Pokiaľ sa zaujímate o pleťovú kozmetiku, pravdepodobne vám látka niacinamide, čiže vitamín B3 , a produkty, ktorých je súčasťou, niečo hovorí. Niacinamide je parádna multifunkčná aktívna zložka, ktorá viditeľne zlepšuje vzhľad, tón a štruktúru pleti av starostlivej kozmetike má nezastupiteľné miesto.
V poslednej dobe je o ňom počuť viac a viac, a to najmä pre rastúcu popularitu značky The Ordinary, ktorej žiariacou hviezdou je práve niacínamidové sérum. A my sa nedivíme.
Niacinamide sa postará o zjednotený tón pleti tým, že preukázateľne znižuje začervenanie, zamedzuje vzniku hyperpigmentácie a zmizíkuje fliačky na pleti vrátane jazvičiek po akné; podporuje tvorbu kolagénu, čím bojuje proti prejavom starnutia pleti, ako sú jemné vrásky alebo strata pevnosti; reguluje produkciu mazu; sťahuje rozšírené póry a minimalizuje tvorbu akné. Zároveň pokožku chráni pred nepriaznivými vplyvmi životného prostredia a robí pleť odolnejšou. Niacinamide sa skrátka hodí pre všetky typy pleti a prospešný bude všetkým.
Jeho ďalšími nespornými výhodami sú jednoduché a veľmi variabilné použitie, lacná cena a skvelá dostupnosť.
Čo nás privádza k tomu hlavnému… výrobe niacínamidového séra.
Svoje niacínamidové sérum si totiž zvládnete vymiešať sami. Za pár minút. Bez špinavého riadu. A za zlomok ceny, za ktorú sa séra z neho bežne predávajú.
Potreba je na neho, samozrejme, niacínamide. Niacinamide je jemný biely prášok, ktorý sa rozpúšťa vo vode. Sérum bude teda na báze vody.
Vodou môže byť destilovaná voda alebo, lepšie, hydrolát či voda kvetová - tá séru dodá ďalšie skvelé schopnosti a účinky, a navyše jemnú vôňu. Vyberať si môžete z mnohých druhov a sérum si tak doladiť priamo pre svoj typ pleti a požadované vlastnosti.
My sme pri výrobe siahli po vode vilínovej, ktorá je vhodná pre mastnú a problematickú pleť.
Blahodárne na problematickú alebo kožnými chorobami sužovanú pleť bude pôsobiť aj tea tree hydrolát.
Upokojenie, regeneráciu a osvieženie nielen vďaka charakteristickej vôni prinesie voda ružová.
Ak máte pleť mastnejšiu, lesklú as výrazne rozšírenými pórmi, určite siahnite po vode z rozmarínu.
Suchú, citlivú a namáhanú pleť poteší voda z pomarančového kvetu, neroli.
O rozžiarenie a tonizáciu pleti sa postará voda levanduľová.
Zjemnenie, rozjasnenie a úľavu od vyrážok pleti prinesie voda z gerania, muškátu.
Unavená, zašedlá a podráždená pleť si zaslúži vodu nevädzovú.
Výrazné osvieženie, hydratáciu a zvýšenie pružnosti podporí voda z aloe vera.
Aby sa sérum dobre a príjemne nanášalo, dostalo hodvábnu textúru, akúsi pružnosť, bohatosť a "tvar", pridáme xantánovú gumu, prírodnú aktívnu látku, ktorá nielen, že sérum veľmi pekne zahustí, ale navyše, podľa niektorých štúdií, pomôže na pleti "zamknúť" " vodu a hydratovať ju.
Úplne prepychovou vlastnosťou xantánovej gumy je jej funkčnosť za studena – na zahustenie nie je potrebné produkt zahrievať. Proste ju do zmesi zamiešame za izbovej teploty av blesku ju tak zahustíme.
V našom sére nájdete ešte inulín – rastlinnú vlákninu, ktorá v kozmetike pôsobí ako prírodný kondicionér, a to ako pre pleť, tak aj pre vlasy. Hydratuje, uhladzuje, zmäkčuje a zjemňuje. Hoci ho odporúčame, sérum bude parádne aj bez neho.
Pretože miešame sérum na báze vody, je potrebné použiť konzervant, ktorý sa postará o to, že sa produkt nebude kaziť. Používame Leucidal, 100% prírodný konzervant, ktorého pôvod je podľa nás veľmi sympatický – vyrába sa totiž fermentáciou reďkoviek. Leucidal zastúpi aj iné konzervanty, napríklad Cosgard.
A to je všetko. Pre parádne, multifunkčné sérum, ktoré urobí dobre každému typu pleti, stačí štyri alebo päť surovín. Tak si ho poďte vymiešať!
Čo je potrebné?
Pre cca 50ml séra
- 2 gramy (4%) niacínamidu
- 0,5 gramu (1%) inulínu
- 0,5 gramu (1%) xantánovej gumy
- 0,3 gramy (0,6%) konzervantu Leucidal
- 46,7 gramov (93,4%) kvetovej vody (destilovanej vody)
Ako na to?
Pripravte si nádobku a odvážte si do nej všetky suroviny. Nezľaknite sa – najprv sa vytvoria biele „cucky“, ktoré sprvu nepôjde rozmiešať. Preto nádobku zakryte čistou handričkou, viečkom alebo alobalom a zmes v nej nechajte niekoľko minút odpočívať. Ingrediencie nasajú vodu a začnú sa rozpúšťať. Po niekoľkých minútach dobre premiešať, pokiaľ zmes nebude hladká a jednotná.
Hustotu séra mierne ovplyvníte intenzitou miešania – ak chcete sérum tuhšie, sérum šľahajte alebo na miešanie použite tyčový mixér. Prípadne hustotu zvýšite pridaním štipky xantánovej gumy. Naopak, ak chcete sérum tekutejšie, jednoducho ho narieďte kvapkou kvetovej (destilovanej) vody.
Akonáhle dosiahnete príjemnú konzistenciu, pomocou lievika prelejte sérum do zvolených nádobiek – odporúčame fľaštičky s pipetkou alebo s pumpičkou.
Ako to použiť?
Sérum používajte na vyčistenú pleť ideálne ráno a večer pred nanesením krémov alebo olejov.