Vo vodnom kúpeli rozpustite 20ml bambuckého a 20ml mangového masla spolu s 30ml kokosového oleja, 30ml oleja z pšeničných klíčkov a 20ml mrkvového oleja. Až sa všetky zložky perfektne premiešajú (a cieľom je naozaj len premiešať, nie prevariť), odstavte z plameňa a nechajte vychladnúť. Môžete si na pomoc povolať chladničku, aj keď v aktuálnom počasí asi nebude treba.
Medzitým si v mažiariku pripravte 30g ZnO; potvora robí hrudky, tak sa ich pekne zbavte.
Až zmes olejov a masiel vychladne (tuhnutie nečakajte), primiešajte 70ml aloe vera gélu a predpripravený oxid zinku. Nakoniec môžete prikvapnúť cca 15 kvapiek esenciálneho oleja. Ja som použila citronellu - jednak mám rada ovocné vône, jednak ma práve tento EO okrem iného schopnosť odháňať hmyz. Jupí!
Výsledný opalovák ani zďaleka vôňou nepripomína klasické opalováky, len aby ste sa nezľakli. Ani tú horkú chuť pri náhodnom vetrení nečakajte (trust me, I'm an engineer). Vďaka mrkvovému oleju vás vo fľaštičke čaká mierne žltá farba, pri roztieraní sa naplno prejaví biely zinok - a na koži neuvidíte nič.
Bambucké maslo aj kokosový olej majú prirodzené SPF cca 6-8, skutočnými expertmi tu sú ale mrkvový olej s SPF cca 30 a olej z pšeničných klíčkov (cca 20). Vyššie už stojí v stupnici prírodných olejov len malinový olej, ktorý sa údajne pýši až päťdesiatkou.
Oxid zinočnatý by mal v tomto pomere zaistiť minimálne SPF 25, zmes som preto zaškatuľkovala ako 30+. Ak požadujete vyššiu či nižšiu ochranu, pohrajte sa práve so ZnO; na internete určite nájdete tabuľku, ktorá vám toho o percentách potrebných v zmesi k žiaducemu ochrannému faktoru povie viac ako dosť.
Hoci som na výsledný krém (s typickou opalovákovou konzistenciou) pyšná ako na decko, a tým pádom môžem byť neobjektívny, fakt sa mi páči. Rozotiera sa veľmi ľahko, nie je prehnane mastný a vonia príjemne. (Potom, čo som ho dovarila a vyskúšala na ruke, prišla mamke návšteva – tak dlho pani čuchala po tej peknej vôni všade po miestnosti, až ju nos doviedol za mnou.)
Vďaka obsiahnutým maslom a olejom by mal opalovák disponovať aj akúsi odolnosťou proti vode, bohviaká sláva to ale nebude. Navyše som v tomto ohľade skeptik a aj opaľovaciu kozmetiku, ktorá sa označením vodeodolná pýši, po kúpaní nanášam znova.
Autor príspevku: Michaela / Kiss a Bee
Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.