Čas na očistu: Detoxikačné kúpele

Čas na očistu: Detoxikačné kúpele
Poznáte niečo lepšie ako ponorenie sa do horúcej voňavej vody po náročnom dni? Nie? My áno! Odpočívanie v horúcom kúpeli, ktorý, okrem toho že vás uvoľní, pomôže telu sa očistiť, a tým významne podporiť zdravie.Viac informácií
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Pomaly prichádza jar as ním ten najlepší čas na očistu tela alebo ak chcete na detoxikáciu.

Stále sa objavuje viac a viac možností, ako sa do takého detoxu pustiť. Saunovanie, elixíry, dychové cvičenia, pitie čajov, pôsty… dokonca detoxikačné peelingy alebo dezodoranty, spôsobov je veľa. Podľa nás je tým najpríjemnejším ale detoxikačný kúpeľ.

Detoxikačné kúpele z tela odstránia toxíny a jedy, prekrvia svalstvo, zahrejú a príjemne unavia, takže Vám pomôžu, aj keď máte problémy so zaspávaním. Práve kvôli možnej únave detoxikačný kúpeľ robte radšej večer, než sa pôjdete uložiť do postele (alebo o jednom z tých lenivých víkendov, kedy viete, že nebudete fyzicky aktívny). Kúpeľ neodporúčam ráno alebo cez deň, kedy je potrebné vyvíjať nejakú náročnejšiu činnosť.

Očistné kúpele účinne bojujú proti rôznym kožným chorobám, sú jednoduché a lacné. A hlavne, kto by nechcel robiť niečo prospešné pre svoje zdravie, zatiaľ čo bude odpočívať? :)

Ako to funguje

Aby bol detoxikačný kúpeľ účinný, je dôležité mať vaňu napustenú tou najteplejšou vodou, ktorú znesiete. Horúca voda totiž postupne pritiahne toxíny k povrchu kože a potom, ako voda chladne, sú toxíny vypúšťané do vody. Celé to funguje na princípe osmózy, ale do osvetľovania tohto javu sa radšej nebudem púšťať.

Pokiaľ Vás láka túto formu detoxu vyskúšať, máme pre Vás niekoľko spôsobov, ako na to. Najlepšie výsledky samozrejme dosiahnete, pokiaľ budete očistné kúpele vykonávať pravidelne, ideálne 2x alebo 3x týždenne. Druh kúpeľa zvoľte podľa efektu, ktorý chcete docieliť, a ingrediencií, ktoré vám sú najsympatickejšie.

Soľný detoxikačný kúpeľ

V soľnom kúpeli hrá najdôležitejšiu úlohu epsomská soľ. Pokiaľ teda práve doma nemáte dostatočné množstvo jedlej sódy alebo himalájskej soli, použite pokojne len 2 hrnčeky epsomskej soli.

Ako na to

Vo veľkom (zaváracom) pohári alebo hrnčeku s horúcou vodou rozpustite soli a jedlú sódu. Naplňte vaňu horúcou/teplou vodou, kvapnite do nej zvolený esenciálny olej, a ak chcete detoxikačný efekt ešte viac podporiť, pridajte aj hrnček jablčného octu. Prilejte soľnú zmes. Vo vani vydržte minimálne 30 minút alebo dlhšie, pokiaľ voda nevychladne. Po kúpeli sa už nesprchujte, len sa osušte uterákom a potom sa zababušte do postele.

Čo to vie

Soľný kúpeľ zmierni rôzne podráždenie kože a samozrejme detoxikuje. Dokáže telo zbaviť aj nahromadených zvyškov z liečiv a medikamentov, pôsobí blahodárne pri vystavení okolitej radiácii alebo po röntgenových vyšetreniach.

Chemický názov pre epsomskú soľ je síran horečnatý. Ako síra, tak horčík sú nesmierne dôležitými látkami a pre naše telá je prekvapivo jednoduchšie prijať ich cez kožu ako z potravy. Kúpele s horkou soľou sú teda výborné aj na udržanie optimálnej hladiny magnézia a síry v tele. Navyše zlepšujú krvný obeh a podporujú činnosť srdca. Epsomská soľ tiež môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak a zmierňuje svalovú bolesť. Pokiaľ Vás trápi natiahnuté svalstvo, potrebujete uľaviť od pomliaždenín alebo chcete podporiť svoj celkový zdravotný stav, doprajte si kúpeľ s epsomskou soľou 2x alebo 3x týždenne.

Ílový detoxikačný kúpeľ

  • Pol hrnčeka bentonitu

  • Pol hrnčeka epsomskej soli

  • Akýkoľvek esenciálny olej (výborne sa hodí bois de ho , a to pre jeho skvelé regeneračné a čistiace vlastnosti, íl v kombinácii s ním z Vás doslova vysajú všetko, čo v sebe nechcete)

Ako na to

Vo vani s horúcou vodou rozpustite epsomskú soľ. Čo sa týka ílu, tu máte viac možností, ako postupovať. Buď íl rozmiešajte v troške vody tak, aby v zmesi nebolo veľa hrudiek. Pri miešaní sa vyvarujte používaniu kovových predmetov (pracujte so sklom, plastom a drevom). Rozpustený íl pridajte jednoducho do vane a máčajte sa aspoň pol hodiny. Alebo zmiešaním ílu s trochou vody vytvorte pastu. Tú naneste na celé telo a počkajte, kým telová maska neuschne (to bude trvať asi 5 minút). Takto sa celí ponorte do horúcej vody (s epsomskou soľou). Týmto spôsobom docielite priameho kontaktu ílu a kože s horúcou vodou, ktorým veľmi efektívne zbavíte telo toxínov. Vydržte vo vani minimálne 30 minút a pri kúpeli žinkou očistite kožu od ílu.

Čo to vie

Tento kúpeľ zbaví telo najmä ťažkých kovov, ktoré na seba íl vedia účinne nadviazať. O ďalších skvelých vlastnostiach a použití liečivých ílov si môžete prečítať článok tu .

Zázvorový zahrievací kúpeľ

  • 3 lyžice zázvoru

  • 2 hrnčeky peroxidu vodíka (môžete vynechať)

Ako na to

Naplňte vaňu horúcou vodou a rozmiešajte v nej kvalitný sušený zázvor. Ak chcete, pridajte peroxid vodíka. V kúpeli vydržte aspoň pol hodiny.

Čo to vie

Potenie je zdraviu prospešné. To vedeli už generácie našich predkov. Aby udržali svoj dobrý zdravotný a zbavili telo nečistôt, vyvolávali potenie rôznymi spôsobmi. Pokiaľ nemáte možnosť pravidelne navštevovať saunu alebo parný kúpeľ, zázvorový kúpeľ Vám poskytne veľmi podobné účinky.

Zázvorový kúpeľ je nesmierne nápomocný, keď Vás trápi prechladnutie as ním spojená svalová bolesť. Uľaví aj pri alergických reakciách alebo podráždení kože.

Jednoduchý kúpeľ v jedlej sóde

Ako na to

Vo vani s horúcou vodou rozpustite jedlú sódu a máčajte sa, kým voda nevychladne, pokojne viac ako 45 minút. Po kúpeli sa už neoplachujte, iba sa osušte.

Čo to vie

Kúpeľ s jedlou soľou potláča negatívne dopady konzumácie ožarovaného jedla, uľavuje od zdurených a opuchnutých žliaz, bolesti v krku alebo ďasien. Je tiež veľmi príjemná a nápomocná, pokiaľ Vás trápia problémy so zažívaním.

Poznámky k detoxikačným kúpeľom

  • Všetky recepty sú pre vaňu „normálneho“ objemu. Pokiaľ máte to šťastie a disponujete vaňou kráľovskou, určite na všetkom pridajte.

  • Pri všetkých detoxikačných kúpeľoch platí: čím teplejšie, tým účinnejšie.

  • Ak chcete očistný efekt ešte zvýšiť, všetky ingrediencie môžete dvakrát až trikrát znásobiť.

  • Každopádne ale odporúčame, ako vždy, začať pomalšie a postupne. Dajte telu čas si zvyknúť na nové procesy.

  • A najdôležitejšie: Pokiaľ Vás trápia nejaké väčšie zdravotné ťažkosti, vždy sa najskôr poraďte s lekárom, než sa pustíte do akéhokoľvek ozdravného procesu. To platí najmä pre tehotné ženy, choré a skôr narodené. :)

Skúšali ste niekedy detoxikačný kúpeľ? A ktorá sa Vám páči najviac?

 

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko