Recept na Goude

Recept na Goude
Recept na domácu výrobu goudyViac informácií
Zakúpte si jednotlivé zložky hneď pod postupom
Popis

Recept na domácu výrobu goudy

Syridlo mikrobiálne Chy-max

Chlorid vápenatý

Mezofilná kultúra CHN19

Mlieko – kravské, kozie, ovčie – aké máte k dispozícii

---

 

Mlieko najskôr spasterujeme. Teda zahrejeme na 64 ° C, odstavíme a necháme pol hodiny stáť.

Po tridsiatich minútach hrniec s mliekom schladíme na teplotu 35 -37 ° C a pridáme mezofilnú kultúru CHN19.

Kultúru necháme prekysať cca 50 minút (minimálne však pol hodiny), potom pridáme chlorid vápenatý a syridlo. Mlieko by pri syrení malo mať medzi 28-33 stupňami. Pridáme teda chlorid a syridlo a riadne premiešame.

Ustálime hladinu mlieka a necháme syriť. Doba syrenia sa líši podľa množstva syridla, pri mäkkom syre budeme chcieť syriť cca 30 minút. Teda dávkujeme syridlo chy-max (1ml na 10 litrov).

Sýrime tak dlho, kým sa nám vytvorí lomová syrenina. Poznáme to tak, že vpichneme nôž do mlieka a zľahka ho nadvihneme. Ak sa vytvorí tzv. pusinka, jednoducho zvládneme syreninu ľahko nadvihnúť, máme hotovo. Ak nie, ešte počkáme.

Nakrájame zrno, najskôr 2×2 cm, necháme cca 6 minút zatiahnuť a potom rozkrájať – nie rozšmelcovať – ale opatrne rozkrájať na veľkosť šošovky. Teraz treba odobrať cca 2/3 srvátky a pridať 60 vody (z tých odobraných 2/3), voda bude mať cca 40st. Nalejeme, miešame a zahrievame zrno až do teploty max 39. Zahrievanie by malo byť pozvoľné, aspoň 10 minút. Potom miešať aspoň 30 minút a potom zrno dať do formičiek. Syr vo formičkách otáčať a opäť nechať prekysať cca 16 hodín, potom nasoliť v 20 roztoku.

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko