Nie je vosk ako vosk – emulgačný vosk včelím nenahradíš

Nie je vosk ako vosk – emulgačný vosk včelím nenahradíš
Veľmi sa vám nepáči, že v receptoch na prírodnú kozmetiku sa objavujú strašidelne znejúce emulgátory čiže emulgačné vosky? Pýtate sa, prečo tam namiesto emulgačného vosku nešúpneme napríklad včelí? Vosk ako vosk. Alebo nie?Viac informácií
Suroviny pre tento receptEmulgačné vosky
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Môžem v recepte nahradiť emulgačný vosk voskom včelím?

To je otázka, ktorú často dostávame, a na ktorú bohužiaľ (alebo bohudík?) musíme odpovedať záporne. Emulgačný vosk je nenahraditeľný. Výmena emulgačného vosku za vosk včelí alebo iný prírodný vosk je asi ako nahradenie vaječného žĺtka v ceste na linecké za horčicu, pretože sú obe suroviny žlté a mazľavé. Horčica v lineckom fungovať nebude. Rovnako ako vosk včelí miesto vosku emulgačného.

Naozajstná emulzia

Pokiaľ výrobu domácej kozmetiky už nejaký ten piatok sledujete, možno teraz budete namietať, že ste na internete videli krémy so včelím voskom, ktoré vyzerali viac ako dobre. Áno… Ale nie. :) Nejedná sa potom o skutočnú emulziu, teda hladkú jednoliatu zmes vzniknutú z dvoch kvapalín, ktoré sa samy od seba nekamarátia, čo je vo väčšine kozmetických produktov olej a voda alebo hydrolát. Klasická "naozajstná" emulzia sa bez emulgátora vyrobiť nedá.

Ak vám čítanie anglických textov nerobí problém, skvelý článok porovnávacej skutočnej emulzie a "emulzie" vyrobenej pomocou včelieho vosku zdôvodňujúce, prečo včelí vosk naozaj nemožno zameniť za vosk emulgačný, napísala a zdokumentovala Formula Botanica.

Čo to je emulgačný vosk

Ako ste asi pochopili, emulgačný vosk je nenahraditeľnou surovinou na výrobu pleťových krémov a mliek, ktoré sú (väčšinou) zmesou olejov a vody. Emulgačný vosk tu účinkuje ako lepidlo, ktoré udrží všetky zložky produktu pri sebe. Ak by sa emulgátor nepoužil, za nejaký čas by sa zložky krému oddelili a zostal by vlastne dvojfázový produkt – podobne ako dvojfázové odličovacie prípravky alebo rôzne dresingy na šaláty, pri ktorých bez pretrepania vidíme jasne oddelenú vrstvu olejovú a vrstvu vodovú.

U odličovačov a dresingov to ničomu nevadí, ale pretrepávať (alebo skôr prešľahávať) krém pred každým jeho použitím neznie práve lákavo, čo hovoríte?

Ako emulgačný vosk funguje

Emulzia je podľa Wikipédie „heterogénna zmes dvoch kvapalín, ktoré sa vzájomne samovoľne nezmiešavajú. Obvykle ide o kvapaliny s rôznou hustotou a polaritou. Emulzia je tvorená disperzným prostredím a dispergovanou (rozptýlenou) látkou. Dispergovaná látka je v disperznom prostredí obvykle vo forme malých kvapôčok.“

Všetci z hodín chémie na základnej škole vieme, že voda a olej sa nekamaráti. Emulgačný vosk to ale zmení - vodu a olej pevne spojí a vytvorí medzi nimi krásny vzťah, emulziu, a to chceme.

Okrem toho, že emulgačný vosk spojí bežne nemiešateľné zložky, navyše produkt zahustí a zaistí, že sa výsledný prípravok dostane ľahšie do pokožky (už iste viete, že keď sa mažete olejom alebo maslom, pokožka by vždy mala byť navlhčená, aby olej zvládol preniknúť do štruktúr pleti a nezostával len na povrchu, emulzia ako zmiešaný olej s vodou toto logicky zvládne prepychovo bez nutnosti niečo vlhčiť alebo niekam niečo pridávať).

Do hĺbky (ale pochopiteľne)

Emulgátory fungujú na molekulárnej úrovni, kedy k sebe, vďaka svojim vlastnostiam, v jeden moment priťahujú vodu aj olej. Emulgačné vosky si môžeme predstaviť ako "zloženinu" rôznych ingrediencií s rôznymi schopnosťami. Jedna časť emulgačného vosku k sebe potom vábi olej a druhá časť do seba ako huba nasáva vodu. Vodu a olej emulgátor teda vlastne chytí, zviaže k sebe a už nerozdelí.

A to najlepšie?

Na to, aby ste zvládli vyrobiť pleťový krém alebo mlieko, rozhodne nemusíte byť chemikom alebo vedieť, ako to presne funguje. Stačí, že viete, že na výrobu treba nejaký ten emulgátor použiť, že bez neho to skrátka a dobre nepôjde, takže sa neoplatí ho nahrádzať alebo vynechávať.

Výber emulgačného vosku

Emulgačný vosk nie je len jeden. Je ich celý rad, líšia sa typom i druhom ingrediencií, ktoré v sebe schovávajú. Všetky tieto ingrediencie schovávajúce sa z emulgátora sú bežne odvodené z rastlín – kokosu, paliem, olív a tak podobne.

Je tiež potrebné myslieť na to, že NIE všetky emulgátory, sú "kompletné" emulgačné vosky. Niektoré emulgátory sú zahusťovadlá, iné treba čo-emulgátory (zaistia časť emulgačného procesu, ale treba k nim niečo pridať, aby emulzia vznikla a vydržala). Preto je pred tvorbou (a nákupom) vždy dobré vedieť, čo chcem, aby surovina vedela a byť si istý, že to naozaj vie.

Najpoužívanejšie emulgačné vosky na výrobu prírodnej domácej kozmetiky

Emulgačný vosk NF (INCI: Cetearyl Alcohol a Polysorbate 60)

Emulgačný vosk NF by vám doma rozhodne nemal chýbať. Je to určite jeden z najpoužívanejších emulgačných voskov všetkých tvorcov domácej kozmetiky a pre svoje jednoduché, spoľahlivé použitie a veľmi dobrú cenu je teda TÝM emulgátorom, s ktorým radíme začať, pokiaľ sa chystáte začať s domácim miešaním. Emulgačný vosk NF ponúka nielen emulgačné, ale aj zahusťovacie a zmäkčovacie vlastnosti, a hodí sa skvele ako do pleťových krémov, tak do prípravkov na vlasy. Pokožku vypína a vyhladzuje, a vlasom zase poskytuje trvalú hebkosť a lesk. Je výborný do krémov, vyhladzuje pokožku, v prípravkoch na vlasy poskytuje trvalú hebkosť a lesk. Vďaka svojim zahusťovacím vlastnostiam je výborný na použitie pri výrobe mliek a krémov s vyšším obsahom oleja, nie je k nemu nutné pridávať žiadny iný emulgátor a dobre "nesie" a stabilizuje esenciálne oleje a vône.

BTMS (INCI: Cetearyl alkohol > 50 a behentrimonium methosulfate 20-30)

Ak vás láka najmä vlasová kozmetika, siahnite po BTMS. Tento emulgačný vosk vytvára krásne jemné emulzie, znižuje pH a je absolútne nedráždivý. Hodí sa do šampónov, kondicionérov či vlasových masiek, ale aj do ľahkých telových krémov, ktoré rozhodne nebudú zaťažovať pokožku. Pleť aj vlasy sú vďaka BTMS dokonale hodvábne, jemné a hebké. BTMS vyhladzuje vlasové vlákno a zabraňuje jeho vysúšaniu. Pretože znižuje statický efekt, veľmi výrazne uľahčuje rozčesávanie vlasov, aj tých veľmi dlhých, kučeravých a neposlušných.

Olivom 1000 (INCI: Cetearyl Olivate a Sorbitan Olivate)

Olivom 1000 je považovaný za "prírodnejšiu" možnosť, čo sa týka emulgátorov. Je málinko drahšie a práca s ním môže byť trochu náročnejšia ako s vyššie spomenutým, avšak je to stále veľmi spoľahlivý emulgačný vosk typu olej vo vode (viac vody ako oleje v produkte) vhodný pre začiatočníkov. Olivom 1000 vytvára nesmierne jemné, hebké až nadýchané emulzie. Jeho najväčšou prednosťou je v pokožke dlhodobé udržanie vysokej miery vlhkosti v pokožke. Pleť je s ním jemná a viditeľne hydratovaná.

Olivom 900 (INCI: Sorbitan Olivate)

Súrodenec vyššie spomínaného z rodiny Olivemovcov. Olivom 900 vie vykúzliť krásne hutné a veľmi bohaté produkty typu voda v oleji (viac oleja ako vody) alebo úplne bezvodé krémy. Výsledný prípravok sa krásne rozotiera a zanecháva na pleti ochranný film. Hodí sa teda na výrobu výživných krémov na ruky a nohy, hutných telových krémov, ochranných krémov pre malé deti alebo do prípravkov pre veľmi suchú kožu. To ale nie je všetko! Olivom 900 je s obľubou používaný aj pri výrobe dekoratívnej kozmetiky, je skvelý pre tvorbu rúžov, krémových make-upov alebo do riaseniek.

Toto rozhodne nie je kompletný list emulgačných voskov. Tieto štyri sú ale skvelým základom, s ktorým spoľahlivo zvládnete množstvo vecí (v spoločnosti cetearyl alkoholu či cetyl alkoholu sú v podstate neprekonateľné). Ich použitie je jednoduché a variabilné, pretože rôznymi pomermi emulgačných voskov a ďalších surovín v recepte vykúzlite celú paletu rozdielnych textúr a prípravkov.

Rozhodne ale nezostávajte iba u nich! Preskúmajte aj vyššie spomínané co-emulgátory alebo iné emulgačné vosky. Je to radosť!

Emulgujete? :)

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko