Prírodne farbené vianočné mydlo so slivkovou vôňou – ako vyrobiť mydlo z mydlovej hmoty

45 min
Pre pokročilých
Prírodne farbené vianočné mydlo so slivkovou vôňou – ako vyrobiť mydlo z mydlovej hmoty
Jednoduché, napriek tomu veľmi pôsobivé vianočné mydlá z mydlovej hmoty farbené prírodným práškom alkanna, čiernym uhlím a rozložiteľnými glittermi, voňajúce po slivke a kvapke vanilky.Viac informácií
Suroviny pre tento recept400g mydlovej hmoty s bambuckým maslom350g transparentnej mydlovej hmoty1-2 polievkové lyžice alkanna prášku1 čajová lyžička aktívneho uhlia6g kozmetickej vône Japonská slivka2g kozmetickej vône VanilkaBioglitter modráZáklad na výrobu parfumuSilikónová forma na mydlo KvietkyFľaštička s rozprašovačom
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Čarovný čas Vianoc je zase tu, jupí! Láka na tvorenie, odpočívanie, užívanie si spoločného času s rodinou a vymýšľanie zmysluplných darčekov, ktoré našich milých potešia pod stromčekom. Výroba mydielok z mydlovej hmoty v sebe vie spojiť všetko vyššie spomínané, a preto ich máme všetci tak radi!

Ich výroba je jednoduchá, napriek tomu zábavná a výsledok veľmi elegantný až sofistikovaný. Očarí každého, komu spočinú v dlani. Nádherné tmavo vínové až čierne mydlá v sebe schovávajú iba prírodné farby a úplne rozložiteľné glittery. Pripomínajú zimnú polnočnú oblohu a vonia po sladkých slivkách s jemne dymovým nádychom vanilky.

Na fotkách sa vzory trochu schovávajú, ale v skutočnosti v každom mydielku uvidíte dve rôzne farby jemne medzi sebou preplávajúce a tvoriace krásne štruktúry a viery.

Používame totiž dve rôzne mydlové hmoty – mydlovú hmotu s bambuckým maslom, ktorá je biela a krémová, a transparentnú mydlovú hmotu bez SLS, ktorá je bez farby a priehľadná. Zafarbíme ich úplne prírodne. Bielu hmotu vínovo fialovým alkanna práškom, čo je rozomletý koreň kamejníka farbiarskeho, ktorý sa na farbenie kozmetiky používa už od staroveku, a vyrobíme si tak temne fialovú krémovú. Z priehľadnej transparentnej hmoty vytvoríme čiernu pomocou aktívneho uhlia, ktoré navyše prispeje aj svojimi exfoliačnými účinkami. Aby sa mydielka trblietali, do hmôt s pokojným svedomím prisypeme bioglittery, ktoré sa v odpade úplne rozložia a nezostane po nich ani stopa. Do vínovej hmoty sa parádne hodia fialové a modré bioglittery, do tmavej hmoty sú fantastické bioglittery čierne.

Farbu mydielok aj slávnostnú atmosféru zimných dní skvele podčiarkne vôňa sviežo sladkej japonskej slivky a dymovej sladkastej vanilky. Aký budú mať hotové mydlá tvar a veľkosť, je úplne na vás, my sme siahli po kvetinovej silikónovej forme, a sme nadšení. Kvetinové mydlá výborne padnú do ruky a reliéf je úchvatný.

Elegantné mydlá Polnočná slivka budú skvelým darčekom a ich výroba vás určite poteší a spestrí adventné obdobie. Veľmi si ju užite!

Vianočné mydlá z mydlovej hmoty – Polnočná slivka

Na 6 mydiel v kvetinovej forme (750 gramov mydla)

Čo je na to potrebné?

- 400 gramov mydlovej hmoty s bambuckým maslom

- 350 gramov transparentnej mydlovej hmoty

- 1-2 polievkové lyžice alkanna prášku

- 1 čajová lyžička aktívneho uhlia

- 6 gramov kozmetickej vône Japonská slivka

- 2 gramy kozmetickej vône Vanilka

- Bioglittery čierna, fialová, modrá

- Základ pre výrobu parfumu

- Silikónová forma na mydlo Kytičky

- Fľaštička s rozprašovačom

Ako na to?

Na tácku si pripravte formu na mydlo. Do fľaštičky s rozprašovačom si nalejte trochu základu na výrobu parfumu.

Mydlové hmoty si rozkrájajte na asi centimetrové kocky. Rozkrájanú bielu mydlovú hmotu nasypte do jednej žiaruvzdornej nádoby. Kocky transparentnej mydlovej hmoty nasypte do druhej žiaruvzdornej nádoby. Nádoby voľte ideálne také, z ktorých sa vám tekutá hmota bude dobre vylievať do foriem.

Potom si pripravte farbivá. V jednej miske rozmiešajte alkanna prášok a fialový a/alebo modrý bioglitter približne s jednou až dvoma polievkovými lyžicami základu na výrobu parfumu (=vysokopercentný alkohol). V druhej mištičke rozmiešajte čierne uhlie a čierny bioglitter so základom na výrobu parfumu. Vzniknú hutnejšie pigmentované pasty, ktoré použijete za chvíľu.

Vrátime sa k mydlovým hmotám. Nádoby s mydlovými hmotami vložte do mikrovlnky a na menší výkon po krátkych intervaloch (cca 30 sekúnd) ohrievajte. Dôkladne kontrolujte, že sa hmota nezačne variť. Pokiaľ mikrovlnú rúru nemáte alebo nechcete používať, nechajte mydlové hmoty rozpúšťať vo vodnom kúpeli. Proces bude dlhší, ale pokojnejší.

Keď sú hmoty tekuté, vyberte nádoby z mikrovlnky a do bielej hmoty vmiešajte pripravené vínové farbivo, do transparentnej hmoty vmiešajte čierne farbivo.

S oboma hmotami sa snažte stále aspoň jemne miešať, aby sa na povrchu nevytvoril škralúp. Pokiaľ by hmota stuhla, šupnite ju späť do mikrovlnky.

Až budú obe hmoty zafarbené, do jednej zamiešajte vôňu japonskej slivky, do druhej vôňu vanilkovú.

Pripravenú formu rýchlo postriekajte základom na výrobu parfumu v rozprašovači. Do každej formičky striedavo nalievajte jednu a druhú farbu mydlových hmôt. Čím rýchlejšie za sebou budete hmoty liať, tým skôr sa vám farby zmiešajú, čím väčšie budú oneskorenia medzi nalievaním farieb do foriem, tým viac bude jednotlivé farby oddelené. Obe techniky tvoria krásne štruktúry, ani s jednou neurobíte chybu. Pokiaľ by ste chceli farby premiešať viac, siahnite po špajli a hmoty zamiešajte do seba, ako keď pečiete mramorovú bábovku.

Akonáhle budete mať formičku naplnenú a budete spokojní so vzhľadom mydiel, ihneď ich povrch prestriekajte základom na výrobu parfumu - zaistí, že na mydle nebudú bublinky a povrch bude krásne lesklý a hladký.

Mydlo nechajte tuhnúť asi hodinu (v zime pri okne stačí asi 20 minút).

Až budú mydlá tvrdé, vylúpnite ich z formy a vložte do vzduchotesných obalov. Ideálne je každé mydlo zabaliť do potravinárskej fólie tak, aby k nemu nemohol vzduch a vlhkosť. A je to!

Suroviny
400g mydlovej hmoty s bambuckým maslom
350g transparentnej mydlovej hmoty
Novinka
Krájaná mydlová hmota transparentná, 1 kg

Krájaná mydlová hmota transparentná, 1 kg

6,36 EUR
Tento produkt sa nedá zakúpiť
1-2 polievkové lyžice alkanna prášku
1 čajová lyžička aktívneho uhlia
6g kozmetickej vône Japonská slivka
2g kozmetickej vône Vanilka
Vanilka, 10 ml

Vanilka, 10 ml

2,36 EUR
Základ na výrobu parfumu
Silikónová forma na mydlo Kvietky
Fľaštička s rozprašovačom
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko