Dnešné DIY je inšpirované slávnym Pot Rouge od Bobbi Brown - a snáď každý musí uznať, že sa jedná o strašne šikovnú vec. Nech žije multifunkčná kozmetika, a téglik s farebným obsahom použiteľným pre pery aj tváre je jej kráľom.
Téglik priamo od kozmetickej značky zaobstaráte +- za 680 Kč - pre niekoho prijateľná cena, ja sa za dekoratívku snažím utrácať o dosť menej, a nie je nič jednoduchšie, než si téglik namiešať doma za použitia prírodných ingrediencií. Verzia, ktorú vám dnes naservírujem v spolupráci s eshopom Ekokoza (ktorý pre vás má opäť darček, viď dole), má navyše SPF 15, čo tiež nie je na zahodenie.
Budete potrebovať:
- makadamiový olej – napr. tu
- malinový olej – napr. tu
- marhuľový vosk – napr. tu
- červený oker (samozrejme je možné použiť iné farbivo, ak máte radšej studenejšie tóny, môže sa vám páčiť napríklad upečená a rozomletá červená repa) – napr.
- mica glitter (nemusí byť) – napr. tu
- kalíšky na hotový výrobok – napr. tu
Postup:
V jednom z olejov rozmiešajte červený okr – tento krok nie je úplne nutný, každopádne sa ale potom vo vodnom kúpeli lepšie a rýchlejšie zmieša farba s ostatnými zložkami. Ja som použila 1 diel červeného okru na 3 diely makadamiového oleja.
Do nádobky vhodnej pre vodný kúpeľ vlejte pripravenú zmes, pridajte 3 diely malinového oleja a 5 dielov marhuľového vosku. Zmes by mala mať ľahučká ovocnú vôňu. Pokiaľ chcete pridať lesk, stačí nabrať pigment na špičku noža. V prípade mica prášku sa nemusíte báť trblietok, prášok je neskutočne jemný a len jemne podčiarkuje farbu.
Pokiaľ nahradíte časť okru kakaom a pridáte o niečo viac bronzového či zlatého mica prášku, vznikne vám mimochodom pekný bronzer.
Zmes rozpustite vo vodnom kúpeli a za stáleho šmrdlání špajdľou prelejte do pripravených kalíškov.
Až zmes zatuhne, môžete juchat nad pekne roztierateľnou a vysoko pigmentovanou farbou, ktorá má nadstavbu v podobe ošetrujúcej zložky. Malinový olej, ktorý má sám o sebe SPF 50, dáva výslednému produktu SPF cca 15, navyše je bohatý na vitamíny A a E, je vysoko hydratačný a bojuje proti zápalom a ekzémom. Neupcháva póry, čím sa môže chváliť aj makadamiový olej. Ten je jedným z najvyššie cenených olejov pre suchú alebo starnúcu pleť, má hojace účinky, na pleti nepôsobí príliš mastne a štruktúrou je podobný kožnému mazu.
Marhuľový olej je zmesou marhuľového vosku a hydrogenovaného olivového oleja, je bohatý na vitamíny C a E, má byť dobrým pomocníkom pre aknóznu pleť, zvláda hojiť drobné ranky a prechádzať jazvičkám a perfektne uchováva vlahu.
Balzámok sa krásne rozotiera, vďaka obsahu ľahkých olejov a vosku je čoskoro olejová zložka vpitá do pokožky, farba ale pretrvá ďalej a dá sa zintenzívniť vrstvením.
Ja som na kalíšky ešte nakreslila etiketu - dievčatko s oranžovými vlasmi som blonďavé ja, dievčatko s čiernymi vlasmi je moja najlepšia kamarátka - brunetka. Holt má farebné perá so Šmoulinkou obmedzený možnosti. (Vo veku, kedy bolo cool nosiť rovnaké veci, pliesť si náramky a zapletať jeden vrkoč z vlasov dvoch ľudí, sme s L. cestovali po Európe, zúčastňovali sa fór Európskeho parlamentu mládeže a snívali o tom, že sa staneme europoslankyňami. Už nás to prešlo a pubertálne kamarátske veci, ktoré sme zameškali, si minimálne ja užívam o to viac. Tá irónia.)
Tak, ďalší jednoduchý DIY projekt je na svete.
Autorka Michaela Onuferová a viac sa dozviete na blogu kissabee.cz