Moringa olejodarná, alebo ak chcete Moringa oleifera, je vždyzelený strom, ktorý rastie najmä v Afrike a Ázii. Tamojšie tradičné spoločnosti túto mimoriadnu rastlinu už dlho používajú a pre jej výnimočné vlastnosti ju právom nazývajú zázračným jedlým stromom.
Celá rastlina sa dá totiž bezozbytku zužitkovať, či už ako silne antioxidačný čaj alebo výživný olej, a všetky jej časti majú vynikajúce účinky na ľudské zdravie.
Kôra, korene a kvety vykazujú takmer neuveriteľné liečivé vlastnosti, a jeho listy, ktoré sú doslova nabité vitamínmi a antioxidantmi, sú jednou z najvýživnejších potravín na celej planéte.
Vlastnosti moringy sú absolútne zásadné najmä v častiach sveta, ktoré trpia nedostatkom potravy a rôznymi epidémiami. Moringa totiž účinne bojuje proti všemožným chorobám, ako sú napríklad chudokrvnosť, cukrovka, rakovina, ďalej rôzne zápalové ochorenia, artritída, reumatizmus a iné bolesti kĺbov, alergie a astma, črevné problémy, problémy so srdcom, chronické bolesti hlavy, infekcie a mnoho ďalších.
Šampiónka
Národný inštitút zdravia v USA (National Institut of Health) v roku 2008 moringu dokonca vyhlásil „rastlinou roka, ktorá má potenciál výrazne ovplyvniť množstvo problémov životného prostredia a uspokojiť mnoho nenaplnených potrieb ľudstva“. Táto zelená rastlinka nám teda evidentne ponúka ohromné množstvo výnimočných schopností a vlastností!
Prečo je to dobré?
Listy moringy obsahujú veľmi vysoké množstvo antioxidantov, vitamínov, minerálov a aminokyselín. Ich konzumácia podporuje prirodzenú imunitu, posilňuje fyzickú kondíciu, pôsobí priaznivo na krvný tlak aj na zažívanie a metabolizmus. Moringa pomáha pri problémoch s pamäťou, spomaľuje proces starnutia buniek, chráni pred srdcovými príhodami a zvyšuje plodnosť.
Podľa Kuli Kuli, organizácia, ktorá žne moringu v Afrike a dováža ju potom do západných krajín, sušené listy moringy v pomere gram na gram obsahujú:
- 25 x viac železa ako špenát
- 10 x viac vitamínu A, ako mrkva
- 17 x viac vápnika, ako mlieko
- 15 x viac draslíka, ako banán
- 4 x viac proteínov, ako vajcia
- 4 x viac vlákniny, ako ovsené vločky
Čo to vie?
A na čo nám toto všetky teda je?
Podporí zažívanie
V rôznych systémoch tradičného lekárstva, ako je napríklad Ayurveda, sa moringy využíva na predchádzanie vzniku aj liečbe žalúdočných vredov, chorôb obličiek, poškodenie pečene alebo hubové a kvasinkové infekcie (kandidózy). Blahodárne tiež pôsobí na rôzne problémy s trávením.
Ak chcete podporiť činnosť pečene, a tým zbaviť telo zlých a neprospešných látok, ako sú napríklad ťažké kovy, moringa vám s tým náramne pomôže. Tento zelený zázrak tiež uľahčí boj s obličkovými kameňmi, zápalmi močových ciest, zápchou aj hnačkou.
Proti cukrovke a zvýšenému cukru v krvi
Moringa sa pýši vysokým obsahom kyseliny, ktorá sa volá chlorogenová. O tej bolo v mnohých štúdiách dokázané, že vie výborne kontrolovať a regulovať cukor v krvi. To z tejto rastliny robí skvelého prírodného bojovníka proti cukrovke, ale aj proti hormonálnej disbalancii.
Štúdia, ktorú vykonal magazín International Journal of Food Science Technology, ukázala, že moringa veľmi priaznivo pôsobí na hladinu glukózy a inzulínu v krvi u pacientov s cukrovkou. Moringu stačilo pravidelne pridať do jedla bohatého na polysacharidy (čo sú jednoducho celozrnné výrobky, oriešky, semienka alebo ovocie a zelenina : ). Nič ťažké, že?
Chráni a lieči kožu
Moringa obsahuje mnoho antibakteriálnych, fungicídnych a antivírusových látok, ktoré vedia ochrániť kožu pred rôznymi druhmi infekcií. Najčastejšie sa používa na liečbu plesne na nohách, na zmiernenie prejavov akné a iných zápalových ochorení kože, uľavuje od lupín, bojuje proti parodontóze a iným chorobám ďasien, a pomáha hojiť rôzne ranky, štiepance alebo bradavice.
Moringový olej sa používa priamo na koži ako vysušujúci prostriedok, ktorý zabije baktérie, ale zároveň pleť hydratuje, pretože obnoví jej prirodzenú ochrannú bariéru. Často sa pridáva do prírodných alebo domácich kozmetických prípravkov, parfumov alebo jedla práve preto, že povraždí baktérie a výrobky sa potom pomalšie kazia. Navyše tiež zbaví produkty nepríjemných pachov a sama veľmi príjemne vonia!
Zbaví náladovosti
V morinze nájdeme vysoký obsah bielkovín a tiež aminokyselinu, ktorá sa volá tryptofán. A tieto látky spoločne sú zodpovedné za produkciu serotonínu, hormónu šťastia. Moringa teda zlepšuje náladu, spánok aj regeneráciu organizmu, odstraňuje stres a zabraňuje vzniku depresií. A to sa v našej dobe vždy hodí! Táto rastlinka tiež obsahuje množstvo antioxidantov a zlúčenín, ktoré blahodárne pôsobia na štítnu žľazou.
Bojuje sa zápaly
Práve vďaka tejto vlastnosti je moringa tak cenená hlavne v rozvíjajúcom sa svete. Kombinácia vysokého obsahu antioxidantov a množstva antibakteriálnych zložiek v jej listoch totiž vie zatočiť s rôznymi zápalmi v tele dosť podobne ako konvenčné liečivá, ktoré užívame pri horúčke, bolestiach hlavy alebo prechladnutí. Čo je ale rozdielne, je riziko nežiaducich vedľajších účinkov, ktoré je pri užívaní moringu podstatne menšie, než ako je tomu v prípade bežných medikamentov. :)
Doplnenie živín
Ako sme už spomínali, moringa je zdrojom množstva antioxidantov, vitamínov i minerálov. Nájdete v nej množstvo vitamínov B, vitamín C, vitamín A, železo, horčík, zinok, sodík, draslík. Obsahuje aj vysoké množstvo vlákniny a rastlinné bielkoviny. Čo z toho vyplýva? Moringa je jednoducho prospešná všetkým! Vďaka obsahu rastlinných proteínov je obzvlášť vhodná pre vegánov, vegetariánov a zástancov raw stravy alebo športovcov. Jej konzumácia je blahodarná pre celiakov, cukrovkárov, seniorov a osoby s psychicky či fyzicky náročným povolaním. Ak teda chcete podporiť svoje zdravie, trpíte nedostatkom vitamínov alebo jednoducho potrebujete trochu nakopnúť, moringa pre vás bude ako stvorená.
Preč s vysokým cholesterolom
V mnohých štúdiách bolo tiež dokázané, že konzumácia moringy výrazne napomáha znížiť hladinu cholesterolu v krvi. A to je výborná schopnosť, pretože posledné výskumy ukazujú, že statíny , totiž lieky, ktoré sú predpisované na zvýšený cholesterol, majú bohužiaľ mnoho vedľajších nežiaducich účinkov. Moringa nám pravdepodobne ešte len ukáže, čo všetko vie!
Čo s tým robiť?
Čo vás napadne! Naozaj, s moringou sa môžete poriadne vyšantiť, dá sa totiž použiť na množstvo rôznych spôsobov.
Zaobstarajte si napríklad parádne prírodné mydlo s moringou, na ktorého výrobu nebol použitý palmový olej a všetky jeho prísady sú len z najkvalitnejších surovín.
Pretože moringový prášok skvele chutí, najjednoduchšie je pridať ho do jedla, a to ako teplého, tak studeného. Moringu šupnite do smoothie, koktailov z (rastlinného) mlieka alebo čaju. Pošmáknete si na nej aj v (rastlinnom) jogurte, s cereáliami alebo v sladkých kašiach. Môžete ju ale pridávať aj do polievok, omáčok, pečiva, palaciniek či lievancov alebo ju použiť ako bylinku do šalátov, zálievok alebo nátierok. Nielen, že tým prospejete svojmu zdraviu, ale vaše pokrmy budú navyše výborne a originálne vyzerať.
Moringa je perfektná aj do rôznych domácich kozmetických prípravkov, prospeje vašej pleti aj vlasom! Využijete ju vo vlasovej kozmetike, v šampónoch aj kondicionéroch, ale aj v krémoch, v telovom peelingu, alebo s ňou vytvorte domácu masku na pleť aj vlasy. O tom, ako na moringové domáce masky, sme už písali v jednom z predchádzajúcich článkov - kuk! Alebo skúste výrobu našich ekokozích tuhých telových krémov a moringu do nich pridajte nielen pre jej nádhernú zelenú farbu, ale aj pre množstvo skvelých schopností.
Poznáte moringu? A ako ju najradšej používate?