Šípky – superhrdinovia v starostlivosti o pleť a vlasy

Šípky – superhrdinovia v starostlivosti o pleť a vlasy
Červeno sfarbené bobuľky zdobia cesty, luka aj stráne a rozsvecujú všetky šedivé jesenné a zimné dni. Olej alebo prášok z nich zase rozjasní pokožku a rozžiari hrivu. Dermatológovia a chemici o šípku hovoria ako o superhrdinovi v starostlivosti o pleť a vlasy. Prečo? A ako si šípkový olej a šípkový prášok užiť čo najlepšie?Viac informácií
Suroviny pre tento receptŠípkový olejŠípkový krémŠípkové másloŠípkové mýdloŠípkové tonizačné sérumŠípkový exfoliantŠípkový prášok
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

O šípkovom oleji

Mnoho z nás za kráľa a kráľovné prírodných olejov považuje jojobový, arganový alebo snáď kokosový olej. Tí z nás, ktorí vyskúšali ľahučký, rýchlo sa vstrebávajúci a (skoro) suchý šípkový olej, by na trón možno usadili práve olej zo semienok divoko rastúcej ruže šípkovej Rosa Canina.

Šípkový olej, oceňovaný už v staroveku pre jeho hodnotné hojivé a protizápalové účinky, obsahuje množstvo vitamínov a esenciálnych mastných kyselín, rovnako ako fenoly, organické zlúčeniny vykazujúce antivírusové, antibakteriálne a antimykotické schopnosti. Možnosť využiť ho samotný aj ako nosný olej a fakt, že pleť ani vlasy nezanecháva mastné, z neho robí veľmi praktický olej s množstvom využitia, ktorý by nemal chýbať v žiadnej kozmetickej výbave.

Olej zo semienok šípkovej ruže poteší naozaj všetky druhy pleti. Hydratuje suchú, hojí problematickú a upokojuje citlivú. Vďaka anti-aging schopnostiam je čím ďalej viac používaný aj ako prostriedok spomaľujúci starnutie pleti.

Vďaka vysokému podielu omega-3 (linolénovej) a omega-6 (linolovej) kyseliny vie šípkový olej prvotriedne zmäkčiť a zjemniť pleť a zároveň posilniť jej ochrannú bariéru, a hoci sa sprvu môže zdať nezmyselné mastnú pokožku natierať olejom, v prípade toho šípkového je použitie na mastiacu sa problematickú pleť so sklonom k pupienkom a ďalším nedokonalostiam naopak ideálne. Dermatológovia sa zhodujú, že jedinci s nedostatkom omega-6 mastnej kyseliny často trpia prejavmi akné a topická aplikácia tejto mastnej kyseliny, napríklad vo forme šípkového oleja, môže pleťové neduhy výrazne zmierniť. Omega-3 mastná kyselina si zase podľa odborníkov dokáže poradiť s hyperpigmentáciou.

Čo šípkový olej vie?

Regeneruje a hojí

Vďaka vysokej koncentrácii vitamínov A, B1, B2, B3 a K je šípkový olej preslávený svojimi výnimočnými regeneračnými a hojivými schopnosťami, čo ocenia najmä pleť namáhaná, podráždená alebo problematická s prejavmi akné a iných pupienkov či ekzémov.

Podporuje tvorbu kolagénu a zvyšuje pružnosť pleti

Štúdie ukazujú, že už po 8 týždňoch pravidelného nanášania šípkového oleja na pokožku tváre, je možné pozorovať výrazný úbytok jemných vrások okolo očí, viditeľne pružnejšiu a viac hydratovanú pleť.

Pomáha rozjasniť a zjednotiť tón pleti

Šípkový olej je natlačený vitamínom C - kyselinou askorbovou, šampiónkou v prejasňovaní pleti, ktorá navyše znižuje prejavy hyperpigmentácie, "zmizíkuje" tmavé škvrnky a zjednocuje tón pleti. Vitamín C, ako účinný antioxidant, tiež bojuje proti pôsobeniu voľných radikálov v pleti.

Znovu oživuje, posilňuje a povzbudzuje pleť

V zmysle poranenej alebo poškodenej pleti napríklad po chirurgických zákrokoch alebo po vážnych prejavoch akné či ekzému, ktoré zanechali na pleti jazvy. Podľa štúdií šípkový olej vie veľmi rýchlo a efektívne pokožku vrátiť do normálu, alebo výrazne pomôcť so vzhľadom jaziev a poškodenej pleti.

Intenzívne hydratuje a zvlhčuje pleť

Obsahujúc už spomínanú kyselinu linolovú a množstvo ďalšej nasýtených mastných kyselín, šípkový olej by mal byť tým prípravkom, po ktorom siahnete pri akútnej potrebe okamžitého a riadneho zvlhčenia vysušenia pleti. Zloženie šípkového oleja totiž hravo pokožku hydratuje, uľahčí vstrebávanie vlhkosti a pleť „zamkne“.

Uľavuje od zápalov

Šípkový olej je taktiež bohatý na obsah antioxidantu vitamínu E a vo vode rozpustného pigmentu antokyanu – dvoch zložiek, ktoré účinne tlmia zápaly a upokojujú podráždenie. Šípkový olej bude teda tiež blahodárne pôsobiť na pleť sužovanou rosaceou, ekzémom a ďalšími zápalovými chorobami kože.

Bojuje proti akné

Nielenže šípkový olej účinkuje protizápalovo a anti-mikrobiálne, ale navyše vykazuje veľmi nízku komedogenitu. Šípkový olej je ohodnotený komedogénnym stupňom 1, čo z neho robí skvelého a bezpečného parťáka pre starostlivosť o aknóznu pleť, ktorú nebude zaťažovať – neupcháva póry a nespôsobuje akné (napríklad na rozdiel od oleja kokosového, olivového alebo oleja z pšeničných klíčkov).

Ako šípkový olej použiť?

Šípkový olej je možné natierať neriedený priamo na pleť alebo ako nosný olej na miešanie s inými potentnými olejmi alebo koncentrovanými látkami, ktoré je potrebné zriediť. Šípkový olej užívajte ideálne dvakrát denne, ráno a večer, na očistenú kvetovou vodou alebo hydrolátom navlhčenú pleť, prípadne ho skombinujte so svojim obľúbeným krémom. Užívanie šípkového oleja priamo na pleť je podľa nás aj podľa odborníkov tou najlepšou cestou, ako si z účinkov oleja zo šípkového oleja odniesť čo najviac. Pozor dávajte na skladovanie oleja (nielen šípkového) – mal by byť v tmavej sklenenej fľaštičke, ochránený pred slnečnými lúčmi a pred horúčavou (oleje nenechávajte na nábytku pri kúrení a tak podobne) – aby nežlkol a zbytočne sa neničili jeho jedinečné vlastnosti.

Šípkový olej je tiež s obľubou pridávaný do rôznych prípravkov a výrobkov (a pokiaľ ste si článok prečítali až sem, určite chápete prečo). Na Ecokoze šípkový olej nájdete napríklad v skvelom ŠÍPKOVOM TONIZAČNOM SÉRE, luxusnom jemnom ŠÍPKOVOM KRÉME alebo v čistiacom PLEŤOVOM ŠÍPKOVOM MYDLE. Na telo potom odporúčame natierať proti striám a prejavom starnutia kože bojujúcej ŠÍPKOVÉ MASLO, ktoré v sebe mieša šípkový olej s hydrogenovaným rastlinným olejom, vďaka čomu sa maslo nádherne vstrebáva.

O šípkovom prášku

Šťavnato červené zrelé šípky šetrne zozbierané zo šípkovej ruže sa usušia na vzduchu a potom sa bez semienok rozdrvia na jemnučký ružový prášok. Nič viac, nič menej. 100 šípkových plodov v sušenej mletej podobe.

Čo šípkový prášok vie?

Rovnako ako šípkový olej aj šípkový prášok v sebe schováva vysokú koncentráciu vitamínu C, vitamínu E a formy vitamínu A, mastných kyselín a ďalších blahodárne pôsobiacich látok, ktoré sa postarajú o mladistvo, sviežo a zdravo vyzerajúcu pleť (a nielen vyzerajúcu, ona taká naozaj bude !:) Prášok zo šípky navyše uľavuje od bolesti a užíva sa preto do obkladov alebo mastí pri kĺbových ťažkostiach.

Šípkový prášok s pleťou dokáže zázraky - zmizíkuje vrásky, zvyšuje produkciu kolagénu a pružnosť pleti, pôsobí protizápalovo, znižuje začervenanie a zjemňuje jazvičky, hojí, regeneruje, prejasňuje a celkovo ozdravuje pokožku aj vlasy - a zázračné je aj jeho praktické a variabilné využitie.

Ako šípkový prášok použiť?

Umiešate si s ním báječné pleťové masky a vlasové zábaly, šupnete ho do šumivých bômb do kúpeľa, dodáte ním hojivé schopnosti mydla, krémom aj mastom, alebo využijete jeho oko-pútajúce oranžovo-staroružovú farbu pri výrobe dekoratívnej a inej kozme. Výborný je prášok zo šípky samozrejme aj na výrobu domácej šípkovej tinktúry uľavujúce od bolesti.

Šípkový prášok nás veľmi baví v telových i tvárových kúzelných práškoch - mrknite na Rozjasňujúci telový penivý prach so šípkou, levanduľou a orechmi - jednoduchý návod - Ekokoza.sk.

K oleju a prášku ešte prihodíme ešte jednu šípkovú surovinu - ŠÍPKOVÝ EXFOLIANT ČI PEELING, ktorý využijete v čistiacich alebo stimulačných kozmetických prípravkoch. Napríklad v exfoliačných géloch, peelingových mydlách, kúpeľových soliach či masážnych olejoch.

Šípku skrátka nie je nikdy dosť! Čo si vyberiete vy?

Suroviny
Šípkový krém
Šípkové máslo
Šípkové mýdlo
Šípkové tonizačné sérum
Šípkové tonizačné sérum, 50 ml

Šípkové tonizačné sérum, 50 ml

9,40 EUR
Tento produkt sa nedá zakúpiť
Šípkový exfoliant
Exfoliant šípkový, 100 g

Exfoliant šípkový, 100 g

9,92 EUR
Tento produkt sa nedá zakúpiť
Šípkový prášok
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko