Rakytník - prečo mu hovoríme rastlina budúcnosti a ako nám môže pomôcť

Rakytník - prečo mu hovoríme rastlina budúcnosti a ako nám môže pomôcť
Poradí si s odreninami, popáleninami, akné aj vráskami. Urýchli rast vlasov, posilní obranyschopnosť, ochráni srdce, podporí chudnutie... a to je len krátky zoznam vecí, ktoré rakytník dokáže. Ešte sa pýtate, prečo ho odborníci nazývajú rastlinou budúcnosti?Viac informácií
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Rakytník, ker so striebristo zelenými uzunkovými lístkami a bacuľatými žiarivo oranžovými plodmi, ktorý medzi ostatnými stromami a kríkmi určite neprehliadnete. Táto rastlina si ale rozhodne zaslúži viac vašej pozornosti. Rakytník je totiž neprekonateľný, najmä čo sa týka kozmetických prípravkov a prírodného liečiteľstva, o jeho plodoch sa hovorí, že sú telu najprospešnejším „ovocom“, a traduje sa, že samotný rakytník by dokázal poskytnúť dostatočné množstvo vitamínu C pre všetkých obyvateľov Zeme. A my sa preto pýtame, prečo sa o ňom nehovorí viac? Poďte to s nami zmeniť!

Posvätné ovocie Himalájí

Rakytník si právom vyslúžil množstvo zvučných prízvisiek, napríklad rastlina budúcnosti, citrónovník severu, tekuté zlato alebo posvätné ovocie Himalájí. V jeho plodoch totiž nájdeme ojedinelú kombináciu látok a oxidantov, ktoré nášmu telu poskytnú veľmi silnú pomoc v boji proti mnohým neduhom a trápeniam.

Rakytník obsahuje vitamíny A, rad béčok (B1, B2, B3, B6, B9), provitamín D, vitamíny E, K, P a množstvo ďalších významných látok, ako sú flavonoidy, karotenoidy, karotény, kyselina listová, triesloviny, minerálne soli ( železo, bór, mangán) alebo organické kyseliny. Je tiež považovaný za jednu z najväčších prírodných zásobární nenasýtených mastných kyselín, nájdeme v ňom totiž omega kyseliny 3, 6, 9 aj menej známu, ale nemenej podstatnú „sedmičku“. A konečne sa dostávame k tomu, prečo rakytníku hovoríme citrónovník severu, má totiž viac ako desaťkrát vyšší obsah vitamínu C ako citrusové plody. Jediná gulička rakytníka zaistí dostatočnú dávku céčka na celý deň! Tieto oranžové bobuľky sú skrátka skoro zázračné a rakytník to zjavne veľmi dobre vie… a proti nadmernému otrhávaniu jeho plodov je skvele vybavený.

Ako naňho?

Pokiaľ ste sa už niekedy vydali na zber rakytníka, dobre viete, na čo narážame. Rakytník sa totiž bráni ao bobuľky s ním musíte zviesť boj, ktorý ale rozhodne stojí za to (a plody si potom aspoň naozaj vážime :)). Ker má tŕne, guličky pri trhaní rady praskajú a po zbere je nutné ich ešte prebrať a očistiť. Na druhú stranu ale rakytník býva svojimi oranžovými plodmi doslova obsypaný a dostatočné množstvo je natrhané vskutku rýchlo. Ako najpríjemnejší (a najelegantnejší) spôsob zisku rakytníka sa nám zatiaľ javí nastrihanie celých vetvičiek obalených bobuľkami, ktoré vcelku šupneme do mrazničky. Po zamrznutí idú guličky z vetiev totiž celkom jednoducho oklepať.

Gréci, kozmonauti aj životné prostredie

Latinsky sa rakytník nazýva Hippophae rhamnoides , čo v preklade znamená žiarivý kôň. Tak ho pomenovali starí Gréci, ktorí si všimli, že kone kŕmenie rakytníkovým lístím majú oveľa lesklejšiu srsť, vyzerajú zdravšie a sú mohutnejšie ako ostatné kone. Nie je teda divu, že je rakytník tiež potravou Pegasa, bájneho okrídleného koňa, čo hovoríte?

Rakytníkový olej sa ako veľmi mocný prírodný liek používa už tisíce rokov. V Tibete, Číne a Mongolsku je považovaný za liečivý pozdrav bohov . Zmienky o ňom nájdeme v tibetských textoch zo 7. storočia a Ayurveda naň nedá dopustiť vraj už od 6. tisícročia pred naším letopočtom. A pokiaľ vás zaujíma niečo aktuálnejšie, v 60. a 70. rokoch minulého storočia ruskí kozmonauti rakytníkový olej vo veľkom používali ako ochranu proti radiácii vo vesmíre.

A keby ste náhodou ešte neboli presvedčení o sile tohto mocného kríka, možno vás konečne ohromí fakt, že rakytník je tiež veľmi prospešný pre životné prostredie! Bojuje totiž proti erózii pôdy, udržuje krajinu neporušenú, výrazne sa podieľa na produkcii kyslíka a hrá významnú úlohu, čo sa celého nášho ekosystému týka.

A čo dá nášmu telu?

Vysoký a veľmi rozmanitý obsah telu prospešných látok doslova predurčuje rakytník na použitie pri nedostatočnej imunite, v čase prechladnutia, chrípok, či ako prevencia pred najrôznejšími virózami. Tento zázrak ale tiež veľmi dobre bojuje so stafylokokmi aj baktériami zažívacieho traktu vrátane salmonelózy. Výrazne uľavuje pri zápaloch močových ciest a pohlavného ústrojenstva. Pretože je rakytník vitamínovou bombou, je viac než vhodným doplnkom stravy pre všetky vyťažené skupiny ľudí, ako sú športovci, deti alebo starší ľudia. Užíva sa ale aj ako posilňujúci prostriedok pri namáhavých cestách, pomáha udržiavať koncentráciu a bdelosť. Nesporný je aj blahodarný vplyv rakytníka na zažívacie ústrojenstvo a tráviaci trakt, môžeme ho použiť ako prvú pomoc pri bolestiach žalúdka alebo na stimuláciu zažívania. Zlepšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a výborne pôsobí aj na pečeň a pankreas, ktorý ochraňuje. Podstatné je tiež zdôrazniť, že u rakytníka neboli zistené žiadne vedľajšie účinky, takže ho môžete s úplným pokojom užívať dlhodobo. No a ako? Z bobuliek rakytníka si pripravujte skvelý čaj a sušené plody pravidelne pridávajte aj do iných čajov, ktoré máte radi.

Rakytníkový med

Blahodárne pôsobí aj jednoduchý rakytníkový med, ktorý nielen výborne chutí (napríklad na palacinkách alebo v chia pudingu ), ale telu navyše pomôže zostať v dobrej kondícii. A ako naňho? Pripravte si uzatvárateľný pohár a asi do dvoch tretín ho naplňte sušenými bobuľkami rakytníka , pridajte tyčinku celej škorice a zalejte kvalitným medom. Účinky medu môžete ešte podporiť pridaním ďalších byliniek alebo plodov, levanduľa pomôže dobrému spánku, brusnica uľaví od zápalov močového mechúra a zázvor či kurkuma od prechladnutia.

Domáci rakytníkový olej

Sušené plody rakytníka sa tiež skvele hodia na rakytníkový olejový výluh, ktorý výrazne posilní obranyschopnosť. Výroba je veľmi jednoduchá, stačí asi dve hrsti sušeného rakytníka zaliať 100 ml kvalitného, za studena lisovaného oleja (výborný treba bio repkový olej ) tak, aby bol všetok rakytník ponorený, zmes zakryť, nechať pri izbovej teplote na tmavom mieste odpočívať asi mesiac a každý deň ju premiešať (alebo pretrepať). Po mesiaci olej sceďte (ak chcete) a môžete začať s jeho užívaním. Preventívne si doprajte lyžičku denne a pokiaľ sa nebudete cítiť dobre, užívajte denne lyžičky pokojne tri. Keď si ho vyrobíte viac, určite sa vám bude hodiť aj cez Vianoce, nalejte ho do pekného džbánku a razom máte originálny darček pre vašich blízkych.

Rakytník na pleť aj vlasy

O rakytníkovom oleji a jeho účinkoch na pleť by sme mohli písať dlhé hodiny! Dokáže s pokožkou totiž zázraky. Používa sa v liečivých pleťových prípravkoch, vo formuláciách na podporu hojenia popálenín, vredov, ekzémov a ďalších ochorení kože, ale aj v mydlách (mrknite na regeneračné mydlo s rakytníkovým olejom alebo peelingové rakytníkové mydlo s jemne namletým plodom rakytníka). Rakytníkový olej bojuje proti zápalovým procesom, takže je preborníkom v starostlivosti o problematickú, aknóznu pleť alebo pokožku s vyrážkami. Uľavuje podráždenej alebo namáhanej koži, podporuje regeneráciu pleti a výrazne spomaľuje jej starnutie. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu E, čo je silný antioxidant, ktorý chráni pokožku pred poškodením aj UV žiarením. Kvôli nemu je rakytníkový olej výrazne oranžový a páve jeho farba je jeho jediným mínusom, na pleti je naozaj výrazný a môže zafarbiť oblečenie. Riešením je ale samozrejme olej na pleť nanášať, keď sa nikam nechystáte.

Rakytník milujú aj naše vlasy. Podporuje rast vlasov a obmedzuje ich padanie . Dodáva im lesk a vitalitu, hydratuje ich, vlasové bunky chránia pred pôsobením voľných radikálov a celý vlas posilňuje doslova od korienkov ku končekom. Navyše veľmi prospieva pokožke hlavy, ktorú čistí, upokojuje a zbavuje ju lupín. Olej môžete vmasírovať do vlasov aj pokožky hlavy a nechať ho pôsobiť pokojne celú noc. Vaša hriva sa vám odvďačí. A pokiaľ vlasové zábaly nie sú práve vaše gusto, skúste tuhý šampón s rakytníkom , ktorý veľmi dobre premastí suchú vlasovú pokožku, zregeneruje ju a zvláčni ju, a navyše ho môžete použiť na umývanie celého tela.

Čo vy a rakytník? Presvedčil vás?

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, Facebooku a Instagrame , nech vám neutečú naše ďalšie návody a tipy. A preskúmajte aj náš nový ekokozí receptár , kde môžete jednoducho získať zľavu na ekokozí e-shop !
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko