Sprievodca prírodnými voskami – druhy voskov, a ako ich použiť

Sprievodca prírodnými voskami – druhy voskov, a ako ich použiť
Prírodné alebo kvetové vosky nájdeme v nejednom recepte na prírodnú kozmetiku alebo sviečky, aký je medzi nimi ale rozdiel, ako a do čoho sa používajú a aké druhy môžete na Ekokoze nájsť?Viac informácií
Suroviny pre tento receptSójový voskRepkový voskKokosovo-sójový voskPalmový voskVčelí voskMandľový voskJojobový voskOlivový voskKarnaubský voskRyžový voskKandelilový voskKvetový vosk z ruže Jazmínový kvetový voskKvetový vosk mimózaKvetový vosk tuberózaKvetový vosk z nechtíkaKvetový vosk lotusFialkový kvetový vosk
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Prírodné vosky

Prírodné vosky sa najčastejšie používajú pri domácej výrobe prírodných sviečok, ale niektoré nájdeme aj v receptoch na domácu kozmetiku. Väčšina z nich je rastlinná a skvele nahrádza suroviny, ktoré nie sú práve šetrné k nášmu zdraviu či k prírode, najmä parafín, ktorý sa získava pri destilácii ropy, az ktorého sú vyrobené „klasické“ sviečky. Ten u nás nenájdete, máme tu totiž množstvo úžasných produktov, s ktorými si môžete vyrobiť úchvatné domáce sviečky, ktoré na prírodu ohľad berú. Tak sa na nich poďme pozrieť!

Sójový vosk

Sójové sviečky sú dnes pravdepodobne najznámejšou alternatívou tých "ropných" a tešia sa veľkej obľube. Niet divu, sójový vosk je veľmi sympatický parťák pre domácu výrobu, a tak nie je problém si sójovú sviečku vyrobiť sám! Tento vosk má nízku teplotu topenia, skvele sa s ním pracuje a jeho biela farba je vhodná na farbenie, napríklad s použitím prírodných farbív alebo trblietavých mica práškov. Sójový vosk sa tiež hodí napríklad pri výrobe masážnych sviečok, recept nájdete tu. Sójové sviečky majú okrem svojej šetrnosti k prírode jednu ďalšiu veľkú výhodu – nakoľko je sójový vosk rozpustný vo vode, v prípade, že sviečku prevrhnete a vylejete horúci vosk na pamätný obrus po babičke, pôjde ho vyčistiť oveľa ľahšie, než keby ste takto prevrhli sviečku klasickú. Ďalší skvelý recept na výrobu prírodnej sviečky (napríklad práve zo sójového vosku) nájdete tu a pokiaľ vám nestačí ani to, kuk sem pre ďalšie tipy. Vzhľadom na mäkkosť vosku, nie je ten sójový najlepší na výrobu stojacich sviec, pokiaľ mu nedodáme pevnosť pomocou iného tvrdého vosku, napríklad palmového, kandelilového alebo karnaubského.

Repkový vosk

Tento vosk sa perfektne hodí na výrobu tzv. kontajnerových sviečok, čiže sviečok v skle. Ide o zmes repkového vosku zmiešanú s inými druhmi prírodných voskov, napríklad s voskom včelím. Týmto zmiešaním sa zlepší kvalita horenia, čo sa hodí práve pre sviečky v skle. Repkový vosk tiež pekne priľne ku sklu a pri vychladnutí sa minimálne zmršťuje, takže je výsledná sviečka jednoducho tip ťop! Navyše horí naozaj dlho, takže je o romantickú kulisu na záhrade pri ohníku postarané dlho do noci!

Kokosový vosk

Kokosový vosk sa používa pri výrobe sviečok, mydiel, ale aj balzamov, masážnych a telových masiel. Ide vlastne o kalenú verziu dnes tak známeho kokosového oleja, ktorý nesmie chýbať v arzenáli milovníka prírodnej kozmetiky. Kokosový vosk má vyššiu teplotu topenia ako kokosový olej, ale stále je dosť mäkký, preto sa odporúča ho miešať s inými prírodnými voskami.

Takým variantom je napríklad kokosovo-sójový vosk, ktorý má v porovnaní s inými prírodnými voskami nižší bod topenia a vyššiu viskozitu, čo z neho robí ideálny materiál na výrobu kontajnerových sviečok. Pri výrobe sviečok z tohto vosku sa tiež môžete tešiť na vynikajúcu kvalitu horenia a vysoký stupeň belosti, vďaka čomu sa sviečky budú dobre farbiť.

Palmový vosk

Aj palmový vosk je obľúbenou ingredienciou na výrobu domácich prírodných sviečok. Pri práci s týmto voskom sa môžeme poriadne pohrať a vytvoriť naozaj nádhernú sviecu, palmový vosk totiž vytvára krásne lávové efekty. Pretože má však sám o sebe bielu farbu, odporúčame pridať obľúbenú farbu a vôňu a dokonalá sviečka bude na svete! Palmový vosk sa hodí na výrobu ako sviečok v skle alebo inom obale, tak na odlievanie samostatne stojacich sviec. Práca s ním je jednoduchá a veľmi príjemná, a ďalším významným plusom je potom aj jeho lacná cena. Pokiaľ ste teda sviečkovým začiatočníkom alebo chcete vyskúšať viac variant tvorby sviečok, palmový vosk bude skvelou voľbou!

Včelí vosk

Včelí vosk možno síce tiež využiť na výrobu sviečok, ktoré všetci dobre poznáme a milujeme. My sa teraz už ale presunieme skôr do sveta kozmetiky. Včelí vosk je totiž úplne úžasná ingrediencie do domácej prírodnej kozmetiky! Obsahuje až 284 rôznych zložiek a nemusíme asi dodávať, že veľa z nich pracuje v náš prospech a účinne chráni našu kožu a pleť. Vďaka svojej konzistencii a vlastnostiam sa hodí najmä do rôznych ochranných balzamov na pery aj telo či do mastičiek. Nielenže pozitívne pôsobí na našu pokožku, vytvára na nej ochranný film a zabraňuje dehydratácii, ale dopomáha tiež k správnej konzistencii výsledného produktu.

Rastlinné vosky, ktoré možno použiť nielen ako náhradu vosku včelieho (do sviečok aj kozmetiky)

Včelí vosk je síce úžasným produktom, ale stoja za ním usilovné včeličky, čo nemusí vyhovovať tým, ktorí vo svojom živote obmedzujú živočíšne produkty všetkého druhu. Našťastie máme mnoho skvelých rastlinných alternatív.

Konopný vosk

Môžete siahnuť napríklad po konopnom vosku, ktorý v kozmetike funguje veľmi podobne ako vosk včelí. Hodí sa do sviečok aj mydiel, ale je napríklad aj nenahraditeľnou prísadou do balzamu na pery. Je protizápalový a dobre zahojí napríklad opar na pere. Konopný vosk je možné výborne nahradiť napr. voskom mandľovým.

Jojobový vosk

Okrem konopného vosku je potom ďalším variantom aj vosk jojobový, ktorý všetkým produktom dodáva pevnosť a lesk, preto parádne poslúži napríklad pri výrobe rúžov, ale hodí sa aj na výrobu mydiel, vlasovej starostlivosti, balzamov a samozrejme sviečok. Jojobový vosk je tiež skvelým nosičom vôní. Ak teda chcete, aby vaše výtvory výraznejšie voňali po zvolených esenciálnych olejoch či vonných látkach, skúste vosk z jojoby.

Olivový vosk

Vynechať nemôžeme ani olivový vosk, ktorý je vhodný aj pre alergikov, na pokožku má zmäkčujúce a obnovujúce účinky a obľúbený je tiež ako prírodná náhrada tužiaceho gélu na vlasy a ďalších výrobkov, kde túžime po krémovosti a dobrom "sklze" po pokožke či vlasoch. Olivový vosk vo vašich výrobkoch zaistí, že sa budú nádherne nanášať a dobre roztierať.

Mandľový vosk

Mandľový vosk sa hodí najmä na starostlivosť o nechty a pokožku, na ktoré má zvláčňujúce a hydratačné účinky. Využijeme ho pri výrobe domácej kozmetiky, a to napríklad tuhých mydiel, krémov, balzamov na telo i pery, či výrobkov na starostlivosť o vlasy. Obsahuje množstvo živín a bohato sa stará o pokožku, nechty aj vlasy. Mandľový vosk je svojimi vlastnosťami vo výrobkoch podobný vosku olivovému - dobre "kĺže" po pleti a nelepí.

Karnaubský vosk

Karnaubský vosk je prečistený vosk, ktorý sa získava z listov brazílskej palmy a používa sa najmä na zlepšovanie stability emulzií ako ko-emulgátor, pretože poskytuje súdržnú konzistenciu a tuhosť. Karnaubský vosk je najtvrdším rastlinným voskom, takže sa parádne hodí do výrobkov, po ktorých vyžadujete pevnosť, alebo na dodanie tuhosti iným mäkkým voskom Na pokožke vytvára jemný ochranný film a má vodoodpudivé vlastnosti, preto je používaný aj ako ochranný krém na topánky. Využíva sa aj pri výrobe vlasovej kozmetiky, napríklad do kondicionérov, a hodí sa aj pri výrobe dekoratívnej kozmetiky, ako sú riasenky, rúže, make-up a balzamy na pery. V niektorých receptoch ho môžeme nahradiť voskom ryžovým, čo je rastlinný vosk extrahovaný z ryžových otrúb, ktorý sa v kozmetike používa ako zmäkčovadlo.

Kandelilový vosk

Pri výrobe dekoratívnej kozmetiky skvele poslúži aj rafinovaný kandelilový vosk, ktorý sa získava zo stonky kríka Euphorbia Cerifera. Má svetlo žltú farbu, je tvrdý, krehký a jasný, a dodáva kozmetickým produktom súdržnú konzistenciu, pevnosť, tuhosť a lesk, čo je využiteľné práve napríklad pri výrobe rúžov, balzamov na pery, očných tieňov, make-upu a tak podobne. Skvele sa stará aj o telo a vlasy, a tak sa hodí do telových krémov a masiel, ochranných emulzií na telo, pleťových krémov, krémov na ruky, mydiel alebo vlasových prípravkov. A ako takmer všetky vosky, aj tento je možné využiť aj pri výrobe domácich sviečok.

Kandelilový a karnaubský vosk sú si vlastnosťami veľmi podobné a dajú sa v receptúrach s kľudom zamieňať. Na rozdiel od včelieho vosku a jeho rastlinných alternatív tieto dva vosky nezabezpečia vo výrobkoch krémovosť a "kĺzanie" po pleti, ale ako už bolo spomenuté, zaslúži sa o pevnosť, lesk a tvrdosť, takže sa hodia napríklad do tepla. Pokiaľ chcete v produktoch oboje, skombinujte viac voskov!

Kvetové vosky

Kvetové vosky sa získavajú z kvetov jednotlivých rastlín a od prírodných voskov sa líšia tým, že majú výraznú vôňu zodpovedajúcu vôni kvetu, z ktorého vznikli. Vďaka tejto prirodzenej vôni už spravidla nie je nutné sviečku alebo kozmetiku dopĺňať nejakou vôňou. Hovoríme im vosky, ale jedná sa vlastne skôr o akési "pseudo-vosky", ktoré vznikajú pri výrobe vzácnych a drahých esenciálnych olejov. Veľmi ľahko sa rozpúšťa a využiť ich môžete napríklad pri výrobe domácich mydiel, pevných dezodorantov či pevných parfumov, telových mliek a krémov, ktorým tak dodáte nielen prekrásnu vôňu, ale aj lepšiu konzistenciu: ak máte problém s tým, že vám pri domácej výrobe často vyjde príliš riedka konzistencia krému, vosk výrobok pekne zahustí.

Na Ekokoze môžete kvetových voskov nájsť 7: kvetový vosk z ruže, jazmínový kvetový vosk, kvetový vosk mimóza, kvetový vosk tuberóza, kvetový vosk z nechtíka, lotusový kvetový vosk a fialkový kvetový vosk. Všetky nádherne vonia a skvele sa hodia do vyššie spomínanej domácej kozmetiky, rovnako ako do prírodných sviečok, ale vzhľadom na ich vyššiu cenu je využitie v kozmetike rozumnejšou voľbou.

Vosk zo zeleného čaju

Výborným pomocníkom je aj vosk zo zeleného čaju. Vosk má tmavo zelenú farbu, a tak ho možno použiť ako farbivo, či už do krémov alebo inej kozmetiky alebo pri výrobe sviečok. Do pleťových krémov či balzamov na pery a telo sa navyše hodí vďaka svojmu pôsobeniu proti voľným radikálom, pretože je to prírodný antioxidant.

Depilačný vosk

Medzi prírodnými voskami nájdete aj vosk depilačný, ktorý využijete obzvlášť v plavkovej sezóne. Tento vosk je navrhnutý pre teplú voskovú depiláciu na odstránenie chĺpkov, použiť ale môžete aj trhacie prúžky.

Suroviny
Repkový vosk
Kokosovo-sójový vosk
Palmový vosk
Mandľový vosk
Jojobový vosk
Olivový vosk
Karnaubský vosk
Ryžový vosk
Kandelilový vosk
Kvetový vosk z ruže
Jazmínový kvetový vosk
Kvetový vosk mimóza
Kvetový vosk tuberóza
Kvetový vosk tuberóza, 10 g

Kvetový vosk tuberóza, 10 g

3,96 EUR
Tento produkt sa nedá zakúpiť
Kvetový vosk z nechtíka
Kvetový vosk lotus
Fialkový kvetový vosk
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko