Koniec vysušeným a podráždeným rukám
Že máte z toho neustáleho (a zodpovedného!) používania mydla a dezinfekcie poriadne vysušenú, podráždenú a možno dokonca popraskanú pokožku? Nie ste sami! Ale nebojte, máme skvelé riešenie!
Tento krém sme totiž vyrábali presne na mieru potrebám doby koronavírusovej! Pleti dodá všetku starostlivosť, ktorú teraz potrebuje, a skvele sa hodí na premazávanie rúk a pleti celého tela po použití dezinfekčných prostriedkov alebo mydla.
A to najlepšie? Pri výrobe použijeme veľa rovnakých surovín, ktoré teraz všetci používame pri miešaní domácej dezinfekcie! Aloe vera gél, glycerín, tea tree olej, levanduľový esenciálny olej, kvetovú vodu... Až teda budete dopĺňať fľaštičky s dezinfekciou, rovno si vyrobte aj krém, ktorý s ňou tvorí skvelý pár. :) Ušetríte nielen čas, ale aj svoju peňaženku!
Maslo alebo krém? Oboje!
Výsledný produkt je úplne parádny. Štruktúra je totiž niekde presne medzi pleťovým maslom a krémom. Je ľahšie ako klasické maslo, ale hutnejšie a výživnejšie ako väčšina krémov alebo mliek. Dokonale zvlhčuje a zjemňuje vysušenú hrubú kožu, zabraňuje podráždeniu a účinne pomáha s hojením a regeneráciou pokožky.
Spokojnosť a bezpečie
Tento zázrak navyše upokojuje nielen pleť, ale aj myseľ! Používanie tohto krému vo vás totiž nepochybne bude vyvolávať pocity radosti, spokojnosti a bezpečia. Ako to? :) Jemné vtieranie hutného krému do pokožky je nesmierne upokojujúce a upokojujúce, levanduľová vôňa z mysle odženie všetky chmúry a starosti, a vedomie, že je krém vďaka tea tree olejčeka a aloe vera mierne antiseptický zase dodá pocit istoty v týchto.
Prečo to tam je?
Poriadna dávka hojivého aloe vera gélu v kombinácii s výživným hutným bambuckým maslom, ktorá tvorí základ tohto krému, si doslova hovorila o ďalšie skvelé suroviny, ktoré by ešte podporili upokojujúce a ošetrujúce vlastnosti. Použitie panthenolu (vitamínu B5) bola teda úplne jasná vec – panthenol si poradí s väčšinou kožných podráždení, uľavuje od svrbenia alebo zápalov pokožky a podporuje hydratáciu pokožky. Prášok z koloidného ovsa alebo, ak chcete, ovsený hodváb je náš veľký obľúbenec, takže sme o jeho pridaní do formulácie nemuseli dlho premýšľať. Ovos pleť krásne zvlhčí, zjemní a upokojí.
Aby krém krémovým bol, je potrebné siahnuť po emulgátore, ktorým je v tomto prípade skvelý emulgačný vosk NF, ku ktorému sme šúpli ešte cetyl alkohol, ktorý zmäkčuje a hydratuje pleť, a navyše nám produkt pekne stabilizuje. Aby sa produkt dobre a príjemne nanášal, roztieral a bol naozaj krásne hebučký, pridali sme ešte kvapku coco silikónu, čo je prírodná alternatíva k syntetickým silikónom.
Levanduľový olej je vždy stávkou na istotu, navyše si skvele rozumie s vôňou bambuckého masla a ovsa. K levanduľovému oleju sme kvapli ešte tea tree olej, ktorý je antivírusový a antibakteriálny, a tiež podporuje dobrú náladu. A to sa v týchto dňoch viac ako hodí!
Výsledný krém je nádherne maslový, nadýchaný a snehovo biely. Veľmi mu to pristane aj tak, my sa ale radi hráme s farbičkami a krém trochu rozveselili mica práškom v odtieni Sangria, ktorý vytvoril nádhernú fialovo-ružovú farbu, ktorá vizuálne podporí príjemnú levanduľovú vôňu.
Tak ideme miešať! :)
Čo je na to potrebné?
Olejová fáza
- 27 gramov bambuckého masla
- 12 gramov emulgačného vosku NF
- 5 gramov cetyl alkoholu
- 3 gramy coco silikónu
Vodná fáza
- 27 gramov aloe vera gélu
- 15 gramov kvetovej vody (tea tree, levanduľa alebo iný obľúbený hydrolát)
- 5 gramov rastlinného glycerínu
- 3 gramy panthenolu
- 2 gramy koloidného ovseného hodvábu
Chladiaca fáza
- 15 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja (cca 0,5 gramu)
- 13 kvapiek tea tree esenciálneho oleja (cca 0,4 gramu)
- 0,5 gramu Cosgardu
Voliteľne
- Mica prášok podľa ľubovôle (my použili odtieň Sangria)
Ako na to?
Do širšieho hrnca alebo panvice nalejte asi 4 cm vody a začnite ohrievať na miernom plameni. To bude naša vodný kúpeľ.
Do žiaruvzdornej nádobky (zaváračky) si odvážte olejovú fázu – bambucké maslo, cetyl alkohol, emulgačný vosk NF a coco silikón – a dajte zahrievať do vodného kúpeľa. Do druhej žiaruvzdornej nádobky si medzitým odvážte vodnú fázu – kvetovú vodu, glycerín, aloe vera gél, panthenol a koloidný ovos.
Asi po 10 až 20 minútach by malo byť všetko v olejovej fáze rozpustené. Pokiaľ je rozpustené, siahnite po pripravenej vodnej fáze a na pár minút vložte do vodného kúpeľa aj tú, aby sa všetko prehrialo a obe fázy mali podobnú teplotu (strážte ale, aby sa nezačala voda odparovať). Premiešajte.
Keď je všetko pekne prehriate, rozpustené a rozmiešané, nalejte vodnú fázu do olejovej a dobre premiešajte silikónovou stierkou. Potom siahnite po tyčovom mixéri a pomocou krátkych pulzných stlačení začnite zmes mixovať tak, aby tekutina, ktorá je zatiaľ stále riedka, nemala šancu vystreknúť von. Takto mixujte asi minútu. Potom krém nechajte asi 10 minút odpočívať. Po 10 minútach premixujte a zase nechajte odpočívať. Takto postupujte, pokiaľ steny nádoby nebudú vychladnuté, a zmes nebude krásne hutná a krémová.
Do vychladnutého krému pridajte esenciálne oleje a konzervant Cosgard, a všetko ešte raz dobre premiešajte alebo premixujte. Ak chcete, primiešajte mica prášok.
Hotový krém preneste do zvoleného obalu. Skvelé budú sklenené dózy, z ktorých pôjde produkt dobre nabrať prstami. Konzistencia je naozaj hutná, takže pumpovacie fľaštičky tiež nebudú to pravé orechové.
Chcem to vyrobiť, ale nemám všetky ingrediencie!
Pokiaľ nemáte koloidný ovos (obstarajte si ho, je super! :)), môžete namiesto neho použiť viac panthenolu alebo kvetovej vody. Prípadne ho nahraďte ureou, sušeným mliekom alebo hydrolyzovaným proteínom.
Namiesto emulgačného vosku NF skúste použiť iný emulgátor. Pretože sa ale každý emulgátor chová trošku inak, počítajte s pozmenenou textúrou krému.
Bambucké maslo je možné použiť aj klasické natur či nerafinované. Ovplyvní to ale vôňu krému.
Ak nemáte coco silikón, skúste namiesto neho použiť rastlinný "silikón" či obľúbený tekutý olej. Prípadne množstvo nahraďte bambuckým maslom. Vynechanie silikónu ale zapríčiní, že krém nebude tak dobre "kĺzať" po pokožke a roztieranie bude náročnejšie.
Namiesto cetyl alkoholu možno použiť cetearyl alkohol.
Výber esenciálnych olejov je na vás. Odporúčame ale druhy upokojujúce a utišujúce. Harmanček, geranium alebo myrha budú skvelou voľbou.
Hoci je v kréme konzervant, naše kuchyne nie sú sterilné laboratóriá. Akonáhle teda zaznamenáte akúkoľvek zmenu vzhľadu, vône alebo štruktúry produktu, bez ľútosti sa s ním rozlúčte a pustite sa do nového tvorenia. :)