Zubná pasta s aktívnym uhlím a remineralizujúca zubná pasta

Zubná pasta s aktívnym uhlím a remineralizujúca zubná pasta
Skúmali ste niekedy zloženie bežnej kupovanej zubnej pasty? Pokiaľ áno, určite ste si všimli, že obsahuje plno zbytočných ingrediencií, ktoré v ústnej dutine vlastne nemajú vôbec čo robiť (a pokiaľ nie, sme tu pre Vás, aby sme Vám to povedali!Viac informácií
Suroviny pre tento receptLithothamniumKremelinaJedlá sódaXylitolKokosový olejMátový esenciálny olejŠkoricová silicaKlinčeková silicaPomarančová silicaEsenciálny olej z myrhyHimalájska soľAktívne uhlieTubaPrírodné zubné pasty
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Poďte si s nami preto skúsiť vyrobiť dve skvelé zubné pasty, ktoré obsahujú iba prírodné a zdravé ingrediencie, vďaka ktorým budú vaše zuby krásne žiarivé, ďasná pokojné a dych svieže. A to nie je všetko, postup je taký jednoduchý, že vám výroba zaberie menej času, než návšteva obchodu, a domáca pasta rozhodne poteší váš rozpočet. Nevidíme dôvod, prečo tomu nedať šancu!

Prečo prírodná zubná pasta?

Po prečítaní pár odborných článkov o dentálnej hygiene mi bolo jasné, čo je lepšie pri čistení zubov vynechať. A pretože nie je vôbec jednoduché v obchode nájsť zubnú pastu spĺňajúcu podmienky, voľba padla na domácu výrobu. Veľa značiek zubnej kozmetiky totiž do receptúr svojich produktov zaraďuje:

Sladila: sorbitol, sacharín a ďalšie umelé sladidlá často nájdete v zubnej paste preto, aby vám viac chutili. Bohužiaľ ale neexistujú dôkazy, že by tieto ingrediencie boli pre ústnu dutinu prospešné (alebo dokonca bezpečné). Naopak o xylitole bolo v niektorých štúdiách zistené, že pôsobí na zuby a ďasná dobre

Triklosan: chemikálie používané v antibakteriálnych mydlách a prípravkoch, o ktorých sa zistilo, že by mohla negatívne ovplyvňovať správnu funkciu srdca. FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) momentálne triklosan testuje a skúša, či je pre ľudské užívanie vôbec bezpečný

Povrchovo aktívne látky: mnoho zubných pást obsahuje povrchovo aktívne látky, ktoré v ústach vytvára penu. Tieto látky ale môžu ústnu dutinu dráždiť alebo dokonca spôsobovať vredy

Fluorid: zaručene najdiskutovanejšia zložka zubných pást. Niekto naň nedá dopustiť, iní sa mu zásadovo vyhýbajú. Harvardská univerzita nedávno tiež prišla s tým, že fluorid môže za znížené IQ u detí (zdroj), ďalšie štúdie si stoja za tým, že konzumácia fluoridu vedie k slabnutiu kostí, zníženiu činnosti štítnej žľazy, zhoršeniu metabolickej funkcie alebo dokonca demencii

Glycerín: surovina, o ktorej sa špekuluje rovnako ako o fluoride. Glycerín nájdete vo väčšine zubných pást. Ide o sladkú bezfarebnú tekutinu, ktorá, podľa niektorých výskumov, zostáva na zuboch a vytvára na nich vrstvičku, cez ktorú sa k zubom potom nedostanú sliny, ktoré zaisťujú zubom minerály. Pokiaľ teda túžite po reminalizácii zubov, skúste glycerín vynechať

Zubné pasty navyše mnohokrát obsahujú umelé farbivá, arómy a príchute. Teórie ale bolo dosť, poďme sa vrhnúť na recepty.

Remineralizujúca zubná pasta

O remineralizácii zubnej skloviny, teda o procese, o ktorom si väčšina zubárov predtým myslela, že je nemožný, sa začína čoraz viac hovoriť, a narastá aj počet článku a rôznych štúdií, ktoré sa tejto téme venujú. Poďme to ale vziať stručne.

Pokiaľ to s remineralizáciou a regeneráciou ústnej dutiny myslíte vážne, je nutné podstúpiť dva zásadné kroky, a to zvýšiť hladinu minerálov vo vašom tele a slinách prispôsobením stravy a používaním zubnej pasty, ktorá dodá a zaistí minerály vašej zubnej sklovine. Prvý krok je na vás, s druhým vám dnes radi pomôžeme! Prinášame jednoduchý recept na zubnú pastu bohatú na minerály, ktorá je, pretože neobsahuje žiadny fluorid, vhodná pre deti aj bábätká a ľudí s poruchou štítnej žľazy.

Čo bude treba?

- 5 dielov lithothamnia: lithothamnium je mletá morská rasa, ktorá obsahuje výnimočne vysoké množstvo minerálov, a to najmä vápnika, používa sa na mineralizáciu organizmu, do našej pasty teda ako prísada ako stvorená

- 1 diel kremeliny (nie je nutné – obsahuje stopové minerály a kremeň, je ľahko abrazívne)

- 2 diely jedlej sódy (môžete vynechať, niekomu nerobí kvôli vyššej abrazivite dobre!)

- 3 diely xylitolu: xylitol alebo brezový cukor je vynikajúci prostriedok na boj so zubným kazom. Ako už bolo povedané, v mnohých štúdiách sa preukázalo, že xylitol reminalizuje zubnú sklovinu, a dokonca aj kosti samotné. Pokiaľ ale nechcete žiadne sladilo používať a nevadí vám horká chuť pasty, s kľudom ho vynechajte

- 3-5 dielov kokosového oleja

- Ďalšie voliteľné ingrediencie: obľúbené esenciálne olejčeky pre dodanie chuti (mäta, škorica, klinčeky i pomaranč sú skvelé), myrha, ktorá sa v ľudovom liečiteľstve používa na hojenie zápalov ústnej dutiny alebo himalájska soľ

- Sklenená dóza alebo fľaštička

- Misa, lyžica

Ako na to?

Ak je to potrebné, vo vodnom kúpeli rozohrejte kokosový olej, kým nie je úplne tekutý. Ak požívate suroviny, ktoré nie sú najemno mleté, xylitol, myrhu alebo himalájsku soľ, rozomeľte ich na naozaj jemný prášok.

V mise dôkladne premiešajte všetky sypké suroviny (morskú riasu, kremelinu, xylitol, myrhu a ostatné suché ingrediencie).

Po častiach do zmesi primiešavajte kokosový olej, kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu pasty.

Pridajte esenciálne olejčeky a ďalšie voliteľné ingrediencie, aby vám pasta chutila.

Premiestnite do sklenenej nádobky.

TIP: Množstvo zhotovenej pasty záleží na vás, na odmeriavanie dielov zvoľte také množstvo, ktoré vám vyhovuje. Jeden diel teda môže byť ako polievková lyžica, tak kávová lyžička.

Bieliaca pasta s aktívnym uhlím

Asi si hovoríte, že sme sa zbláznili. Uhlie v zubnej paste? Vieme, že to znie bláznivo, ale áno, naozaj tu hovoríme o desivo vyzerajúcej čiernočiernej zubnej paste s aktívnym uhlím. Ak túžite po žiarivých zuboch, mali by ste túto pastu vyskúšať, je úplne prírodné, bez toxických ingrediencií a hlavne, naozaj funguje!

Čo je aktívne uhlie

Aktívne (drevené) uhlie je uhlie s extrémne vysokou pórovitosťou, ktoré je špeciálne spracované tak, že je povrch molekúl uhlíka v ňom až stonásobne zväčšený. Znie to zložito? Tak teda jednoducho, drevené uhlie prirodzene disponuje skvelými absorpčnými schopnosťami, aktívne uhlie je potom jeho vylepšená forma, ktorá sa môže chváliť super, super, superskvelými absorpčnými schopnosťami.

A práve to z aktívneho uhlia robí výnimočného pomocníka pri bielení zubov, vie totiž zuby zbaviť škvŕn ako žiadna iná látka (doslova zo zubov nečistoty vytiahne). K tomu pridajte, že je aktívne uhlie veľmi mierne abrazívne, vedia teda zuby veľmi jemne obrúsiť. Nič viac pre krásne biele zuby nepotrebujete.

Čo bude treba?

- 2 lyžice kvalitného aktívneho uhlia

- 1 lyžica kokosového oleja

- 1 lyžica xylitolu

- 5 kvapiek mätového alebo iného esenciálneho oleja

- Pohárik, nádobka alebo akýkoľvek obal

- Misa, lyžica

Ako na to?

Postupujte rovnako ako pri výrobe predošlej zubnej pasty.

Pokiaľ je kokosový olej stuhnutý, pomaly ho rozohrievajte vo vodnom kúpeli, kým nie je úplne tekutý. Uistite sa, že všetky ingrediencie sú najemno namleté.

V mise najskôr zmiešajte všetky suché suroviny a dôkladne ich premiešajte.

Do zmesi pomaly vlejte rozohriaty kokosový olej a nakvapkajte potrebné množstvo esenciálneho oleja.

Miešajte, kým nie je pasta bez hrudiek, potom jednoducho premiestnite do vami vybraného obalu.

TIPY

Skúste najprv naniesť pastu (množstvo veľkosti hrášku) čistým prstom na ďasná a premasírovať ich. Potom si vlhkou kefkou vyčistite zuby ako obvykle. Vypláchnite si ústa a zuby znovu vyčistite pomocou kefky s množstvom pasty veľkosti hrášku. Takto čistite klasicky dvakrát denne alebo doplnkovo napríklad raz týždenne.

Ak nemáte radi mätu, použite akýkoľvek iný esenciálny olejček, skvele funguje a chutí aj citrónový.

Hotové prírodné zubné pasty

Ak sa vám do výroby vlastné prírodné pasty nechce, nezúfajte, našťastie existuje mnoho skvelých možností, ako sa o zuby starať zdravo, efektívne a bezpečne. Tu je náš prehľad favoritov:

Nutrismile – prirodzene bieliaca zubná pasta bez fluoridov, umelých sladidiel alebo ochucovadiel. Ester-C účinne posilňuje zubnú sklovinu a chráni ju pred zubným kazom. Obsahuje éterické oleje z pomaranča, škorice a mäty.

Powersmile – prírodná pasta s príchuťou mäty, bez zbytočných zložiek, bezpečne bieli zuby. Výťažok zo zrniek grepu pôsobí antibakteriálne, perilla bráni vzniku kyselín a Aloe Vera má blahodárne účinky na ďasná.

Sea Fresh – prírodná zubná pasta s príchuťou, akú má klasická pasta (alebo modrej orbitky?). Bez fluoridov, umelých sladidiel, ochucovadiel. Účinná kombinácia extraktov z mäty a petržlenu zaistí svieži dych. Morské riasy majú antibakteriálny účinok a tri bieliace zložky (bambusový prášok, sóda bicarbona a silika) bránia tvorbe plaku. Nepoškodzuje zubnú sklovinu.

Bio zubná pasta s bielym a žltým ílom – zubná pasta, ktorej základom je biely a žltý íl, s prídavkom citrónového éterického oleja. Remineralizuje, tonizuje, stimuluje vďaka obsahu bieleho a žltého ílu. Má posilňujúce účinky na ďasná. Citrónový BIO éterický olej osviežuje dych a bieli zuby.

Healthy Mouth – zubná pasta bez fluoridov, umelých sladidiel, ochucovadiel. Éterický olej čajovníka bráni tvorbe povlaku a zubného kazu. Výťažok z grepu a perilly neutralizuje kyseliny a čajovník so škoricou dodávajú sviežu chuť.

Zubná pasta Jack n'Jill – prírodná jahodová zubná pasta s extraktom z nechtíka. Vhodná pre deti.

Používate prírodné zubné pasty alebo ste zástancami tých bežných s fluoridom? Ktorý z receptov sa vám páči viac? Ak vyskúšate, dajte nám vedieť, či sa všetko podarilo! Prajeme krásny deň a tešíme sa pri ďalšom článku!

Suroviny
Xylitol
Brezový cukor (xylitol), 500 g

Brezový cukor (xylitol), 500 g

6,85 EUR
Tento produkt sa nedá zakúpiť
Mátový esenciálny olej
Škoricová silica
Klinčeková silica
Pomarančová silica
Esenciálny olej z myrhy
Aktívne uhlie
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko