Nie ste sami. Je to bežné, stáva sa to výrobcom začiatočníkom aj skúseným pardálom. Prečo sa to deje, ako tomu predísť a ako to prípadne spraviť?
Čo to je tá krupica a ako spoznám, že je niekde chyba?
Pokiaľ si túto otázku pokladáte, pravdepodobne vždy išlo všetko podľa plánu! Krupicu alebo dokonca hrudky v masloch, balzamoch či mastiach totiž väčšinou spozorujeme voľným okom – pripomína malé biele korálky alebo v niektorých prípadoch aj pleseň (ktorá v bezvodom produkte ale vyrásť nemohla). A keď takýto produkt použijeme, tak už rozhodne vieme, že sa niečo nevydarilo. Namiesto hladivého hodvábneho pocitu na pokožke môžeme cítiť piesok, múku alebo spomínanú krupicu, ktorá sa síce po zahriatí a dôkladnom rozotrení stráca, napriek tomu ale nanášanie nie je nič príjemné.
Pozor: Ak pozorujete viditeľné matné tuhé nepriehľadné kúsky v tekutej olejovej zmesi namiesto tuhého produktu (masla, balzamu, masti), problém bude skôr v neprimerane vysokej teplote rozpúšťania masiel pri výrobe. Krupica, o ktorej v tomto článku hovoríme, je v tuhých kompaktných výrobkoch.
Čia je to chyba?
Rozhodne nie vaše. Vinníkom je v 95 percentách prípadov bambucké maslo. A pozor, občas sa bambucké maslo schováva aj v iných surovinách, kde ho človek nečaká – napríklad v masle olivovom, avokádovom masle alebo v tom orechovom – a problém môže spôsobiť aj pri použití týchto masiel.
Bambucké maslo toho vie mnoho, a preto tvorí základ množstva výrobkov. Tie, ktoré najčastejšie podliehajú krupičkovaniu alebo múčnatosti, sú už spomínané telové maslá (šľahané aj nešľahané), masti, balzamy na pery alebo ďalšie bezvodé výrobky obsahujúce bambucké či iné mäkké maslo (čo je mäkké maslo?) v akejkoľvek podobe.
Prečo sa to stalo?
Výrobok je múčnatý, pretože pri výrobe nehanbil správnym spôsobom alebo pretože v teplom prostredí (napríklad v lete na slnku alebo v kabelke položenej blízko kúrenia) zmäkol či dokonca úplne roztopil a potom zatuhol v podmienkach veľmi vzdialených ideálu.
Tuky, s ktorými pracujeme pri výrobe domácej kozmetiky, sú tvorené rôznymi mastnými kyselinami, ktoré majú rôzne vlastnosti, schopnosti a účinky na pleť. Tekuté tuky, teda oleje, sú tvorené prevažne mastnými kyselinami s nízkym bodom topenia – preto sú oleje bežne v izbovej teplote tekuté. Tuhé tuky, teda maslá, tvoria najmä mastné kyseliny s vyšším bodom topenia – preto sú maslá za normálnej teploty tuhé.
Pri miešaní kozmetiky väčšinou miešame práve maslá s olejmi, tuky tvorené mastnými kyselinami s odlišnými teplotami topenia. Naraz ich zahrejeme a potom ochladíme, čím vytvoríme jednoliatu zmes.
Niekedy sa, bohužiaľ, tuky s vyšším bodom topenia rozhodnú, že sa spoja len s "kamarátmi" podobných vlastností a stuhnú si jednoducho skôr ako ďalšie tuky zo zmesi, ktoré potrebujú na stvrdnutie nižšiu teplotu. V našom výrobku sa to prejaví tvrdými, pieskovými, múčnymi alebo krupicovými kúskami či hrudkami a inou než predpokladanou konzistenciou – pretože všetko nie je spojené a zjednotené a nefunguje, ako má.
Čo teda s tým?
Najjednoduchšou a vcelku spoľahlivou záchranou je opatrné a veľmi nežné znovu-zahriatie zmesi. Vo vodnom kúpeli. Za nízke teploty. To je dôležité.
Zahrievame veľmi jemne – na odkrupicovanie to stačí, a navyše tak žiarom neznehodnotíme vitamín E, esenciálne oleje alebo vône či iné použité látky, čo nemajú rady horúco.
Takže! Pripravte si vodný kúpeľ, do žiaruvzdornej mištičky so silnejšími stenami vyškrabnite všetku (krupicovú) zmes a nechajte za nízke teploty ohrievať tak, aby voda vo vodnom kúpeli nebublala, iba tvorila paru. Pokiaľ budete šľahať, dobre zvoľte nádobu. Zmes v miske miešajte a snažte sa rozbiť všetky hrudky. Celý proces zahrievania netrvá dlho, pretože všetko bude topiť rýchlejšie ako pri pôvodnej výrobe.
Akonáhle je rozpustených asi 90% zmesi, misku vyberte a stále miešajte (zvyšok "dôjde"). Keď je všetko tekuté, nechajte zmes vychladnúť správnym spôsobom tak, aby sa nám krupice či hrudky nevytvorili znova.
Správny spôsob chladnutia (pri výrobe prvotnej aj záchrannej)
Záleží na tom, čo vyrábame, ale ak si niečo trúfneme zovšeobecniť, tak to, že správne chladnutie prebieha pri aspoň čiastočnom pohybe (=miešanie, šľahanie, mixovanie). Tým, že zmes budeme pri chladnutí udržiavať v pohybe, mastným kyselinám veľmi zjednodušíme spojenie so všetkými kamarátmi.
Najosvedčenejší spôsob chladnutia a vhodná doba preliatia do obalu (pri výrobe prvotnej aj záchrannej)
Kedy zmes naliať do obalu? Keď vytvoríme tzv. stopu. To je pre väčšinu formulácií parádny čas na premiestňovanie do nádobiek, v ktorých chceme výrobok uchovávať.
Ešte keď sa zmes na platni zahrieva vo vodnom kúpeli, pripravte si KÚPEĽ ĽADOVÚ = do hrnca alebo veľkej misy vhoďte niekoľko kociek ľadu a zalejte ich studenou vodou.
Keď je ohrievaná zmes tekutá, vyberte misku z horúceho vodného kúpeľa a nechajte – za stáleho miešania – pár minút vychladnúť tak, aby teplotný šok nespôsobil prasknutie misky, potom misku presuňte do ľadového kúpeľa. Zmesou stále miešajte a pravidelne stierajte rýchlejšie tuhnúcu zmes okolo stien misy. Veľmi dobre sa na to hodí silikónová stierka. Pokiaľ by ste mali pocit, že zmes tuhne veľmi rýchlo, z ľadového kúpeľa ju vytiahnite, chvíľu miešajte na linke, a potom opäť šupnite do ľadového kúpeľa.
Stále miešajte, kým nie je zmes dostatočne tuhá a netvorí stopu – to spoznáte tak, že keď zdvihnete stierku az nej stečie časť masla na povrch zmesi, zanechá to na ňom na chvíľu akúsi viditeľnú cestičku – je to podobné, ako keď robíme puding a lejeme ho do misky.
Akonáhle vidíme stopu, môžeme prelievať do vybraných obalov.
TIP
Pokiaľ do produktu pridávate mica prášky alebo iné sypké aditíva, nasypte ich do zmesi až po vytvorení stopy – oveľa lepšie sa vám budú rovnomerne rozmiešavať a nevytvoria hrudky!
Preliate a pripravené na kompletné stuhnutie necháme buď na linke, alebo šupneme do chladničky – to záleží na formulácii, ktorú vyrábame a treba to skúsiť. Vo väčšine prípadov ale platí, že telové maslá radšej chladničku, mastičky zase lepšie chladnú pri izbovej teplote.
Pokiaľ vyrábate alebo zachraňujete maslo šľahané, šľahajte podľa návodu TU alebo nechajte zmes v chladničke úplne stuhnúť a šľahajte opäť v ľadovom vodnom kúpeli.
Ako zabrániť krupici v masloch, mastiach, balzamoch v budúcnosti?
Dodržujte správne spôsoby chladnutia a prelievania, ako je popísané vyššie. A nevzdávajte sa, naopak! Žiadny učený z neba nespadol a čím viac domácich produktov vyrobíte, tým lepšie budete mať oko na odhadnutie ideálnej stopy a teploty tuhnutia. Dobré je tiež dodržiavať pomery, postupy a návody tak, ako sú uvedené - sú totiž preverené. :)
Dbajte na správne spôsoby skladovania. O svoje výrobky sa starajte – nenechávajte ich na priamom slnku, v rozpálenom aute alebo v taške pri kúrení. Keď ich necháte rozpustiť, oplatí vám to tým, že zatuhnú, ako sa im zachce… čo väčšinou nie je tak, ako chcete vy.
Preformulujte formuláciu. Mäkké maslá, a najmä to bambucké, sú na krupicovatenie náchylné. Pokiaľ sa vám s nimi nedarí, skúste ich vymeniť. Občas tiež môže pomôcť do receptúry pridať vosk!
Prajeme čo najmenej krupice vo výrobkoch!