Opaľovanie s rastlinnými olejmi - stačí to?

Opaľovanie s rastlinnými olejmi - stačí to?
Opaľovanie s prírodnými prípravkami namiesto opaľovacích krémov na chemickej báze je čoraz obľúbenejšia téma, obzvlášť teraz, keď sa zdá, že leto konečne prišlo. Často môžeme naraziť práve na články, ktoré sa venujú prírodným olejom a ich SPF, tieto informácie sa však článok od článku líšia. Prečo je také ťažké určiť SPF olejov, a ako s nimi správne zaobchádzať, aby sme neohrozili svoje zdravie a ...Viac informácií
Suroviny pre tento receptMalinový olejMrkvový olejKokosový olejBambucké masloAvokádový olejOlivový olejOxid zinočnatýOxid titaničitý
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Kto sú tí výborníci?

A o ktorých že olejoch bude reč? Najčastejšie sa s prírodným a nechemickým opaľovaním spájajú oleje z mrkvových a malinových semienok, kokosový olej, bambucké maslo, avokádový olej a ďalšie. Na niekoľko z nich sa pozrieme bližšie!

Príliš veľa informácií

Pri minerálnych či opaľovacích krémoch je pomerne jednoduché určiť SPF, s rastlinnými olejmi už je to však trochu zložitejšie, preto sa nemôžeme čudovať, že môžeme vo všetkých kútoch internetu naraziť na najrôznejšie informácie ohľadom hodnôt a vlastností týchto rastlinných olejov. Poznáme to navyše všetci – internet má občas schopnosť vziať jednu informáciu a toľkokrát ju obrátiť, až sa nakoniec premení do informácie úplne inej.

Veľkým problémom je predovšetkým nabádanie k nahradeniu opaľovacích krémov týmito olejmi. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v súčasnej dobe na výskumoch rastlinných olejov podieľa rad vedcov, pretože je to aktuálna téma, nie je však žiadna dokončená a overená štúdia, ktorá by dokazovala, že sa tieto oleje vyrovnajú klasickým opaľovacím krémom, a že ich môžeme naozaj používať namiesto nich .

Avšak existujú spôsoby, ako rastlinné oleje správne využívať, a my sa na ne už za chvíľu žmurkneme. Tiež sme našli pár informácií, ktoré každému pomôžu, aby si o účinnosti rastlinných olejov urobil vlastný obrázok.

Dôležité skutočnosti

Pri používaní rastlinných olejov musíme brať do úvahy niekoľko dôležitých faktov, napríklad to, že na svetle oxidujú. Zjednodušene povedané sa ich kvalita (a tým pádom aj SPF) pri vystavení slnečnému svetlu postupne mení, zhoršuje. Preto by sme si mali byť istí, že kupujeme skutočne kvalitné oleje od preverených značiek, ktoré majú tú správnu koncentráciu. Tiež dávame pozor, aby sme oleje dobre skladovali, ideálne je tmavé a chladnejšie miesto, a nezabudneme tiež sem tam skontrolovať, či sme dobre utiahli uzáver.

Druhy žiarenia a mystická skratka SPF

Nezabúdajme ani na to, že existujú dva druhy UV žiarenia, pred ktorým sa chceme chrániť – UVA a UVB. UVB žiarenie je zodpovedné jednak za krásne letné opálenie, ale rovnako tak dokáže našu kožu spáliť dočervena. UVA žiarenie má zase vplyv na starnutie našej kože, UVA aj UVB majú potom karcinogénne pôsobenie.

Väčšina rastlinných olejov nás však chráni iba pred UVB žiarením, pokiaľ sa teda rozhodneme používať iba rastlinné oleje, mali by sme si toho byť vedomí, aj tak sa chrániť pred prílišným slnečným žiarením, napríklad vrstvami oblečenia, či jednoducho a jednoducho netráviť na priamom slnečnom žiarení viac času, než naša pleť znesie. Potrebné SPF, čiže Sun Protection Factor, kalkuluje koniec koncov práve s tým, koľko času môžeme na slnku stráviť bez toho, aby sme sa spálili a naša koža očervenela. Znie to trochu zložito, ale keď to vysvetlíme na konkrétnom prípade, už to tak zložité nie je. Ak napríklad pobyt na slnku podráždi našu pokožku už za 20 minút, s použitím opaľovacieho prostriedku s faktorom 15 predĺžime pätnásťkrát dobu, ktorú na slnku môžeme stráviť bez toho, aby sme sa spálili – to znamená, že na slnku môžeme stráviť namiesto 20 minút relatívne bezpečne 5 hodín... Je samozrejme nutné vrstvu krému sem tam obnoviť - aspoň každé 2 hodiny. A tiež sa príležitostne chladiť v tieni, pretože toľko priameho slnka nemôže nikomu urobiť dobre, a okrem slnečného spálenia hrozí samozrejme aj úpal.

A teraz už ideme na tie toľko diskutované rastlinné oleje.

Olej z malinových semienok

Malinový olej je jeden z najodporúčanejších prírodných opaľovacích prostriedkov, nie je to s ním však také jednoduché. Pri surfovaní nekonečným internetom často narazíte na odkaz na akúsi štúdiu z roku 2000, ktorá potvrdzuje, že malinový olej má SPF medzi 28 a 50. Skutočnosťou však je, že okrem tejto bezmála 20 rokov starej štúdie, v ktorej sa absorpčné vlastnosti malinového oleja porovnávajú s iným prírodným filtrom, oxidom titaničitým, nemožno nájsť žiadnu inú štúdiu, ktorá by túto informáciu mohla dotvrdiť. S tým, ako veda a technológie dokážu pokročiť počas jedného roka, sa ponúka otázka, ako veľmi môžeme dôverovať dvadsať rokov starej štúdii...

Na druhú stranu je ale malinový olej bohatý na vitamín E, ktorý dokáže sčasti absorbovať UV žiarenie. Používať tento olej v lete teda rozhodne nie je od veci, síce by sme sa naň nemali spoliehať 100%, ale medzi ďalšie jeho skvelé vlastnosti patrí aj to, že je antioxidant a spomaľuje proces starnutia kože, čo v lete, keď je naša pokožka zaťažovaná viac ako kedy inokedy, určite uvítame.

Olej z mrkvových semienok

Olej z mrkvových semien je snáď ešte väčší oriešok. Nielenže môže ľahko dôjsť k zámene tohto oleja za olej z koreňa mrkvy, ľudia sa často snažia o stručnosť, a tak môžete nájsť aj zjednodušený názov "mrkvový olej". To len potvrdzuje, že by sme mali dôkladne skúmať etikety a zloženie, aby nedošlo k zbytočnej omylu.

Avšak ani k oleju z mrkvových semienok neexistuje žiadna štúdia, ktorá by potvrdzovala, že má SPF 38 až 40, ako sa niekde môžete dočítať. Podľa všetkého ide u týchto čísel iba o zle vyložené informácie z jedného vedeckého článku ohľadom testovania prírodných opaľovacích krémov, kde síce mrkva bola, ale spoločne s inými produktmi vrátane oxidu zinočnatého .

V skutočnosti má však podľa štúdie z roku 2016 olej z mrkvových semienok naozaj SPF, a to dokonca krásnych 19. Aj tak ale nie je používanie tohto oleja pri opaľovaní práve reálne. Na trhu ho nájdeme pod pojmami éterický či esenciálny, je drahý, a navyše ho ani nesmieme aplikovať na kožu v jeho silnom, nezriedenom stave, takže na opaľovanie to tiež nie je práve ideálny spoločník.

Kokosový olej a bambucké maslo

Tieto oleje určite používate celkom pravidelne ako výživu pokožky, na odličovanie, ako súčasť krémov a inej kozmetiky… Preto je pochopiteľné, že pokiaľ vám niekto niekedy povedal, že sa dajú používať aj ako ochrana pred UV žiarením, skákali ste radosťou. Áno, taký kozmetický produkt by bol skutočne úžasný, vlastne by sme mohli mať vo svojej kozmetickej taštičke len jednu dózičku, ktorá by nám postačila na všetko.

Bohužiaľ to jednoducho stále tak nejako nestačí – kokosový olej má preukázaný asi SPF 7, bambucké maslo okolo 6 a opäť, rovnako ako u predošlých, ani u týchto dvoch olejov neexistuje štúdia, ktorá by nám potvrdila možnosť tieto dva produkty používať ako opaľovacie krémy . Produkty s takto nízkym SPF nás pred UV žiarením neochránia veľmi dlho, ale rovnako ako u malinového oleja je ich využitie v lete aj odporúčanie hodné . Úžasne hydratujú a zvláčňujú pokožku a skvele ju pomôžu prekonať letnú záťaž.

Stretnúť sa môžete aj s odporúčaním na iné rastlinné oleje, ktoré vás "zaručene ochránia pred nebezpečným slnkom", jedná sa napríklad o už spomínaný avokádový olej či klasický olivový olej. Tieto oleje sú pre pokožku tiež veľmi výživné a prospešné, ale ich SPF je tiež skôr nižší, takže sa viac hodí na klasickú starostlivosť o pokožku.

Riešenie?

Riešením je buď používať overené minerálne prírodné opaľovacie krémy, alebo si vyrobiť domáce, do ktorého vyššie menované olejčeky tiež môžeme pridať, ale nezabudneme prihodiť aj UV filter v podobe oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého.

A akú úlohu hrajú tieto rastlinné oleje vo vašej kozmetike? Na čo ich používate?

Zdroje:

https://www.skincancer.org/prevention/sun-protection/sunscreen/sunscreens-explained

https://www.researchgate.net/publication/215523935_Characteristics_of_raspberry_Rubus_idaeus_L_seed_oil

https://maslaskincare.com/blogs/beauty-and-wellness-journal/can-raspberry-and-carrot-seed-oils-really-protect-your-skin-from-the-sun

https://www.ahealthylife.nl/wp-content/uploads/2018/04/37-43ijpr.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26610885

https://formulabotanica.com/not-use-coconut-oil-sunscreen/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3140123/

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko