Výroba tohto žltého krásavca je podporená túžbou po nájdení náhrady telového sprchového mlieka jednej veľmi známej kozmetickej značky, ktorú som v minulých rokoch s veľkou obľubou užívala. S postupným obmedzovaním kupovania konvenčnej kozmetiky sa z poličky v kúpeľni vytratil aj tento prípravok, ale chýbal mi. Čas strávený v kúpeľni si totiž ktovieako neužívam a mám rada všetky vychytávky, ktoré ho skrátia. A to sprchové telové mlieko vie nadmieru dobre.
Všetko sa totiž zvládne ešte pri kúpeli – natretí, vyživení, potešení. Bez čakania, až sa maslo alebo krém vsiaknu, bez mastných rúk a bez mastného oblečenia, keď sa niečo uponáhľa. Telové sprchové maslo je za mňa skvelý vynález.
Tu je ekokozí variant, ktorý je tak vyživujúci a zvláčňujúci, že ju budeme nazývať priamo kondicionérom. Pokožka je po použití totiž natoľko zamatová, voňavá a spokojná, že mu inak hovoriť nemôžeme.
Slovo kondicionér sa tiež hodí pre úžitkový emulgátor, tým je emulgačný vosk BTMS, ktorého super-schopnosťou je práve uhladiť vlasy alebo pokožku. To vie pre svoje kladné nabitie, ktoré zaistí presne to, čo po kondicionéri chceme = všetko zjemniť a zbaviť statického rozstrapatenia. BTMS navyše zvyšuje "odolnosť" produktu voči vode, čo oceníme pri všetkých výrobkoch, ktoré aplikujeme v sprche alebo vo vani. K BTMS šúpneme ešte cetearyl alkohol, čím vytvoríme nádherne bohatý produkt.
Olejovú fázu tvorí niekoľko veľmi šikovných masiel a olejov (ktoré patria k tým lacnejším, predsa len ich budeme z kože zmývať). Pokiaľ ale niektoré z nich nemáte, nie je potrebné zúfať, kondicionér zvládnete vymiešať s dvoma druhmi tukov. Nás táto kombinácia ale veľmi baví a odporúčame ju, pretože vďaka nej vykúzlime príjemnú plnosť a tuhosť produktu, ktorá je presne namiešaná na použitie v sprche na mokrú pokožku. A nezabúdajte na to, že vyradením mrkvového oleja sa pripravíte o žiarivú slniečkovo žltú farbu.
Vodná fáza je jednoduchá – destilovaná voda, jemne voňajúci hydrolát a zvlhčujúci rastlinný glycerín. Pretože kondicionér v sprche zmyjeme, glycerínu môžeme dať šancu zažiariť a použiť ho štedré množstvo, také, ktoré by v produkte nezmývacom mohlo pôsobiť až lepkavo.
TIP: Ak o glyceríne chcete vedieť viac, mrknite sem, je to skvelá multifunkčná surovina!
Výrobky obsahujúce vodu (alebo tie, ktoré pri použití do kontaktu s vodou prídu) potrebujeme zakonzervovať, aby sa nepokazili a zostali bezpečné. My nedáme dopustiť na Cosgard, ktorý je lacný a účinný. Žlknutie tukov zase významne oddiali vitamín E.
Aby bol prípravok naozaj výnimočne ošetrujúci, pridali sme do neho ešte hydratáciu a vláčnosť dodávajúcu pšeničný proteín, bisabolol, čo poteší podráždenú a citlivú pokožku, a posilňujúci provitamine panthenol B5.
Vône sme volili leto pripomínajúce, svieže, napriek tomu bylinné - dali sme dohromady rozmarín, vavrín kubébový a citrónový eukalyptus a výsledok sa nám veľmi páči. Vy si svoje vône ale samozrejme môžete upraviť a vyladiť podľa seba. A ešte k vôni… v našom kondicionéri vidíte ylang ylang kvetovú vodu, ktorá, ale, vonia trochu výrazne a špecificky. Voňavejšou voľbou by bola napríklad voda medovková, verbenová alebo sladko-pomarančová.
Nech sa výroba podarí!
Čo je na to potrebné?
Vodná fáza – zahrievame
- 30 gramov destilovanej vody
- 20 gramov rastlinného glycerínu
- 20 gramov kvetovej vody alebo hydrolátu
Olejová fáza – zahrievame
- 6 gramov BTMS
- 7 gramov ricínového oleja
- 5 gramov mandľového masla
- 4 gramy hroznového masla
- 3 gramy mrkvového oleja alebo mrkvového macerátu
- 2 gramy kakaového masla
- 1 gram cetearyl alkoholu
Pri chladnutí pridávame
- 0,5 gramu pšeničného proteínu
- 0,5 gramu panthenolu B5
- 0,5 gramu konzervantu Cosgard
- 0,2 gramy esenciálnych olejov (my sme použili rozmarín, litseu cubebu a eukalyptus citrónový)
- 0,2 gramu bisabololu
- 0,1 gramu vitamínu E
Ako na to?
Pripravte si vodný kúpeľ (do dostatočne veľkého kastrólika nalejte asi 3 cm vody a na miernom stupni zahrievajte).
Do žiaruvzdornej misky alebo pohára si odvážte všetky ingrediencie z olejovej fázy. Misku vložte do vodného kúpeľa a nechajte rozpúšťať. Potom si v druhej miske zmiešajte ingrediencie vodnej fázy, zvážte ju, a vložte do vodného kúpeľa vedľa misky s fázou olejovou. Nechajte oboje zahrievať, pokiaľ ingrediencie v olejovej fáze nebudú tekuté a obe fázy nedosiahnu rovnakú teplotu.
Asi po štvrť hodine bude všetko rozpustené. Vyberte vodnú fázu, znovu ju zvážte a pokiaľ sa časť vody odparila, dolejte destilovanou vodou tak, aby mala vodnej váhe rovnakú váhu ako pred zahrievaním. Potom z vodného kúpeľa vyberte aj olejovú fázu. Nalejte vodnú fázu do fázy olejovej a premiešajte silikónovou stierkou.
Siahnite po tyčovom mixéri a začnite svoju zmes opatrne prešľahávať. Mixujte asi minútu, potom nechajte zmes asi 10 minút chladnúť, opäť mixujte minútu, potom nechajte opäť chladnúť a opakujte postup tak dlho, kým nebude pohár skoro studený, a zmes v ňom tuhá a krémová.
Keď je kondicionér chladný, odoberte z neho asi lyžicu do malej mištičky. Potom k nej postupne odvážte (tip: je potrebné použiť presnú váhu, mrknite na túto) ingrediencie, ktoré pridávame pri chladnutí a zamiešajte (týmto spôsobom minimalizujeme "straty" už aj tak malých dávok ingrediencií na stenách nádoby). Až bude premiešané, vráťte túto časť k pôvodnej zmesi, a ešte raz veľmi dobre premiešajte alebo premixujte.
Teraz je čas preniesť kondicionér do vhodných obalov a začať si ho užívať!
Ako to použiť?
V sprche na umytú pleť naneste štedré množstvo kondicionéra (parádne je aj po holení alebo priamo na holenie!), premasírujte, opláchnite, a potom už sa len osušte uterákom. Uvidíte, že žiadne maslo alebo mlieko nebude potrebné.
Dôležité poznámky
Napriek tomu, že pridávame konzervant, naše kuchyne nie sú sterilnými laboratóriami a produkt sa môže pokaziť. Akonáhle zaznamenáte zmeny vo farbe, vôni alebo konzistencii, bez milosti ho vyhoďte a pustite sa do výroby nového.
Množstvo uvedeného receptu je 100 gramov tak, aby sa vám dobre upravovali pomery pre iné množstvo. Táto dávka sa zmestí ideálne do obalov 100-120 ml.
Chcem to vyrobiť, ale nemám všetky suroviny
Hydrolát alebo kvetovú vodu môžete nahradiť destilovanou vodou.
Voľba esenciálnych olejov či vôní je na vás.
Namiesto cetearyl alkoholu môžete skúsiť kyselinu stearovú alebo cetyl alkohol.
Namiesto Cosgardu je možné použiť iný konzervant.
Maslá a tekuté oleje môžete skúsiť nahradiť inými. Doporučujeme sa ale držať pomeru 10% tekutých olejov a 11% masiel.