Najlepšie domáce desiaty na výlety pre dospelých aj deti

Najlepšie domáce desiaty na výlety pre dospelých aj deti
Domáce čokoládové tyčinky, chia puding alebo müsli tyčinky sú tie najlepšie dobroty pre deti i dospelých, ktoré môžete vyrobiť vopred a až bude treba, len ich hodiť do batôžku! Sú zdravé, veľmi dobré, jednoduché na výrobu a trvanlivé. Uvidíte sami!Viac informácií
Jednotlivé suroviny nakúpite hneď pod postupom
Popis

Tiež to máte tak, že na jar av lete sa Vám chce tráviť menej času pri platni? Ja radšej vždy siahnem po niečom hotovom a zase utekám von, užívať si krásne počasie a prírodu. Presne v týchto chvíľach sa hodí mať po ruke domácu zdravú desiatu, ktorá zasýti na dlhú dobu alebo prežije dlhší pobyt v batôžku.

Domáce a zdravé

Kupované müsli a energetické tyčinky alebo iné dobroty sú síce väčšinou veľmi dobré a skvelé pre svoju praktickosť, ale bohužiaľ sú plné zbytočných umelých ingrediencií, ktoré zas také skvelé už nie sú. Našťastie ale nie je nič ťažké vyrobiť si svoje tyčinky, ktoré chutia deťom i dospelým, zasýtia, v chladničke vydržia pripravené celkom dlhú dobu a sú ukuchtěné len zo samých zdraviu prospešných a výživných ingrediencií.

Na výlet aj do školy

A ak si stále lámete hlavu, čo vziať do batohu na výlet alebo čo dobrého (ale zdravého) prihodiť deťom do školy alebo popoludňajší krúžok, tieto sladké desiaty budú pre Vás ako stvorené.

Čokoládové energetické tyčinky s kokosom a chia semienkami

nepečené, vegánske, bezlepkové, bez rafinovaného cukru, nepečené

Čokoládové tyčinky najviac ocenia Vaše ratolesti. Sú totiž výborné a skvele nahradia kupované dobrôtky! Pretože dodajú veľa energie, siahnite po nich napríklad pred dlhým výletom alebo po cvičení. V teple sa môžu roztekať, na cestách ich preto radšej nechajte v chladiacom boxe.

 

V kastróliku rozpustite kakaové maslo, kokosový olej a pridajte sirup. Pokiaľ budete používať med, počkajte, až maslo s olejom trochu vychladnú, nech neprídete o jeho cenné vlastnosti. Primiešajte kakao, strúhaný kokos, chia semienka a štipku soli. Dobre premiešajte, ochutnajte a prípadne doslaďte. Zmes preložte do pekáča vyloženého papierom na pečenie. Ten potom šupnite aspoň na hodinu do chladničky alebo do mrazničky. Až zmes bude stuhnutá, nakrájajte na štvorce alebo tyčinky a pochutnajte si! Skladujte v chladničke alebo v chlade, v teple by sa tyčinky mohli roztekať. V chladničke vydrží cez 2 týždne, v mrazničke s kľudom dvakrát dlhšie.

Domáce müsli tyčinky s orieškami a sušeným ovocím

vegánske, bezlepkové, bez rafinovaného cukru, nepečené

Bezkonkurenčná na cesty a na výlety! S prehľadom zastúpia tatranky, dodajú veľa energie, zasýtia a sú úplne výborné. Vyskúšajte.

  • 2 hrnčeky (bezlepkových) ovsených vločiek
  • 3 hrnčeka plátkov mandlí (alebo iných nasekaných orieškov, napríklad lieskových, kešu, vlašiakov , vlašiakov )
  • 1 hrnčeka sezamu
  • 1 hrnčeka strúhaného kokosu
  • 1 hrnčeka arašidového masla
  • 2 lyžice kokosového oleja
  • 1 hrnčeka javorového sirupu
  • 3 hrnčeky datlí nakrájaných na malé kúsky (ak ich vopred na hodinu namočíte do horúcej vody, tyčinky budú lepšie držať)
  • 2 až 3 lyžice hrozienok , goji , fíg alebo iného obľúbeného sušeného ovocia (alebo napríklad krájanej čokolády) nakrájaného na malé kúsky

 

Predhrejte si rúru na 180 stupňov a vyložte pekáčik papierom na pečenie. Do neho nasypte vločky, mandličky alebo iné oriešky, ktoré používate. Pečte asi 13 minút alebo kým všetko nebude zlatisté a pekne opečené. Raz za pár minút premiešajte. Na posledných 5 minút pridajte kokos a sezam. Keď sa Vám všetko páči, vyberte pekáčik z rúry a dajte bokom (tento krok vynechať, pražené oriešky sú ale oveľa chutnejšie a chrumkavejšie). Medzitým si v kastróliku zohrejte do tekutej formy arašidové maslo, kokosový olej, javorový sirup a dobre premiešajte. Vo veľkej mise zmiešajte nakrájané datle, opečené vločky, oriešky, sezam a všetky ostatné ingrediencie, ktoré v tyčinkách chcete mať (sušené ovocie, semienka…) a navrch nalejte tekutú zmes. Všetko dobre premiešajte a pomocou lyžice trochu pomordujte datle, tyčinky sa potom lepšie spoja. Zmes preložte do pekáča, rovnomerne rozprestrite a dobre utlačte. Prikryte papierom na pečenie a pomocou valčeka alebo pohára všetko poriadne stlačte. Túto fázu nevynechávajte, inak sa budú tyčinky mrviť, až ich budete krájať. Potom pekáčik vložte aspoň na hodinu do chladničky. Stuhnutú zmes nakrájajte na tyčinky alebo štvorce (alebo akýkoľvek iný tvar, ktorý vám bude chutiť). Skladujte najlepšie vo vzduchotesnom pohári alebo krabičke v chladničke, tak tyčinky vydržia 3 týždne. V mrazničke pokojne cez mesiac.

Chia puding so spirulinou

vegánske, bez rafinovaného cukru, bezlepkové, rýchlovka, nepečené

Skvelé raňajky alebo desiata pre dni, kedy nemáte veľa času, pretože čoskoro vstávate napríklad práve na výlet. Môžete ho pripraviť na viac dní dopredu, v chladničke vydrží 3 až 4 dni. Je skvelou desiatou na cesty a na výlety, v uzavretom pohári ho stačí hodiť do batohu a vytiahnuť, až príde hlad.

Všetky ingrediencie okrem chia semienok zmiešajte vo vybranom pohári alebo miske. Až bude všetko pekne premiešané, postupne začnite pridávať chia semienka a šľahajte. Nechajte asi 15 minút odpočívať a každých 5 minút premiešajte, nech sú semienka rovnomerne rozvrstvené (ako tekutina zhustne, majú tendenciu klesať ku dnu). Pred podávaním nechajte minimálne hodinu v chladničke (najlepšie ale cez noc), dozdobte čerstvým ovocím, semienkami, orieškami a napríklad lístočkami čerstvej mäty. Neozdobený puding vydrží v zatvorenom pohári v chladničke až 3 dni.

Články
Záleží nám na vašom súkromí

Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.

Upraviť moje voľbyPovoliť všetko