Prírodný čučoriedkový kondicionér

Prírodný čučoriedkový kondicionér
Zakúpte si jednotlivé zložky hneď pod postupom
Popis

Keď som hľadala DIY prírodný kondicionér na vlasy , dostala som sa poväčšine k odporúčaniam na masky. Jogurtové, medové, majonézové, banánové atď. Vymiešať čerstvé suroviny, hodiť na pár minút na vlasy a potom umyť šampónom . To je síce fajn, ale chcela som si vyrobiť „normálny“ kondiš. Taký ten ozajstný, v lahvičke, ktorý položím na poličku a je pripravený do služby kedykoľvek. Zvlášť po tom, čo väčšina prírodných kondicionérov , ktoré som si kúpila, selhal.

Prvou alternatívou je pracne si kondicionér „zostaviť“. Nakúpiť zložku po zložke a mať základný prehľad z oblasti chemie, ako tieto suroviny spolu reagujú. V tomto bode som študent – laborant začiatočník. Ale príde ten čas! Druhým spôsobom , výrazne menej náročným, je použitie hotového základu. Ten vám ukážem dnes. Kupovala som si ho ešte minulé leto na EkoKoza.cz . Oficiálne sa tento zázrak volá „Základ na výrobu vlasového kondicionéra, organic“ a teda je, ako inak, prírodného charakteru. Žiadne silikóny, parabény, SLS, SLES, absolútne nič škodlivé v ňom nenajdete, práve naopak:

Mňamka pre vlasy je to. Všetky tie olejčeky a aloe vera. Mýdlový základ má certifikovaný Soil Association ako BIO a 73 zložiek je organických . To ďalšie, veľmi dôležité zistenie, prišlo až po jeho použití. Áno, áno! Má aj skutočný výsledný efekt, ako má správny kondicionér v popise práce! Vlasy šli ľahko rozčesať, strukturu mojich vlasov dokázal bez problémov uhladiť a výsledkom bol lesk a neelektrizovanie. A to všetko, nechaj sa líči, doslova za babku. Lahvička s objemom 200 ml stojí 2,31 €. Liter kondiciónera vyjde ešte výhodnejšie, na 9,62 € (v prepočte 1,92 € za 200 ml). No kúpa roka , čo vám poviem :).

Dá sa používať taký „raw“, surový, ako vám príde. Je neparfémovaný a bielej farby . Ale odporúčam si ho zdokonaliť podľa vlastných predstáv. Môžete doň pridávať napríklad:
– ďalšie prírodné oleje alebo iné hydratačné látky pre ešte lepší výživný účinok,
– esenciálne oleje pre vôňu podľa vašich predstáv,
– farbivá pre vizuálny efekt.

S olejmi to radšej nepreháňajte, pretože základ kondicionéra ich obsahuje sám o sebe veľa. Zároveň je takto vylepšený kondicionér (ako aj každý druhý) dobré neaplikovať úplne tesne k pokožke hlavy, aby vlasy alebo hneď spľasnuté a mastné. Ale vyšantiť sa dosýta môžete pri parfumácii :). Esenciálne oleje a vône už existujú od výmyslu sveta a viete si takto tento vlasový poklad pokaždým úplne originálne obmieňať. Kokosový, pomerančový, čokoládový, bylinkový? Alebo zapojte fantáziu a podľa chuti kombinujte ;).

RECEPT
Samotná výroba je vlastná taká milá hra s lahvičkami a pipetami. Potrebovať budete misku na vymiešanie tej dobroty, paličku alebo malú varešku na miešanie (ja používam drevené paličky), pipety a/alebo akékoľvek odmerky pre mini objem a finálnu lahvičku , v ktorej budete svoj výtvor skladovať. Ja si zvyknem namiešať vždy po 100 ml. Všetky nádobky a nástroje poctivo vydezinfikujte proti prípadným bacilom a môže sa experimentovať.

Cca 90 ml základu vylejem do misky a postupne, vždy čistou pipetou, pripridávam: 5 ml mandľového oleja, 2 ml keratínu a 2 ml ovseného proteínu . Myslím, že môj výber je pre vlásky hotová dokonalosť :). Mandľový olej ich výrazne vyživuje a dodáva im lesk. Údajne je aj prírodný stimulátor rastu vlasov. Keratín je tekuté zlato, jeho hlavnou zložkou je proteín, z ktorého sa skladajú ľudské vlasy, hĺbkovo regeneruje, dodáva silu a lesk, chráni vlas pri tepelnej úprave. Ovesný proteín má tiež podobnú chemickú strukturu ako naše vlasy, znižuje lámavosť, chráni ich a vyhlazuje.

Trošku zamícham, vezmem jednu kapsulu vitamínu E (to sú tie červené priesvitné guľôčky), narežem želatínový tvrdý obal a obsah nakvapkám do misky. Je to silný antioxidant a prírodný konzervant. Pre vôňu som si tentoraz zvolila EO borůvka (čučoriedka) . Čo sa týka množstva, ideálne je dať 5 kvapiek na 100 ml, ale prispôsobte citlivosti svojich čichových buniek.

Len tak, pre radosť, som pridala aj farby :). Jednu kvapku tekutý modrej a poprášila som to celé extraktom z červenej repy (tmavo ružový prášok na obrázku).

Na záver ostáva suroviny poriadne zamiešať, až vznikne hmota rovnomernej farby, ktorá vonia tak borůvkovo krásne a vyzerá ako čerstvý ovocný jogurt.

Potom už ľan pomocou nálevky prepašujem hotový kondicionér do lahvičky, a Voilá , hotovo! Všetky prísady aj pipety som kúpila spoločne so základom pre výrobu kondicionéra na Ecokoze. Najčastejšie si ho namiešam s EO Mäta kučeravá, skúšala som aj EO Červený pomeranč a teraz mám druhý krát borůvkový. Tak to vidím, že liter kondicionéra mi pri mojej spotrebe (1x do týždňa) vydrží pokojne aj na rok :).

Majte krásny deň! |

Autorka píše blog http://somethingbiotiful.blogspot.cz

Tento recept nájdete aj na blogu:
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko