Čo by ste o výrobe domácej kozmetiky mali vedieť

Popis

Obchody sú plné kozmetických výrobkov na ošetrenie každej časti tela a nejednému príde na myseľ otázka: „Prečo si vyrábať doma niečo, čo si môžem pohodlne kúpiť“?

Pokiaľ sa aspoň trochu zaujímate o zloženie kozmetiky, dáte za pravdu tomu, že nájsť naozaj dobrý kozmetický prípravok je často nadľudská úloha. Chemické konzervačné látky, syntetické farbivá, látky, ktoré len zvyšujú citlivosť pleti a v kozmetike sa často nachádzajú.

Každý deň sa na nás z televízie, internetu alebo stránok časopisov valia reklamy na krémy, pleťové masky, telové mlieka. Zmätení reklamou, kupujeme prípravky a niekedy za zabudneme zaujímať o to, čo obsahujú.

Hľadáme ideálny prípravok, pritom v jednoduchosti je kúzlo a preto v prípade ošetrenia tela urobí rastlinný olej tú najlepšiu službu. Napríklad mandľový olej sa pomaly vstrebáva a zostáva po ňom príjemne vláčna pokožka. Bambucké maslo výborne ochráni pred mrazom, na rozdiel od krémov s obsahom vody ktoré v zimnom období nie sú vhodné.

V prípade ošetrenia pokožky tela si vystačíme s čistým rastlinným olejom alebo vyššie spomínaným bambuckým maslom. V prípade krému na tvár, pleťových masiek, krémov na ošetrenie nôh vezmeme na pomoc okrem esenciálnych olejov aj včelí vosk , kozmetický íl , lecitín ...

Doba skladovania domácej kozmetiky je závislá od zloženia prípravku, všeobecne sa dá povedať, pokiaľ je v prípravku obsiahnutá voda, je nutné ho čo najrýchlejšie upotrebiť. Predĺžiť trvanlivosť však môžeme tiež pridaním vitamínu E alebo extraktu z grepových jadier .

Pokiaľ sa chcete pustiť do výroby kozmetiky, budete potrebovať predovšetkým ingrediencie. Základná surovina je bambucké maslo. Väčšie balenie sa vám rozhodne oplatí, pretože ho užijete, či máte pleť suchú alebo mastnú. Môžete ho použiť aj ako základ očných krémov, balzamov na pery, využitie nájde aj pri výrobe tuhých parfémov. Bambucké maslo je v kozmetickom priemysle častá zložka tých najluxusnejších prípravkov. Výhodou bambuckého masla je predovšetkým jeho odolnosť voči žltnutiu a znášanlivosť pokiaľ máte citlivú pokožku.

Kokosový olej zase oceníte vďaka jeho krásnej vôni a jeho pridaním do prípravku spôsobíte, že už mnohokrát nebude treba pridávať esenciálny olej, vôňa kokosového oleja urobí svoje.

Pupalkový a borákový olej sú voľbou pre tých, ktorí majú veľmi suchú pokožku. Nechtíkový olej nie je olej ako taký ale výluh kvetov nechtíka v oleji. Výsledný prípravok nielen sfarbí do žlta, ale jeho pridaním do prípravku prospejete svojim žilám. Koniec koncov nechtíkový olej propagovala slávna bylinárka Maria Treben práve pri kŕčových žilách.

Včelí vosk dodá prípravkom v závislosti od množstva tuhú konzistenciu. Jeho použitie je vhodné práve v krémoch na ošetrenie extrémne namáhaných rúk.

Lecitín slúži ako emulgátor, čo znamená, že spojí vodu a olej. Jeho zašľahaním do prípravku razom vyčarujete ľahko sa roztierateľný prípravok s ľahkou konzistenciou.

Esenciálne oleje nie sú rozmarom ale nutnosťou. Na rozdiel od chemicky vyrobených parfémov môžeme pomôcť nich nielen priaznivo ovplyvňovať psychiku, ale pomôžu nám bojovať s nečistou pleťou, mykózou alebo napríklad celulitídou.

Výroba domácej kozmetiky je vo svojej podstate životný štýl. Hovoríme tým, že nám záleží na našej pokožke a robíme maximum, aby sme si dopriali to najlepšie. V neposlednom rade je s láskou vyrobený krém ten najlepší darček.

Čo by ste o výrobe domácej kozmetiky mali vedieť
Vytvorené2. 2. 2023
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko