Prírodné repelenty - čo vás ochráni pred otravným hmyzom?

Prírodné repelenty - čo vás ochráni pred otravným hmyzom?
Svetlo, teplo, vlhkosť a telesný pach, to sú veci, ktorým hmyz ťažko odoláva. Niektorí z nás sú bohužiaľ doslova magnetom na komáre. Ak ste už unavení z neustáleho svrbenia, štiepancov a opuchov, čítajte ďalej, pomôžeme vám!Viac informácií
Suroviny pre tento receptEukalyptus citrónovýLevanduleTymianCitronelaTea tree olejGeraniumKlinčekŠkoricaNimbový olej
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Pre a proti repelentov s DEETom

Niektoré potvorky priťahuje pot a baktérie, iné zase oxid uhličitý alebo napríklad špecifický zápach rúk. Čo väčšinu protivného hmyzu, najmä komárov, spoľahlivo odradí, je látka DEET a repelenty, ktoré ho obsahujú. Avšak o DEETe vieme, že môže pôsobiť zdravotné ťažkosti a životnému prostrediu tiež práve neprospieva.

Pokiaľ cestujete do oblastí so zvýšeným rizikom výskytu komárov (či iného hmyzu), ktorí môžu prenášať nebezpečné choroby, je iste na mieste „chemický“ repelent s DEETom použiť. Ak ale zostávate v tom našom rybníčku, chodíte po horách, pracujete na záhrade alebo beháte po lúke, stojí za to vyskúšať prírodné alternatívy konvenčných repelentov, ktoré si s komármi a hmyzom zvládnu hravo poradiť.

Pre a proti prírodných repelentov

Prírodné odpudzovače hmyzu sú skvelé najmä pre osoby s citlivou pokožkou, pre deti, a tiež iste potešia domácich miláčikov, ktorým klasické repelenty väčšinou nerobia dobre.

Treba však myslieť na to, že výdrž prírodných repelentov je oveľa kratšia, než na ktorú sme zvyknutí u tých bežných. Preto, ak sa rozhodnete prírodné odpudzovače hmyzu vyskúšať, buďte dôslední a nezabúdajte zvolený repelent nanášať opakovane , najmä ak sa budete potiť, kúpať alebo ak budete na priamom slnku, ktoré spôsobí, že sa budú účinné látky rýchlo odparovať.

Prírodnými repelentmi sú z prevažnej väčšiny esenciálne oleje či silne aromatické za studena lisované oleje, ktoré je vždy nutné zriediť . Ak by ste ich, s tým najlepším úmyslom, naniesli na pokožku v ich čistej forme, mohli by ste si ublížiť.

Prírodné repelenty prakticky - ako, a čím riediť?

Prírodný repelent v spreji

Ak chcete repelent v spreji, účinné látky môžete skombinovať s kvetovou vode či hydrolátom, ktoré majú samy o sebe špecifickú hmyz-odháňajúcu arómu (výborná je napríklad vilínová voda), ale dobre poslúži aj voda obyčajná.

Všetci ale vieme, že olej a voda sa spolu nekamarátia a nemiešajú, preto je rozumné použiť látku, ktorá pomôže esenciálny olej vo vode rovnomerne rozptýliť, a zaistí tak, že si na pokožku neaplikujeme čistý esenciálny olej, ktorý by nás mohol popáliť, alebo iba čistú vodu, ktorá by nás pred ničím neochránila. Takou látkou je napríklad Solubol.

Solubol je úplne parádny prírodný bezalkoholový solubilizátor, ktorý má len veľmi miernu arómu, takže neovplyvní vôňu produktu, a ktorý je vhodný aj pre citlivú alebo detskú pokožku. Odporúčaný pomer esenciálneho oleja a Solubolu sa rôzni, nám sa najviac osvedčil pomer 1:4, teda na 1 kvapku esenciálneho oleja použijeme 4 kvapky Solubolu. Najprv vždy miešame esenciálny olej so Solubolom, a až vzniknutú zmes lejeme do hydrolátu alebo vody.

Olejový repelent

Pokiaľ túžite skôr po olejovej alebo maslovej konzistencii repelentu, ktorý do pleti votrite či vmasírujete, nie je nič jednoduchšie ako rozmiešať zvolený prírodný odpudzovač v zodpovedajúcom množstve obľúbeného nosného oleja (skvelý je napríklad kokosový, slnečnicový alebo jojobový olej) či v rastlinnom masle.

A teraz už k tomu najdôležitejšiemu! Čo sú tie zázračné odháňače?

Eukalyptus citrónový

Esenciálny olej z eukalyptu citrónového je asi najznámejším prírodným repelentom, ktorý sa s obľubou používa už od 40. rokov. Rastlina Eucalyptus citridora, teda eukalyptus citrónový, je veľmi unikátna vďaka vysokému množstvu látky citronellolu, ktorá tomuto druhu eukalyptu dodáva sviežu, citrusovú vôňu s tónmi gáfru a ruže. No a citronellol je práve tým, čo komáre a ďalšie potvorky naozaj neradi.

Čo s tým?

5 ml esenciálneho oleja z eukalyptu citrónového rozmiešajte v 100 ml slnečnicového oleja alebo pomocou solubilizéra dispergujte vo vode či vilinovom hydroláte. Aplikujte minimálne každé 2 hodiny a nepoužívajte pre deti mladšie ako 3 roky.

Levanduľa

Rozomnutá kvietka levandule rovnako ako levanduľový esenciálny olej vďaka obsahu linaloolu komárom vôbec nevonia. Že levanduľový esenciálny olej dospelých komárov odradí od náletu na kožu, potvrdili aj vedci, ktorí jeho účinnosť skúmali v štúdii s nahatými myškami. Levanduľa navyše uľavuje od bolesti, pôsobí antisepticky a antifungálne, takže sa levanduľový olej bude hodiť nielen na odháňanie hmyzu, ale aj na upokojenie a hojenie kože, pokiaľ by sa do vás nejaký ten hmyzák predsa len zahryzol.

Čo s tým?

Levanduľu si určite zasaďte do kvetináča na okno aj do záhonov okolo terasy alebo vonkajšieho posedenia. Kvietka potom rozdrvte a pomažte si nimi časti tela, ktoré komáre priťahujú, ako sú členky, krk a ruky. Levanduľový olej, ako jeden z mála esenciálnych olejov, môžete aplikovať priamo na kožu aj neriedený, alebo ho môžete nakvapkať na čistú vreckovku as jej pomocou olej vtierať do kože.

Tymian

Tymianový olej, podľa štúdie vykonávanej taktiež na nahatých myškách, je jedným z najlepších prírodných repelentov proti maláriovým komárom. Päťpercentný tymianový roztok aplikovaný na myšej koži zaistil týmto malým hlodavcom 91% ochranu proti komárom! A to už stojí za to!

Čo s tým?

Keď budete na záhrade robiť táborák alebo ohník, určite si na tymian spomeňte a vetvička tymiánu vhoďte do ohňa. Zaistí vám ochranu na celých 60 až 90 minút!

Na domáci tymiánový repelent zmiešajte 4 kvapky tymiánového esenciálneho oleja na každú čajovú lyžičku nosného oleja, napríklad olivového alebo jojobového. Ak by ste radšej sprej, zmiešajte 6 kvapiek tymiánového oleja s 24 kvapkami Solubolu a rozrieďte v 60 ml hydrolátu alebo vody.

Citronela

Citronelou vás v tomto zozname pravdepodobne neprekvapíme, že? :) Všetci poznáme citronelové sviece alebo záhradné olejové lampy či lúče s vôňou citronely. Citronelový esenciálny olej je skvelým a veľmi rozšíreným prírodným repelentom, preto ho nájdete vo väčšine "hotových" prírodných repelentov.

Výskumy ale zdôrazňujú, že treba citronelu aplikovať pravidelne av správnom množstve, potom je podľa niektorých štúdií dokonca podobne účinná ako DEET. Je tiež mať na pamäti, že citronela sa pomerne rýchlo odparuje, takže ak budete vyrábať citronelový repelent, naozaj nezabúdajte na jeho opakované nanášanie aspoň raz za hodinu.

Čo s tým?

Vyrobte si citronelové sviece a ozdobte si s nimi terasu alebo balkón. Citronelu kvapkajte do aromalámp, difuzérov alebo izbových sprejov a určite ju pridajte do svojho prírodného repelentu, nech už je jeho základ akýkoľvek.

Tea tree olej

Tea tree olej je pre svoje antibakteriálne a antivírusové účinky v týchto časoch doslova miláčikom národa. A bude ešte väčším, pretože tea tree olej podľa nových štúdií účinkuje aj ako efektívny prírodný repelent. Repelenty obsahujúce tea tree olej sú podľa praktických testovaní účinné proti komárom, muškám, muchám a hryzavým pakomárom.

Geranium

Esenciálny olej z pelargónie čiže gerania obsahuje skvelú kombináciu látok odpudzujúcich komáre. Nájdeme v ňom už spomínaný linalool, citronellol a geraniol. Prírodné repelenty s obsahom geraniolu vykazujú ochranu proti komárom na dve až štyri hodiny (záleží na druhu komára).

Čo s tým?

Okenné rámy si vyzdobte truhlíkmi s muškátmi, a esenciálny olej z gerania používajte do aromalámp či difuzérov. Rozptyľte ho do obľúbeného nosného oleja, napríklad mandľového, a aplikujte na kožu. Nielen, že vás ochráni pred náletmi nenechavého hmyzu, ale navyše odoženie nervozitu a stres. Pokiaľ budete vyrábať prírodný repelent, určite geranium nevynechávajte.

Klinček

Podľa vedcov je klinček jednou z najlepších rastliniek, čo sa odháňania komárov týka. Štúdia ukázala, že topicky aplikovaný klinčekový olej poskytuje stopercentnú ochranu na 120 až 250 minút. Avšak treba brať na vedomie, že klinčekový olej je veeeeelmi silný a ak ho chceme aplikovať na kožu bezpečne, je potrebné ho rozriediť, čím sa pravdepodobne percento účinnosti zníži alebo sa skráti doba pôsobenia.

Čo s tým?

Klinčekový olej kvapkajte do aromalámp, vyrobte si z neho sviečky, alebo ho rozrieďte v oleji či vo vode. Ak budete vyrábať prírodný repelent z viacerých druhov olejov, klinčeky do neho rozhodne zaraďte!

Škorica

Škorica je oveľa viac ako korenie na štrúdľu! Taiwanská štúdia ukázala, že škoricový olej dokáže efektívne zabiť komárie vajíčka a proti dospelým komárom pôsobí ako účinný repelent.

Čo s tým?

Škoricový olej je veľmi silný a koncentrovaný vie pekne podráždiť pokožku, preto ho treba dobre rozriediť. Odborníci sa zhodujú, že jednopercentný škoricový roztok je dostatočne účinný. Štvrť lyžičky škoricového oleja (asi 25 kvapiek) zmiešajte s lyžičkou Solubolu a potom rozrieďte v 120 ml kvetovej vody (super bude verbenová) alebo obyčajné destilky. Prelejte do fľaštičky s rozprašovačom a striekajte podľa ľubovôle na oblečenie (u detí vždy, dospelí môžu aplikovať priamo na kožu), na čalúnený nábytok či obliečky, do priestoru v domácnosti a všade inde, kde je komárom vstup zakázaný.

Nimbový olej

Nimbový olej je zázrak (celý článok o ňom nájdete tu). Bohužiaľ dosť zapácha, a to nielen komárom a hmyzu, ale aj nám, ľuďom… :) Štúdia vykonávaná v Etiópii ale ukázala, že nimbový olej pôsobí ako skvelý prírodný repelent (70% ochrana po dobu 3 hodín), preto radíme, prehryznite jeho "vôňu" a do olejového repelentu ho určite pridajte. Ak navyše pridáte esenciálne oleje, možno si nevôľujúceho nimbového zápachu ani nevšimnete.

Čo s tým?

Nimbový olej je vynikajúci do domácej prírodnej antiparazitnej kvapôčky pre domácich miláčikov (ktorú môžete aplikovať aj na seba :). Nimbový olej tiež môžete zmiešať so svojim obľúbeným krémom alebo maslom a aplikovať na pleť, odradíte tak komáre, a navyše budete mať čistú pleť, pretože nimba je neprekonateľná v boji s akné.

Na čo dávať pozor!

Esenciálne oleje (okrem levanduľového) nikdy nenanášajte na pleť v neriedenej forme! Vždy ich rozptyľte v nosnom oleji. Odporúčané orientačné množstvo je 3-5 kvapiek esenciálneho oleja na 30 ml nosného základového oleja.

Esenciálne oleje nie sú FDA uznané ako "naozajstné" repelenty. Preto, ak budete cestovať do krajín, kde sa budete stretávať s hmyzom prenášajúcim závažné ochorenia, vždy radšej voľte "chemické" repelenty.

Esenciálne oleje (ako všetko ostatné) môžu spôsobovať alergické reakcie. Pokiaľ teda budete experimentovať a skúšať nový druh esenciálneho oleja alebo domáceho produktu, vždy prípravok najprv otestujte v malom množstve na malej ploche kože a počkajte hodinu až dve, či sa neobjavia začervenanie alebo pocity pálenia či svrbenia.

Čo si z toho odniesť?

Výskumov zaoberajúcich sa prírodnými surovinami, ktoré účinne odpudzujú komáre, stále pribúda. Čo je skvelá správa pre všetkých, ktorí sa snažia vyhýbať "zbytočným toxínom", ale hlavne pre tehotné a dojčiace ženy, osoby s citlivou pokožkou a pre malé deti. S prírodnými repelentmi sa nebojte experimentovať (vždy ale dodržujte odporúčané bezpečnostné opatrenia!), hľadajte a skúšajte, čo ako pôsobí a čo ako dobre funguje. Je to zábavná a náučná cesta, ako zostať bez štípancov, opuchov a svrbenia!

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko