Domáce extrakty - vanilkový, čokoládový, škoricový

30 min
Jednoduché
Domáce extrakty - vanilkový, čokoládový, škoricový
Vyrobte si svoje a tie kupované už nikdy nebudete chcieť! Chuť domácich extraktov je neporovnateľná s chuťou tých kupovaných. Navyše sú krásnym vlastnoručne vyrobeným darčekom.Viac informácií
Suroviny pre tento receptVanilkový strukKakaové bôbyVanilkový extraktŠkoricová silicaVanilková vôňaPoháre
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Za oknami to tak síce nevyzerá, ale Vianoce sú skoro za dverami! Počasie nás presviedča, že je na prípravy ešte čas, ale my to nechceme podceniť. Preto si vyrobíme poctivé domáce extrakty, ktoré sa budú hodiť pri pečení vianočných cukroviniek, ale aj ako parádny s láskou vyrobený darček.

Prečo si extrakty vyrábať?

Pretože sa to oplatí! Vanilkový extrakt nájdete snáď v každom recepte na sladké pokrmy, či už ide o koláče, nákyp alebo sušienky, kvalitný vanilkový extrakt totiž vyšperkuje všetky dobroty. Pokiaľ teda pečiete pravidelne, najskôr dobre viete, ako rýchlo vanilkový extrakt ubúda, a že vie celkom potrápiť peňaženku.

Bezodné a stále po ruke

Domáce extrakty sú ale skvelým riešením. Akonáhle sa raz do ich výroby pustíte, už vám (skoro) nikdy nedôjdu. Až svoj extrakt začnete používať, stačí ho totiž vždy doliať ďalším alkoholom, a stane sa tak prakticky bezodným. Počiatočná investícia do vanilkových strukov, kvalitnej škorice alebo kakaových bôbov sa teda môže javiť ako vyššia, ale vôbec tomu tak nie je. Práve naopak.

A ak ste ten poriadny vanilkový extrakt ešte nevyskúšali, je ten najlepší čas to napraviť! Zahoďte falošné arómy, cukry a ostatné umelé náhradky, a doprajte si domáci extrakt zo skutočných surovín, stojí to za to.

Pripravené na Vianoce

Síce to tak za oknami nevyzerá, ale tohtoročné Vianoce sú za dverami. A domáce extrakty sa vám o nich budú hodiť hneď niekoľkokrát.

Pri pečení vianočných cukroviniek vás už nerozhodí nedostatok vanilky, škoricového či vanilkového cukru, tieto extrakty predsa nikdy nedôjdu.

Navyše sú domáce, s láskou vyrobené extrakty, prekrásnym darčekom, ktorý určite potešia mamičky, babičky, kamarátky a všetkých, ktorí radi varia, pečú a tvoria. Stačí ich preliať do pekných fľaštičiek alebo dóz, pridať k nim ceduľky, prípadne ich zabaliť do vrecúšok či ozdobiť, a parádny darček je na svete.

Lúhovať extrakty potrebujú aspoň 6 týždňov (škoricový pokojne menej), takže to všetko skvele stíhame.

Domáci vanilkový extrakt

…čo nikdy nedôjde. Ako sme už povedali, vanilkový extrakt je doma jednoducho potrebný. Hodí sa pri pečení všetkého druhu, domáce rastlinné mlieko povýši na úplne inú úroveň a čokoládové tyčinky s ním budú úplne dokonalé.

Čo je naň potrebné?

Na 200 ml tekutiny

- 3 až 4 vanilkové struky

- 200 ml vodky alebo bieleho rumu

Ako na to?

Vanilkové struky pozdĺžne narežeme, vložíme do sklenenej fľaše alebo dózy a zalejeme alkoholom. Struky musia byť celé ponorené, nebojte sa ich preto prepoliť či inak rozkrájať. Fľašu potom zatvoríme a dáme odpočívať na chladné, tmavé miesto aspoň na 6 týždňov. Pravidelne pretrepávame, ideálne každý deň, ale stačiť to bude aj raz týždenne.

Keď je extrakt pripravený, odlejeme z neho potrebné množstvo a fľašu doplníme novým alkoholom.

Domáci čokoládový extrakt

…čo z domácej čokolády urobí úplnú delikatesu. Hovoríte si, že to nedáva zmysel? Do čokolády liať čokoládový extrakt? Dáva. Podľa čokoládových odborníkov totiž čokoláda pri výrobe stratí časť, presnejšie vrchné tóny, svojej chuti. A práve pridaním extraktu z nepražených kakaových bôbov tieto vrchné tóny chuti čokoláde zase vrátime. Predstavte si, že vaše domáce čokoládové cukríky alebo horúca čokoláda chutia ešte lepšie! Čokoládový extrakt sa ale hodí do všetkých, nielen čokoládových dobrôt, a skvele sa dopĺňa s extraktom vanilkovým.

Čo je na to potrebné?

Na 200 ml tekutiny

- 1 hrnčeka (60 g) kakaových bôbov (naše sú už zbavené šupiek a hrubo namleté)

- 200 ml vodky, rumu alebo bourbonu

Ako na to?

Rozdrvené kakaové bôby nasypeme do sklenenej fľaše alebo dózy a zalejeme alkoholom. Utesníme a dobre pretrepeme, uložíme na tmavé, chladné miesto aspoň na 6 týždňov, ale pokojne až na pol roka. Občas pretrepeme.

Akonáhle chceme extrakt použiť (alebo darovať), precedíme ho. Navyše ho môžeme ešte naliať do mrazuvzdorného obalu, vložiť cez noc do mrazničky a potom z vrchu zobrať prípadný tuk z kakaových bôbov.

Domáci škoricový extrakt

…čo vylepší nielen cukrovinky a sladkosti, ale aj liečivé mastičky. Že je škorica mocným a účinným korením proti neduhom všetkého druhu už vieme (kuk škoricový článok). Domáci škoricový extrakt teda užijete pri pečení škoricových sušienok aj v boji proti baktériám, bolesti alebo nádche a prechladnutiu.

Čo je na to potrebné?

Na 200 ml tekutiny

- Asi 6 až 8 tyčiniek kvalitnej škorice

- 200 ml vodky alebo rumu

Ako na to?

Škoricu šupneme do vhodného obalu a zalejeme alkoholom tak, aby boli všetky ponorené. Utesníme a dobre pretrepeme, uložíme na tmavé, chladné miesto. Občas pretrepeme. Dobrý škoricový extrakt je hotový za 2 týždne (takže krásny darček zvládnete vyrobiť aj v polovici decembra:), čím dlhšie škoricu necháme lúhovať, tým je extrakt silnejší.

Škoricový extrakt je tiež bezodný, teda skoro. Keď je pripravený, stačí si z neho odliať potrebné množstvo a fľašu zase doplniť alkoholom. Po roku ale radíme začať od začiatku, s čerstvou škoricou a novým alkoholom.

A že vás tradičné extrakty veľmi neberú? Vyhrajte sa! Všetky ingrediencie si skvele rozumejú, vyrobiť teda môžete napríklad vanilkový extrakt so škoricou, čokoládový s vanilkou alebo vanilkovo-škoricovo-čokoládový! Výborne sa k nim hodí aj muškátový oriešok.

Používate pri pečení a varení extrakty?

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, Facebooku a Instagrame, nech vám neutečú naše ďalšie návody a tipy. A preskúmajte aj náš nový ekokozí receptár!

Suroviny
Vanilkový struk
Kakaové bôby
Kakaové bôby drvené, 100 g

Kakaové bôby drvené, 100 g

2,81 EUR
Tento produkt sa nedá zakúpiť
Kakaové bôby nepražené celé BIO, 100 g

Kakaové bôby nepražené celé BIO, 100 g

2,56 EUR
Tento produkt sa nedá zakúpiť
Vanilkový extrakt
Škoricová silica
Poháre
Plastový obal na púder (micu) číry, 7 ml

Plastový obal na púder (micu) číry, 7 ml

1,24 EUR
Tento produkt sa nedá zakúpiť
Sklenená oválna fľaštička s korkom, 100 ml

Sklenená oválna fľaštička s korkom, 100 ml

2,36 EUR
Tento produkt sa nedá zakúpiť
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko