Nie je maslo ako maslo - sprievodca exotickými maslami

Nie je maslo ako maslo - sprievodca exotickými maslami
Illipe, cupuacu, murumuru, kokum a bacuri. Názvy týchto masiel sú možno trochu na smiech a snáď aj lámu jazyk, ale stojí za to si ich zapamätať! Tak sa poďme žmurknúť, ako vznikajú, na čo sa hodí, na čo ich používať a ako s nimi najlepšie zaobchádzať.Viac informácií
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Illipe

Illipe maslo sa získava zo semien divoko rastúcej rastliny Shorey stenoptery , ktorú by sme pôvodne mohli hľadať v bornejských džungliach. Dnes už sa ale pestuje aj v iných kútoch sveta, a to práve pre maslo, ktoré je možné z jej semien vyrobiť.

Illipe maslo je známe predovšetkým pre svoje úžasné účinky na pleť . Obsahuje veľké množstvo mastných kyselín a pôsobí proti starnutiu pleti. Pri používaní výrobkov s maslom illipe tak predchádzame vráskam, ale aj suchej pleti, navyše nám pokožku pekne zjemňuje. Preto sa skvele hodí do výrobkov starostlivosti o pleť, či už ide o telové maslá, balzamy, krémy, pleťové vody alebo mydlá.

Tu ale pole pôsobnosti masla Illipe ani zďaleka nekončí. Preslávený je tiež svojim úžasným vplyvom na našu šticu ! Podporuje pružnosť našich vlasov, čo sa síce na prvé posúdenie môže zdať nedôležité, ale opak je pravdou. Zdravé vlasy sú totiž pružné a pri natiahnutí sa nelámu. Určite poznáte tie chvíle, kedy si v slnečnom svite prečesávate svoje kučery a zrazu zistíte, že okolo vás lieta množstvo maličkých, tenučkých kúsočkov vlasov. To znamená, že vaše vlasy majú pružnosť oslabenú a pri naťahovaní, ktoré pri prečesávaní obzvlášť rozstrapatených vlasov, sa miesto pretiahnutia zlomí. Ďalej Illipe pôsobí aj proti vypadávaniu vlasov, hydratuje suchú vlasovú pokožku so sklonmi k lupinám a podporí vlasy veľmi poškodené , napríklad častým fénovaním či žehlením. Illipe je svojou konzistenciou a správaním veľmi podobné maslu kakaovému , takže môžete trochu pridať napríklad do vlasovej masky tam, kam by ste normálne dali maslo kakaové . Alebo vmasírujte trochu masla do končekov ešte mokrých vlasov hneď po umytí.

Kokum

Maslo kokum sa získava zo semien stromu Kokum , ktorý pôvodne rastie v tropických oblastiach Indie. Charakteristická je pre neho šedavá až žltkastá farba, veľká tvrdosť as ňou tiež spojená drobivosť. Na rozdiel od množstva iných sa ale pri kontakte s teplou kožou kokum maslo veľmi rýchlo a veľmi ľahko rozpúšťa, jeho bod topenia je už pri 32 °C, oproti tomu bod topenia pri masle bambuckom začína na 36 °C. Vďaka takto nízkemu bodu topenia sa kokum maslo hodí napríklad na telové masáže , kedy vezmete hrudku masla do ruky a necháte ju rozpustiť pri kontakte s kožou.

Kokum maslo veľmi dobre hydratuje , a to takmer všetky časti tela, ktoré sú potrebné. Na telo ho môžeme používať samotné, ale aj v kombinácii s iným maslom či olejom, aby sa zlepšila roztierateľnosť. Odporúča sa tiež na škrabance, rezance a iné drobné ranky , ktoré sa nám v dôsledku malého zápalu „zapália“, kokum maslo totiž pomôže tento drobnejší zápal zmierniť. Pred začiatkom používania kokum masla sa ale ako u všetkého iného odporúča vyskúšať najskôr na kúsku kože, či je pre nás prostriedok vhodný a či ho naša pleť dobre znáša.

Skvelé účinky má kokum rovnako ako Illipe aj na vlasy , a tak sa tiež hodí do vlasových masiek. Pokiaľ vás trápia suché a popraskané päty, skúste si kokum maslom každý večer túto oblasť natierať, do dvoch týždňov by ste mali vidieť pozitívnu zmenu. Siahnuť po ňom môžete aj pri problémoch s akné . Síce nie je kokum maslo schopné tento problém stopercentne vyriešiť, ale vďaka schopnosti zmierňovať zápal a skutočnosti, že neupcháva póry, môže byť tým pravým pomocníkom na ceste za zdravšou pleťou .

Kokum maslo sa vám bude ďalej hodiť pri výrobe domácich hydratačných telových masiel, balzamov či telových peelingov , tu v kombinácii s iným mäkším maslom či olejom a nejakým exfoliantom.

Rovnako ako u Illipe masla je tu alternatívou do receptov maslo kakaové. Jednoducho teda môžete vo svojom obľúbenom recepte použiť na zmenu namiesto kakaového masla maslo kokum.

Murumuru

Toto biele až žltkasté maslo sa získava z plodov palmového stromu murumuru, ktorý pôvodne rastie v Brazílii, a to najmä v amazonskom dažďovom pralese. Murumuru maslo má špecifickú vôňu, ktorá však nemusí mať každému nosíku po chuti, preto odporúčame nekupovať rovno celé kilá, ale najskôr radšej vyskúšať, či nášmu nosu (a tiež našej pokožke) toto maslo lahodí.

Murumuru maslo sa vyznačuje veľmi príjemnou konzistenciou. Je tvrdšie ako maslo kokosové, ale naopak mäkšie ako maslo bambucké či mango maslo, preto je veľmi dobre roztierateľné a skvele sa hodí do telových masiel a balzamov. Dobre sa stará o suchú pokožku , ale pri použití ako masážny prostriedok prospieva napríklad aj napätému svalstvu. Rovnako ako kokum sa maslo dobre stará o popraskanú a suchú kožu, má protizápalové účinky a upokojuje podráždenú pokožku, takže sa hodí do prostriedkov starostlivosti o pleť ako liečivá ingrediencie. Natrieť si s ním môžeme ekzém aj chrasty lupienky , ale pôsobia aj proti starnutiu pleti.

Skvelé účinky má aj na naše vlasy . Nielenže vlasom dodáva pružnosť a hydratáciu, ale aj im rozžiari ich farbu. Preto sa hodí na starostlivosť o suché, často fénované a farbené vlasy. Pridať ho môžeme do domácej vlasovej kozmetiky, ale môžeme trošku vmasírovať aj po umytí vlasov do ich končekov .

Nahradiť ním v receptoch môžeme mango maslo . Murumuru maslo nie je rozpustné vo vode, je rozpustné iba v oleji a pri výrobe sa pridáva do olejovej fázy.

Cupuacu

Cupuacu maslo má bielu až béžovú farbu a vzniká lisovaním semien stromu Cupuacu, ktorý pôvodne rastie v Brazílii. Nemá nijako zvlášť výraznú vôňu a veľmi dobre sa vstrebáva, na pokožke nenecháva nepríjemný mastný film, a naopak ju zanecháva krásne jemnú a hebkú.

Cupuacu maslo má vysokú schopnosť zadržiavať vodu , teda dokáže pekne vyplňovať linky a vrásky, takže je to perfektný prostriedok na udržanie mladistvej pleti . Pleť zároveň hlboko hydratuje, zjemňuje a zvláčňuje, ale taktiež pomáha uchovávať jej elasticitu. Veľmi dobre sa stará o pery a okolie očí.

Pri výrobe domácej kozmetiky sa hodí do telových krémov, balzamov, masážnych krémov, ale aj make-upových základov alebo tuhých mydiel . Jeho alternatívou môže byť mango maslo alebo bambucké maslo , takže ak chcete cupuacu maslo zaradiť do nejakého svojho obľúbeného receptu, šupnite ho do zmesi namiesto mango masla alebo bambuckého masla.

Skvele sa hodí aj do vlasovej kozmetiky . Našim lokniam dodáva hydratáciu, zvyšuje ich lesk a pružnosť. Odporúča sa tiež na farbené vlasy , pričom môže čiastočne zabrániť ich poškodeniu v dôsledku farbenia a hlboko vlasy hydratovať. Navyše je toto maslo preslávené svojou prirodzenou schopnosťou absorbovať UVA či UVB žiarenie, takže ho možno považovať za prírodnú vlasovú ochranu proti slnku , nenechajte sa však pomýliť: maslo cupuacu síce dokáže čiastočne vstrebať toto žiarenie, nie je však považované za SPF.

Bacuri

Maslo Bacuri sa získava zo semien stromu Platonia insignis , ktorý rastie v severnej časti Brazílie. Toto maslo je charakteristické svojou zemitou vôňou a hnedou až čiernou farbou, ktorá kdekoho sprvu odradí a zarazí, ale tí odvážlivci, ktorí sa do práce s Bacuri pustia, nikdy neľutujú. Toto maslo často zaujíma prvé priečky osobných rebríčkov milovníkov prírodnej kozmetiky a dôvodov je na to hneď niekoľko.

Bacuri má protiplesňové a protibakteriálne pôsobenie a namazať si ním môžeme aj ekzematickú pokožku . Pôvodní obyvatelia Brazílie používali Bacuri na hmyzie hryzie alebo ako prírodný repelent , ale liečili ním napríklad aj uhryznutie od hadov. To by sme vám samozrejme neodporučili, ale ďalej sa hovorí aj o jeho zázračné schopnosti pomáhať pri reumatizme a artritíde . Pokiaľ vás tieto choroby trápia, skúste si boľavé miesta namasírovať (alebo nechať namasírovať) práve Bacuri maslom. Bacuri je skvelé aj pri starostlivosti o poškodené vlasy , takže sa v kondicionéroch a vlasových maskách určite nestratí!

Na pleť má Bacuri zmäkčujúce účinky a hovorí sa aj o jeho schopnosti chrániť pleť pred pôsobením voľných radikálov a tým spomaľovať proces starnutia pokožky. Ako už bolo povedané, pomáha liečiť ekzémy, ale namazať si ním môžeme aj opar na koži. Navyše sa s jeho pomocou môžeme starať aj o jazvy a strie, ktoré by mali byť s pravidelným natieraním menej výrazné.

Poznáte? Skúsite? Alebo radšej zostane u bambuckej, kakaovej a mango klasiky? :)

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko