Až sa vrátite vymrznutý zo zimnej prechádzky, šupnite si jednu, dve (alebo tri) do horúcej vody, siahnite po peknej knihe a zahaľte sa do zamatového kúpeľa. Potom sa zababušte do hrejivej deky, a užite si hodvábne jemnú pokožku, jasnú myseľ a pokoj v duši.
Tieto šumivky sú tak parádne, že akonáhle ich vyskúšate, pravdepodobne sa o ne nebudete chcieť s nikým deliť. :) Ak ich vyrábate teda ako vianočný darček, dajte na nás a rovno vymiešajte dvojitú dávku. Sú ako stvorené do zimných dní, ich farba i pena, ktorú vytvára, pripomínajú čerstvo napadnutú hustú snehovú pokrývku, a vonia iskrivo a pokojne ako mrazom pobozkaná príroda.
Čo sú šumivé bomby do kúpeľa a ako fungujú, sme vám rozprávali už v jednom z predchádzajúcich šumivkových článkov. Kúzlo je v zmiešaní kyslej kyseliny citrónovej a zásaditej jedlej sódy. K tomu sa prihodí pár ingrediencií, čo má v láske pokožka, ako je epsomská soľ alebo ošetrujúce maslo, a za pridanie čo najmenšieho množstva tekutín, sa vymieša zmes, čo po stlačení drží pohromade.
Tieto šumivky sú ale krapiet iné! Celá edícia zo Zimného lesa sa pohráva s krémovou bielou farbou, jemnými a bohatými textúrami, a iskrivými vôňami. A na to sme mysleli aj pri miešaní šumiviek. Pretože sú sóda, kyselina citrónová aj epsomskov soľ bielej, farbu sme riešiť nemuseli. Čo sme ale chceli podporiť a vychytať bola bohatá pena, zamatová voda po rozpustení šumiviek a hodvábny pocit na pokožke po kúpeli. A tu prichádza do hry Sodium Cocoyl Isethionate, čiže SCI, sušené kokosové mlieko a ovsený koloidný prášok.
SCI, hoci strašidelne jej názov znie, je soľ odvodená z kokosového oleja a kyseliny izotiovej, ktorá sa postará o tú najbohatšiu, najkrémovejšiu a jednoducho najlepšiu penu vo vani, akú ste so šumivkou kedy zažili. Nevytvorí klasický perličkový či bublinkový efekt, ktorý vie klasické šumivé bomby, ale hustú, zamatovú vrstvu jemnej delikátnej, a viac ako skutočné peny. Je to nádhera. Kokosové (alebo iné) sušené mlieko zaistí nielen upokojujúcu krémovú farbu vody, ale tiež vyživí, zmäkčí a regeneruje pokožku, a odstráni odumreté bunky. Ovsený koloidný prášok pleť hydratuje, upokojí, a navyše na nej vytvorí ochrannú vrstvu, ktorá bráni jej poškodeniu.
Vôňa týchto šumiviek je asi tá najkrajšia zimná vôňa, čo sme kedy vymiešali, naozaj. Hoci znie možno málinko zvláštne, dokonale vystihuje vianočnú a novoročnú náladu, aj mrazivé dni a noci. Je to vyvážená kombinácia sviežej borovice, iskrivého cyprusu, chladivého eukalyptu a hrejivej upokojujúcej vanilky. Akonáhle si raz privoniate, už nikdy nebudete mať dosť.
Šumivky zo Zimného lesa sú elegantné a jednoduché, presne ako sme chceli. Ich povrch sme preto len jemne poprášili fialovými trblietkami, ktoré dodajú sviatočný a zimný punc. So zdobením sa ale môžete vyšantiť, ako chcete. Farebné mica prášky, kozmetické pigmenty alebo naše nové úplne rozložiteľné trblietky môžete podľa chuti primiešať do zmesi, či hotové bomby počkať alebo pokresliť, ako na to - zistíte tu.
Ak ste už šumivkoví pardáli, ani výroba týchto bielych krásavíc vás nerozhodí. Ak vyrábate šumivky prvýkrát, určite si tu dajte záležať na starostlivé natlačenie zmesi do formičiek – formulácia je kvôli vyššiemu obsahu suchých ingrediencií (mlieka a koloidného ovsa) a absencii olejov a masiel málinko drobivejšie. Nie je to ale rozhodne nič, čo by vás malo od výroby odradiť, oveľa by ste sa pripravili!
A teraz už ideme miešať!
– 240 gramov jedlej sódy
– 120 gramov kyseliny citrónovej
– 65 gramov Sodium Cocoyl Isethionatu (SCI)
– 55 gramov epsomskej soli
– 30 gramov sušeného kokosového mlieka
– 10 gramov ovseného hodvábu
– 6 gramov Polysorbatu 20
– 18 kvapiek esenciálneho oleja Borovica
– 12 kvapiek esenciálneho oleja Eukalyptus
– 8 kvapiek esenciálneho oleja Cyprus
– 8 kvapiek vanilkovej kozmetickej vône
– Vilínová voda vo fľaštičke s rozprašovačom
– Vysokopercentný alkohol vo fľaštičke s rozprašovačom
– Formičky alebo iné náčinie, podľa tvaru, ktorý majú šumivky mať
Vo veľkej mise zmiešajte suché ingrediencie – jedlú sódu, kyselinu citrónovú, epsomskú soľ, SCI, ovsený prášok a sušené mlieko. Dajte si záležať, nech v zmesi nie sú žiadne hrudky. Odmerajte si Polysorbate a prikvapkajte do neho esenciálne oleje, a všetko potom prilejte do pripravenej sypkej zmesi. Najprv premiešajte silikónovou stierkou, aby sa vám koncentrované esenciálne oleje neusadili na koži. Po chvíli miešania do misy s pokojom šupnite ruky (napriek tomu ale v ideálnych stave v rukaviciach :), a so zmesou sa pohrajte, ako by ste robili posýpku. Táto zmes je kvôli absencii oleja a masiel trošku suchšia, toho sa ale nezľaknite.
Akonáhle je všetko pekne premiešané, je čas na pridanie tekutín – hamamelovej vody a alkoholu. Tu ale pozor! Pokiaľ pridáme tekutín veľa, zmes vyšumí ešte v mise alebo vo formičkách. A to nechceme, šumieť máme až vo vani. Preto si pomôžeme rozprašovačom alebo sprejovkou, vďaka ktorým sa tekutina rovnomerne rozptýli. Vilínovú vodu a vysokopercentný alkohol používame, pretože reagujú oveľa menej, než obyčajná voda. Navyše vďaka nim bomby rýchlejšie uschnú a stvrdnú.
Pripravenú zmes rozprestrite po celej ploche misy a strieknite vilínovú vodu, rýchlo premiešajte rukami, znovu streknite, premiešajte a tak ďalej. Malo by stačiť asi 5-8 streknutí vilínovou vodou. Keď je zmes relatívne poddajná (stále bude sypká, ale pri stlačení bude držať tvar), vymeňte vilínovú vodu za alkohol a zamiešajte ešte pár streknutí alkoholom. Že ich hotovo spoznáte podľa toho, že zmes po stlačení pekne drží tvar a prežije aj jemné poklepanie prstami.
Ak chcete trblietky alebo iné ozdôbky na povrchu šumiviek, do pripravených formičiek najskôr nasypte tenkú vrstvičku zvoleného zdobenia, a potom šumivkovú zmes svižne natlačte do vybraných formičiek a dobre "uhniacajte". Bomby potom rovno vyklepávajte alebo ich nechajte vo formách schnúť. Čím dlhšie budete so zmesou pracovať, tým suchšie bude. Pokiaľ sa teda začne mrviť a bomby nebudú držať tvar, nebojte sa primiešať ešte pár streknutí tekutiny.
Keď ste spokojní s tvarmi a bomby mali chvíľu oddychu na preschnutie, s ľúbosťou sa pohrajte s ďalším zdobením. Až budú suché, starostlivo ich uskladnite do vzduchotesnej krabičky alebo vrecúška, aby sa k nim nedostala vlhkosť a neodparovali sa vonné esencie. Takto by mali vydržať minimálne rok.
Až budete mať náladu užiť si nádherný kúpeľ, jednoducho si napustite vaňu horúcou vodou a šumivku (alebo viac) vhoďte do kúpeľa.
Namiesto SCI (Sodium Cocoyl Isethionate) môžete použiť SLSa (Sodium lauryl sulfoacetate).
Kokosové mlieko pokojne vymeňte za iné sušené kozmetické mlieko, skvelé bude kozie, somáre, ovčie alebo kobylie (ak chcete obdarovať vegánov, nechajte v recepte rastlinné kokosové mlieko).
Ovsený prášok možno vymeniť za iné práškové poklady , ako je sušený jogurtový prášok, urea, hodvábny prášok alebo panthenol. Prípadne ovsený prášok nahraďte sušeným mliekom či epsomskou soľou.
Polysorbate 20 nahradí dobre Polysorbate 80. Ak nemáte ani jeden, možno vynechať, ale treba počítať s horšou dispergáciou esenciálnych olejov a ich menšou stálosťou.
Esenciálne oleje voľte ľubovoľne podľa svojho nosa alebo domácej zásoby vôní.
Vilínovú vodu môžete nahradiť vodou destilovanou, prípadne inou kvetovou vodou. Zmes bude ale rýchlejšie reagovať a šumivky vo vani menej šumieť. Je to vážne rozdiel!
Vysokopercentný alkohol možno tiež nahradiť destilovanou vodou, ale veľmi to neodporúčame. Vysokopercentný alkohol navyše využijete pre množstvo iných výrobkov a činností.
Že nemáte formičky na šumivky alebo kliešte? Tak to vás vôbec nemusí trápiť! Tieto šumivky sme vyrábali pomocou odmeriavacích hrnčekov, išlo to krásne a šumivky vyšli veľmi pekné. Nebojte sa povoliť uzdu fantázii a hľadať nekonvenčné riešenie. :)
Trblietky voľte podľa gusta. Môžete ich prisypať rovno do "cesta" alebo s nimi zdobiť hotové šumivky.
Kto si tiež rád šumí vo vani?
Ekokoza má rada cookies! Súbory cookie nám pomáhajú ponúkať správne produkty, príjemné zľavy a ďalšie skvelé služby. Stačí nám dať súhlas na ich používanie.