Keď som hľadala DIY prírodný kondicionér na vlasy, dostala som sa poväčšinou k odporúčaniam na masky. Jogurtové, medové, majonézové, banánové a pod. Vymiešať čerstvé suroviny, hodiť na pár minút na vlasy a potom umyť šampónom. To je síce fajn, ale chcela som si vyrobiť "normálny" kondiš. Taký ten skutočný, vo fľaštičke, ktorý položím na poličku a je pripravený do služby kedykoľvek. Zvlášť potom, čo väčšina prírodných kondicionérov, ktoré som si kúpila, zlyhala. Spísali sme pre vás recept, ktorý máme vyskúšaný a jednoducho ho zvládne každý doma!
Prvou alternatívou je pracne si kondicionér "zostaviť". Nakúpiť zložku po zložke a mať základný prehľad z oblasti chémie, ako tieto suroviny spolu reagujú. V tomto bode som študent – laborant začiatočník. Ale príde ten čas! Druhým spôsobom, výrazne menej náročným, je použitie hotového základu. Ten vám ukážem dnes. Oficiálne sa tento zázrak volá "Základ pre výrobu vlasového kondicionéra, organic" a teda je, ako inak, prírodného charakteru. Žiadne silikóny, parabény, SLS, SLES, absolútne nič škodlivé v ňom nenájdete, práve naopak.
Dá sa používať taký "raw", surový, ako vám príde. Je neparfumovaný a bielej farby. Ale odporúčam si ho zdokonaliť podľa vlastných predstáv. Môžete do neho pridávať napríklad:
– ďalšie prírodné oleje alebo iné hydratačné látky pre ešte lepší výživný účinok
– esenciálne oleje pre vôňu podľa vašich predstáv
– farbivá pre vizuálny efekt
S olejmi to radšej nepreháňajte, pretože základ kondicionéra ich obsahuje sám o sebe veľa. Zároveň je takto vylepšený kondicionér (ako aj každý iný) dobré neaplikovať úplne tesne k pokožke hlavy, aby vlasy neboli hneď zľahnuté a mastné. Ale vyšantiť sa dosýta môžete pri parfumácii. :) Esenciálne oleje a vône už existujú od výmyslu sveta, a môžete si takto tento vlasový poklad zakaždým úplne originálne obmieňať. Kokosový, pomarančový, čokoládový, bylinkový? Alebo zapojte fantáziu a podľa chuti kombinujte. :)
RECEPT
Samotná výroba je vlastne taká milá hra s fľaštičkami a pipetami. Potrebovať budete misku na vymiešanie tej dobroty, prútik alebo malú varešku na miešanie (ja používam drevené paličky), pipety a/alebo akékoľvek odmerky pre mini objem a finálnu fľaštičku, v ktorej budete svoj výtvor skladovať. Ja si zvyknem namiešať vždy po 100 ml. Všetky nádobky a nástroje poctivo vydezinfikujte proti prípadným bacilom a môže sa experimentovať.
Cca 90 ml základu vylejem do misky a postupne, vždy čistou pipetou, pridávam: 5 ml mandľového oleja, 2 ml keratínu a 2 ml ovseného proteínu. Myslím, že môj výber je pre vlásky hotová dokonalosť. :) Mandľový olej ich výrazne vyživuje a dodáva im lesk. Údajne je aj prírodný stimulátor rastu vlasov. Keratín je tekuté zlato, jeho hlavnou zložkou je proteín, z ktorého sa skladajú ľudské vlasy, hĺbkovo regeneruje, dodáva silu a lesk, chráni vlas pri tepelnej úprave. Ovsený proteín má tiež podobnú chemickú štruktúru ako naše vlasy, znižuje lámavosť, chráni ich a vyhladzuje.
Trošku zamiešam, vezmem jednu kapsulu vitamínu E (to sú tie červené priesvitné guličky), narežem želatínový tvrdý obal a obsah nakvapkám do misky. Je to silný antioxidant a prírodný konzervant. Pre vôňu som si tentokrát zvolila čučoriedkový esenciálny olej. Čo sa týka množstva, ideálne je dať 5 kvapiek na 100 ml, ale prispôsobte citlivosti svojich čuchových buniek.
Len tak pre radosť som pridala aj farby. :) Jednu kvapku tekutej modrej a poprášila som to celé extraktom z červenej repy (tmavo ružový prášok na obrázku).
Na záver zostáva suroviny poriadne zamiešať, až vznikne hmota rovnomernej farby, ktorá vonia tak čučoriedkovo krásne a vyzerá ako čerstvý ovocný jogurt.
Potom už len pomocou lievika prepašujem hotový kondicionér do fľaštičky, a Voilá , hotovo! Najčastejšie si ho namiešam s mätovým esenciálnym olejom, skúšala som aj esenciálny olej Červený pomaranč, a teraz mám druhýkrát čučoriedkový. Tak to vidím, že liter kondicionéra mi pri mojej spotrebe (1x týždenne) vydrží pokojne aj na rok. :)
Majte krásny deň!