Sole do kúpeľa, rovnako ako väčšina ostatných kúpeľových radostí, sa teší záujmu najmä na jeseň a pred Vianocami. To je ale škoda, pretože kúpeľové soli sú blahodárne celý rok! Preto sme sa rozhodli pre vás dnes namiešať letnú osviežujúcu soľ do kúpeľa, ktorý užijete a užijete si aj v teplejších dňoch.
Ponorenie sa do kúpeľa, v ktorom nás objíme a pohladí voda obohatená o množstvo účinných látok, je bezpochyby jedna z najviac upokojujúcich činností. Kúpele vedia pomôcť doplniť energiu pri vyčerpaní a uľaviť od bolesti svalov, kĺbov, kože a vlastne aj duše.
Okrem zmiernenia diskomfortu v tele, kúpele s epsomskou soľou môžu stlmiť bolesti hlavy, uľaviť od príznakov ekzému a iných kožných ochorení, hydratovať pokožku a poskytnúť zdroj horčíka a iných minerálov.
Čo všetko báječná epsomská soľ zvládne, si môžete prečítať tu: Epsomská soľ - horká soľ, čo nič neosolí
Epsomskú soľ doplní blahodarná jedlá sóda, a pretože všetci milujeme kúpele šumiace, prihodíme aj kyselinu citrónovú, ktorá v kombinácii s už spomínanou jedlou sódou po kontakte s vodou vytvorí nádherný – telo, dušu i zmysly tešiace – efekt.
Ovčie sušené mlieko zjemní pokožku, doplní vitamíny A, E a D a vytvorí bohatú, zamatovú penu.
K suchým ingredienciám pridáme ešte unikátny ajurvédsky prášok z manisthy , čo je nasušený rozomletý koreň rastliny Rubia cordofolia. Manistha nielen že soli dodá nádhernú farbu, ale hlavne prinesie antibakteriálne účinky, ktoré potešia problematickú pleť, a zbavia telo nadbytočnej horúcosti.
Sušené bylinky, ako je napríklad harmanček, levanduľa, nechtík a ruža , môžete vynechať alebo nakombinovať inak. Kvietka ale robí kúpeľ romantický a esteticky veľmi bohatý.
Vôňu Yuzu (rozhodne odporúčame po nej v lete siahnuť!) zmiešame s mandľovým olejom , ktorý pokožku urobí jemnú a hebkú na dotyk, a s Olivemom 300 – ošetrujúcim hydratačným solubilizátorom, ktorý zaistí, že sa oleje rovnomerne rozptýlia vo vode a nez mastný fľak.
Pretože výroba je veľmi rýchla a jednoduchá, zostane dostatok času a priestoru na výber krásneho obalu. Rovnako ako šaty robia človeka, aj obal svojím spôsobom „robí“ kozmetiku. My sme siahli po nádhernej čiernej dóze a obale s hliníkovým viečkom . Vyberajte tu vždy obaly so širokým hrdlom, z ktorých sa bude soľ dobre dávkovať. Navyše, pokiaľ soľ bude uchovávať vo vlhkom prostredí, môže stvrdnúť a bude potrebné ju do vane skôr vyklopiť než vysypať – a to sa tiež ľahšie vykonáva s dózou širokého tvaru.
Čo je na to potrebné?
Na naplnenie objemu jedného alebo viacerých obalov s celkovým objemom cca 600 ml:
- 7 polievkových lyžíc epsomskej soli v kryštáloch
- 7 polievkových lyžíc epsomskej soli jemné
- 7 polievkových lyžíc jedlej sódy
- 4 lyžice kyseliny citrónovej
- 2 lyžice sušeného ovčieho mlieka (pre vegánsky variant nahraďte kokosovým)
- 2 lyžice Ajurvédskeho prášku z manisthy
- podľa preferencií sušené bylinky – harmanček, nechtík, ruža, levanduľa
- 1 lyžica solubilizátora Olivom 300
- 3 lyžice mandľového oleja
- cca 60 kvapiek vône Yuzu
Ako na to?
Vo veľkej mise zmiešajte všetky sypké suroviny, potom v zmesi vytvorte jamku a do nej nalejte Olivom 300, mandľový olej a nakvapkajte vôňu.
Rovnako ako keď zapracovávate cesto, začnete miešať suché suroviny s tukmi – najprv stierkou alebo vareškou, aby sa vám koncentrovaná vôňa zbytočne nedostala na koži, potom môžete začať zmes spracovávať rukami. Miešajte, kým zmes nebude bez hrudiek a tuky rovnomerne „vpité“ do suchých ingrediencií. Výsledná zmes bude pôsobiť sucho, to je správne.
Hotovú soľ do kúpeľa potom premiestnite do vybraných obalov .
Ako sa to používa?
Soľ do kúpeľa klasicky pridávajte do kúpeľov, kúpeľov chodidiel alebo pri sprchovaní zmesou posypte dno sprchového kúta a vytvorte si aromaterapeutickú inhalačnú seansu.
Ďalšie báječné detoxikačné a hojivé kúpele nájdete tu: Čas na očistu: Detoxikačné kúpele
Užite si ich!