Sérum vydrží večnosť, pretože kvapka alebo dve sú dosť na skrotenie poletujúcich vlasov a rozjasnenie suchých matných koncov. Navyše si ho môžete užiť na niekoľko spôsobov - ľahko sa rozriedi na klasický kondicionér, môžete ho votrieť do vlasov po umytí, ale aj do suchých pri stylingu. Jeho výroba zaberie chvíľočku a zvládnu ju aj úplní začiatočníci. Recepis je navyše dosť variabilný, takže si ho možno jednoducho upraviť, podľa toho, aké suroviny máte práve po ruke. Naše odporúčania na výmeny ingrediencií nájdete na konci návodu. Možno tiež patríte medzi majiteľov nie celkom tolerantných jemných vlasov, ktoré, ak použijete hutné olejové sérum, zostanú tak nejako ťažké a mastné, aj keď ste ich umyli. Toto sérum, vymiešané z ľahučkých, ale účinných a prospešných ingrediencií, bude presne pre vás.
Kaméliový olej je jedným z tých luxusnejších olejov, ktoré sa skrátka hodia mať doma (navyše na to, koľko toho vie, nie je drahý, takže radosť bude mať aj vaša peňaženka). Patrí k ľahším olejom, ktoré sa super-rýchlo vstrebávajú do pokožky a zanechávajú ju hodvábne jemnú. Rovnako funguje na vlasoch, ktoré urobí pružnými a poddajnými bez zbytočne nepríjemnej mastnoty. Možno preto kaméliový olej používajú už mnohé storočia na vlasy japonské ženy a gejše!
K exotickému kaméliovému oleju pridáme báječný olej z českého bieleho maku, ktorý je jemnučký ako pohladenie. Makový olej okamžite vyživí suché vlasy, zahojí rozstrapkané končeky a dodá im ten "správny" zdravý vzhľad. Navyše vie každý vlas obaliť pružnou ochrannou vrstvou, čo sa v zime, keď vlasy trápime v čiapkach a motáme v šálach, hodí viac ako dosť. Makový olej je doslova nabitý látkami prospešnými pre krásnu šticu, a preto ho často nájdete práve v kondicionéroch. A do séra ho šupneme aj my. :)
Napriek tomu, že sú oba oleje ľahšie, pre bezoplachové sérum je potrebné ich zľahčiť ešte o maličko viac. S tým pomôže coco silikón, prírodná alternatíva syntetických silikónov, ktorá nádherne zmäkčuje, dodáva lesku a rýchlo sa odparí, čo zaistí, že vlasy nebudú smutne volať po sprche. Vďaka coco silikónu sa oleje navyše príjemnejšie a rovnomernejšie nanášajú na vlasy.
Sérum by bolo parádne už takto, ale my ich pozdvihneme ešte na vyššiu úroveň tým, že mu pridáme schopnosti seba-emulgácie s vodou, pokiaľ bude nanesené na vlasy vlhké alebo pri použití vodou v dlani nariedené. To z neho urobí naozaj univerzálnu vec, ktorá sa dá použiť na mnoho spôsobov s rozličnými cieľmi. Do séra z týchto dôvodov zamiešame aj emulgátor BTMS, jeden z najlepších vlasových emulgátorov, ktorý nechýba snáď v žiadnom kondicionéri. K nemu šúpneme ešte cetyl alkohol dodávajúci prípravku na príjemné hutnosti, a textúre uľahčujúce aplikáciu a prácu s ním.
Zavŕšime to celé kvapkou bisabololu, parádnou prírodnou aktívnou látkou, ktorá sa extrahuje (okrem iného) z harmančeka, a ktorá vie vlas regenerovať, vyhladiť, zjemniť a dokonca podporiť jeho rast; ďalej kvapkou vitamínu E, antioxidantu, ktorý predĺži trvanlivosť; a tiež kvapkou úplne božskej kvetinovej vône frangipani – inú si vo vlasovom sére ani nedokážeme predstaviť!
My sme zo séra nadšení a vy snáď naladení do výroby. Tak sa do toho ideme pustiť!
Čo je na to potrebné?
- 11 gramov kaméliového oleja
- 5,2 gramu coco silikónu
- 5 gramov oleja z maku
- 3 gramy BTMS emulgátora
- 0,5 gramu cetyl alkoholu
- 0,1 gramu bisabololu
- 0,1 gramu vitamínu E
- 0,1 gramu kozmetickej vône Frangipani
Ako na to?
Pripravte si vodný kúpeľ – do kastrólika nalejte asi 3 cm vody a šupnite ho na platničku.
Do žiaruvzdornej mištičky si odvážte oleje, coco silikón, BTMS a cetyl alkohol, a dajte do pripraveného vodného kúpeľa ohrievať. Nechajte rozpúšťať na nízkej teplote.
Až bude všetko v zmesi tekutej, mištičku vyberte z vodného kúpeľa, osušte, jej obsah premiešajte stierkou a nechajte asi 15 minút chladnúť. Zmes sa stane mliečnou a maličko zhustne.
Po štvrť hodinke do zmesi zamiešajte vitamín E a vôňu. Potom sérum preneste do fľaštičky s pumpičkou, napríklad tejto krásnej 30 mililitrovej. Pokiaľ nemáte fľaštičku s pumpičkou, môžete siahnuť aj po fľaštičkách s pipetou.
Ako to použiť?
Jednu dve kvapky (menej je tu určite viac, pokiaľ to preženiete, vlasy budú chcieť umyť) rozomnite v dlani a naneste do vlhkých alebo suchých vlasov. Je veľmi príjemné sérum do suchých vlasov nanášať večer – cez noc sa vstrebe a ráno po rozčesaní sú vlasy nádherne hodvábne. Sérum môžete naniesť aj do vlhkých vlasov po umytí a jemnom presušení pred ďalšou úpravou, alebo ho rozptýliť v troche vody a do vlasov zapracovať ako kondicionér. Boží!
Prečo tam nie je konzervant?
Sérum je olejové, preto konzervant nie je potrebný. Pokiaľ ale sérum budete naberať mokrými rukami z iného obalu, než odporúčame, konzervant pridajte. Sérum vydrží rok, ak bude na chladnom a suchom mieste. Ale pretože naše kuchyne nie sú profesionálne laboratóriá, môže sa stať, že sa pokazí skôr - ak si všimnete zmeny vône, farby alebo vzhľadu, bez milosti ho vymeňte za novú várku.
Chcem to vyrobiť, ale nemám všetky ingrediencie!
Vymieňať BTMS neodporúčame.
Namiesto cetyl alkoholu môžete skúsiť pridať BTMS.
Oleje môžete skúsiť vymeniť za iné ľahké a vlasom prospešné oleje, ako je olivový skvalan, olej z lieskových orieškov alebo olej šípkový.
Ak nechcete používať coco silikón, skúste jeho množstvo nahradiť olejom. Majte ale na vedomí, že tak vytvoríte ťažšie a mastnejšie olejové sérum.
Coco silikón parádne zastúpi cyclomethicone, rastlinný silikón alebo dodekan.
Vôňu voľte podľa preferencií a nálady, ale ak nepoznáte Frangipani, verte nám a skúste ju. Do vlasových prípravkov je ako zrodená!