Prírodné farby na veľkonočné vajíčka – zo surovín, ktoré máte v špajze

45 min
Jednoduché
Prírodné farby na veľkonočné vajíčka – zo surovín, ktoré máte v špajze
S cibuľou už asi nikoho neprekvapíme, ale vedeli ste, že si svoje veľkonočné vajíčka môžete nafarbiť aj za pomoci červenej repy, špenátu, čučoriedok, červenej kapusty alebo napríklad kurkumy?Viac informácií
Suroviny pre tento recept1 lyžica sušenej červenej repy1 polievkové lyžice kurkumy1 lyžica sušeného špenátu
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Veľká noc!

Veľká noc je za dverami! To znamená chystanie nádielok, posilňovanie sedacích svalov, aby zvládli tú záťaž nemilosrdných korbáčov, ale hlavne farbenie veľkonočných vajíčok.

A čo tak tento rok Veľká noc pojať v trochu rozumnejšom a prírodnejšom štýle? Pre väčšinu detí je tento sviatok hlavne o kope sladkostí, ktoré môžu pár dní v roku tláskať so zvolením mamičky a tatíčka, pretože sú predsa Veľká noc. :) Ale tak by to predsa nemuselo byť! Čo dať dôraz na význam Veľkej noci, namiesto rozprávky dieťaťu večer povedať, čo že to vlastne Veľká noc je a prečo sa oslavuje, ale treba ho tiež nalákať k nejakému tomu pečeniu zdravých mlskov (napríklad domáce müsli tyčinky s orechmi a sušeným ovocím) a tvorenia. Napríklad pri farbení veľkonočných vajíčok, čo je úžasná príležitosť, ako stráviť čas spoločne.

Koniec vrecúškam plných žiarivých farieb

Už každý rok nemusíte kupovať farebné vrecúška s umelými farbivami, ktoré síce vášmu vajcu dajú až neuveriteľne žiarivú farbu, pri ktorých okrem nie práve prírodných obsahových hodnôt nájdete aj iné nevýhody. Určite ste každý rok museli po použití týchto farbív na vajíčka na hubku poriadne pritlačiť, aby vám tá omylom odkvapnutá farbička vôbec pustila zo snehobielej kuchynskej linky.

No, tak také starosti môžete pustiť s prírodným farbením vajíčok k vode. Navyše je prírodné farbenie vajíčok oveľa nápaditejšie ako jednoduché vysypanie obsahu vrecúška do octovej vody. S týmto sa totiž musíte trochu pohrať, preto na takú zábavnú a kreatívnu činnosť určite zlákate aj svoju ratolesť!

Ale nech to chytí!

Je jasné, že všetci chceme, aby farbička na vajíčko chytila čo najlepšie. Na to máme pre vás dve rady.

Po prvé – a to vás zrejme nijako neprekvapí – snažte sa splašiť vajíčka biele. Nie vždy máme to šťastie ich zohnať, ale s bielymi vajíčkami toho zvedieme oveľa viac. Nám sa to pri fotení nepodarilo, takže sú vajíčka chytené skôr do tónov zemitých namiesto do tých jemnejších, pastelových a jarne ladených. Rozhodne nám to ale neva!

Po druhé si každé vajíčko pred farbením pekne odmastite, stačí namočiť malú handričku do octu a celé vajíčko s ňou pekne očistiť. Na riadne odmastené vajíčko totiž farba chytí lepšie a vyhnete sa aj zbytočným nerovnomerným svetlejším fliačikom, ktoré sa na zafarbených vajíčkach spravidla objavujú. Všetky asi vychytať úplne nejde, ale niektoré z týchto fliačikov sú spôsobené práve mastnotou, ktorú je možné s octovou handričkou pekne zredukovať.

A kým sa do celej veci pustíme, ešte si nesmieme odpustiť malú poznámečku – pokiaľ pre vás sú veľmi výrazné až krikľavé farby veľkonočnou nevyhnutnosťou, potom prírodné farbenie vajíčok asi nesplní vaše predstavy. S prírodnými farbivami prirodzene nemožno dosiahnuť také sýte farby, ako s umelými farbivami. Výsledné farbičky sú jemnejšie, svetlejšie ... No skrátka a dobre prirodzenejšie!

Ako na to?

Tentokrát si výnimočne najskôr povieme postup práce a až potom ingrediencie, pretože postup bude vždy takmer rovnaký, akurát ingrediencie sa budú meniť podľa jednotlivých farieb. Každopádne natvrdo uvarené vajíčka, ocot a zaváracie poháre budeme potrebovať vždy.

Najskôr dáme variť vo vode surovinu vybranú na farbenie vajíčok. Vo chvíli, keď zmes začne vrieť, stiahneme plameň a necháme všetko variť minimálne 15 minút, ale pokojne až celú hodinku, dve. Záleží na tom, ako veľmi sýtu farbu chceme. Niekto preferuje jemné pastelové farby - na tie postačí variť zmes tak tú štvrťhodinku až dvadsať minút. A logicky platí, že čím dlhšie budete zmes variť, tým tmavšiu farbu dosiahnete. A podľa nás ten najlepší variant: suroviny v hrnci jednoducho necháme tak dlho, aby sme ich uvarené mohli použiť – teda zjesť – zbytočné plytvanie neberieme! :)

Po uplynutí požadovaného času varenia necháme zmes vychladnúť približne na izbovú teplotu, potom ju cez sitko či sitko prelejeme do pripravených sklenených zaváračiek, v ktorých budeme vajíčka farbiť. Do každého pohára si pridáme vždy aspoň 1 lyžicu octu a riadne rozmiešame.

Natvrdo uvarené vajíčka vložíme do farebných roztokov, uložíme ich do chladničky a necháme ich tam aspoň niekoľko hodín. Na dosiahnutie čo najintenzívnejšej farby ich môžeme nechať v roztokoch aj cez noc (to ale neodporúčame napríklad pri repe, v ktorej vajíčka po dlhšej dobe chytajú skôr do šedo-hneda).

A teraz tá najdôležitejšia otázka – aké farby dosiahneme s akými surovinami?

RUŽOVO šedá s repou

Ak chcete medzi svojimi vajíčkami mať aj ružovoučké kúsky, skúste určite červenú repu!

Čo je na to potrebné?

- 2 hrnčeky olúpanej a nastrúhanej červenej repy (alebo lyžice sušenej červenej repy)

- 2 hrnčeky vody

- 1 až 2 polievkové lyžice octu

MODRÁ či ZELENÁ s fialovou kapustou

Do zeleno-modra vám chytia vajíčka hnedá, biele vajíčka budú krásne modré.

Čo je na to potrebné?

- 2 hrnčeky najemno nakrájanej fialovej kapusty

- Toľko vody, aby v hrnci asi o 1 centimeter presahovala kapusta

- 1 až 2 polievkové lyžice octu

ŽLTÁ s kurkumou

Náš favorit! Ako slniečko hrejivá farba kurkumy sa dá využiť aj pri farbení vajíčok! Na biele vajíčka kurkuma chytí úplne nádherne, budú žiarivo žlté, hnedé vajíčka budú skôr okrové či dozlatista.

Čo je na to potrebné?

- 1 polievkové lyžice kurkumy

- 2 hrnčeky vody

- 2 polievkové lyžice octu

ORANŽOVÁ či VÍNOVÁ s cibuľou

Farbenie veľkonočných vajíčok s cibuľou nie je žiadnou novinkou, určite vás to učili napríklad vaše mamičky alebo babičky. Ale klasika neprestáva byť moderná nikdy! Farba môže ísť od oranžovej až k hnedej, hnedé vajíčka vám skôr chytia tmavo hnedo, biele vajíčka budú zase viac dooranžova.

Čo je na to potrebné?

- 2 hrnčeky cibuľových šupiek

- Dostatok vody na to, aby v hrnci voda šlupky presahovala približne o 1 cm

- 1 až 2 polievkové lyžice octu

MODRÁ s čučoriedkami

Pri výrobe tejto farbičky pravdepodobne nikto neodolá a uzobne nejakú tú šťavnatú čučoriedku. Farviete ale radšej biele vajíčka, pretože na hnedých táto farba nie je tak zreteľná. My sme kvôli prílišnému uzobávaniu a nedostatku bielych vajíčok tento rok čučoriedkovú farbu vynechali, preto ju na fotkách nehľadajte.

Čo je na to potrebné?

- 2 hrnčeky čerstvých čučoriedok

- 2 hrnčeky vody

- 1 až 2 polievkové lyžice octu

Zelenkavá so špenátom

So špenátom dosiahnete akúsi zelenkavú farbu. Nie je práve výrazná, takže opäť - voľbou číslo jedna sú určite biele vajíčka, na ktorých farba lepšie vynikne.

Čo je na to potrebné?

- 1 lyžica sušeného špenátu / 2 hrnčeky čerstvých lístkov špenátu

- 2 hrnčeky vody

- 1 až 2 polievkové lyžice octu

Lesk ako blesk!

Vajíčka, ktoré sú zafarbené týmito prírodnými farbivami, majú sklon k akémusi matnému vzhľadu. Oveľa lepšie však vyzerá krásne lesklé, ako jablko blyštivé vajíčko. Stačí vziať medzi prstami málinko kokosového tuku, pomôcť si poprípade aj nejakou malou handričkou, a krásne vajíčko naleštiť. Koleďníci sa o neho pobijú!

A aké sú Vaše najobľúbenejšie prírodné metódy na farbenie alebo zdobenie vajíčok?

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, Facebooku a Instagrame, nech Vám neutečú naše ďalšie návody a tipy. A preskúmajte aj náš nový ekokozí receptár, kde môžete jednoducho získať zľavu na eshop.

Suroviny
1 polievkové lyžice kurkumy
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko