Jemná, napriek tomu bohatá báza z bambuckého masla a makadamového oleja v sebe nechá zažiariť zmes upokojujúcich, zvlhčujúcich ingrediencií a vytvorí tak úplne delikátny maskovací zážitok. Skúste si masku naniesť pri vychutnávaní si horúcej vane (ideálne prevoňanej šumivkou alebo kúpeľovou zmesou) – to je symfónia!
Koľkokrát vás už napadlo, že by si vaša pokožka zaslúžila pleťovú masku, ale vzápätí sa vám do mysle vkradol obraz "neporiadku", ktorý je, najmä ak sa užije íl, s miešaním masiek spojený, a pôvodnú uvoľňujúcu a láskyplnú predstavu odpočinku s maskou na tvári ste zase rýchlo zamietli? Mne sa to deje často. Príliš často. Preto uzrela svetlo sveta ílová maska, ktorá je skoro neporiadku-vzdorná. TÁTO.
Maska čaká pripravená v dózičke a jej aplikácia aj zmývanie je jedna radosť. Navyše sa dá použiť na viacero spôsobov, takže sa nebude nudiť vaša pleť ani vaša myseľ. :)
Krémový základ vymiešame z ľahučkého makadamového oleja a bohatého výživného bambuckého masla – skvele funguje rafinovaná aj nerafinovaná verzia (pri naturálnom masle sa môže objaviť jemná krupička, ktorá sa ale pri kontakte s pleťou okamžite rozpustí). Cetyl alkohol báze zahustí a postará sa o parádny "sklz" masky po pleti, čo robí aplikáciu masky na tvár veľmi príjemnou záležitosťou. Trocha Polysorbatu 80 povznesie masku na seba-emulgujúci produkt, čo zase nesmierne uľahčí jej zmývanie.
Čo sa práškových surovín týka, rad padol na tie báječné pre citlivú a možno až podráždenú pleť, s ktorou sa stretávame celoročne, ale na jeseň av zime, keď tváre vystavujeme rozmarom počasia, prechodom z tepla do zimy, oterom o šály a tak podobne, obzvlášť. Patrí sem zvlhčujúci a proti pupienkom, ekzémom i vráskam bojujúci ovsený hodváb; mleté kalcifikované morské riasy alebo lithothamnium, ktoré dodajú potrebné minerály suchej pokožke a zároveň ju nežne vyčistia, av neposlednom rade kaolín, delikátne jemný íl dodávajúci luxusnú a skoro prekvapivú hebkosť, ktorý pleť taktiež jemne oči. Vybrala som jeho ružový variant, ktorý je perfektný práve na upokojenie podráždenia, ale nemenej dobre poslúži aj ostatné farby prírodného ílu – kaolínu – s ktorými vykúzlite rôzne hravé odtiene masiek, po ktorých práve budete túžiť. Hydratáciu a pevnosť prinášajúcu panthenol, čo upokojí prípadné (pod)zimné svrbenie, síce nie je, v našom podaní, surovinou práškovou, ale pre jeho vlastnosti ho vo zozname radíme sem, k aktívnym látkam. Navyše, keď ho u nás nájdete aj v prášku.
Výsledkom je mäkká, krémová, skoro balzamová maska, čo sa úžasne vmasíruje do pokožky, a ktorú, vďaka kvapke vitamínu E a konzervantu, môžeme mať pripravenú na okamžitý nános v dózičke niekoľko mesiacov.
Použiť sa dá na dva spôsoby. Prvým je vmasírovanie produktu do pleti, a vyčkanie asi 20 minút pred umytím vodou a utretím kozmetickou handričkou – takto dosiahneme skôr utišujúci, hojivý a hydratačný efekt s iba veľmi jemnou exfoliáciou. Pokiaľ si teda nepotrpíte na "sťahujúce" pocity typické pre ílové masky, máznite sa týmto spôsobom. Možností číslo dva je zapracovanie malého množstva vody do masky, čo naopak vykúzli klasický ílovo-maskovací zážitok, kedy maska na pleti schne (stále ale oveľa jemnejšie, než je občas drsne vysušujúci efekt pri zmiešaní ílu s vodou). Božsky a úplne luxusne sa budete cítiť, pokiaľ krémovú masku nanesiete na suchú pleť a potom ju poprášite obľúbenou kvetovou vodou v spreji. Tvár potom môžete podľa ľubovôle premasírovať, napiť sa čaju, do ruky vziať knižku a ideálne vliezť do vane. Ošetrujte sa! :)
Na 25g
Zahrievame
- 6,5 gramu makadamového oleja
- 3,5 gramu bambuckého masla
- 2 gramy Polysorbatu 80
- 1,5 gramu cetyl alkoholu
Vmiešavame
- 2,5 gramu ovseného hodvábu
- 6,5 gramu prírodného ílu
- 1 gram lithothamnia
- 1,25 gramu panthenolu
*
- Kvapka vitamínu E
- 0,25 gramu konzervantu Cosgard / Naticide*
V pripravenej vodnej fáze zvoľna v žiaruvzdornej mištičke zahrievajte makadamový olej, bambucké maslo, Polysorbat 80 a cetyl alkohol, kým sa všetko nerozpustí.
V medzičase si v mažiari (alebo napríklad v starom mlynčeku na kávu určenom na domácu výrobu) dobre premiešajte ovsený prášok, lithothamnium a íl. Pokiaľ ste citlivejší alebo trpíte astmou či inými dýchacími problémami, pri práci s jemnými práškovinami vždy zvážte prikrytie úst a nosa maskou – teraz tou klasickou – rúškom či šatkou.
Asi za štvrť hodiny bude všetko v zahrievanej mištičke rozpustené - ideme miešať! Mističku vyberte z vodného kúpeľa, primiešajte suché ingrediencie a pantenol, a ešte na ďalších 20 minút všetko vložte späť do teplej vody, aby mali prášky čas do seba natiahnuť tekutiny, čo pomôže pri miešaní. Po uplynutí 20 minút misku opäť vyberte a jej obsah dobre premiešajte stierkou.
Miešajte a miešajte, kým zmes nezačne jemne tuhnúť a chladnúť. Až sa tak stane, pridajte konzervant, ak ho používate, a vitamín E. Miešajte a miešajte, kým zmes nie je pekne krémová a potom produkt preneste do zvolenej dózičky – ideál bude 30ml hliníková mištička, 30ml elegantná tmavá dóza alebo 30ml transparentný sklenený kelímok s čiernym viečkom.
*Produkt neobsahuje žiadnu vodu, preto nie je úplne nutné používať konzervant. Pokiaľ ale viete, rovnako ako ja, že sa do masky nejaká voda dostane (napríklad na mokrých prstoch), určite konzervant použite.
Bambucké maslo môžete vymeniť za iné mäkké rastlinné maslo.
Makadamový olej zastúpi iný rýchlo sa vstrebávajúci tekutý olej, ako je marhuľový, požltový, lieskovoorieškový, mandľový, hroznový alebo ich kombinácia.
Konzervant a vitamín E môžete podľa svojho uváženia vynechať.
Polysorbate 80 skvele nahradí Olivom 300.
Íl si vyberte podľa ľubovôle. V tomto recepte ale neodporúčame bentonit, zeolit alebo rhassoul, ktoré nie sú také jemné.
Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.