Macerovanie ľahko a prehľadne

30 min
Jednoduché
Macerovanie ľahko a prehľadne
Macerácia alebo výluh za studena je skvelý spôsob extrahovania liečivých látok z vybraných byliniek. Ako sa správne robí, v čom všetkom je možné macerovať, a aké bylinky si môžeme sami nazbierať v lete?Viac informácií
Suroviny pre tento receptSušené bylinyOlejGlycerínKozmetické maslo
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Letný zber

S júlom a augustom prichádza ideálny čas na zber mnohých liečivých byliniek. V júli môžeme zbierať kvet ukľudňujúcej levandule, hojivého nechtíka alebo napríklad romantické ruže. Ďalej je tu treba vňať nátržnice husacej či dobromysle obyčajnej, listy černice krovitého, jahody lesnej, čučoriedky brusnice alebo voňavého rozmarínu lekárskeho alebo tiež semená ľanu úžitkového.

August prináša takých voňavých pomocníkov, akými sú vres obyčajný, repík lekársky, zlatobyľ celík, rozrazil lekársky (zbierame vňať), slez lesný (listy), chmeľ otáčavý, aníz bedrovník, žeriav vtáčí, fazuľa obyčajná či napríklad ovos siaty (plody).

Či už si bylinky zbierame a sušíme sami, alebo dávame prednosť už kupovanému a sušenému variantu, okrem klasického výluhu do podoby čaju môžeme pre zmenu dať šancu macerácii!

Okrem týchto sezónnych byliniek potom na Ecokoze nájdete aj ďalšie liečivé rastlinky, napríklad klasický a univerzálny harmanček, voňavý jazmín, protizápalovú dubovú kôru, ale aj exotiku, ako je islandský lišajník, írsky mach či santalové drevo.

Než sa do macerovania pustíme, musíme spomenúť jednu veľmi dôležitú vec: o účinnosti každej jednej rastliny si vždy dôkladne čítajte v herbároch, poraďte sa s bylinkárom alebo iným odborníkom. Skrátka a dobre, nič nenechávajte na náhodu a neexperimentujte s dávkovaním len tak "od voka", bylinky sú veľmi mocnou medicínou, ktorá síce vie skvele pomôcť, ale iba pri správnom dávkovaní.

Prečo macerovať?

Ako už bolo povedané vyššie, maceráciou dostaneme z bylinky účinnej liečivej látky a môžeme ich potom ďalej využívať v podobe najrôznejších mazadiel či alkoholových tinktúr.

V prípade olejov je tam zmysel ešte jeden: určite ste si všimli, že na zachovanie liečivých látok je množstvo byliniek lisovaných za studena, z toho vzniká napríklad olej šípkový alebo olivový, nakoniec aj slnečnicový môže byť lisovaný za studena (napríklad ako ten náš bio ekokozí). Iné bylinky v sebe ale oleja nemajú toľko, aby mohli byť lisované s nejakým výsledkom, preto sa potom hodia macerovať v inom oleji a vytiahnuť z nich liečivé látky týmto spôsobom.

V čom macerovať?

Prvé, čo si všetci určite predstavíme, bude olej a alkohol, ale variantov je v skutočnosti oveľa viac!

Olej

Čo sa olejov týka, tým najzákladnejším je samozrejme olivový olej, ale macerovať sa dá tiež v klasickom slnečnicovom oleji, ktorý sa pre svoju výhodnú cenu skvele hodí pre macerovanie vo veľkom. Použiť môžeme aj obľúbený olej mandľový, ale vzhľadom k jeho vyššej cene sa bude hodiť skôr na výrobu vzácnejších bylinkových olejčekov, napríklad na skrášlenie pleti.

Pri macerácii v oleji vznikajú najmä bylinkové oleje na vonkajšie použitie, môžeme si vyrobiť napríklad upokojujúci harmančekový alebo liečivý nechtíkový olej. Pokiaľ ale macerujeme v olivovom oleji rozmarín, tymián, bazalku či inú "kuchynskú" bylinku, môže vzniknúť aj voňavý bylinkový olej, ktorý si môžeme maznúť na telo, ale tiež prikvapnúť do šalátu.

Ako na to?

Pri macerovaní bylinky v oleji vložíme požadované množstvo sušenej bylinky do čistej a suchej sklenenej nádoby, všetko prelejeme až do vrchu olejom a dôkladne uzavrieme. Pohár necháme stáť na nejakom svetlom a slnečnom mieste, napríklad na okennom parapete, aby naňho dopadali slnečné lúče. Zhruba po troch týždňoch macerát scedíme cez plátno, aby sme získali čistý bylinkový olejček.

Pokiaľ si chceme maceráciu urýchliť, môžeme bylinky s olejom šupnúť do hrubostenného kastrólika a za veľmi nízkej teploty nechať na platni zahrievať. Keď bylinke s olejom dáme na platni aspoň dve tri hodinky, olejový macerát bude taktiež účinný, ale platí, že čím dlhšie, tým lepšie. Ak to teda čas umožní, nechajte olej zahrievať pokojne celé popoludnie, ale pozor na teplotu. Olej a bylinky sa nesmú začať pripaľovať. Potom už len stačí nechať zmes vychladnúť, precediť cez plátno a pustiť sa do užívania.

Alkohol

Macerovanie v alkohole je tak trochu vyšší level, pretože vznikajú tinktúry, ktoré sú vo väčšine prípadov určené na vnútorné použitie a patria medzi najsilnejšie bylinkové liečivá. Tu je teda nadovšetko dôležité ich dávkovanie aj celková koncentrácia bylinky v tinktúre. Je to už trochu alchýmie a pri ich výrobe by sme mali mať po ruke buď dobrý herbár (napríklad českú klasiku, sériu od Zentricha a Janči, kde nájdeme recepty s presnou gramážou aj dávkovaním), alebo rovno kamaráta bylinkára. Na internete sa toho dá samozrejme tiež množstvo vyčítať, ale dbajte na to, aby išlo o dôveryhodné zdroje! Pri výrobe tinktúr si tiež rozmyslite, či ich chcete užívať vnútorne alebo zvonka a podľa toho voľte aj alkohol – kozmetický či potravinársky.

Niektoré tinktúry ide naopak využívať aj na vonkajšie ošetrenie , napríklad na dezinfekciu rán a odrenín. Alkohol má sám o sebe dezinfekčné účinky, ale keď ho vylepšíme o antibakteriálnu bylinku, napríklad levanduľu, ktorá následne pomôže aj s hojením rán, bude dezinfekcia úplne parádna.

Ako na to?

Opäť si pripravíme čistú a suchú sklenenú nádobu, vhodíme dovnútra bylinky a všetko zalejeme alkoholom. Tu treba podotknúť, že každá bylinka potrebuje inú silu alkoholu, takže alkohol volíme podľa macerovanej bylinky. Obvykle sa pohybujeme niekde pri 40% až 70% alkoholoch. Celú zmes dôkladne uzavrieme a uložíme pre zmenu na nejaké temné miesto, kam slnko nesvieti, napríklad do špajze, a všetko necháme macerovať približne 3 týždne, potom scedíme.

Glycerín

Ak krčíte čelá a slovo glycerín vám dvakrát nič nehovorí, kuk sem a dozviete sa o ňom všetko možné aj nemožné. Ale v skratke sa jedná o dôležitú prísadu do nejedného kozmetického výrobku, bezfarebnú kvapalinu bez vône. Je to vlastne alkohol, ktorý sa vyrába deriváciou zo živočíšnych produktov, ropy alebo rastlín. Do prírodnej kozmetiky chceme samozrejme rastlinné prísady, takže na ekokoze nájdete glycerín rastlinný, ktorý možno skvele využiť práve pri macerácii bylín. Vďaka nemu sa znižuje kazivosť macerátu. Glycerínové maceráty sa používajú obdobne ako maceráty alkoholové čiže tinktúry, ale nie sú také silné, preto môžu byť v istom zmysle bezpečnejšie. Napriek tomu nie je radno sa s ich výrobou len tak zahrávať a spoliehať len na vlastný názor a (ne)skúsenosť.

Ako na to?

Pri macerácii sušených byliniek v glyceríne musíme glycerín zriediť destilovanou vodou, a to v pomere 1:1 a menej. Platí, že čím viac podielu má v celkovej zmesi glycerín, tým lepšie sa extrahujú aktívne látky z byliny, nesmieme však zabúdať na pravidlo, že v maceráte by mal mať glycerín celkový podiel od desiatich do päťdesiatich percent. Odporúčame vždy všetko dôkladne prepočítať a podľa toho zvoliť dávkovanie.

Macerujeme rovnako ako v alkohole, do nádoby nasypeme bylinky, zalejeme zmesou glycerínu a destilovanej vody, uzavrieme a necháme približne 3 týždne macerovať, potom scedíme.

Maslo

Teraz samozrejme nie je reč o tej žltkavej kocke, čo na vás čaká v chladničke, ale o masloch kozmetických, ako inak! Macerovať bylinky totiž môžeme aj v nich, výber je široký. Stávkou na istotu je maslo bambucké, ďalej môžeme použiť napríklad mango maslo, avokádové maslo, mandľové maslo či maslo kakaové a mnoho ďalších. Kokosový olej rovnako ako babassu olej síce spadajú medzi oleje, ale keďže príprava kvôli konzistencii tohto výrobku bude vyzerať rovnako, radíme ich sem.

Tieto bylinkové maslá môžeme použiť napríklad na masáže boľavého chrbta či natiahnutých svalov, ako hojivé mastičky na rany a odreniny – levanduľa napríklad uľaví od svalových bolestí, ale podporuje aj hojenie a veľmi dobre sa hodí aj na boľavé a zápalové akné, nechtík môžeme maznúť na odreniny a harmanček na upokojenie ekzematickej pokožky.

Nezostávajte ale len u masiel ako takých! Šúpnite ich aj do ďalších komplexnejších receptov na krémy, mlieka, balzamy a tak podobne, kam namiesto "obyčajného" masla šúpneme tieto maslá prvotriedne vylepšené o účinky bylín.

Ako na to?

Sušené bylinky opäť vložíme do pripraveného čistého a suchého pohára a navrch dáme niekoľko lyžíc zvoleného masla. To následne rozohrejeme vo vodnom kúpeli a dôležité je, aby všetky bylinky boli "zaliate" maslom. Pokiaľ hore bylinky trčia von, pridáme ešte trochu masla a necháme rozohriať. Potom pohár z kúpeľa odstavíme, uzavrieme a položíme na okenný parapet na miesto, kde bude mať macerát čo najviac slnečného svetla. Necháme ho tam odpočívať približne týždeň av jeho priebehu zmes aspoň dvakrát rozohrejeme vo vodnom kúpeli, aby bylinka vypustila čo najviac liečivých látok.

Variant bez čakania

Ak ste si článok prečítali, ale zhodnotili to tak, že sa vám s tým nechce prdiť, tak kuk sem. Tu totiž môžete nájsť maceráty už hotové, stačí si len vybrať. :)

Ako to máte vy? Macerujete alebo kupujete hotovky? A aký je váš osvedčený macerát?

Suroviny
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko