Rýchle kávové mydlo so škoricou a peelingovým efektom – Korenená káva

60 min
Pre pokročilých
Rýchle kávové mydlo so škoricou a peelingovým efektom – Korenená káva
Domáce mydielka s vôňou škorice, vylepšené mletou kávou, ktorá pohladí pokožku a podporí cirkuláciu krvi, zjemnená bambuckým maslom. Maľovaná pestrofarebnou micou, ktorá dodá sviatočný lesk a lesk.Viac informácií
Suroviny pre tento recept500g mydlovej hmoty20g bambuckého masla1 lyžica sušeného kokosového mliekaŠkoricový esenciálny olejMica prášok Sunbeam goldMica prášok SangriaBioglitteryFormičky
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Ručne vyrobené mydielka urobia radosť pri každej príležitosti! Či už ako darčeky na Vianoce, milá pozornosť k prianiu do Nového roka, k sviatku, narodeninám alebo napríklad "len tak". :) Hotové sú cobydup, nie je na ne potrebné žiadne špeciálne vybavenie a zapojiť sa do tvorenia môže celá rodina!

Navyše ich možno nesmierne jednoducho upraviť, vylepšiť a vyšperkovať pridaním nepreberného množstva ingrediencií, vôní i farieb tak, že budú presne podľa vašich predstáv.

Rýchlovka

Tradičná výroba mydla je nádhernou prácou. Nebudeme si ale nič nahovárať, žiada si plánovanie a veľa trpezlivosti. Klasické mydlo vyrábané od základu po vymiešaní a naliatí do foriem potrebuje totiž nutnú chvíľu odpočinku, aby pekne dozrelo.

Pokiaľ sa ale na tvorenie mydla použije mydlová hmota, hotové výrobky sú pripravené na použitie ihneď!

Mydlová hmota je mydlový základ, ktorý si procesom zrenia už prešiel, a ktorý teda už len čaká na to, až ho niekto rozpustí, pridá k nemu vonné a ošetrujúce látky a dodá mu tvar. Mydlo je tak, aj s finálnym ozdobením, hotové do hodiny!

Vyhrajte si

Tvorenie s mydlovou hmotou doslova nabáda k popusteniu uzdy našej fantázie. Začína to už samotným výberom mydlovej hmoty – siahnuť môžete po hmotách priehľadných aj mliečnych, svetlých aj tmavých alebo napríklad po tých, v ktorých už je zakomponované bambucké maslo či výťažok z aloe vera (všetky mydlové hmoty nájdete tu). Hmoty spolu môžete tiež rôzne kombinovať a vytvárať napríklad vrstvy rozdielnych štruktúr a priehľadností.

K rozpustenej mydlovej hmote potom môžete pridať (skoro) čokoľvek po čom vaša pleť a srdce túži. Či už sú to rôzne peelingové zložky, púdre, prášky, bylinky, zmäkčujúce a ochranné látky či rastlinné maslá alebo obľúbené oleje. To isté platí o vôňach a farbách, kde sa pri výrobe dá parádne vyšantiť.

Zábava pre celú rodinu

Deti môžete do výroby zapojiť napríklad pri výbere formičiek. Mydlo je najpohodlnejšie odliať do silikónových formičiek, z ktorých sa krásne vyklápa, ale veľká zábava je tiež z ešte nie úplne stuhnutej hmoty vykrajovať rôzne tvary - skvele to ide vykrajovačky na vianočné perníčky!

Po stuhnutí mydla deťom šúpnite do ruky štetce, vyrobte si z mica práškov a alkoholu jednoduché farby a výrobky pomaľujte, ako sa páči.

Nielen na Vianoce

Naše mydlá sa nesú vo sviatočnom duchu a sú posledným dielom našej vianočnej série Korenená káva. Veľa parády ale narobia nielen cez Vianoce! Stačí vymeniť vianočné formičky za iné tvary, škoricu nahradiť napríklad pomarančom, s ktorým si káva tiež skvele rozumie, a svieže kávové mydlá, ktoré potešia aj v tom najväčšom sparni, sú na svete!

Čo sme do nich dali my?

Na výrobu našich vianočných mydiel (ktoré sú mimochodom úplne bezkonkurenčné a počas decembra urobila radosť mnohým našim blízkym) sme použili úplne prírodnú mydlovú hmotu natural, ktorá neobsahuje žiadne povrchovo aktívne látky, monopropyléneglykol, parabény, PEG, sulfáty ani phenoxyetanol, ale napriek tomu krás výborne umýva.

Pretože sme chceli mydielka tmavé ako sú zimné noci a zároveň kávové, aby ladili do našej vianočnej série, mletú kávu sme šúpli rovno do nich. A bola to trefa do čierneho! Káva mydlo zafarbí bez nutnosti pridávať iné farbiace zložky, a navyše dodá jemný peelingový efekt pri jeho používaní. Krásna kávová vôňa je potom bonusom navyše!

Mydlo sme vylepšili ešte bambuckým maslom a sušeným kokosovým mliekom, ktoré sa postarajú o hebkú a vláčnu pokožku.

Škoricová vôňa, ktorá v zime a pri sviatočnej pohode skrátka nesmie chýbať, potom bola jasnou voľbou. Do niektorých mydielok sme prikvapli ešte pomaranč a klinčeky, vône, ktoré si s kávou a škoricou viac ako rozumejú, a do niektorých zase vanilku tak, aby sa mydlá hodili do vianočných balíčkov, v ktorých sa schovávali aj naše vanilkové telové masáže.

Obzvlášť sme sa vyšantili pri zdobení, ktoré tmavé mydielka nádherne rozžiarilo a vytvorilo z nich krásne darčeky, a možno snáď aj malé umelecké diela. :) Zdobili sme mica práškom rozmiešaným vo vysokopercentnom alkohole. Svetlejšie mydlá majú zlatú micu aj priamo v sebe a niektoré tmavšie mydlá sa zase blýskajú našimi novými úplne rozložiteľnými celulózovými trblietkami.

Tak poďme na návod!

Čo je na to potrebné?

- 500 gramov mydlovej hmoty

- 20 gramov bambuckého masla

- 1 lyžica mletej kávy

- 1 lyžica sušeného kokosového mlieka

- Škoricový esenciálny olej

- Mica prášky (my sme použili odtiene Sunbeam gold a Sangria)

- Bioglittery (nemusí byť)

- Vysokopercentný alkohol

- Formičky

Ako na to?

Pripravte si formičky, suroviny, ktorými chcete mydlo vylepšovať a, ak máte, aj vysokopercentný alkohol v nádobke s rozprašovačom.

Mydlovú hmotu rozkrájajte na kocky av žiaruvzdornej nádobe vložte do vodného kúpeľa. Nechajte pomaly rozpúšťať a občas jemne premiešajte. Hmotu je možné rozohriať aj v mikrovlnnej rúre, stačí dať nakrájané mydlo do vhodnej nádoby, prikryť viečkom, a na menší výkon a po kratších intervaloch nechať hmotu rozohrievať. Proces v mikrovlnke je rýchlejší, avšak treba hmotu dobre strážiť, aby sa nezačala variť.

Keď je hmota rozpustená, pridajte do nej mletú kávu, bambucké maslo a sušené mlieko (sušené mlieko odporúčame rozmiešať v menšom množstve hmoty, aby sa nevytvorili hrudky).

Nakoniec pridajte esenciálne oleje, prípadne mica prášky alebo glittery.

Formičky jemne prestriekajte vysokopercentným alkoholom, nalejte do nich rozpustenú mydlovú hmotu a odliate mydlo hneď potom alkoholom tiež prestriekajte - zaistí, že na mydle nebudú bublinky a povrch bude krásne lesklý a hladký.

Mydlo nechajte tuhnúť asi hodinu (v zime pri okne stačí asi 20 minút).

Keď je mydlo stuhnuté, vyberte z formičiek a pokiaľ ho chcete zdobiť, pripravte si malé mištičky, v ktorých rozmiešajte asi lyžičku mica prášku s troškou alkoholu. Vo farbe namáčajte štetec a podľa chuti mydielka pomaľujte. Farba je suchá do niekoľkých sekúnd!

Už ste skúšali mydlo z mydlovej hmoty?

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko