Peeling je nádherne krémový a nesmierne bohatý. Sviežo voňajúce, žlto sfarbený, plný sladkého cukru a hravo doplnený makom. Vďaka emulgačnému vosku sa parádne zmiešajú s vodou, takže vo vani nezostanú mastné kvapky a klzké miesta, ktoré z kúpeľa často urobia riskantnú a život ohrozujúcu aktivitu. Všetko skúšané na niekoľkých osobách, tak smelo do toho! Svieži a žiarivý šľahačkovo nadýchaný sprchový peeling s makom a cukrom, čo sa rýchlo stane vašim novým kúpacím obľúbencom. Zanechá pokožku neuveriteľne hebkú, hydratovanú a jemne očistenú.
Hrdina medzi peelingami
Cukrový peeling asi všetci poznáme. Toto ale nie je obyčajný cukrový peeling! Emulgačný vosk mu totiž do vienka nadelil schopnosť dokonale sa spojiť s vodou vo vani či sprche. To z obyčajného peelingu robí doslova superpeeling.
Po prvé, ako sme už naznačili, tento peeling nepremení kúpeľ na smrtonosnú pascu – olej v kúpeli totiž vie z hladkého povrchu vane urobiť veľmi nebezpečné klzisko, a to nechceme. To tu ale našťastie nehrozí, pretože v tomto prípade sa olej zmieša s vodou, a pri vypúšťaní nevinne odtečie von. To teda tiež znamená menej upratovania – bežne by olej plával na hladine, voda by odtiekla a olej by zostal na dne a stenách vane.
Po druhé, na pleti sa rovno premení na telový krém. Pri jednom použití teda vyčistíte pleť, odstránite čiastočky starej kože, a zároveň sa natriete a dodáte pokožke slušnú dávku hydratácie a výživy. To všetko rovno vo vani či sprche. Na leto úplný ideál, čo hovoríte?
Sladký cukor, hravý mak
Až sa žmurknete na zloženie, možno sa pozastavíte nad tým, prečo nepoužijeme viac maku a menej cukru. No, budeme k vám úprimní, mak je v receptúre skôr preto, že peelingu dodáva hravosť. Schopnosť "obrúsiť" pokožku sme nechali cukru, ktorý sa vo vode začne rozpúšťať az pleti aj vane sa potom skvele zmýva. Väčšie množstvo maku nepôsobilo dvakrát esteticky ako v kúpeli, tak v samotnom peelingu, ktorý je oveľa krajší ako žltý krém s niekoľkými čiernymi bodkami, než ako tmavo sfarbená hmota, ktorým sa stal, keď bolo maku použité viac.
Jemne alebo na hrubo?
Na domácej kozmetike je nádherné, že je veľmi jednoducho upraviteľná na obraz ideálny. Tu si napríklad jednoducho zvolíme drsnosť, ktorú po peelingu požadujeme a ktorú cukrom vykúzlime. Fungovať bude všetko, od ničoho do deka cukru. Cukor teda môžete vynechať úplne a mať skôr kúpeľové maslo. Dať cukru len lyžičku dve a vytvoriť si jemnučký peeling, alebo si vymiešať poriadne hrubý peeling, pokiaľ po ňom túžite. Ak ale máte citlivejšiu pleť, začnite s málom a pokračujte napríklad až k 100 gramom. Pokiaľ chcete skúšať, pridávajte cukor postupne až pri šľahaní stuhnutej zmesi.
Vôňa a farba šťavnatých citrónov
Pri šľahaní do zmesi tiež pridajte obľúbený esenciálny olej, my sme siahli po citrónovom, pretože mak a citrón je skrátka delikátna kombinácia. Zvoliť ale môžete akýkoľvek. A čím sme vykúzlili tú krásne žltú farbu? Kvapkou šípkového oleja, žiadne farbivo nie je potrebné! Ak nemáte šípkový, skvele bude fungovať aj olej rakytníkový, mrkvový alebo karanja. Akonáhle bude hotové, vezmite si so sebou peeling do sprchy alebo kúpeľa, malé množstvo vmasírujte do vlhkej pleti, užite si voňavú, krémovú exfoliačnú masáž, a potom všetko jednoducho zmyte. Pleť bude natoľko hydratovaná a vyživená (napriek tomu vôbec nie mastná), že po kúpeli už nebude potrebné ju ničím natierať. Tak ideme na to!
Čo je na to potrebné?
Zahrievame
- 40 gramov požltového oleja
- 20 gramov emulgačného vosku NF
- 20 gramov rafinovaného bambuckého masla
- 8 gramov kyseliny stearovej
- 3 gramy šípkového oleja
Šľaháme
- 0,5-1 gram konzervantu Cosgard
- 20 kvapiek citrónového esenciálneho oleja
- Kvapka vitamínu E
- 30-100 gramov cukru kryštál
- 1 gram maku (mletého alebo celého)
Ako na to?
Pripravte si vodný kúpeľ – do menšieho hrnca nalejte asi 3 cm vody a dajte na platničku ohrievať.
Odvážte si požltový olej, emulgačný vosk, bambucké maslo, kyselinu stearovú a šípkový olej do menšej žiaruvzdornej misky, ideálne s vyšším okrajom, alebo do zaváračky, a vložte do pripraveného vodného kúpeľa. Nechajte na miernom plameni zahrievať, kým sa všetko nerozpustí.
Keď je všetko pekne rozpustené, vyberte misku alebo zaváračku z vodného kúpeľa, osušte ju, a jej obsah premiešajte. Chvíľu počkajte, aby zmes málinko vychladla, a potom do nej prikvapnite konzervant, esenciálny olej, vitamín E a prisypte mak. Cukor môžete do zmesi nasypať už teraz, alebo pokiaľ chcete zisťovať správnu hrubosť peelingu, počkajte na ďalší krok. Pokiaľ je potrebné, premiestnite zmes do nádoby, v ktorej sa vám bude neskôr zmes dobre šľahať šľahačom alebo tyčovým mixérom so šľahacou metlou. Potom všetko šupnite do chladničky a vyčkajte asi pol až trištvrte hodiny.
Stuhnutú a vychladnutú zmes vyberte z chladničky a pomocou šľahača pekne rozšľahajte (ako keď pri pečení šľaháte maslo s cukrom), kým nie je nadýchaná a ľahučká. Pokiaľ ste ešte nepridali cukor, postupne ho do zmesi zašľahávajte a skúšajte, či ste s hrubosťou spokojní.
Až bude peeling podľa vašich predstáv, premiestnite ho do pekného obalu s objemom 200 alebo 250 ml (záleží na množstve cukru, ktoré ste použili), z ktorého sa vám bude produkt v sprche dobre naberať.
Chcem to vyrobiť, ale nemám všetky ingrediencie!
Ak nemáte rafinované bambucké maslo, skúste maslo mandľové, mango maslo, makadamiové maslo alebo napríklad babassu olej (v izbovej teplote je tuhý).
Svetlicový olej môžete vymeniť za akýkoľvek iný ľahký (lacnejší) olej, ako je napríklad makadamiový, lieskovoorieškový, mandľový rafinovaný alebo slnečnicový.
Farbu peelingu vykúzlite rovnako dobre olejom mrkvovým, rakytníkovým alebo karanja.
Esenciálny olej, silicu alebo kozmetickú vôňu voľte podľa preferencií vášho nosa.
Emulgačný vosk NF môžete skúsiť vymeniť za iný kompletný emulgačný vosk.