Prečo povedať nie bežným opaľovacím krémom?

Prečo povedať nie bežným opaľovacím krémom?
Tiež pozeráte na všetky tie farebné a letom voňajúce fľaštičky s opaľovacím krémom s miernou neistotou a nedôverou? Ich potenciálna škodlivosť sa preberá a popiera deň čo deň, nie je to však téma, na ktorú by išlo zaujať jednostranný pohľad. Ako to teda s tými chemickými opalovákmi je?Viac informácií
Suroviny pre tento receptOxid zinočnatýOxid titaničitý
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

S najväčšou pravdepodobnosťou ste o škodlivosti chemických opaľovacích krémov niekedy už počuli – či už od ekologicky zmýšľajúcich známych, alebo v televízii alebo rádiu… So stále väčším sústredením sa na šetrný spôsob života sa aj táto téma neustále objavuje v médiách, takže už vám zrejme tiež niekoľkokrát preletelo mysľou. Problém je, že vzniká aj dosť rôznorodá kopička mýtov o chemických opaľovacích krémoch, odborníci zastávajú odlišné názory, a tak niet divu, že sme občas zmätení a nie sme si istí, čomu ďalej veriť.

Dôležité je nedávať iba na radu kamarátky, ktorá to zase počula od inej kamarátky, ale poriadne danú tému preskúmať, a až potom sa rozhodnúť, ako sa budete o svoju pleť v lete starať, a čo vyhovuje najlepšie práve vám. My sme sa pokúsili zhrnúť tie najdôležitejšie hľadiská a fakty za vás, aby ste si mohli urobiť nejaký trochu ucelenejší obrázok. Tak poďme na to!

Príroda trpí alebo Zabijak menom oxybenzon

Toto je určite dôvod číslo jedna, prečo používanie chemických opaľovacích krémov prehodnotiť. To, že nie sú tieto opaľovacie krémy zdravé pre nás, je jasné ako facka, ale samozrejme je lepšie sa namazať týmto, než sa nemazať vôbec. Avšak keď skočíte celé namastenie opalovákom do mora, dôsledky sú ďalekosiahle.

Najväčším problémom opaľovacích krémov je látka zvaná oxybenzón, čo je umelo vytvorená chemická zlúčenina, ktorej poslanie je jednoznačné - pohlcovať UV žiarenie. Túto látku nájdeme okrem iného aj v niektorých iných kozmetických výrobkoch (napr. v lakoch na vlasy), ale aj v oblečení či tlačových farbách – farebné tričká alebo noviny potom tak rýchlo nevyblednú.

Pri morských plážach sa však dostáva do vody neuveriteľné množstvo tejto látky a "dusí" a zabíja stovky až tisíce rokov staré koralové útesy. Tieto útesy sú preslávené svojou farebnosťou, ktorú im poskytuje symbiotický život s morskými riasami, ale práve farebnosť vinou oxybenzónu postupne stratí. Táto látka spôsobuje koralom stres, preto sa potom zbavujú rias na svojom povrchu. Najskôr len stratí farbu, ale neskôr sa „udusí“ , pretože už od rias nedostávajú kyslík. To je skutočný, hmatateľný a viditeľný dôkaz toho, ako veľmi je oxybenzón nebezpečný. Krajiny, ktorých sa tieto škody na koralových ostrovoch týkajú, našťastie problém riešia – napríklad Havajské ostrovy, Panenské ostrovy, tichomorský štát Palau či floridský ostrov Key West zavádzajú zákaz opaľovacích krémov, ktoré ako UV filter využívajú práve oxybenzón.

A nejde iba o koraly - oxybenzón a iné látky, ktoré sú obsiahnuté v chemických opaľovacích krémoch, môžu narobiť škody aj u iných morských tvorov - u niektorých rýb napríklad dochádza k akémusi "prehodeniu" pohlavia. Samčekovia sa správajú ako samičky, samičky zase strácajú schopnosť reprodukcie.

Veľa ďalších rizík s oxybenzónom spojených už bohužiaľ nie je tak viditeľná ako vybielené koralové ostrovy. Oxybenzón sa pomerne ľahko dostáva do tela cez našu kožu a je to vskutku odolná látka, je veľmi ťažké ju nejako odfiltrovať. Pri sprchovaní mieri krém z nášho tela s podielom oxybenzónu do kanalizácie, potom do čističky odpadových vôd, ale ani tam nedochádza ku kompletnému vyčisteniu vody od oxybenzónu – možno ho nájsť dokonca aj v už vyčistenej pitnej vode, čo je trochu alarmujúce. Znamená to, že aj keď ste chemický opalovák v živote nepoužili, máte nejaké to percento oxybenzónu v tele. Desivé, že?

Oxybenzón je navyše "endokrinný disruptor", to znamená látka, ktorá nejakým spôsobom ovplyvňuje funkciu a pôsobenie hormónov, a to samozrejme v negatívnom slova zmysle. Skrátka a dobre to nie je práve niečo, čo by sme si mali alebo chceli úmyselne zanášať do tela.

Ďalšie chemické lahôdky

Oxybenzón nie je jediná chemická látka, ktorú môžeme v opaľovacích krémoch nájsť, ani zďaleka. Popravde povedané ich tam je toľko, že sa človek vôbec nemôže čudovať tomu, že niektoré z nich sú naozaj toxické. Stačí sa začítať do etikety na opaľovacom kréme – s najväčšou pravdepodobnosťou nenájdete ani jedno normálne, zrozumiteľné slovo.

Z tých toxickejších môžeme menovať napríklad avobenzone, octocrylene, octisalate, homosalate, etylhexyl salicylate alebo napríklad etylhexyl metoxycinamát, na ktorý sa pozrieme ešte trochu viac zblízka.

Na etylhexyl metoxycinamát, známy tiež pod názvom EHMC, si posvietili aj odborníci z Masarykovej univerzity, presnejšie povedané z Centra pre výskum toxických látok v prostredí. Ich zistenie bolo trochu znepokojujúce – EHMC sa totiž podľa ich výskumov pri vystavení UV žiareniu môže zmeniť a táto zmena z neho robí potenciálne nebezpečnú látku, ktorá dokáže poškodiť DNA a spôsobiť mutácie v genóme, čo by mohlo viesť aj k vážnejším ochoreniam.

Príliš veľká dôvera v opaľovací krém?

Jedným z najväčších marketingových ťahov pri predaji opaľovacích krémov je tvrdenie, že jeho používaním predchádzate rakovine kože, to však nie je vyložene dokázané. Počet ľudí, ktorí ochoreli na rakovinu kože, sa totiž za posledných 30 rokov zdvojnásobil, ale rovnako sa mnohonásobne zväčšila aj užívanosť opaľovacích krémov. Logickou dedukciou by teda rozhodne nešlo vyvodiť, že opaľovacie krémy skutočne pôsobia ako prevencia ochorení rakovinou kože.


Štúdia, ktorá bola publikovaná v odbornom anglickom časopise The Lancet, nadhodila možné dôvody, prečo tomu tak je. Nadužívanie opaľovacích krémov totiž spôsobí, že naše telo nedokáže vnímať skutočnosť, že je vystavené slnku – ani vitamín D nie je prijímaný tak, ako by obvykle (bez UV protekcie) bol. U ľudí, ktorí trpia nedostatkom vitamínu D, potom nájdeme väčšie riziko, že ochorejú na rakovinu ako tí, ktorí majú tohto vitamínu dostatok. Štúdia publikovaná v časopise The Lancet ukázala, že paradoxne majú väčšie riziko rakoviny kože tí jedinci, ktorí pracujú vo vnútri a na slnko sa príliš často nepozriejú ako tí, ktorí trávia vonku viac času.

Ďalším aspektom, prečo môže byť opaľovací krém ako taký rizikový je ten, že keď sa ním natrieme, budeme tráviť vonku na slnku viac času. A to z jediného dôvodu – so závratne vysokými ochrannými faktormi, ktoré v krémoch nájdeme, sa nemusíme tak báť spálenia, "vydržíme" sa teda smažiť na slnku dlhšie. Všetko má ale svoje medze - existuje nejaká doba, kedy je pre naše telo zdravé a prirodzené vystavovať sa slnku, tá by sa ale samozrejme nemala prekračovať. S opaľovacími prípravkami môžeme tieto medze ľahko prekračovať, a tak trochu "podvádzať" prírodu. Tým si môžeme ale tiež napríklad uhnať úpal, takže by sme to jednoducho na slnku tak či onak nemali príliš preháňať.

Než vyhodíte všetky opalováky…

Ale ešte predtým, než sa dáte do vehementného vypratania všetkých vašich chemických opalovákov, musíte si uvedomiť jednu dôležitú vec: nepoužívať chemické opalováky vôbec je HORŠIE, než ich používať. Takže pokiaľ sa po prečítaní tohto článku pôjdete vyhrievať na záhradku, ale okrem klasického opaľovacieho krému zatiaľ nemáte po ruke žiadnu prírodnú verziu, určite sa mu nevyhýbajte úplne a namažte sa.

Nebezpečenstvo, ktoré v sebe UV žiarenie skrýva, je nepomerne väčšie ako chémia v opaľovacom kréme. Na to určite pamätajte, kým spontánne vyhodíte všetky opaľovacie krémy a vyrazíte v mene ekológie do sveta bez UV protekcie. Slnko má obrovskú silu, a keď sa nebudete mazať ničím a vystavovať sa opakovane slnečnému žiareniu a riskovať tak nebezpečné spálenie kože, naozaj sa zahrávate s rizikom rakoviny kože.

Takže čím sa teda mazať?

Ako už bolo spomenuté, nie je vôbec žiadny problém nahradiť klasický opaľovací krém tým prírodným, "minerálnym" - stačí sa porozhliadnuť po drogériách, lekárňach a špecializovaných obchodíkoch s bio kozmetikou. Zatiaľ čo chemické opaľovacie krémy používajú na ochranu pred UV žiarením chemické zlúčeniny, prírodné opaľovacie krémy čerpajú z prírodných zdrojov a využívajú k blokáde UV žiarenia minerály, ako je napríklad oxid zinočnatý či oxid titaničitý.

A nás veľmi zaujíma, čím sa mažete vy! Máte nejaký svoj recept, s ktorým sa vážne nemôžete spáliť? Sem s ním, nech nás je s červenými nosami a lúpajúcimi sa ramenami čo najmenej. :)

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15005091

https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/

https://www.ewg.org/sunscreen/report/8-little-known-facts-about-sunscreens/

http://www.marinesafe.org/blog/2016/03/18/sunscreen-pollution/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0190962218321893

https://link.springer.com/article/10.1007/s00244-015-0227-7

Nezabudnite nás sledovať na našich sociálnych sieťach, Facebooku a Instagrame, nech vám neutečú naše ďalšie návody a tipy. A preskúmajte aj náš nový ekokozí receptár!

Suroviny
Oxid zinočnatý
Oxid titaničitý
Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko