Pôstna doba

Popis

Štyridsať dní pred Veľkou nocou začína pre kresťanov pôstne obdobie. Nejedná sa len o náboženskú požiadavku, pretože predjarí je mimoriadne vhodný čas na dôkladné upratovanie v organizme po náročnom zimnom období.

 

Nielen v kresťanstve či islame, ale aj v budhizme a hinduizme je striedmy život priamo súčasťou náboženských pravidiel. Pre väčšinu obyvateľov západnej Európy či amerického kontinentu je sústavná striedmosť neprijateľná. Kresťanstvo a islam však celoročné odriekanie nevyžadujú, zato majú vypracované pomerne dokonalé systémy očisty organizmu zdôvodnené nábožensky.

 

Štyridsaťdňový pôst

 

Kresťania bývali najdôslednejší. Práve v týchto dňoch prebieha štyridsať pôstnych dní, ktoré začínajú takzvanou popolačnou stredou a končia Veľkou nocou. Štyridsať dní pôstu vždy vychádza na jar, aj keď sa mierne posúva rovnako ako Veľká noc. Po dlhej zime, opulentných oslavách Vianoc, fašiangových šiškach, obmedzenom pohybe a zvýšených tukových zásobách je to vynikajúci očistný program organizmu. Nejde len o vyradenie mäsa z jedálnička. Poctiví starí kresťania obmedzovali v pôstnom období jedlo vôbec. V prípade dokonalosti pili len vodu, nanajvýš si dopriali krajec chleba. Navyše si k tomuto diétnemu systému pripočítajte celoročne každý týždeň pôstne piatky, kedy sa nejedlo mäso, obmedzovalo sa jedlo a najlepšie bolo nejesť vôbec. Podobne pôstny bol Štedrý deň, kedy jedlo bolo povolené až večer, ale bezmäsité. Odtiaľ pochádza napríklad tradičný hubový kuba. Kapor ako povolený studenokrvný živočích sa ujal podstatne neskôr.

 

Pôst v islame

 

Islam má, pokiaľ ide o pôst, trochu odlišný prístup. Pôst pre moslimov trvá iba mesiac. Hovorí sa mu ramadán a je to vždy deviaty mesiac lunárneho kalendára, kedy bol podľa legendy zjavený korán. Od moslimov síce nie je požadované hladovanie po celý pôst, dokonca ani obmedzenie mäsitých jedál. Jedlo, pitie, hry a sex sú zakázané iba od východu do západu slnka. Vyzerá to celkom mierne, ale iba kým si neuvedomíme, že v teplom podnebí sa pravoverný veriaci nesmie napiť ani čistej vody skôr, než zapadne slnko. Je pravda, že potom si to síce väčšinou všetko vynahradí, ale to už je iná vec.

 

Niekoľko pôstnych dní prospeje každému

 

Čo si z toho teda môžeme vziať my, ktorí nie sme ani asketickými budhistami či hinduistami, ani pravovernými kresťanmi alebo moslimami? Systém pôstov bol v dávnych dobách vypracovaný veľmi dobre a môže nás v mnohom osloviť aj teraz. Väčšina obyvateľov "vyspelých" krajín jej oveľa viac, než ich organizmus potrebuje. Má to za následok veľký výskyt obezity a najrôznejších civilizačných chrób, počnúc cukrovkou, cez choroby cievne a srdcové, až po chronické choroby kĺbov a choroby tráviaceho traktu. Sústavné prejedanie preťažuje životne dôležité orgány. A tak sa k slovu opäť dostávajú posty, tentoraz ako terapia. Najjednoduchšie je zaradiť jeden hladný deň v týždni, keď nič nejeme a pijeme iba vodu. Už tento obmedzený pôst nám dokáže prečistiť organizmus a odľahčiť preťaženým orgánom, ktoré sa môžu aspoň trochu zbaviť toxínov. Najlepšie je zaradiť taký deň na piatok, kedy naozaj celý deň nič nejeme, ale zato pijeme dostatok vody. Jesť začneme až v sobotu ráno. Musíme si však uvedomiť, že jednodňový pôst je skutočne iba odľahčenie organizmu. Skutočná očista vyžaduje pôst dlhší, minimálne 48 hodinový. Pokiaľ si na to netrúfame, môžeme zaradiť aspoň týždennú diétu (napríklad ryžovú, alebo zeleninovú či ovocnú). Pomerne prijateľný je aj pôst pri ktorom pijeme zeleninové šťavy, opäť aspoň týždeň. Musíme sa však pripraviť na to, že také upratovanie v organizme sa spočiatku prejaví tým, že nás môže začať bolieť hlava, máme povlak na jazyku, nepríjemnú chuť v ústach a cítime sa slabí. Tieto príznaky ale po niekoľkých dňoch ustúpia a potom sa už cítime ľahko, vráti sa nám elán a telo opäť funguje tak, ako má. V priebehu niekoľkodňového pôstu je potrebné pravidelne používať klystír, aby sme telu uľahčili vylučovanie odpadových látok. Ukončenie pôstu má byť postupné, najlepšie menšími dávkami ľahkého jedla. Pokiaľ sme zvyknutí jesť mäso, je vhodné s jeho zaradením počkať niekoľko dní po ukončení pôstu.

Pôstna doba
Vytvorené2. 2. 2023
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko