Smrekový sirup na nádchu a kašeľ, a tinktúra na boľavé nohy od Zdeničky

30 min
Jednoduché
Smrekový sirup na nádchu a kašeľ, a tinktúra na boľavé nohy od Zdeničky
Jednoduchý domáci smrekový sirup na nádchu a kašeľ, a ako bonus smreková tinktúra skvelá na úľavu od unavených a boľavých nôh. To všetko zvládnete akobydup so Zdeničkou z Priamo od včelárky. Mladé smrekové výhonky na nás teraz pozerajú zo všetkých strán, tak pre nich utekajte, je najvyšší čas!Viac informácií
Suroviny pre tento receptSklenená fľaštičkaCukor
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Vonku je nádherne, tento rok si užívame obzvlášť teplú jar a bohužiaľ aj suchú. Iste málokomu z nás napadne, že by potreboval smrekový sirup na kašeľ alebo nádchu. A pritom taký perfektný sirup z mladých smrekových výhonov ide robiť len v tomto čase. V zime už bude neskoro. :) Tak šup šup na záhradu pre mladých smrčia. :)

Prvýkrát som tento sirup mala na strednej. Spomínam si, ako ma týmto sirupom liečila spolužiačka na intru, robila ho jej babička a bol úžasný. Včera, keď som bola na včelnici, kde mám živý plot zo smrekov , som si na túto dobrotu spomenula. Prvé ma napadlo: „Prečo si ho vlastne neurobiť? Prečo ma to nenapadlo skôr?”

Predtým sme mala asi iné starosti a priority. K niektorým veciam musí človek holt dospieť. Takže som dnes vzala košík a vydala sa na výhonky. Keďže je živý plot len tri metre pred úľmi, mala som obavu, či ma dievčatá nevyženú. Našťastie je vonku celkom chladno a dopoludnia včely veľmi nelietali. V kľude som si mohla natrhať toľko, koľko sme potrebovala.

Smrkovy_sirup4.jpg

Ak trháte výhonky v lesoch, myslite aj na to, že trochu poškodzujete stromček. Nie je veľmi dobré trhať výhonky úplne mladým smrkom, a tiež ich neotrhať z jedného stromu/z jednej vetvy moc. Sem tam si odtrhnúť, poďakovať a ísť ďalej. :) Najlepšie je zbierať výhony na vlastnej záhrade alebo u známych a opäť s citom.

Čo budeme potrebovať?

- Smrekové výhony (tie svetlo zelené, nemali by byť dlhšie ako 5 cm)

- Čistý a vydezinfikovaný pohár

- Cukor (odporúčam klasický kryštál, sirupy s trstinovým či iným cukrom sa mi veľmi kazili)

smrkovy_sirup3.jpg

Sirup je možné vyrobiť za tepla alebo za studena. Ja som si vybrala variant za studena. Myslím, že v ňom zostane viac cenných látok a pri vhodnom zaobchádzaní sa nebude kaziť.

Prvé si pripravíme čistý a vydezinfikovaný pohár. Na dno nasypeme vrstvu cukru (asi 1 cm) a dáme vrstvu smrečia (3-5 cm) a zase cukor. Vrstvy striedame, kým pohár nenaplníme, dobre natlačíme, aby sa nám do nej vošlo čo najviac.

Niekto dáva ešte citrón, ja som ho doma nemala, tak mám bez citróna. Ak si spomeniem, tak kúpim a skúsim aj variant s citrónom. 

Posledná vrstva v pohári musí byť cukor. Uzavrieme čistým viečkom – ja dávam medzi viečko a hrdlo ešte fóliu, aby som zamedzila prístupu vzduchu.

Takto necháme na teplom a slnečnom mieste lúhovať, kým sa nám nevytvorí hustý sirup. Ako dlho to trvá? Dočítala som sa, že 3-6 týždňov v závislosti od teploty. Proste až sa rozpustí cukor. :) Potom sirup zlejeme cez sitko alebo plátno do čistých a vydezinfikovaných pohárov, dobre uzavrieme (ja na sirupy ešte lejem pod viečko trochu slivovice, nech nesplesniví). Uchovávame v chlade a tme, najlepšie v chladničke.

Pôvodne som chcela použiť náš med, ale skúsenejšie bylinkárky ma odradili, že sa sirupy s ním často kazia. Rovnako asi malý pohárik skúsim. Taký sirup by bol ešte len sila.

smrkov-25C3-25BD_sirup5.jpg

A na čo je vôbec taký sirup dobrý?

Sirup zo smrekových výhonkov rozpúšťa hlieny, uvoľňuje dýchacie cesty, uľahčuje vykašliavanie. Hodí sa pri nádche a prechladnutí. Obsahuje aj vitamín C, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Jednoducho ideálny na zimné mesiace, kedy nám bude úvaj.

Tinktúra zo smrekových výhonkov

Okrem sirupu je možné vyrobiť aj tinktúru. Stačí zaliať smrečí vysokopercentným alkoholom a nechať niekoľko týždňov lúhovať. Tinktúra sa používa pri liečbe reumatizmu, bolesti svalov a kĺbov, uľavuje pri zápaloch šliach.

Pretože mi zostalo málinko výhonkov, tak som ich naložila do alkoholu a budem používať na potieranie unavených nôh, alebo ju zužitkujem do kostihojovej masti na kĺby a svaly, alebo do mydla. Určite nájde využitie. :)

smrkovy_sirup.jpg

Teším sa na sirup a hlavne som si užila to trhanie a výrobu. V poslednom čase som trochu v jednom kole z toho, čo musím stihnúť a urobiť, a toto bolo niečo, čo nemusím, ale len chcem. :) Také veci sú v živote veľmi, veľmi dôležité.

Už ste túto parádu skúšali?

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, Facebooku a Instagramu, nech vám neutečú naše ďalšie návody a tipy. A preskúmajte aj náš nový ekokozí receptár!

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko