Nie je voda ako voda - kvetové a bylinné vody, a ich využitie

30 min
Jednoduché
Nie je voda ako voda - kvetové a bylinné vody, a ich využitie
Kvetových vôd je celý rad, vedľa síce nešliapnete so žiadnou, napriek tomu je ale dobré vedieť, ktorá pre vás bude ta pravá!Viac informácií
Suroviny pre tento receptHarmančeková kvetová vodaLevandulová kvetová vodaRužová kvetová vodaMatová kvetová vodaChrpová kvetová vodaJasmínová kvetová vodaTea tree kvetová vodaNeroli kvetová vodaVerbenová kvetová vodaFľaštičky s rozprašovačom
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Čo to vie?

Pleťová voda sa dá nahradiť bylinnou alebo kvetovou vodou. Ideálnym riešením môže byť použitie suchých alebo čerstvých rastlín, z nich potom uvariť nálev, a tým si po vychladnutí omývať pokožku.

Praktické je použitie pripravených kvetových vôd, ktoré sa dajú využiť aj pri výrobe kozmetiky. Rastlín, ktoré sa využívajú na tieto účely je veľa a môžeme tak podľa typu redukovať akné, prekrviť pokožku či priniesť úľavu pri podráždení.

Ktorú vybrať?

Bylinná voda má tú výhodu, že poskytne pleti dostatok prospešných látok. Pri samotnom výbere vychádzame z jednotlivých vlastností rastlín. Pre predstavu uvádzam prehľad najpoužívanejších bylín:

Harmanček upokojuje podráždenú pokožku a pomáha zmierniť zápaly.

Levanduľa je prvou pomocníčkou pri spáleninách, či už od slnka alebo horúcich kachlí.

Ruža je považovaná za kráľovnú kvetov v boji s vráskami.

Mäta má prekrvujúce a osviežujúce účinky.

Nevädza je spájaná s očnou starostlivosťou a voda z tejto rastliny sa využíva predovšetkým na obklady na unavené oči.

Jazmín nádherne sladko vonia a je veľmi univerzálny, hodí sa totiž pre všetky druhy pleti.

Tea tree je preborníkom v čistení pleti, používa sa pri podráždení, na akné, kožné infekcie a plesňové infekcie. Je tiež s obľubou používaný na ústnu hygienu.

Pomaranč regeneruje pokožku, obnovuje lesk a sviežosť pleti, upokojuje a osviežuje. Je vhodný na normálnu, suchú, citlivú aj zrelú pleť. S obľubou sa používa aj na jemnú pokožku dojčiat. Nádherne vonia, a možno ho použiť aj ako sprej na bielizeň.

Verbena zlepšuje vzhľad kože a spevňuje tkanivá, preto sa hodí do prípravkov proti celulitíde. Zmäkčuje a upokojuje pokožku a je vhodná aj na citlivú pleť. Pre jej nevtieravú citrusovú vôňu je obľúbená aj do aromatických kúpeľov, a na osvieženie a stimuláciu pri nedostatku energie, únave alebo splínu.

Ako to používať?

Pokiaľ budeme bylinnú vodu uchovávať v chlade, príjemne nás osvieži, čo oceníme najmä ráno alebo v horúcich letných dňoch.

Keď ju prelejeme do fľaštičky s rozprašovačom môžeme ju nosiť celý deň v kabelke a mať kedykoľvek pripravenú na praktické použitie.

Aplikovať však môžeme tiež na vatový tampón alebo papierovú vreckovku, a využiť ju napríklad na dočistenie pleti po použití pleťového mlieka.

Uplatnenie nájde aj v starostlivosti o bábätko, kedy sa môžu ošetriť podráždené intímne partie práve kvetovou vodou. Po následnom osušení alebo uschnutí miestečko opäť natrieme krémom, aby sme pokožku lepšie chránili pred zapareninami.

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko