Rastlinný glycerín – čo to je, prečo ho mať doma a ako ho správne používať

Rastlinný glycerín – čo to je, prečo ho mať doma a ako ho správne používať
Rastlinný glycerín je jednou z tých surovín, ktoré by ste mali mať stále po ruke. Je lacný, účinný, bezpečný a má nepreberné množstvo využitia! Neveríte? Čítajte ďalej!Viac informácií
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Rastlinný glycerín je taká Popoluška medzi kozmetickými surovinami – jeho meno neznie práve zaujímavo a vzhľad tiež nepriťahuje veľa pozornosti. Často ho preto prehliadame a nevidíme dôvod, prečo ho kupovať. Opak je ale pravdou! Rastlinný glycerín je nepostrádateľnou súčasťou väčšiny prípravkov na starostlivosť o pleť, telo i vlasy , ako tých konvenčných, tak prírodných. A to z mnohých dôvodov.
Poďme tomuto skromnému hrdinovi dopriať zaslúžený záujem, preskúmať jeho schopnosti a presvedčiť sa, že je dobré ho mať doma, aj keď práve nevyrábate prírodnú domácu dezinfekciu na ruke!

Rastlinný, živočíšny aj syntetický

Glycerín alebo, ak chcete, glycerol je bezfarebná tekutá viskózna kvapalina, ktorá nijako nevonia. Ide o alkohol vyrobený deriváciou zo živočíšnych produktov, ropy alebo rastlín. Podľa toho mu potom dávame prívlastky - na trhu môžete nájsť glycerín živočíšny, syntetický alebo rastlinný. Nás prirodzene zaujíma ten rastlinný, ktorý je jednou z najpoužívanejších surovín pri výrobe prírodnej kozmetiky.

Na ekokoze nájdete glycerín rastlinného pôvodu bez palmového oleja – ak ste sa doteraz glycerínu vyhýbali práve kvôli „palmáčovi“, už nemusíte!

Kde sa vzal?

Rastlinný glycerín bol vraj objavený už pred dvoma storočiami a pozornosť k sebe pritiahol na konci 19. storočia, kedy sa začal používať pri tvorbe dynamitu. Vyrába sa zahriatím rastlinných tukov bohatých na triglyceridy, čo môže byť napríklad sójový, palmový alebo kokosový olej, spoločne so silnou zásadou, ako je napríklad lúh. Stlačenie a zahriatie spôsobí, že sa glycerín „odtrhne“ od mastných kyselín, zmieša sa s vodou a vytvorí sa sladká tekutina bez zápachu, ktorá vzhľadom a hustotou pripomína bezfarebný sirup.

Glycerín, kam sa pozrieš

Hoci sa tak nemusí na prvý pohľad zdať, glycerín je všade! Ten rastlinný sa používa nielen v kozmetickom, ale aj v potravinárskom alebo farmaceutickom priemysle. Najčastejšie sa potom používa ako prísada, ktorá uľahčí zmiešanie vody a olejov a na osladenie a zvlhčenie finálneho produktu, nech už sa jedná o čokoľvek.

Glycerín je bežnou a nenahraditeľnou súčasťou celej škály liečiv a medikamentov – od liekov na srdce, cez sirupy na kašeľ k čapíkom až po anestetiká. Veľmi pravdepodobne (ak nepoužívate pastu domácu , práškovú alebo tabletkovú ) ho objavíte napríklad aj vo svojej zubnej paste – bráni pred vysychaním a tvrdnutím produktu v tube.

No a nájdete ho aj tam, kde by ste ho možno nečakali. Napríklad v zmrzline a vo všemožných dezertoch a dobrotách, najmä tých mrazených! Prečo tam je? Zabraňuje tvorbe ľadových kryštálov, takže až si teda budete nabudúce pochutnávať na hebučkej smotanovej zmrzke, spomeňte si na glycerín a poďakujte mu! :-)

A to, čo nás baví najviac, je samozrejme fakt, že nesmie chýbať pri výrobe mydiel, sviečok, krémov, dezodorantov či dekoratívnej kozmetiky.

Aké sú jeho superschopnosti?

Rastlinný glycerín, ako sa v poslednej dobe zdá, má viac schopností a prínosov pre naše zdravie, než sme doteraz predpokladali. Ukazuje sa, že glycerín možno bude skvelým doplnkom stravy pre športovcov alebo výborným pomocníkom proti zápche. Tieto vlastnosti glycerínu ale zatiaľ nie sú dostatočne vedecky podložené, preto sa budeme držať toho, čo vieme stopercentne - prínosov glycerínu pre našu pleť a vlasy!

Zvlhčuje a hydratuje ako nikto iný

Pokiaľ potrebujete zvlhčiť a hydratovať pleť, rastlinný glycerín je jednoducho jednotka. Glycerín je takzvaný humektant čiže zvlhčovač, a to, podľa štúdie z roku 2016 ( kuk ), ten najlepší! Excelentne na seba viaže vodu, umožňuje ďalším látkam rýchlo sa vstrebať do pokožky a pomáha pleti si vlhkosť udržať v sebe. Výsledkom je potom hebká, jemná a vláčna pokožka!

Štúdie potvrdzujú, že pravidelná aplikácia glycerínu na pleť – v krémoch alebo iných prípravkoch – postupne zvyšuje jej jemnosť a pružnosť a zvyšuje hydratáciu pokožky za menej ako 10 dní ( kuk a kuk ).

Iná štúdia ( kuk ) navyše ukázala, že krémy s glycerínom sú, čo sa hydratácie a udržovania vlhkosti v pokožke týka, účinnejšie ako tie so silikónom či dokonca s kyselinou hyalurónovou!

Dráždiť vás nebude

Skvelou vlastnosťou glycerínu je tiež to, že nepôsobí dráždivo. Glycerín máme totiž sami v sebe – vyskytuje sa vo všetkých tukoch a olejoch, aj v tých v ľudskom tele. Nie je pre nás teda cudzou látkou, proti ktorej by sme sa začali brániť, ale kamarátom, ktorý poskytne podporu, kedykoľvek potrebujeme.

Robí pokožku zdravú a spokojnú

Rastlinný glycerín pomáha s hojením pleti, zabraňuje jej poškodeniu, chráni proti infekciám a zápalom a celkovo prispieva k jej zdraviu a spokojnosti. Tiež funguje ako účinná bariéra ochraňujúca pokožku pred negatívnymi vplyvmi prostredia, ako je silný vietor, zima alebo sucho.

Skvele pomáha aj v boji s ekzémom! Podľa tejto štúdie ( kuk ) rastlinný glycerín efektívne znižuje pocity pálenia a štiepania pleti u ekzematikov (v porovnaní s placebom).

Takže si to zhrňme! Rastlinný glycerín je výborným zvlhčovačom pleti, znižuje podráždenie pokožky, chráni pred infekciami, urýchľuje hojenie a hodí sa pre ekzematiky, alergikov aj osoby s citlivou pleťou.

Má nejaké zápory?

Rastlinný glycerín je všeobecne považovaný za veľmi bezpečnú látku. Každopádne – ako so všetkým – pokiaľ glycerín budete aplikovať priamo na pleť v nezriedenej podobe, nemažte rovno celé telo, ale najskôr skúste, ako ho budete znášať aplikovaním malého množstva na malý kúsok pokožky.

Ako to správne používať?

Je potrebné myslieť na to, že schopnosť glycerínu, ktorý si môžeme predstaviť ako akýsi magnet na vodu, funguje aj „obrátene“ a že si glycerín nevie vybrať, ktorú vlahu k sebe pritiahne. Účinne absorbuje akúkoľvek vodu – aj tú v nás. Vo vysokých koncentráciách av suchom prostredí teda môže pokožku a vlasy možno nečakane vysušovať a dehydratovať - ak nebude mať glycerín aplikovaný na pleť zdroj inej vlahy, vytiahne vodu z hlbokých vrstiev k sebe do vrchných častí, a pokožka potom môže prísť o svoju prirodzenú vlhkosť .

Preto, hoci niekto používa glycerín neriedený, podľa nás (a podľa profesionálov a vedcov, ktorí sa touto problematikou zaoberajú) je dobré glycerín používať zmiešaný s vodou, kvetovou vodou alebo iným prípravkom, ktorý v sebe už vodu obsahuje. Skvele si rozumie napríklad s ružovou vodou , ktorá hydratuje a sťahuje póry, ale aj s inými hydrolátmi a kvetovými vodami .

Pretože je tento text už dosť dlhý, presné príklady a nápady na využitie glycerínu si necháme do iného článku. Pre inšpiráciu už teraz ale nadhodíme, že glycerín je skvelý v odlakovačoch na nechty , najrôznejších toneroch či pleťových vodách, tvárových sérach (vrátane toho hyalurónového ), maskách na vlasy aj pleť , samozrejme v rozličných krémoch, mliekach i telových maslách a nesmieme dekoratívku - skvele podporí farbu očných tieňov a vytvorí božiu textúru krémových liniek na oči!

Kde nesmie glycerín chýbať vám? Alebo ste mu ešte neprepadli?

Pri písaní textu sme vychádzali z uvedených štúdií a tiež z informácií z webu Healthline .
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko