným jedlám, jeme zle a veľa a navyše sme stále v strese, poškodzujeme svoje obličky veľmi rýchlo. Zlá funkcia obličiek sa potom prejavuje vznikom celého radu chorôb, ako je reumatizmus, bolesti chrbtice, ochorenia ženských orgánov, u mužov impotencia, zápal prostaty, ďalej rednutie kostí, kožné choroby a ďalšie. Varovné príznaky sú zhoršovanie kvality vlasov, zmeny na nechtoch, zápaly čelných dutín, prípadne bolesti kolien. Potom by sme sa mali zamyslieť nad stavom našich obličiek a niečo pre nich urobiť.

Najjednoduchšie je vykonať očistu obličiek v lete, kedy sa týždeň živíme iba melóny a tmavým chlebom. Túto procedúru by sme mali po dvoch týždňoch zopakovať.

Inou očistnou kôrou je použitie jedľového oleja (olej zo sibírskej jedle). Týždeň jeme vegetariánsku stravu a pijeme bylinkový čaj (po 50 gramoch dobromysli, šalvie, medovky (mäty) a železa), sladený medom. Siedmy deň vypijeme pol hodiny pred jedlom bylinkový čaj, do ktorého sme pridali 5 kvapiek jedľového oleja (dobre premiešame a vypijeme slamkou, aby jedľový olej neprišiel do styku so zubnou sklovinou). Tento čaj užívame 3x denne po dobu 5 dní. Výsledok sa objaví obvykle po niekoľkých dňoch (niekedy až po mesiaci), kedy kedy budú odchádzať zmäknuté hnedé kamene a piesok, páchnuci jedľovým olejom.

Ďalšia možnosť očisty obličiek aj pečene je 24 hodinová hladovka, po ktorej si urobíme klystír a hodinu potom vypijeme 2 dcl olivového oleja a hneď na to 2 dcl šťavy z grapefruitu. Nezapíjať vodou! Opakujeme po dobu 5 až 7 dní, počas ktorých pijeme iba šťavy a jeme ľahkú vegetariánsku stravu.

Veľmi účinná je očistná kôra, pri ktorej pijeme šťavu z červenej repy. Na očistu obličiek je dobrý tiež odvar z ľanového semienka (jedna lyžička semienka na pohár vody). Pijeme po dva dni každé dve hodiny pol pohára odvaru.

 

Krok šiesty: Očista krvnej lymfy

 

Táto kôra má za úlohu vyčistiť nielen lymfu, ale aj odumreté bunky a tkanivá. Nachystáme si na deň 5 – 8 grepov (podľa veľkosti), 5 – 8 pomarančov a rovnaký počet citrónov (opäť podľa ich veľkosti) a 2 litre vody z ľadu (vyrobíme v chladničke). Ráno vypijeme 1 lyžicu soli (kuchynskej, prípadne Glauberovej), rozpustenej v 2 dcl vody. Každú polhodinu pijeme 1 dcl citrusovej šťavy, zriedenej 1 dcl vody, kým nespotrebujeme prichystanú dennú dávku. Šťavu si najlepšie pripravujeme každú hodinu čerstvú. Denne je potrebné vypiť celkom okolo 4 litrov zriedenej šťavy, aby sme doplnili tekutinu, ktorá sa z tela odvádza vďaka slanému roztoku, vypitému ráno. Ten sťahuje do čriev toxíny a odpadové látky a vylučuje ich stolicou z tela. Aby sme urýchlili vylučovanie aj póry (potenie), je vhodná sauna, prípadne aspoň teplý kúpeľ, prípadne sprcha.

Celá procedúra prispeje aj k obnoveniu acidobázickej rovnováhy nášho organizmu. Tiež po niekoľko ďalších dní by sme mali používať klystír, saunu (teplý kúpeľ), dopoludnia iba piť ovocné šťavy, jesť čerstvé ovocie a surovú zeleninu a dopriať si iba jedno diétne jedlo denne podľa zásad delenej stravy.

 

Krok siedmy: Očista ciev

 

Prejedanie, nevhodná strava a málo pohybu, to všetko prispieva k zanášaniu ciev. Výsledkom je potom to, že úmrtie na choroby srdca a ciev patrí medzi najčastejšie.

Na očistnú procedúru si nachystajme 2 dcl kôprového semienka, 2 lyžice mletého koreňa valeriány lekárskej a 4 dcl medu. Dáme do dvojlitrovej termosky a dolejeme horúcou vodou. Necháme 24 hodín lúhovať. Potom pijeme jednu lyžicu pol hodiny pred každým jedlom až do vyčerpania celej dávky. Dodržujeme pri tom ľahkú vegetariánsku diétu a vykonávame očistu čriev klystírom.

Je tiež možné použiť alternatívny recept: 3 lyžice rozomletých šípkových plodov, 5 lyžíc jemne drveného borovicového, prípadne smrekového čečiny, 2 lyžice narezaných cibuľových šupiek zalejeme 8 dcl vriacej vody, 10 minút povaríme a necháme pol hodiny lúhovať. Scedíme a užívame 3x denne pred jedlom a na noc 1 pohár odvaru po dobu 3 dní.

Dobrá očistná kôra je tiež zo šťavy z kivi.

Pokiaľ vykonáme všetkých sedem krokov očisty, zaznamenáme účinky nielen v tom, ako sa budeme cítiť, ale potvrdíme si ich vplyv aj pomocou irisdiagnostiky. Vymiznú totiž aj mnohé škvrny na očnej dúhovke, ktoré signalizovali naše skryté aj zjavné choroby. Rovnaké zlepšenie by zaznamenal aj skúsený lekár, zaoberajúci sa čínskou pulzovou diagnostikou.

Spracované podľa knihy

Jiří Cingroš: Sám sebe lekárom; START, Benešov 1995

Sedem krokov k očiste nášho tela
Vytvorené2. 2. 2023
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko